Verdikt v prípade zostrelenia letu MH17 je právoplatný, prokuratúra sa neodvolala

TASR | 01.12.2022 20:02
mh17 Foto:
Na zábere z 13. októbra 2015 sú zrekonštruované trosky letu MH17 Malaysia Airlines, ktoré boli vystavené počas tlačovej konferencie v holandskom Gilze-Rijen.
Holandská prokuratúra vo štvrtok oznámila, že sa neodvolá proti rozsudkom vyneseným v kauze zostrelenia civilného letu MH17, pri ktorom v roku 2014 zahynulo všetkých 298 ľudí na palube.

Odvolania v stanovenej 14-dňovej lehote nepodala ani trojica mužov, ktorí boli v neprítomnosti uznaní za vinných z vraždy a úmyselného spôsobenia havárie lietadla a odsúdení na doživotie. Verdikt holandského súdu zo 17. novembra je tak právoplatný. TASR informuje na základe správ agentúr AFP a Reuters.

„Odvolanie by predstavovalo obrovské bremeno pre príbuzných (obetí), ktorí by zostali v neistote ohľadom výsledku tohto trestného konania,“ uvádza sa v štvrtkovom zdôvodnení holandskej prokuratúry.

Verdikt haagskeho súdu zo 17. novembra dal podľa vyjadrenia žalobcov rodinám obetí „istotu v dôležitých otázkach“, vrátane úlohy Ruska pri zostrelení letu MH17, a môže byť využitý v nadväzných občianskoprávnych sporoch.

Za zostrelenie letu boli v neprítomnosti odsúdení na doživotie bývalí agenti ruských tajných služieb Igor Girkin a jeden z vodcov proruských ukrajinských separatistov Sergej Dubinskij. Štvrtý obžalovaný — Rus Oleg Pulatov — bol oslobodený pre nedostatok dôkazov.

Rusko akúkoľvek účasť na zostrelení letu MH17 popiera a odmieta žiadosti o vydanie osôb zodpovedných za celú tragédiu. Novembrový verdikt haagskeho súdu označilo za spolitizovaný a škandalózny.

Holandský súd na základe dôkazov obžaloby dospel k záveru, že let MH17 v júli 2014 zostrelila nad východnou Ukrajinou raketa ruskej výroby vypálená Moskvou podporovanými separatistami. Medzi obeťami bolo 196 Holanďanov, 43 Malajzijčanov a 38 Austrálčanov. Súd tiež zdôraznil, že separatistická „republika“ v Doneckej oblasti, nad ktorou došlo k útoku na lietadlo, bola pod kontrolou Ruska.