471. deň: Ukrajinskí delostrelci rozprášili konvoj ruských výsadkárov, explodoval aj kamión s muníciou

ČTK, SITA, TASR, Pravda | 11.06.2023 07:25, aktualizované: 
ukrajina Foto:
Explózia ruského kamióna naloženého muníciou v Záporožskej oblasti po zásahu od ukrajinských delostrelcov, ktorí ostreľovali konvoj výsadkárov.
Ukrajinskí obrancovia zničili v okupovanej časti Záporožskej oblasti konvoj ruských vozidiel. Na začiatku protiofenzívy testujú podľa New York Times ukrajinskí vojaci silu ruskej obrany a dávajú najavo, že môžu zaútočiť kdekoľvek. Americký denník tvrdí, že sa chystá jedna z najväčších operácií po skončení druhej svetovej vojny.

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 471. deň
  • Povodne po zničení Kachovskej priehrady si vyžiadali šesť obetí
  • Ukrajinci hlásia prvý úspech protiofenzívy: Dobyli obec Blahodatne
  • Rusi v noci útočili na Dnepropetrovskú oblasť, Ukrajinci zničili tri drony
  • Ukrajinci zničili v Záporožskej oblasti konvoj ruských výsadkárov
  • Kyjev: Rusi doteraz prišli už o 215-tisíc vojakov
  • ISW: Ukrajinci počas protiofenzívy pri Orichive dosiahli určité úspechy
  • V Kalužskej oblasti neďaleko Moskvy sa zrútili dva drony
  • Kanadská vláda nariadila konfiškáciu ruského lietadla Antonov, dá ho Ukrajine
Odhodlaní Ukrajinci: Vyhubíme nepriateľov, zoberieme si, čo je naše
Video
Ukrajinskí vojaci vo štvrtok 8. júna 2023...
Pohľad na zaplavenú štvrť v Chersone na...
+10Pohľad na zaplavenú štvrť v Chersone na...
zelo Čítajte viac 470. deň: Potvrdené. Začali sme protiofenzívu, uviedol Zelenskyj: Rusom už neostáva veľa času

21:47 Ruský rezort obrany nariadil všetkým „dobrovoľníckym oddielom“, aby s ministerstvom podpísali do konca tohto mesiaca zmluvu. Podľa Moskvy to má zvýšiť efektivitu ruskej armády.

Rusko Kaviareň Výbuch Bloger Pohreb Čítajte viac Nepodpíšeme. Odkázal Šojguovi Prigožin: Neviete veliť, ešte prídete s „prosíkom“

20:22 Traja ľudia zahynuli a 23 ďalších je zranených v dôsledku ruského ostreľovania člna, ktorý evakuoval obyvateľov z Ruskom okupovaného ľavého brehu rieky Dneper. Uviedol to dnes šéf ukrajinskej Chersonskej oblasti Oleksandr Prokudin.

Podľa Prokudina sú medzi zranenými dvaja strážcovia zákona. „Keď nepriateľ zahájil paľbu, 74-ročný muž kryl svoju ženu vlastným telom. Rusi ho strelili do chrbta. Na následky zranení zomrel, lekári mu už nestačili pomôcť,“ uviedol Prokudin.

Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak krátko predtým uviedol, že ruská armáda „začala paľbu do chrbta civilistov“, ktorí sa chceli evakuovať z ľavého brehu v Chersonskej oblasti. „Dostali sa do Chersonu a boli hospitalizovaní. Lekári bojujú o životy zranených,“ napísal na twitteri.

Ukrajinské úrady už predtým obvinili ruské okupačné úrady, že nechávajú napospas svojmu osudu obyvateľov na ľavom brehu Dnepra, ktoré postihla povodeň vyvolaná utorkovým pretrhnutím hrádze obrej Kachovskej priehrady. Ukrajinské médiá v minulých dňoch uviedli, že Ukrajinci podnikajú riskantné misie na okupovaný breh s cieľom evakuovať odtiaľ povodňami ohrozených civilistov.

