Rusko odpálilo už 16-tisíc rakiet, veľká väčšina mierila na civilov

ČTK | 28.11.2022 17:32
ukrajina Foto:
Žena prechádza okolo trosiek zničeného domu po ruskom útoku na Chasiv Jar na Ukrajine v nedeľu 27. novembra 2022.
Rusko počas deviatich mesiacov vojny podniklo viac ako 16-tisíc raketových útokov proti Ukrajine, z toho 97 percent zasiahlo civilné ciele, uviedol ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov.

Reznikov na twitteri napísal, že 12 300 ruských striel mierilo na predmestské oblasti a vidiek, 1 900 zasiahlo obytné domy, viac ako 250 dopadlo na dopravnú infraštruktúru a asi 220 na energetickú infraštruktúru. Cieľom viac ako 500 rakiet boli vojenské objekty.

„Bojujeme proti teroristickému štátu. Ukrajina zvíťazí a postaví vojnových zločincov pred súd,“ zdôraznil minister.

Doterajšie ruské útoky podľa poznatkov ukrajinskej rozviedky viedli k spotrebovaniu väčšej časti presne navádzaných rakiet a striel s plochou dráhou letu. Rusi sa ich snažia nahradiť dronmi iránskej výroby či raketami S-300, ktoré boli pôvodne určené na protivzdušnú obranu. Pri paľbe na pozemné ciele síce vykazujú značnú nepresnosť, ale k dispozícii je ich veľa.

VIDEO: S čím dostrelia Ukrajinci ďalej? Rusi sa neschovajú

Moskva od začiatku vojny tvrdila, že neútočí na civilistov a civilné objekty, hoci fakty často svedčili o opaku. Útoky z poslednej doby na energetickú infraštruktúru, ktoré uvrhli milióny Ukrajincov do tmy a zimy, obhajuje tým, že súvisí s vojenskými schopnosťami Ukrajiny a pripúšťa, že majú prinútiť Kyjev k rokovaniam ak splneniu požiadaviek ruského vedenia.

družica Čítajte viac Západ má 'odstrihnúť' ruský GPS systém Glonass. Žiadajú to Ukrajinci