Ficov mier je porážka Ukrajiny, zdôraznil Dzurinda. Lídra Smeru označil za bezpečnostnú hrozbu

TASR, Pravda | 05.06.2023 16:19
Mimoparlamentná strana Modrí, Most-Híd považuje politiku predsedu opozičného Smeru Roberta Fica za bezpečnostnú hrozbu pre Slovensko. Poukázala na Ficovu kritiku Severoatlantickej aliancie (NATO) a vojenskej pomoci Ukrajine. Vyplýva to z vyjadrení Mikuláša Dzurindu, Lászlóa Sólymosa a Ľuboša Schwarzbachera na pondelkovej tlačovej konferencii.

Fico sa podľa Dzurindu správa v rozpore s bezpečnostnými záujmami štátu, ktorého bol premiérom. Zdôraznil, že NATO je jedinou zárukou bezpečnosti SR. „To, čo Fico nazýva mierom, je v skutočnosti porážka Ukrajiny,“ podotkol Dzurinda.

Rusko je teroristický režim, tvrdí Dzurinda

Video

Sólymos kritizoval otváranie tém, ktoré zbytočne rozdeľujú spoločnosť. Poukázal na populistickú politiku zneužívajúcu pandémiu nového koronavírusu a v súčasnosti aj vojnu na Ukrajine. „Šírením dezinformácií môžu docieliť to, že sa Slovensko odkloní od aktuálneho zahraničnopoli­tického smerovania a vedome vytvárajú napätie a nenávisť v spoločnosti,“ zdôraznil Sólymos.

Mikuláš Dzurinda, László Sólymos Čítajte viac Sólymos: Spájame sa s Dzurindom, lebo je v štáte chaos ako po Mečiarovi

V pondelok reagoval na Ficove vyjadrenia aj predseda strany Občianski demokrati Slovenska Pavel Macko. Tvrdil, že Fico chce pomocou šírenia dezinformácií spochybniť demokratické voľby a podkopať demokraciu.

Minulotýždňové tlačové konferencie Smeru boli podľa neho plné krivých obvinení a výmyslov. „Je to až neuveriteľné, ako sa Robert Fico a strana Smer snaží vystrašiť občanov Slovenska s cieľom vyvolávať nenávisť voči predstaviteľom štátu a tretiemu sektoru,“ uviedol Macko.

Zdôraznil, že dezinformácie predstavujú nebezpečenstvo pre spoločnosť a ľudia pre ne odmietajú elementárne hygienicko-bezpečnostné opatrenia, strácajú dôveru vo verejné inštitúcie alebo demokratický systém.

Dzurinda Čítajte viac Lídrom spoločnej kandidátky Modrí – Most-Híd bude Dzurinda

Smer cez víkend hovoril okrem iného o mediálnej kampani, ktorú má na Slovensku organizovať NATO a jej cieľom je podľa Fica zvýšenie počtu Slovákov, ktorí podporujú NATO a vojenskú pomoc Ukrajine. Vojenská pomoc Ukrajine podľa šéfa Smeru spôsobuje ďalšie nešťastie a treba pristúpiť k mierovým rokovaniam. Zároveň však podotkol, že Smer rešpektuje členstvo SR v NATO i EÚ.

V nedeľu mal Smer tlačovku, kde oznámili, že NATO chce údajne zasiahnuť do slovenských volieb. Podľa Fica však NATO útočí na Smer a tvrdí, že „aliancia chce pred voľbami vymývať mozgy opozičným voličom“. Kampaň s názvom „Prečo na Ukrajine záleží“ má podľa lídra Smeru presvedčiť ich voličov, aby súhlasili s „dodávaním zbraní na Ukrajinu“.

Správu budeme aktualizovať o stanovisko Smeru.