19:49 Ukrajina a Rusko ohlásili ďalšiu výmenu vojnových zajatcov. Domov sa v oboch prípadoch vracia takmer 100 vojakov, informuje TASR podľa správ stanice Sky News a denníka The Guardian.

Vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak povedal, že domov sa vrátilo 95 Ukrajincov. Rusko podľa jeho slov odovzdalo Kyjevu zajatých vojakov ukrajinských ozbrojených síl a národnej gardy, ako aj pohraničníkov, vrátane viacerých zranených. Títo vojaci boli nasadení do bojov na viacerých miestach vrátane okolia okupovaného mesta Mariupol a černobyľskej jadrovej elektrárne.

Ruské ministerstvo obrany medzitým podľa tamojšej štátnej agentúry TASS informovalo, že prepustených bolo z ukrajinského zajatia aj 94 Rusov, ktorí teraz absolvujú lekárske vyšetrenie.

18:13 Kachovská priehrada na juhu Ukrajiny podľa ukrajinského ministerstva životného prostredia stratila od utorkového pretrhnutia hrádze už 70 percent vody. Hladina za posledný deň klesla o ďalší viac ako meter. Ukrajinské úrady zároveň hlásia ďalšieho mŕtveho v dôsledku záplav na dolnom toku rieky Dneper.

„K dnešnému ranu nádrž stratila 70 percent, respektíve 3,95 kilometra kubickej vody,“ uviedlo vo vyhlásení ministerstvo. Pri Nikopole v Dnepropetrovskej oblasti klesla hladina vody za deň o viac ako meter a teraz dosahuje 9,35 metra.

Postupne opadá aj záplavová vlna pod priehradou. V Chersone, najväčšom meste pod priehradou, klesla hladina celkovo o 1,5 metra. Zaplavené územie sa podľa chersonskej oblastnej správy zmenšilo o takmer polovicu na súčasných 78 kilometrov štvorcových. Na Ukrajinou kontrolovanom pravom brehu Dnepra stále zostáva zatopených 32 obcí a bezmála 4 000 budov, na Ruskom okupovanom ľavom brehu je to 14 obcí.

Ukrajinské ministerstvo vnútra dnes podľa agentúry Unian zvýšilo bilanciu zomrelých pri povodni vyvolanej pretrhnutím Kachovskej priehrady z piatich na šesť. Ich telá boli nájdené v Chersonskej a Mykolajivskej oblasti. Desať osôb vrátane záchranárov utrpelo zranenie.

17:50 Ukrajinská armáda dobyla obec Blahodatne na juhovýchode krajiny. Podľa agentúry AFP ide o prvý oficiálne oznámený územný zisk, ktorý si Ukrajina pripísala od začatia protiofenzívy na tomto úseku frontu.

blahodatne Čítajte viac Prvý úspech protiofenzívy. Ukrajinci z ruských rúk vytrhli dve obce

17:03 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda 215 640 ruských vojakov. Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, ktorý dodal, že iba počas soboty prišlo o život 980 ruských vojakov.

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo aj o 3 926 tankov, 7 631 bojových obrnených vozidiel, 6 461 vozidiel a palivových nádrží, 3 736 delostre­leckých systémov, 601 odpaľovacích raketových systémov, 362 systémov protivzdušnej obrany, 299 vrtuľníkov, 314 lietadiel, 3 300 dronov, 1 183 striel s plochou dráhou letu, 18 lodí a 509 kusov špeciálnej techniky.

16:48 Kachovskú priehradu odpálili ruské jednotky, aby zabránili ukrajinským vojakom v postupe v juhoukrajinskej Chersonskej oblasti, uviedla námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová.

