Husté lejaky v mestách na španielskom pobreží Stredozemného mora premenili ulice na rieky

TASR | 26.05.2023 16:46
Cesena / Záplavy / Foto:
Záplavy postihli tento mesiac aj severné Taliansko. Miestny obyvateľ sa plaví na kajaku cez zaplavenú ulicu v meste Cesena 17. mája 2023
Prudké lejaky, ktoré nasledovali po dlhotrvajúcom suchu, premenili vo štvrtok v mestách na španielskom pobreží Stredozemného mora ulice na rieky. Tie zmietli autá a takmer aj niekoľko chodcov.

Zábery z mesta Molina de Segura v juhovýchodnom regióne Murcía zachytávali chlapca, ako ho vyhodilo z kočíka, keď sa jeho matka snažila prejsť cez zaplavenú ulicu. Okoloidúci oboch vytiahol do bezpečia. Zakročil a zastavil aj ďalšieho člena rodiny, ktorý chcel prejsť cez ulicu s kočíkom druhýkrát.

Iné video z toho istého mesta ukázalo, ako sa vodič pokúsil prejsť červeným autom cez stúpajúcu záplavovú vodu, ale tá ho zmietla a odniesla ulicou o 50 metrov ďalej. Hustý dážď postihol aj stredné Španielsko a hlavné mesto Madrid i jeho okolie.

Začiatkom týždňa španielske úrady preventívne zatvorili školy, univerzity a denné opatrovateľské centrá, pretože dažde spôsobili zaplavenie pivníc a potopili autá.

Hoci dážď zapríčinil zmätok a ekonomické škody, mnohí ľudia v Španielsku ho privítali, pretože krajina smerovala k najsuchšej jari od začiatku meraní v roku 1961, ako uviedla štátna meteorologická agentúra AEMET. Zrážky v Španielsku od 1. októbra do 23. mája boli 27 percent pod priemerom pre toho obdobie.

Hustý dážď mal ďalej padať aj v piatok. AEMET varoval, že v provincii Castellón na východnom pobreží má v piatok úhrn zrážok dosiahnuť 12 centimetrov za 12 hodín.

Hasičské zbory v provincii Castellón oznámili, že najhoršie postihnutými oblasťami boli mestá Benicassim, Oropesa del Mar a Cabanes. Dodali, že podnikli tri záchranné akcie a odčerpávali vodu v 27 prípadoch.

Záplavy postihli tento mesiac aj severné Taliansko. Pripravili o život najmenej 15 ľudí a bez domova ostalo približne 23-tisíc obyvateľov. Spôsobené škody tam dosahujú predbežnú výšku okolo sedem miliárd eur.