483. deň: Ukrajina z pomalej protiofenzívy viní Západ: Rusi mali čas sa zakopať hlbšie

ČTK, SITA, TASR, Pravda | 23.06.2023 06:00, aktualizované: 
vojna na Ukrajine, Bachmut Foto: ,
Archívna fotka ukrajinského vojaka pri streľbe z mínometu na ruské pozície na frontovej línii pri Bachmute.
Ukrajici zastavili ruskú ofenzívu na východe krajiny, v rámci ktorej sa Rusi pokúšali postúpiť smerom k mestám Kupiansk a Lyman, povedala námestníčka ministra obrany. Podľa nej všetko pokračuje podľa plánu.

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 483. deň
  • Kyjev: Za pomalú protiofenzívu môže váhanie Západu s dodávkami zbraní
  • Ukrajinci tvrdia, že v noci zničili všetkých 13 ruských striel a dron
  • Rusko podľa Zelenského ukrýva telá obetí pretrhnutia Kachovskej priehrady
Zmeko: Na Slovensku sme vycvičili viac ako 1 500 Ukrajincov
Video
Rusko, Ukrajina, Delostrelectvo, Grad, vojak, streľba Čítajte viac 482. deň: Donori prisľúbili Ukrajine na obnovu 60 miliárd eur, potrebný je vyše päťnásobok

23:38 Dánsky pivovar Carlsberg po dlhom pátraní našiel kupca pre svoje podniky v Rusku. Oznámil to v piatok po podpise zmluvy, ale nezverejnil totožnosť kupujúceho ani kúpnu cenu. TASR správu prevzala z DPA.

Podpis predstavuje dôležitý míľnik v komplikovanom procese oddelenia a predaja, povedal generálny riaditeľ pivovaru Cees't Hart.

Rusko Ukrajina konflikt vojna EÚ sankcie Kremeľ Čítajte viac Rusi to zľahčujú, odchod firiem ich pripravil o desiatky miliárd eur

Na dokončenie transakcie je však potrebné, aby boli pivovaru doručené súhlasné stanoviská ruských úradov, takže konečný dátum uzavretia predaja zostáva nejasný.

Carlsberg je jednou z najväčších pivovarníckych skupín na svete. Spoločnosť oznámila koncom marca 2022, mesiac po začiatku invázie ruskej armády na Ukrajinu, že sa chce úplne stiahnuť z Ruska a predať tam svoje podniky. Odvtedy hľadá kupca.

22:42 Veliteľ pozemných síl ukrajinskej armády generál Olexandr Syrskyj potvrdil, že hlavná časť ofenzívnych rezerv sa ešte len má zapojiť do boja proti Rusku.

Olexandr Syrskyj Čítajte viac Ukrajinský generál: Hlavnú silu sme ešte do bojov nenasadili, hľadáme slabé miesta Rusov

22:26 Ruská armáda musela v miestach poškodeného Čongarského mosta spájajúceho Chersonskú oblasť s polostrovom Krym zriadiť provizórny pontónový most. Podľa serveru Ukrajinska pravda to vyplýva zo satelitných snímok. Ruské sily sa síce môžu na polostrov z Chersonskej oblasti dostávať aj inak ako cez Čongarský cestný most, jeho poškodenie ale ruskej armáde skomplikuje logistiku. Cez most totiž vedie najkratšia cesta z Krymu do okupovaného mesta Melitopol v pevninskej časti Ukrajiny a ďalej k južnému frontu, kde v súčasnosti vedú ukrajinské sily protiofenzívu, upozornila stanica BBC.

Čongarský most poškodili podľa ruskej okupačnej správy v noci na štvrtok ukrajinské sily. Okupačné úrady tiež uviedli, že most zrejme zasiahli britsko-francúzske strely Storm Shadow, ktoré poškodili vozovku a že oprava môže trvať aj týždne. Na snímkach zverejnených dnes šéfom proruskej správy Chersonskej oblasti Vladimirom Saldom je vidieť, že na jednom mieste zásah prerazil most naskrz. Ukrajina zodpovednosť za útok nepotvrdila, ale ani ju nepoprela.