Ukrajina obvinila ruské sily z odpálenia priehrady zvnútra vodnej elektrárne, ktorá sa na nej nachádza. Oblasť okupuje Rusko od prvých týždňov vojenskej invázie na susednú Ukrajinu, ktorá sa začala vo februári 2022.

Moskva zničenie Kachovskej priehrady pripisuje Kyjevu. Obe strany sa pritom navzájom obviňujú z ostreľovania civilistov v čase, keď v oblasti postihnutej rozsiahlymi záplavami prebiehajú záchranné operácie, píše agentúra Reuters.

„Explózia vodnej elektrárne Kachovka bola zjavne vykonaná so zámerom zabrániť ukrajinským obranným silám v spustení ofenzívy v úseku Chersonu,“ napísala Maľarová na platforme Telgram.

Cieľom akcie, po ktorej rozsiahla povodeň zaplavila mestá a dediny, bolo podľa nej aj umožnenie nasadenia ruských záloh v Záporožskej oblasti a v okolí východoukrajinského mesta Bachmut.

16:02 Ukrajina sa s nasadením šiestich vysokorýchlostných bezpilotných člnov neúspešne pokúsila zaútočiť na loď ruského námorníctva v Čiernom mori. Dnes o tom informovalo ruské ministerstvo obrany, podľa ktorého loď hliadkovala v miestach, kde vedú plynovody Blue Stream a TurkStream. V situácii konfliktu však nemožno tvrdenie bojujúcich strán overiť.

Loď Priazovje, ktorá je súčasťou ruskej čiernomorskej flotily, „monitorovala situáciu a zaisťovala bezpečnosť pozdĺž trasy plynovodov v juhovýchodnej časti Čierneho mora“, uviedol rezort obrany. Ukrajinské bezpilotné člny sa na loď snažili zaútočiť dnes nad ránom asi 300 kilometrov juhovýchodne od Sevastopoľa, mesta na Rusov okupovanom Kryme, kde je velenie čiernomorskej flotily. Posádka lode na člny strieľala a zničila ich. Nikomu sa nič nestalo, ruské plavidlo neutrpelo žiadne škody, tvrdí ministerstvo.

V čase tohto útoku vykonávalo v centrálnej časti Čierneho mora prieskum americké bezpilotné lietadlo RQ-4 Global Hawk, uviedla tiež Moskva.

Útok dronmi na ruskú loď Ivan Churs
Video

Plynovodom Blue Stream prúdi ruský plyn do Turecka. Plynovod TurkStream funguje od januára 2020 a umožnil Rusku, aby sa pri preprave suroviny do Európy vyhlo ukrajinskému územiu.

15:22 Ruský minister obrany Sergej Šojgu udelil najvyššie vojenské vyznamenania príslušníkom armády, ktorí údajne zničili nepriateľské tanky a obrnené vozidlá. Zábery zo slávnostného udeľovania vyznamenaní odvysielala ruská štátna televízia, informuje denník The Guardian.

Šojgu vojakom udelil Zlatú hviezdu Hrdinu Ruskej federácie za údajné zničenie bližšie nešpecifikovaných nepriateľských tankov a obrnených vozidiel.

Ministerstvo obrany v Moskve v predchádzajúcich dňoch opakovane tvrdilo, že sa ruským silám darí odrážať pokračujúcu protiofenzívu ukrajinskej armády, pri čom boli zničené štyri ukrajinské tanky Leopard nemeckej výroby a päť bojových vozidiel typu Bradley vyrobených v USA.

zväčšiť Táto zábere z videa zverejneného tlačovou... Foto: SITA/AP
ukrajina Táto zábere z videa zverejneného tlačovou službou ruského ministerstva obrany v piatok 9. júna 2023 sú ukrajinské vojenské vozidlá zničené počas boja na Ukrajine.

Ministerstvo zverejnilo aj viacero videí, ktoré údajne zachytávajú útoky na obrnené vozidlá ukrajinskej armády z bojových vrtuľníkov a dronov. Tieto tvrdenia ani zábery však nebolo možné nezávisle overiť.

