Polícia obvinila z vraždy Daniela Tupého advokáta, prokurátorka ho chce mať vo väzbe

Pravda, TASR, SITA | 23.03.2023 07:57, aktualizované: 
Adam Puškár Foto:
Bratislavský advokát Adam Puškár.
Dozorová prokurátorka Krajskej prokuratúry Bratislava podala sudcovi pre prípravné konanie návrh na vzatie do väzby advokáta Adama P. obvineného z vraždy Daniela Tupého. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytol prokurátor a hovorca KP Bratislava Juraj Chylo. Obhajca obvineného uviedol, že jeho klient vinu odmieta.

Vyšetrovateľ NAKA vo štvrtok večer obvinil advokáta Adama P. za trestný čin vraždy Daniela Tupého. Podľa informácií Markízy ide o Adama Puškára. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) podal prokurátorovi podnet na väzobné stíhanie.

Návrh na vzatie obvineného do väzby podala prokurátorka sudcovi pre prípravné konanie z dôvodov tzv. útekovej a kolúznej väzby. Polícia v piatok popoludní priblížila, že okrem advokáta nie je v súvislosti s vraždou zadržaná žiadna ďalšia osoba.

Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava V bude rozhodovať o podanom návrhu na väzobné stíhanie v nedeľu 26. marca of 11:00 h, potvrdil hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.

Podľa portálu Aktuality.sk v čase vraždy 21-ročného Daniela Tupého mal Adam Puškár o rok viac a chodil na rovnakú školu ako Daniel, na Univerzitu Komenského.

Podľa informácií z webu jeho advokátskej kancelárie, školu dokončil v roku 2007, teda dva roky po vražde a v roku 2012 zložením rigoróznej skúšky získal titul JUDr.

zväčšiť Daniel Tupý Foto: Archív D. Tupého
Daniel Tupý Daniel Tupý

V súčasnosti si robí doktorát, pôsobí na Katedre právnych dejín a právnej komparatistiky. V stredu 22. marca popoludní robili policajti prehliadku iných priestorov v jeho advokátskej kancelárii, dodáva server.

„Polícia je zjavne presvedčená, že v tragický deň v novembri 2005 bol Adam Puškár na mieste činu spolu s ďalšími ľuďmi z neonacistickej scény. Vyšetrovateľ tvrdí, že to bol práve on, kto mladého 21-ročného študenta Tupého dobodal. Advokát Adam Puškár mal vtedy o rok viac,“ uviedli Aktuality.

Neonacistu i fekálneho fantóma

Podľa medializovaných informácií vystupoval vo viacerých známych kauzách. Zastupoval neonacistického hudobníka obvineného z držby a z výroby extrémistických materiálov Jaroslava Pagáča známeho ako Reborn, tiež Martina Fleischera, ktorý pôsobil na Finančnej správe, ministerstve vnútra či v NBS. Naka ho zadržala počas akcie Očistec, figuroval však aj v kauze Mýtnik. Puškár zastupoval aj za fekálne útoky na ženy odsúdeného známeho fitness trénera Dušana Seligu.

V roku 2009 získal previerku Národného bezpečnostného úradu na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami pre stupeň „prísne tajné“, píše Markíza.

Adam Puškár bol opakovane aj hosťom rádia Infovojna, kde sa vyjadroval napríklad k téme Druhej svetovej vojny.

Hamran: Cítili sme potrebu vyslať signál

V kauze vraždy Daniela Tupého zatiaľ polícia zadržala desať osôb. Osem z nich medzitým prepustila na slobodu. Vyšetrovanie naďalej pokračuje. Vedenie polície o tom informovalo na štvrtkovej tlačovej konferencii, ešte pred oznámením o vznesení obvinenia.

VIDEO: Šéf polície Štefan Hamran o vražde Daniela Tupého.

Video

Policajný prezident Štefan Hamran zdôraznil, že zadržaní sa mali na „110 percent“ nachádzať v čase vraždy na mieste činu. „Cítili sme potrebu vyslať jednoznačný signál, že prepustenie ôsmich osôb neznamená koniec vyšetrovania,“ podotkol s tým, že ďalšie informácie k postupu polície nebudú poskytovať. Podrobnosti o dvojici zadržaných neuviedol. Riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Ľubomír Daňko doplnil, že časť skutkov je premlčaná.

V súvislosti s objasnením vraždy je Hamran výrazne väčší optimista, ako bol v stredu. „Vyšetrovanie napreduje, prináša to ovocie,“ dodal.

Vyšetrovateľ žiada väzbu

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) podal prokurátorovi podnet na väzobné stíhanie advokáta Adama Puškára obvineného z vraždy Daniela Tupého. Pre TASR to uviedol vedúci oddelenia komunikácie Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. O tom, či bude väzobný návrh podaný na súd, rozhodne prokurátor.

„Obvinený je zadržaný a po vykonaní procesných úkonov v piatok 24. marca vyšetrovateľ NAKA podal prokurátorovi podnet na jeho väzobné stíhanie,“ priblížil Slivka. Dodal, že okrem obvineného nie je v súvislosti s vraždou zadržaná žiadna ďalšia osoba.

Vo štvrtok ráno uplynula 48-hodinová lehota, dokedy musel vyšetrovateľ rozhodnúť o tom, či ôsmich podozrivých obviní alebo prepustí na slobodu, informuje Markíza. Televízia doplnila, že medzi podozrivými je viacero známych mien z prostredia bratislavskej neonacistickej scé­ny.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala ôsmich podozrivých v utorok v rámci akcie Karma.

Tupý, pamätník Čítajte viac Akcia Karma. NAKA v prípade vraždy Daniela Tupého zadržala osem osôb

Študenta Daniela Tupého zavraždili 4. novembra 2005 vo večerných hodinách v bratislavskom parku na Tyršovom nábreží. Utrpel osem bodných rán. Na študentov zaútočila pri petržalskom brehu Dunaja skupina mužov vyzbrojených nožmi a boxermi. Podľa svedkov mal útok trvať asi minútu. Zranenia utrpeli šiesti ľudia.

prezidentka-tupy-vrazda-uctenie-pamiatka-nestandard1 Čítajte viac Otec Daniela Tupého: Vtedy náckovia nevinných ľudí bili, dnes ich máme v parlamente

Zločin vyvolal množstvo reakcií odsudzujúcich násilie a prejavy neonacizmu. Podľa niektorých médií polícia pracovala v tom čase aj s verziou, že vraždu mohli mať na svedomí muži z podsvetia. V kauze obžalovali päť osôb, Richardovi Hrotkovi za vraždu hrozilo desať až 15 rokov. Okresný súd Bratislava I ich v júni 2009 oslobodil.

SR Tupý vražda tabuľa Čítajte viac Otec Daniela Tupého: Čudujem sa, že zase idú do éteru informácie, ktoré by ísť nemali