Automobilová doprava cez most bola kvôli jeho poškodeniu pozastavená, Čongarský cestný most však nepredstavuje jedinú spojnicu polostrova s pevninskou časťou Krymu. Cez Čongarskú úžinu vedie ešte železničný most, o ktorého poškodení správy nie sú.

21:50 Jevgenij Prigožin dnes večer obvinil ruskú armádu, že ostreľovala pozície jeho žoldnierov, a vyzval Rusov, aby sa pripojili k 25-tisíc bojovníkom, ktorí sa chcú „vysporiadať s bezprávím v krajine“.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS Čítajte viac Schyľuje sa v Rusku k prevratu? Prigožin sa veleniu vyhráža likvidáciou. Rusov vyzýva k ozbrojenej vzbure: Je nás 25-tisíc bojovníkov

21:14 Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov očakáva, že Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) na júlovom samite vo Vilniuse dá Ukrajine signál a vzorec ohľadom jej členstva v obrannej aliancii. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

„Očakávam, že nám dajú jasný, zrozumiteľný signál a vzorec, aby sme sa, samozrejme, stali členom NATO," cituje ministra ukrajinské vojenské tlačové centrum.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa tvrdo usiluje o to, aby sa Ukrajina stala členom NATO, ale vyjadril sa, že uznáva, že je to nemožné, kým trvá vojna. Spojenci Kyjiva sa rozchádzajú v názore na to, ako rýchlo by sa mala Ukrajina pripojiť, a niektoré západné vlády sa obávajú akéhokoľvek kroku, ktorý by mohol priviesť alianciu bližšie k vojne s Ruskom.

Rusko, vojna na Ukrajine, Ukrajina, Čečensko, dobrovoľníci Čítajte viac NYT: Do bojov na Ukrajine sa zapájajú vojaci vycvičení Západom, môžu byť kľúčoví

20:50 Most, ktorý spája Ruskom nezákonne anektovaný Krymský polostrov s Chersonskou oblasťou na juhu Ukrajiny, bol vážne poškodený a v súčasnosti je nepoužiteľný. V piatok to uviedol Ruskom dosadený šéf Chersonskej oblasti Vladimir Saľdo.

Saľdo povedal, že Čonharský most bude pre dopravu uzavretý na približne 20 dní. „Most utrpel väčšie škody, ako sme si pôvodne mysleli,“ dodal s tým, že oprava sa už začala.

Ruskí predstavitelia vo štvrtok tvrdili, že na most zaútočili ukrajinské sily. Saľdo naznačil, že Kyjev pri tom použil l strely dlhého doletu Storm Shadow. Ukrajine ich v máji poskytla Británia.

Boje na juhu a východe Ukrajiny sa zintenzívnili po začiatku plánovanej ukrajinskej protiofenzívy, pripomína AFP.

20:17 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nariadil preveriť vedenie vojenských komisariátov a prepustiť šéfa komisariátu v Odese, ktorého médiá podozrievajú z brania úplatkov. Zelenskyj okrem toho prisľúbil personálne zmeny v súvislosti s kauzou zlého stavu leteckých krytov na Ukrajine, informoval server Ukrajinska pravda. Nedávna rozsiahla previerka podľa prezidenta odhalila, že štvrtina krytov v krajine je nepoužiteľná. K plošnej kontrole krytov Ukrajina prikročila po tom, čo 1. júna pri ruskom útoku zahynuli v Kyjeve dve ženy a deväťročné dievča, ktoré sa nedostali do zatvoreného krytu.