14:41 Pátranie po 29 nezvestných osobách v dôsledku zničenia Kachovskej priehrady na rieke Dneper v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny pokračuje**, uviedlo v nedeľu ukrajinské ministerstvo vnútra.

Ministerstvo spresnilo, že na pravom, Kyjevom ovládanom brehu rieky Dneper je stále pod vodou 32 miest a dedín s 3784 domami. Na záchranných a čistiacich prácach sa od utorkového zničenia priehrady podieľa zhruba 1400 zamestnancov pohotovostných služieb.

Evakuácie tiež prebiehajú na Ruskom ovládanom ľavom brehu rieky Dneper, pričom z oboch brehov medzičasom evakuovali tisícky ľudí.

Pred a po. Zaplavené oblasti po zničení Kachovskej priehrady
Video

Úroveň vody naďalej klesá; Dneper mal pri oblastnej metropole Cherson v nedeľu v ranných hodinách 4,18 metra; čo je viac než polmetrový pokles v porovnaní s predchádzajúcim dňom, uviedli ukrajinské úrady.

Prevádzkovatelia vodnej elektrárne v Kachovke tiež uviedli, že voda v priehrade klesá. Zaznamenali výšu 9,35 metra, čo je v porovnaní s utorkom viac než sedemmetrový pokles. Ako však upozornili, predpovedať ďalší vývoj je komplikované.

14:18 Časť Ľvovskej oblasti na západe Ukrajiny zápasí so záplavami, ktoré vyvolali sobotné lejaky. Informujú o tom ukrajinské médiá.

Podľa šéfa správy tohto regiónu Maksyma Kozyckého voda napáchala najväčšie škody v Drohobyčskom okrese, kde sa rozvodnila rieka Schidnyčanka, ktorej hladina sa oproti bežnému stavu zdvihla o 1,5 metra. V kúpeľoch Schidnycja voda zaplavila sto domov, automobily, hotely a poškodila päť mostov. Pri neďalekej Uryče záchranári evakuovali 60 účastníkov majstrovstiev Ukrajiny v športovom horolezectve, medzi nimi viac ako 40 detí.

Nikomu sa nič nestalo. V oblasti pršalo aj dnes dopoludnia, dážď však slabol.

13:58 Predseda strany Hlas Peter Pellegrini je názoru, že Slovensko do budúcna nemôže výraznejšie pomôcť Ukrajine, pretože už toho veľa nemá.

mimoriadna schôdza, Peter Pellegrini Čítajte viac Vojna na Ukrajine je príležitosťou pre slovenských zbrojárov, tvrdí Pellegrini a Kollár s ním súhlasí

13:34 Ukrajinská armáda zverejnila zábery, na ktorých predvádza nasadenie mobilných systémov protivzdušnej obrany Viktor českej výroby.

viktor Čítajte viac Darček pre Putina: České Viktory mu kosia drony. Ukrajinci si systémy pochvaľujú

12:17 Ukrajinskí obrancovia zničili v okupovanej časti Záporožskej oblasti konvoj ruských vozidiel. Referuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý publikoval aj videá z úspešnej operácie.

„Dnes sa už okupanti, zdá sa, nemôžu cítiť bezpečne ani vo vlastnom tyle. V obci Zapovitne v Kamiansko-Dniprovskom okrese v Záporožskej oblasti sa konvoj vojenských vozidiel 83. brigády ruských výsadkových síl dostal pod cielenú paľbu ukrajinského delostrelectva,“ uviedlo obranné spravodajstvo.

Zdroje Ukrajinskej pravdy uviedli, že ruskí okupanti prišli počas útoku o tri delostrelecké systémy, dve palivové nádrže a osem kusov rôznej techniky.

