Poslanci kritizovali uznesenie europarlamentu v súvislosti s LGBTI+ osobami

ČTK, Pravda | 28.03.2023 18:20
Zhromaždenie a pochod na podporu LGBTI+ komunity Foto:
Zhromaždenie a pochod na podporu LGBTI+ komunity na Zámockej ulici, pred podnikom Tepláreň, 14. 10. 2022.
Parlament uznesením kritizoval minuloročnú rezolúciu Európskeho parlamentu (EP) o odsúdení vraždy dvoch ľudí pri bare Tepláreň v Bratislave. Europoslanci pritom vyjadrili znepokojenie nad častým používaním urážlivých, agresívnych a homofóbnych výrazov voči komunite LGBTI+ na Slovensku, a to aj zo strany politikov.

„Slovenská republika nesúhlasí s hodnotením situácie deklarovaným v predmetnom uznesení Európskeho parlamentu a považuje ho za nekorektné, nepravdivé a zavádzajúce,“ píše sa v uznesení parlamentu.

Národná rada v ňom okrem iného uviedla, že uznesenie EP prekračuje jeho právomoci a nerešpektuje suverenitu Slovenska. Uznesenie podporilo 87 zo 133 prítomných poslancov NR SR, medzi nimi poslanci OĽaNO, Sme rodina, ale aj Smeru a extrémisti.

Marek Madro Čítajte viac Vinní sme všetci, streľba na Zámockej odráža našu spoločnosť. Je to ako časovaná bomba

Návrh uznesenia predložili dve poslankyne z klubu vládneho hnutia OĽaNO – Anna Záborská, ktorá v minulosti napríklad opakovane neuspela v pléne s iniciatívami zameranými na sprísnenie podmienok vykonávania interrupcií a Anna Andrejuvová. Voči komunite LGBTI+ sa predtým vymedzil okrem iných šéf OLaNO a expremiér Igor Matovič. Jeho príspevky na sociálnej sieti v tejto záležitosti niektoré slovenské médiá označili za nenávistné.

Slovensko po homofóbnej vražde na Zámockej ulici, ktorú polícia začala vyšetrovať ako teroristický útok, zatiaľ neposilnilo práva LGBTI+ komunity. Parlament krátko po vražde odmietol návrh strany SaS na zavedenie partnerských zväzkov do právneho poriadku krajiny; navrhnuté zmeny počítali napríklad so vzájomnou úpravou majetkových práv a niektorých ďalších otázok praktického života tiež párov inej ako heterosexuálnej orientácie. Slovenské ministerstvo spravodlivosti tento rok v januári prišlo s vlastnou predlohou, ktorá ale priznáva partnerom menej práv ako návrh Sas.

Viliam Karas, minister spravodlivosti Čítajte viac Vyzerá to ako registrované partnerstvo ale nie je. Karas predstavil inštitút dôverníctva