„Dal som veliteľovi ukrajinských ozbrojených síl Valerijovi Zalužnému naliehavé nariadenie bezodkladne zbaviť funkcie odeského vojenského komisára, inak vedúceho miestneho náborového centra, o ktorom hovorí celá naša krajina,“ uviedol Zelenskyj na komunikačnej platforme Telegram po porade s najvyššími veliteľmi. Ukrajinská pravda pripomenula, že podľa jej vyšetrovania si rodina tohto odeského vojenského činovníka za vojny zaobstarala luxusnú vilu v Španielsku a vozový park za milióny dolárov. Ďalších šéfov vojenských komisariátov by podľa Zelenského mala preveriť komisia, ktorá by mala vzniknúť špeciálne na tento účel.

19:01 Politické vedenie v Kyjeve vysvetlilo pomalý postup doterajšej ukrajinskej protiofenzívy tým, že Západ váhal s posielaním zbraní Ukrajine. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.

„Čas stratený presviedčaním našich partnerov, aby poslali potrebné zbrane, sa odzrkadlil v konkrétnych ruských opevneniach vybudovaných počas tohto obdobia (čakania),“ napísal na Twitteri poradca ukrajinského prezidentského úradu Mychajlo Podoľak.

Uviedol, že počas čakania sa Rusi zakopali hlbšie a nastražili systém mínových polí. Prelomenie ruských frontových línií si podľa Podoľaka teraz vyžaduje „múdry a vyvážený prístup“.

„Život vojaka je dnes pre Ukrajinu tou najdôležitejšou hodnotou. Velenie armády sa zameriava na vojenskú vedu a spravodajské informácie, nie na fanúšikov na tribúnach,“ dodal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno povedal, že protiofenzíva Ukrajiny nie je „hollywoodsky fil­m“.

Podoľak to zopakoval: „Skutočná vojna nie je hollywoodsky trhák.“

17:06 Najvyšší bezpečnostný orgán Ukrajiny sa rozhodol potrestať zodpovedných za smrť troch ľudí, ktorí sa počas ruského raketového útoku nemohli dostať do zamknutého krytu, oznámil v piatok prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zelenskyj na platforme Telegram napísal, že sa Rada národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) diskutovala o bezpečnosti ukrajinských obyvateľov, o súdnych reformách a vstupe Ukrajiny do Európskej únie.

„Štvrtina bombových krytov na Ukrajine a tretina v Kyjeve nie je vhodná na použitie,“ uviedol prezident. Odvolal sa na kontrolu protileteckých krytov, ktorú nariadil po smrti troch ľudí z 1. júna.

„Rada národnej bezpečnosti a obrany rozhodla, že postaví vinníkov pred spravodlivosť a dá všetky ochranné stavby do správneho stavu,“ dodal Zelenskyj.

17:00 Rusko neplánuje Spojené štáty informovať o počte jadrových hlavíc rozmiestnených v Bielorusku, či testoch svojho jadrového supertorpéda Poseidon. V piatok to uviedol námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov pre ruské médiá.

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno potvrdil, že Rusko už do Bieloruska dodalo prvú časť taktických jadrových hlavíc. Na bieloruskom území majú byť rozmiestnené na základe dohody uzavretej v marci medzi Minskom a Moskvou.

„Vážne pochybujem, že sa táto téma stane z našej strany predmetom nejakej verejnej diskusie,“ povedal Riabkov novinárom v ruskom Soči. „Spojené štáty majú svoje taktické jadrové zbrane na území niekoľkých európskych krajín už desaťročia a nikdy neuvádzajú presné čísla,“ citovala jeho slová ruská tlačová agentúra Interfax.

Taktické jadrové zbrane sú určené na útoky proti nepriateľským jednotkám a ničenie zbraní na bojisku. V porovnaní so strategickými jadrovými zbraňami, ktoré sú schopné ničiť celé mestá, majú relatívne krátky dosah a nízku účinnosť.

16:40 Najmenej dvaja zamestnanci mestského dopravného podniku zomreli pri ruskom ostreľovaní mesta Cherson na juhu Ukrajiny, informovali v piatok tamojšie úrady.