„Bol medzi nimi aj kamión naložený muníciou, ktorý sa na záver postaral o poriadny ohňostroj. Oslobodzovanie našich území pokračuje,“ dodalo obranné spravodajstvo.

11:58 Po zničení hrádze Kachovskej priehrady na rieke Dneper prestáva vtekať voda do Severokrymského kanála, ktorý je kľúčový pre zásobovanie vodou Krymského polostrova anektovaného Ruskom.

Krymský most Čítajte viac Odrezali Rusi vlastných od vody? Po zničení Kachovky takmer vyschol Severokrymský kanál

11:04 Dva drony spadli v nedeľu v ranných hodinách v Kalužskej oblasti na území Ruska, informuje agentúra Reuters.

Jedno z bezpilotných lietadiel sa zrútilo blízko dediny Strelkovka, ďalšie v lesoch v okrese Medinskij, spresnil na platforme Telegram tamojší gubernátor Vladislav Šapša.

Kalužská oblasť na severe hraničí s Moskovskou oblasťou.

Šapša dodal, že podľa prvotných informácií k obetiam na životoch nedošlo a spôsobené boli len minimálne škody. Agentúra Reuters pripomenula, že informácie nebolo možné bezprostredne nezávisle overiť.

V juhoruskej Belgorodskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou sa v sobotu vykoľajilo 15 vagónov prázdneho nákladného vlaku, uviedol neskoro večer tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov. Ako dodal, príčina vykoľajenia vagónov nebola bezprostredne zná­ma.

K nehode došlo blízko vlakovej stanice v okrese Alexejevskij a vlak bol prázdny, cituje Reuters.

10:35 Ukrajinské sily zaznamenali určité úspechy počas protiútokov juhozápadne a juhovýchodne od mesta Orichiv v Záporožskej oblasti. Tvrdí to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), ktorý geolokalizoval dostupné sobotňajšie zábery.

Ruskí vojenskí velitelia však naďalej tvrdia, že ich jednotky sa v oblasti úspešne bránia ukrajinským útočným pokusom.

ISW predtým vyhodnotil, že ruské sily odpovedali na začiatok ukrajinských protiofenzívnych operácií v západnej časti Záporožskej oblasti „podľa zavedenej ruskej doktríny“, ktorá vyžaduje, aby prvá skupina vojakov odrazila alebo spomalila útočiace sily pomocou mínových polí, opevnení a pevných bodov, a druhá skupina prešla do protiútoku, aby zabránila akémukoľvek prielomu nepriateľa.

Ruské správy o ukrajinských útokoch na juhu Ukrajiny v ostatných dňoch naznačujú model, v ktorom ukrajinské sily vykonávajú obmedzené prielomy a dočasne obsadzujú nové pozície predtým, ako ruské sily neskôr znovu dobyjú alebo vytlačia ukrajinské sily z týchto pozícií.

Tento taktický model naznačuje, že ruské sily pravdepodobne udržiavali obranné operácie na juhu Ukrajiny podľa spomenutej doktríny.

ISW uviedol, že ukrajinské sily sa v súčasnosti pokúšajú o mimoriadne náročnú taktickú operáciu – priamy útok na pripravené obranné pozície, ktorý je komplikovaný pre nedostatočnú prevahu vo vzduchu.

Inštitút tiež poznamenal, že počiatočné útoky ukrajinských síl by nemali slúžiť ako základ na predpovedanie všetkých ukrajinských operácií.

Ofenzíva pokračuje, Ukrajinci chvália britské tanky
Video

Ukrajina podľa ISW pri počiatočných útokoch čelila niektorým z najlepšie pripravených ruských jednotiek na Ukrajine a podľa očakávania zaznamenala aj straty.

Inštitút však podotýka, že Ukrajina ešte len podnikne výraznú väčšinu svojich protiofenzívnych operácií a ruská obrana nie je rovnomerne silná pozdĺž všetkých sektorov frontovej línie.

