Gruzínci prekvapili Putina: Vravím si, zbláznili sa

TASR | 27.05.2023 08:37
vladimir putin Foto: ,
Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimír Putin vyjadril v piatok svoje prekvapenie nad protikremeľskými protestami v Gruzínsku, ktoré vypukli po tom čo Rusko obnovilo s kaukazskou krajinou letecké spojenie, uviedla agentúra AFP.

Desiatky Gruzíncov protestovali minulý týždeň pred letiskom v hlavnom meste Tbilisi v čase, keď na ňom pristálo po prvýkrát od roku 2019 ruské dopravné lietadlo.

„Úprimne, bol som úplne prekvapený tou reakciou,“ Putin uviedol na stretnutí s podnikateľmi. „Myslel som si, že všetci povedia: vďaka, skvelé. Ale nie, namiesto toho tu bol okolo danej záležitosti úplne nepochopiteľný rozruch.“

„Keď sa na to pozerám stadiaľto, vravím si: zbláznili sa. Nie je vôbec jasné, čo sa tam deje,“ vyhlásil.

Agentúra AFP pripomenula, že Rusko napadlo Gruzínsko v krátkej no intenzívnej vojne v roku 2008 a v kaukazskej krajine dodnes panujú silné protiruské nálady.

Rusko zakázalo akúkoľvek lety do Gruzínska v roku 2019 v rámci svojej reakcie na protimoskovské protesty v Tbilisi. Avšak tento mesiac Putin zákaz prekvapujúco zrušil a zaviedol i 90-dňový bezvízový režim pre gruzínskych občanov.

Ruský prezident dodal, že Moskva nebude zasahovať do gruzínskej vnútroštátnej politiky. „Čo sa deje v ich krajine sa nás netýka,“ uviedol.

Demonštranti v Tbilisi minulý týždeň držali v rukách transparenty s nápismi „Nie ste tu vítaní“ a „Rusko je teroristický štát“.