Štyria ďalší ľudia utrpeli zranenia a previezli ich do nemocnice, napísala na platforme Telegram vojenská správa Chersonskej oblasti. Hlavné mesto Chersonskej oblasti zažíva po záplavách zo 6. júna po pretrhnutí neďalekej Kachovskej priehrady už týždne neustále ruské útoky.

Ruskí okupanti majú pod kontrolou južný (ľavý) breh rieky Dneper a nedávno informovali o 46 mŕtvych obetiach záplav. Keďže získať akékoľvek nezávislé informácie z okupovanej oblasti je komplikované, obetí môže byť výrazne viac. Podľa oficiálnych informácií zahynulo v záplavách na Ukrajincami kontrolovanej strane Dnepra najmenej 21 ľudí, päť z nich pri ruskej paľbe.

Šéf Chersonskej vojenskej správy Olexandr Prokudin uviedol, že ruské strely zasiahli mesto len vo štvrtok 26-krát. Zranenia utrpelo sedem ľudí.

16:20 Generálny riaditeľ ruského jadrového koncernu Rosatom Alexej Lichačov podľa agentúry Reuters na rokovaní so šéfom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafaelom Grossim v Kaliningrade obvinil Ukrajinu, že by sa mohla chystať ostreľovať Záporožskú jadrovú elektráreň okupovanú ruskými silami. Stalo sa tak po tom, ako vo štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že Rusko pripravuje útok na elektráreň spojený s únikom radiácie.

„Očakávame od MAAE konkrétne kroky, ktoré predídu útokom ukrajinských ozbrojených síl, ako na Záporožskú jadrovú elektráreň, tak na priliehajúce územie a zariadenie kritickej infraštruktúry,“ citovala agentúra Reuters vyhlásenie šéfa Rosatomu.

15:50 Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že v reakcii na nový balík sankcií EÚ voči Moskve zakáže vstup na svoje územie ďalším európskym predstaviteľom.

„Ruská strana v odpovedi na tieto nepriateľské kroky výrazne rozšíri zoznam predstaviteľov európskych inštitúcii a členských štátov EÚ, ktorí… majú zakázaný vstup na územie“ Ruska, oznámil ruský rezort diplomacie. Počet predstaviteľov ani ich mená však neposkytol.

Krajiny EÚ sa tento týždeň dohodli na 11. sankčnom balíku voči Moskve za ruskú inváziu na Ukrajine. Sú zamerané aj proti obchádzaniu sankčného režimu.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí zároveň uviedlo, že na akékoľvek nepriateľské kroky zo strany západných krajín bude Moskva odpovedať včas a primerane.

15:20 Do bojov na Ukrajine sa začína zapájať 36 tisíc ukrajinských vojakov, ktorí absolvovali výcvik na Západe. Ich výkon môže rozhodnúť o ukrajinskej protiofenzíve.

Rusko, vojna na Ukrajine, Ukrajina, Čečensko, dobrovoľníci Čítajte aj NYT: Do bojov na Ukrajine sa zapájajú vojaci vycvičení Západom, môžu byť kľúčoví

15:15 Rusko s najväčšou pravdepodobnosťou zruší tohtoročnú leteckú show, ktorá sa pravidelne koná v Moskve už niekoľko desaťročí. Oznámil to Viktor Kladov, riaditeľ oddelenia medzinárodnej spolupráce v spoločnosti Rostech, ktorá akciu organizuje. Tamojšie média naznačili, že môže ísť o dôsledok sankcií uvalených na Rusko. TASR informuje na základe správy agentúry AP, ktorá ju prebrala z agentúry TASS.

Letecká show bola tento rok naplánovaná na koniec júla. Kladov neuviedol dôvod jej zrušenia, avšak ruské médiá už predtým naznačili, že to môže byť dôsledok sankcií, ktoré negatívne ovplyvnili medzinárodnú účasť aj dodávky dielcov. Podľa nemenovaných zdrojov ruských médií môžu byť dôvodom zrušenia aj bezpečnostné obavy, ktoré vyvolali nedávne útoky dronov na Kremeľ a na okraji Moskvy.