9:43 Čierne more pri juhoukrajinskej Odeskej oblasti sa mení na „smetisko a zvierací cintorín“.

kachovka Čítajte viac Ekocída po Kachovke: Z Čierneho mora je smetisko a zvierací cintorín

9:26 Kanadská vláda nariadila konfiškáciu ruského nákladného lietadla Antonov, ktorý je kvôli ruskej invázii na Ukrajinu odstavený na letisku v Toronte. O chystanom zabavení tohto stroja hovoril kanadský premiér Justin Trudeau v Kyjeve po schôdzke s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Kanadská vláda ho chce odovzdať Ukrajine.

Antonov 124, ktorý stojí v Toronte, podľa kanadských úradov patrí dcérskej spoločnosti dvoch ruských firiem, na ktoré Ottawa uvalila sankcie kvôli ich spoluúčasti na vojne Ukrajine. Cieľom konfiškácie najväčšieho dopravného lietadla je „vyvinúť ďalší tlak na Rusko, aby zastavilo ilegálnu vojnu proti Ukrajine“, uviedlo kanadské ministerstvo zahraničia. Ide o prvý hmotný majetok, ktorý kanadská vláda zabavuje Rusku na základe sankčných pravidiel, ktoré prijala vlani po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Vlani v decembri vláda oznámila, že zmrazí 26 miliónov amerických dolárov spoločnosti patriacej ruskému oligarchovi Romanovi Abramovičovi, ktorý je na kanadskom sankčnom zozname.

zväčšiť Odstavený ruský Antonov AN-124 na letisku v... Foto: SITA/AP, Frank Gunn
Antonov AN-124 Odstavený ruský Antonov AN-124 na letisku v kanadskom Toronte. Záber je z 28. februára 2022.

Portál globalnews.ca pripomína, že ukrajinský premiér Denys Šmyhal v apríli na facebooku napísal, že Kanada podľa všetkého pripravuje konfiškáciu Antonovu 124 a že lietadlo bude spoločne s ďalším ruským majetkom odovzdané Ukrajine. Kanadská vláda uvádza, že pokiaľ stroj skutočne prepadne štátu, chce Kanada spolupracovať s ukrajinskou stranou na tom, ako ho využiť na odškodnenie obetí porušovania ľudských práv, na obnovu medzinárodného mieru a stability alebo na obnovu Ukrajiny.

„Tým, že Kanada povoľuje konfiškáciu Antonovu 124, dáva najavo, že tí, ktorí majú zisk z ilegálnej ruskej vojny na Ukrajine, nezostanú nepotrestaní,“ uviedla vláda v Ottawe.

Antonov 124 Ruslan priviezol zdravotnícky materiál z Číny
Video

Kanada, ktorá má jednu z najväčších ukrajinských diaspór na svete, podporuje Ukrajinu od samého začiatku ruskej invázie. Trudeau v sobotu v Kyjeve ohlásil ďalší balík vojenskej pomoci v hodnote 500 miliónov kanadských dolárov.

8:41 Ukrajinský generálny štáb v pravidelnej rannej zvodke informoval, že ruské invázne sily pokračujú hlavne v snahe úplne obsadiť Luhanskú a Doneckú oblasť na východe krajiny. V tejto časti frontu sa jednotky oboch znepriatelených strán za posledný deň stretli päťdesiatkrát. Podľa Kyjeva sú Rusi v defenzíve na fronte v Záporožskej a Chersonskej oblasti.

Americký Inštitút pre výskum vojny (ISW) píše, že ukrajinské jednotky v sobotu podnikali protiofenzívne operácie na najmenej štyroch miestach frontu. Podľa amerických analytikov sa ukrajinská armáda snaží o mimoriadne ťažkú operáciu – frontálny útok na pripravené obranné pozície, ktorý komplikuje to, že nemá prevahu vo vzduchu.

