Rusi postavili v Mariupole novú základňu. Rozšíril sa aj cintorín, odhalili satelitné snímky

ČTK | 03.12.2022 20:25
ukrajina mariupoľ maxar Foto:
Kombinácia satelitných snímok zobrazuje miesto pred výstavbou nového ruského vojenského zariadenia v Mariupole na Ukrajine 29. marca 2022 (hore) a 30. novembra 2022.
Rusko upevňuje svoju vojenskú prítomnosť v okupovanom prístavnom meste Mariupoľ na východe Ukrajiny výstavbou veľkej armádnej základne, píše server BBC News s odvolaním sa na satelitné snímky americkej spoločnosti Maxar Technologies.

Nový komplex v tvare písmena U sa nachádza neďaleko centra mesta. Na jeho streche je vidieť červeno-bielo-modrá hviezda ruskej armády s nápisom: „Ruská armáda obyvateľom Mariupoľa“.

Ruské sily obliehali mesto na začiatku tohto roka takmer tri mesiace a neustála delostrelecká paľba zanechala jeho veľkú časť v troskách. Ukrajinskí predstavitelia minulý mesiac odhadli, že pri útokoch zahynulo asi 25-tisíc civilistov. OSN uviedla, že sa jej podarilo overiť úmrtie 1348 civilistov, ale dodala, že skutočný počet zabitých bude pravdepodobne o niekoľko tisíc vyšší.

Kombinácia satelitných snímok poskytnutých...
Kombinácia satelitných snímok poskytnutých...
+5Kombinácia satelitných snímok poskytnutých...

Zo satelitných snímok spoločnosti Maxar Technologies sa tiež zdá, že bol značne rozšírený mestský cintorín. Ruskí vojaci údajne v posledných mesiacoch odstraňovali mŕtve telá zo zničených budov a pochovávali ich. Analýza BBC z minulého mesiaca ukázala, že na pohrebisku bolo vykopaných až 1500 nových hrobov.

Okolo ruín mariupoľského divadla, ktoré za marcového obliehania mesta zasiahla bomba z ruského lietadla, teraz podľa snímok stojí veľká ochranná clona. Pri útoku pravdepodobne zahynuli stovky ľudí, ľudskoprávna organizácia Amnesty International ho preto označila za vojnový zločin.

Ukrajinské úrady odhadujú, že ruské bombardovanie zanechalo v troskách až 90 percent z mestskej infraštruktúry. Nové snímky naznačujú, že Moskva začala demoláciu obytných budov, ktoré už nešli opraviť.

Ďalšie snímky ukazujú obrovské množstvo stavebných zásob pri nákupnom centre. Počas ruského bombardovania Mariupoľa bolo vidieť mnoho civilistov, ktorí tu čakali na potraviny a ďalšie potrebné veci.

Jurij Andruchovic Čítajte viac Spisovateľ Jurij Andruchovyč: Veľa krajín poslalo ruskú kultúru do karantény

Spoločnosť Maxar Technologies snímky zverejnila vo chvíli, keď sa objavujú správy o tom, že Rusko pomaly buduje svoje obranné pozície v Mariupole. Ukrajinské protiútoky na juhu a východe mesto čoraz viac ohrozujú. Britská armáda minulý mesiac uviedla, že ruské jednotky využívajú dva závody v okupovanom Mariupole na výrobu veľkého množstva betónových blokov, ktoré majú slúžiť ako opevnenie. Mesto je pre Moskvu strategicky dôležité, keďže tvorí súčasť jej „pozemného mosta“ spájajúceho Rusko s ukrajinským polostrovom Krym, ktorý Moskva v rozpore s medzinárodným právom anektovala v roku 2014.

Gepard, vojna na Ukrajine Čítajte viac Nemecké gepardy si na Ukrajine našli korisť. Ruské drony