14:50 Moskva v reakcii na jedenásty balík sankcií proti Rusku, ktorý dnes prijala Európska únia, rozšírila zoznam ľudí, ktorí nesmú cestovať na ruské územie. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničia.

Na zozname sú podľa ministerstva bezpečnostní činitelia, štátni úradníci, europoslanci „presadzujúci konfrontačnú agendu s Ruskom“ alebo podnikatelia. Podľa Moskvy ide o ľudí, ktorí sa podieľajú na poskytovaní vojenskej pomoci Ukrajine, výcviku ukrajinských vojakov alebo na získavaní peňazí pre potreby ukrajinskej armády.

Moskva na sankčný zoznam zapísala tiež tých, ktorí podľa nej nesú zodpovednosť za zavedenie opatrení proti Rusku a tých, ktorí sa snažia narušiť vzťahy Ruska s ďalšími štátmi.

13:50 Ukrajina zastavila ruskú ofenzívu na východe krajiny, v rámci ktorej sa Rusi pokúšali postúpiť smerom k mestám Kupiansk a Lyman. Uviedla to v piatok námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová, informovali denník The Guardian a televízia Sky News.

„V smere na Kupiansk a Lyman sme absolvovali veľmi tvrdé boje, ale našim vojakom sa tam podarilo nepriateľa zastaviť,“ uviedla Maľarová v ukrajinskej televízii. „Najdôležitejšie udalosti sú ešte stále pred nami a hlavný (ukrajinský) úder sa ešte len chystá,“ pokračuje Maľarová. Dodala, že niektoré rezervy ukrajinskej armády budú aktivované až neskôr.

Ukrajinská vojenská operácia podľa Maľarovej pokračuje podľa plánu a ukrajinské sily napredujú, hoci ich postup spomaľujú mínové polia. Zdôraznila, že za týchto okolností nie je možné očakávať rýchly postup ofenzívy.

13:15 Rusko od vlaňajšieho leta významne posilnilo obranu základne svojej Čiernomorskej flotily v krymskom meste Sevastopol, kde okrem iného pravdepodobne ako ochranu pred potápačmi nasadilo špeciálne vycvičených delfínov.

20-delfiny-4x Čítajte aj Potápači nemajú šancu. Rusko nasadilo na obranu Krymu bojové delfíny, tvrdí britská rozviedka

12:50 Najmenej dvaja ľudia prišli o život, keď ruská armáda ostreľovala ciele v Záporožskej oblasti, uviedol šéf tamojších úradov Jurij Malaško. Päťdesiatpäťročný muž zomrel v Malej Tokmačke, 70-ročný v mestečku Huljajpole. Ide o miesta niekoľko desiatok kilometrov juhovýchodne od Záporoží. Nachádzajú sa neďaleko južnej frontovej línie, kde ukrajinské jednotky bojujú s ruskou armádou, pripomína ruskojazyčný servis BBC.

Ukrajinské sily pri dedine Novohorivka v Záporožskej oblasti ostreľovali hlavný cestný ťah vedúci z oblasti zničenej Kachovskej priehrady cez Tokmak do Berďanska pri Čiernom mori, píše agentúra TASS. Jeden človek pritom zomrel, druhý utrpel ťažké zranenia.

11:40 Dánsko požiadalo USA o pomoc pri výcviku ukrajinských pilotov pre bojové lietadlá F-16. Uviedol to hovorca amerického ministerstva obrany Patrick Ryder. „Holandsko a Dánsko sú lídrami, pokiaľ ide o prípravu výcvikového programu ukrajinských pilotov pre stroje F-16 … Dostali sme od Dánska žiadosť, aby sme výcvik pre lietadlá F-16 podporili,“ konštatoval hovorca. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda.

