Jašin je vinný, dostal 8,5 roka. Zmeny v Rusku sú za rohom, odkázal

ČTK, TASR | 09.12.2022 12:28, aktualizované: 
jašin Foto: ,
Ruský opozičný politik Iľja Jašin.
Ruského opozičného politika Iľju Jašina uznal v piatok súd v Moskve za vinného zo šírenia dezinformácií o ruskej armáde a odsúdil ho na osem rokov a šesť mesiacov väzenia, uviedla stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

Prokuratúra žiadala pre Jašina, ktorý trvá na svojej nevine, deväť rokov väzenia. Sudkyňa dospela k záveru, že Jašinova vina bola plne dokázaná a že v jeho prípade je nepodmienečný trest odňatia slobody jediný možný.

Jašin bol súdom uznaný za vinného zo šírenia nepravdivých správ o ruskej armáde, ktorého sa podľa obžaloby dopustil vo svojom vysielaní na platforme YouTube, keď 7. apríla hovoril o zabíjaní civilistov v ukrajinskom meste Buča.

Príslušníci záchranných zložiek exhumujú telo...
Pohľad na neidentifikované hroby civilistov a...
+6Expert skúma telo civilistu počas exhumácie v...

Ukrajina z týchto masakier viní ruskú armádu. Jašin vo svojom komentári uvádzal fakty, ktoré dokazujú vinu ruskej armády. Analyzoval však aj argumenty ruskej strany, ktorá tvrdí, že do úmrtí civilistov nie je zapletená a že všetko bolo zinscenované a obyvateľov Buče zabila ukrajinská armáda.

Trasúci sa prokurátor

Samotný Jašin považuje výšku svojho trestu za príliš optimistický odhad počtu rokov, ktoré ešte vydrží súčasný režim v Rusku. Podľa jeho názoru súdny proces s ním mal byť usvedčením „nepriateľa ľudu“, ale zmenil sa na protivojnový tribunál.

„Hovorili sme pravdu o vojnových zločinoch a žiadali sme ukončenie krviprelievania. A v reakcii na to sme počuli hŕbu hesiel zo studenej vojny, ktoré nedôsledne proklamoval prokurátor,“ uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na Jašinovom konte na platforme Telegram.

Jašin napísal, že „symbolom tohto procesu sa stali trasúce sa ruky prokurátora“. Tak veľmi sa snažil pôsobiť hrozivo a podobať sa na stalinských prokurátorov, ale z času na čas to skôr vyvolalo v publiku smiech a vyzeral ako karikatúra."

Podľa Jašina jeho odsúdenie malo ľudí v Rusku zastrašiť, ale prejavila sa ním len slabosť ruského vedenia.

„Dnes môžem len zopakovať to, čo v deň svojho zatknutia: Nebojím sa a ani vy sa nebojte. Zmeny nie sú ďaleko a čoskoro nás čaká veľa práce na obnovení spravodlivosti a humanizmu v našej krajine,“ uvádza sa v Jašinovom vyhlásení.

Navaľnyj: Trest Iľju neumlčí

Väznený ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj označil verdikt za „ďalší hanebný a nezákonný putinovský rozsudok“. Samotný Jašin po svojom odsúdení vyjadril nádej, že politické zmeny v Rusku už nie sú ďaleko.

Alexej Navaľnyj Čítajte viac Navaľného dali už po ôsmykrát na samotku. Strávi v nej takmer dva týždne

Navaľnyj tiež vyjadril presvedčenie, že vynesený trest „Iľju neumlčí a nemal by zastrašiť ani čestných ľudí v Rusku“. Jašina súčasne označil za prvého priateľa, ktorého získal v politike, informuje TASR

Pred budovou súdu, ktorého sudkyňa vyniesla rozsudok nad Kašinom, sa po pojednávaní zišli desiatky ľudí žiadajúcich prepustenie odsúdeného politika a skandujúcich „Slobodu!“.

Lepšia byť v base, ako horieť od hanby

V pondelok vo svojom poslednom slove pred súdom Jašin povedal, že je pripravený na väzenie.

„Nič neľutujem,“ vyhlásil. „Mohol som odísť, mohol som mlčať. Ale urobil som, čo som musel urobiť. Lepšie stráviť desať rokov za mrežami a zostať čestným človekom, ako mlčky horieť od hanby za to, čo sa deje aj v tvojom mene,“ vysvetlil.

Iľja Jašin je jedným z mála opozičných politikov, ktorí po vlne represií voči prívržencom Alexeja Navaľného a začiatku ruskej invázie na Ukrajinu neopustili Rusko. Ľudskoprávny projekt Podpora politických väzňov-Memorial považuje Jašina za politického väzňa.

Russia Opposition Čítajte viac Kritik Kremľa hľadal pravdu. Odsedí si viac ako vrah?