8:00 Ruská armáda v noci na nedeľu útočila na Dnepropetrovskú oblasť vo východnej časti Ukrajiny, informoval šéf tamojšej správy Serhij Lysak. Ukrajinská protiletecká obrana zničila tri drony iránskej výroby. Dva drony sa podľa úradov zrútili v Kalužskej oblasti na západe Ruska.

Okrem útokov za použitia dronov ruská armáda v noci pri nasadení ťažkého delostrelectva ostreľovala v Dnepropetrovskej oblasti okolie miest Marhanec a Nikopoľ.

Dva drony sa zrútili na dvoch rôznych miestach Kalužskej oblasti, uviedol jej gubernátor Vladislav Šapša. Nikomu sa nič nestalo. V jednej dedine pri meste Žukov boli kvôli pádu bezpilotného lietadla poškodené dva záhradné domčeky.

7:25 Ukrajinská armáda za uplynulých 48 hodín podnikla významné operácie proti ruským pozíciám na niektorých miestach na východnej a južnej Ukrajine a zaznamenala pokrok, zhrnula v sobotu situáciu britská vojenská rozviedka.

Ukrajina využíva svoj nový arzenál západných tankov a obrnených vozidiel pri operácii, ktorá by mala byť jednou z najväčších vojenských operácií v Európe od druhej svetovej vojny, napísal americký denník New York Times (NYT). Testovaním ruských obranných línií sa podľa neho začína formovať ukrajinská protiofenzíva.

V krutých bojoch pozdĺž frontovej línie minulý týždeň nadobúda ukrajinská snaha získať späť stratené územie, čo predstavuje hlavný kľúč vo vojne, napísal NYT. Ukrajina sa každým stretom snaží ukázať, že môže zaútočiť kdekoľvek, pričom sa snaží prinútiť Rusko brániť sa všade. Tieto útoky podľa denníka testujú slabé miesta ruskej obrany.

Mnohostranný útok, sústredený pozdĺž frontu na juhu a východe, je skúšobnou jazdou nového ukrajinského arzenálu západných tankov a obrnených vozidiel, ako aj desaťtisícov novo zmobilizovaných vojakov, ktorí celé mesiace cvičili v Európe v rámci prípravy na boj. Kyjev, ktorý podľa očakávania v počiatočných fázach utrpel straty, bude musieť preukázať výrazný pokrok vo svojej protiofenzíve, aby udržal peniaze a zbrane prúdiace zo Západu, uviedol denník New York Times.

Britskí spravodajcovia tvrdia, že ukrajinské jednotky prerazili na bližšie nespresnených miestach prvú ruskú obrannú líniu, inde je ale ich pokrok menší. Ruské jednotky si viedli rôzne: niektoré vykonávajú slušné obranné operácie, iné vraj trochu chaoticky ustúpili a objavuje sa čoraz viac správ o tom, že Rusi majú straty, keď sa sťahujú cez vlastné mínové polia.

Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) ukrajinské sily v piatok pokračovali v obmedzených protiofenzívnych operáciách pri hranici Doneckej a Záporožskej oblasti a dosiahli tam určité taktické zisky. Hovorca východného zoskupenia ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj podľa portálu RBK-Ukrajina informoval, že pri Bachmute sa ukrajinským silám podarilo za posledný deň postúpiť v niektorých miestach až o 1400 metrov.

Ruský prezident Putin v piatok povedal, že ukrajinská protiofenzíva sa začala a že ukrajinské ozbrojené sily stále disponujú útočným potenciálom. Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotu na otázku novinárov týkajúcej sa Putinovho vyjadrenia podľa agentúry Reuters len pokrčil ramenami a zdvihol obočie.

„Počítam, že to (začiatok protiofenzívy) pocítime,“ povedal s tým, že Putinovi ani telegramovým kanálom by neveril. Zároveň uviedol, že Ukrajina vykonáva „protiofenzívne aj defenzívne operácie“, odmietol ale oznámiť, v akej sú fáze.