Predstavitelia Pentagonu sa vyjadrili, že otázku výcviku ukrajinských pilotov teraz zvažujú. Americké ministerstvo obrany očakáva, že výcvik pre stroje F-16 sa začne „niekde v Európe“. Hovorca Pentagonu dodal, že USA budú spolupracovať so spojencami realizujúcimi tento výcvik.

O otázke poskytnutia bojových lietadiel F-16 Ukrajine sa diskutovalo minulý týždeň na stretnutí kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny. Partneri Ukrajiny plánujú do júla schváliť výcvikový program pre ukrajinských pilotov, inžinierov a technikov a tréning sa má robiť v špeciálne vytvorenom centre v európskej krajine.

11:25 Krajiny Európskej únie formálne prijali jedenásty balík sankcií proti Rusku, ktorého cieľom je predovšetkým znemožniť Moskve obchádzanie predtým zavedených obmedzení. Informovala o tom Rada EÚ zastupujúca členské štáty.

Únijné krajiny budú môcť nanovo zakázať prístup do svojich prístavov lodiam, ktoré tajne prevážajú ruskú ropu. V krajnom prípade plánuje EÚ tiež obmedziť vývoz vojensky využiteľných technológií do krajín, ktoré ich budú poskytovať Rusku. Vývozná reštrikcia sa dotkne aj 87 firiem z Ruska a ďalších krajín vrátane Číny či Iránu. EÚ tiež pridala na sankčný zoznam vyše stovku ruských činiteľov a subjektov a zakáže vysielať na svojom území ďalším piatim ruským televíznym staniciam.

11:20 Ruská protilietadlová obrana údajne zostrelila dron nad západoruským mestom Kursk ležiacim neďaleko hraníc s Ukrajinou. Došlo k tomu vo štvrtok neskoro večer, uviedol v piatok gubernátor Kurskej oblasti Roman Starovojt. TASR o to informuje na základe správy stanice Sky News.

Gubernátor na platforme Telegram dodal, že ruské protilietadlové systémy museli byť nad Kurskou oblasťou aktivované dvakrát, nezmienil sa však o žiadnych škodách či zranených. Súčasne varoval miestnych obyvateľov, aby boli opatrní, ak by natrafili na trosky zostreleného dronu či rakiet protivzdušnej obrany.

Správu o prelete dronu nad Kurskom nie je možné nezávisle overiť, ide však zrejme o posledný zo série útokov na pohraničné oblasti Ruska vykonaných z územia Ukrajiny.

10:40 Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) v piatok uviedla, že zadržala piatich ľudí, ktorí sa údajne snažili zakúpiť jeden kilogram rádioaktívneho cézia-137 za 3,5 milióna dolárov (3,2 milióna eur). Nebezpečnú látku vraj mali zaobstarávať pre istého občana Ukrajiny, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské médiá.

radioaktivna latka, skafander Čítajte aj Rusi zadržali skupinu ľudí, ktorí chceli kúpiť rádioaktívne cézium pre Ukrajinu, tvrdí Moskva

10:31 Na pozemku v blízkosti austrálskeho parlamentu v Canberre sa neoprávnene usídlil ruský diplomat. V tejto lokalite mala byť postavená nová ruská ambasáda, čomu však austrálske úrady z bezpečnostných dôvodov zabránili, informovali v piatok agentúry AP a AFP.

Canberra / Sporný pozemok / Čítajte aj Ruský diplomat sa neoprávnene usadil na spornom pozemku v Canberre

10:20 Účastníci konferencie o obnove Ukrajiny, ktorá sa konala v stredu a vo štvrtok v Londýne, sa spoločne dohodli na poskytnutí ďalších 60 miliárd dolárov na potreby obnovy a rekonštrukcie krajiny. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie z konferencie.

Táto suma okrem iného zahŕňa prostriedky z viacročného nástroja Európskej únie vo výške až 50 miliárd eur, 1,3 miliardy dolárov, ktoré prisľúbili Spojené štáty a tri miliardy dolárov vo forme úverových záruk od Spojeného kráľovstva.

„Multiagentúrna koordinačná platforma darcov pre Ukrajinu bude naďalej podporovať zosúladenie záväzkov darcov s prioritami a reformami v oblasti včasnej obnovy,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Okrem toho tiež takmer 500 spoločností zo 42 krajín a 21 hospodárskych odvetví podpísalo Ukrajinskú podnikateľskú dohodu, ktorou sa zaviazali podporiť obnovu a rekonštrukciu Ukrajiny.

10:10 Ukrajinská štátna plynárenská spoločnosť Naftogaz podala v Spojených štátoch žalobu na Rusko. Chce získať päť miliárd dolárov, ktoré jej boli priznané v Haagu ako odškodnenie za stratený majetok na Kryme. Spoločnosť o tom dnes informovala na svojom webe. Rusko, ktoré vo februári 2022 začalo inváziu na Ukrajine, sa v roku 2014 zmocnilo Krymu a polostrov anektovalo, čo vyvolalo sankcie západných vlád.

Energetika / Plyn / Čítajte aj Ukrajinskí plynári žalujú Rusko v USA. Žiadajú tučné odškodné za Krym

9:59 Ukrajinská protivzdušná obrana zničila všetkých 13 striel s plochou dráhou letu Ch-101/Ch-555 a tiež prieskumný dron, ktoré Rusko použilo pri útoku na Ukrajinu v noci z 22. na 23. júna. Prostredníctvom komunikačnej platformy Telegram to oznámili Vzdušné sily Ozbrojených síl Ukrajiny. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda.

„Nepriateľ zaútočil na Ukrajinu v noci z 22. na 23. júna s použitím strategických lietadiel. Tentoraz bol útok zameraný na vojenské letisko v Chmeľnyckej oblasti,“ uviedli v oficiálnom vyhlásení. Ruské sily útoky spustili okolo polnoci z Kaspického mora s použitím štyroch bombardérov Tu-95MS.

Okrem toho ukrajinskí obrancovia podľa vzdušných síl zničili aj ruské prieskumné bezpilotné lietadlo bližšie nešpecifikova­ného typu.

9:23 Ruská žoldnierska Vagnerova skupina sa pokúša do svojich radov získať nadšených hráčov videohier, ktorých by mohla využiť ako operátorov dronov. Inzerát ponúkajúci takéto pozície sa objavil na ruskej sociálnej sieti VKontakte.

Dron / Orlan-10 / Čítajte viac Vagnerovci sa snažia naverbovať hráčov videohier za operátorov dronov

6:58 Rusko vytvorilo na okupovanej časti Chersonskej oblasti špeciálne skupiny, ktoré majú za úlohu zbierať a ukrývať telá ľudí, ktorí tento mesiac zahynuli v dôsledku pretrhnutia ukrajinskej Kachovskej priehrady. Povedal to vo štvrtok v pravidelnom nočnom prejave ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Ruské zlo sformovalo špeciálne skupiny na odstraňovanie a zjavne aj ukrývanie tiel obetí,“ uviedol Zelenskyj.

Ukrajina a Rusko sa navzájom obviňujú zo zničenia priehrady v Chersonskej oblasti, ktorú čiastočne okupuje Rusko. Zelenskyj označil situáciu v Rusmi okupovanej časti oblasti na juhu Ukrajiny za „mierne povedané katastrofálnu“.

Ukrajina ruské okupačné sily viní z nečinnosti ohľadom pomoci ľuďom zasiahnutým povodňami po pretrhnutí hrádze. Ukrajinské úrady hovoria o 21 obetiach na územiach kontrolovaných Kyjevom. Ruské okupačné úrady uvádzajú 46 mŕtvych vo viac zasiahnutej časti Chersonskej oblasti pod ich kontrolou.

Ukrajinská armáda vo štvrtok uviedla, že epidemiologická situácia v zasiahnutých oblastiach sa prudko zhoršila, najmä čo sa týka šírenia žltačky typu A.

6:23 Po celej Ukrajine boli v noci na piatok vyhlásené protiletecké poplachy. Oznámila to ukrajinská armáda. V rozsiahlych oblastiach boli vydané varovania pred ruskými útokmi s pomocou rakiet a dronov. Telegramové kanály hlásia výbuchy vo viacerých oblastiach od Ľvovskej na západe po Chersonskú na juhu, uviedla agentúra Reuters. Ruské úrady zase hlásia zostrelenie dronu nad západoruským Kurskom.

Podľa agentúry Ukrinform útoky hrozia takzvanými kamikadze dronmi napríklad aj v Dnepropetrovskej oblasti a Záporoží. Rusko ich možno odpálilo z juhu. Armáda predtým podľa agentúry potvrdila odpálenie riadených striel z oblasti Kaspického mora.

Taktiež predchádzajúcu noc zo stredy na štvrtok Rusi zaútočili na Ukrajinu zo vzduchu okrem iného nadzvukovými balistickými strelami Kinžal a útočnými dronmi Šáhed.

Gubernátor ruskej Kurskej oblasti Roman Starovojt informoval, že vo štvrtok večer protiletecká obrana zostrelila dron nad Kurskom, ktorý nie je ďaleko od ukrajinských hraníc. Ukrajina podobné incidenty odmieta komentovať.

6:20 Americký prezident Joe Biden a indický premiér Naréndra Módí, ktorého krajina sa odmietla pridať k západným sankciám voči Rusku, vo štvrtok spoločne podporili „územnú celistvosť“ Ukrajiny, pričom vyjadrili znepokojenie nad prebiehajúcou vojenskou agresiou Ruska na Ukrajine.

V spoločnom vyhlásení pri príležitosti štátnej návštevy Módího vo Washingtone obaja lídri „vyzvali na dodržiavanie medzinárodného práva, zásad Charty OSN, ako aj územnej celistvosti a zvrchovanosti“ Ukrajiny, informuje tlačová agentúra AFP.

Washington dúfa, že jeho užšie vzťahy s Naí Dillí v oblasti obrany pomôžu Indii „zbaviť sa“ Ruska, ktoré bolo počas studenej vojny jej hlavným vojenským dodávateľom.

Bidenova administratíva vo veľkej miere Indii vyčíta, že sa odmietla pripojiť k západným sankciám voči Rusku a namiesto toho nakupuje jeho ropu so zľavou. Washington vidí širšiu zhodu s Indiou v otázke Číny a hrozby radikálneho islamizmu.

Biden na spoločnej tlačovej konferencii vzťahy s Indiou označil za jedny z najzávažnejších na svete. V súčasnosti sú podľa jeho slov silnejšie, užšie a dynamickejšie než kedykoľvek predtým. Vyzdvihol tiež spoluprácu oboch krajín v oblastiach ako klíma, zdravotníctvo, vesmír a hospodárstvo.

Bidenova zahraničná politika sa zameriava na Áziu a indo-pacifický región, keďže USA chcú čeliť mocenským ambíciám Číny v tomto regióne, dopĺňa tlačová agentúra DPA.

Šéf Bieleho domu jasne presadzuje partnerstvá USA v danom regióne, okrem iného v rámci Štvorstranného bezpečnostného dialógu (QSD) – spolu s Indiou, Japonskom a Austráliou.

Štátne návštevy sú na rozdiel od bežných pracovných návštev sprevádzané osobitnou protokolárnou pompou, ako je napríklad štátny banket. Módí je len tretím zahraničným hosťom počas Bidenovho pôsobenia v Bielom dome, ktorému sa dostalo tejto pocty.

Na štátnu návštevu Spojených štátov pricestoval vlani v decembri francúzsky prezident Emmanuel Macron. Koncom apríla ho nasledoval juhokórejský prezident Jun Sok-jol.