485. deň: Prigožin zmizol. Peking po vzbure podporil Putina, Zelenskyj diskutoval s Bidenom

ČTK, SITA, TASR, Pravda | 25.06.2023 06:15, aktualizované: 
Vagnerova skupina / Rostov / Foto:
Členovia Vagnerovej skupiny po obsadení ruského vojenského velenia v Rostove na Done 24. júna 2023
Rusko sa spamätáva po dramatickom dni, keď v sobotu vzbúrené oddiely žoldnierskej Vagnerovej skupiny obsadili Rostov na Done a vydali sa na ťaženie k Moskve. Bojovníci z jednotiek Jevgenija Prigožina dnes opustili okrem Rostova aj Lipeckú oblasť a sťahovali sa z Voronežskej. Ani tlačová služba vagnerovcov nevie, kde je Prigožin. Čína vyjadrila ruskému vedeniu podporu v jeho snahe "chrániť stabilitu krajiny".

Najdôležitejšie udalosti

 • Vojna na Ukrajine trvá už 485. deň
 • Situácia v Rostove na Done je pokojná, v uliciach funguje doprava
 • V Moskve bude pondelok nepracovný deň, aj keď sa Prigožina podarilo zastaviť
 • Ukrajinci pokračujú v protiofenzíve, Rusi sa pokúsili o útok pri Kreminne
 • Vagnerovci sa už takmer úplne stiahli z Voronežskej oblasti
 • Nemecko dodá Ukrajine ďalších 45 samohybných protivzdušných systémov Gepard
 • Putin: Vojenská operácia na Ukrajine je najvyššou prioritou
 • Čečenskí bojovníci opustili Rostov, ku konfrontácii s vagnerovcami nedošlo
 • Bojovníci z Vagnerovej skupiny sa stiahli z Lipeckej oblasti
 • Bývalý britský generál varuje pred útokom Prigožina z Bieloruska na Ukrajinu
 • Tlačová služba vagnerovcov nevie, kde je Prigožin
 • Blinken: Vzbura vagnerovcov odhalila trhliny v mocenskom aparáte Ruska
 • ISW: Povstanie wagnerovcov odhalilo slabiny v ruskej vnútornej bezpečnosti
 • Čína a KĽDR po Prigožinovom povstaní vyjadrili ruskej vláde podporu
 • Rieka Dneper sa v Chersone po záplavách vrátila do svojho koryta
 • Vilnius vyzýva na posilnenie NATO, ak bude Prigožin v Bielorusku
 • Reznikov: Dianie na fronte nie je protiofenzíva, ale druh prípravnej operácie
 • Zelenskyj diskutoval s Bidenom o udalostiach v Rusku
Výzva Putina na záver prejavu k národu po Prigožinovej vzbure
Video
EDvaja vojaci stoja na tribúne Leninovho...
V ruskom meste Voronež na juhozápade Ruska horí...
+40Vrchný veliteľ žoldnierskej Vagnerovej skupiny...
putin Čítajte viac 484. deň: Prigožin sa presunie do Bieloruska. Za ťaženie na Moskvu nebudú vagnerovcov stíhať
EDvaja vojaci stoja na tribúne Leninovho...
V ruskom meste Voronež na juhozápade Ruska horí...
+40Vrchný veliteľ žoldnierskej Vagnerovej skupiny...

22:06 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu informoval, že v telefonickom rozhovore s americkým prezidentom Joeom Bidenom diskutovali aj o situácii v Rusku po krátkej vzbure žoldnierskych jednotiek pod velením Jevgenija Prigožina. Informovala o tom britská stanica BBC.

Zelenskyj sa okrem toho Bidenovi poďakoval za podporu Ukrajiny, najmä za systémy Patriot, ktoré majú ukrajinskej armáde pomôcť čeliť ruským raketovým útokom a útokom bezpilotných lietadiel. „Je dôležité ďalej zvyšovať schopnosť Ukrajiny chrániť svoje nebo,“ zdôraznil Zelenskyj vo svojom statuse zverejnenom na sociálnych sieťach.

V tejto súvislosti sa Zelenskyj poďakoval USA aj za podporu medzinárodnej koalície, ktorá Ukrajine poskytne bojové lietadlá. Dodal, že s Bidenom diskutovali o ďalšom rozšírení obrannej spolupráce so zameraním na zbrane dlhého doletu. (bbbc.com, tasr)

21:49 Generálny štáb ukrajinskej armády hlási za posledných 24 hodín viac ako 20 bojových operácií na troch hlavných frontoch v smere na mestá Lyman, Bachmut a Marjinka, informovala v nedeľu britská stanica BBC.

Ukrajinská strana podľa BBC tvrdí, že ruská diverzná a prieskumná skupina sa pokúsila preniknúť cez ukrajinskú hranicu do Sumskej oblasti, pričom však nebola úspešná. Mínometné a delostrelecké ostreľovanie bolo zaznamenané v Sumskej, Černihivskej i Charkovskej oblasti, doplnil generálny štáb ukrajinskej armády.

Ruská strana sa k týmto informáciám nevyjadrila. BBC pripomenula, že vo vojnových podmienkach nie je schopná tieto informácie promptne potvrdiť. Predtým ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov v rozhovore pre Fox News povedal, že to, čo sa deje na fronte, nemožno označovať za ukrajinskú protiofenzívu. Aktivity ukrajinskej armády označil za istý „druh prípravnej operácie“ a poznamenal, že Rusko vybudovalo silné obranné línie.

Ruské ministerstvo obrany medzičasom v nedeľu uviedlo, že jeho jednotky úspešne odrazili početné protiútoky ukrajinských ozbrojených síl na východnej a strednej Ukrajine – na územiach okupovaných ruskými silami. (bbc.com, tasr)

20:09 Litovský prezident Gitanas Nauséda v nedeľu upozornil, že ak Bielorusko prijme šéfa žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina, aliancia NATO bude musieť posilniť svoje východné krídlo.

Jevgenij Prigožin Čítajte viac Vilnius vyzýva na posilnenie NATO, ak bude Prigožin v Bielorusku

19:10 Rieka Dneper sa po záplavách spôsobených pretrhnutím hrádze Kachovskej priehrady vrátila v Chersone do svojho koryta. Podľa agentúry Unian o tom informovalo ukrajinské ministerstvo životného prostredia. Celkovo hladina od zničenia priehrady klesla o 5,35 metra.

Pred a po. Zaplavené oblasti po zničení Kachovskej priehrady

Video

Zo zničenia priehrady, ktorej hrádza sa pretrhla v noci na 6. júna, sa vzájomne obvinili Ukrajina aj Rusko, priehrada ale bola po mesiace okupovaná ruskými silami a napríklad podľa denníka The New York Times dôkazy naznačujú, že stavba bola zničená zvnútra.

Záplavy spôsobené zničením priehrady si na oboch brehoch rieky Dneper vyžiadali vyše 50 obetí na životoch, ďalších ľudí pripravili o domovy a zničili poľnohospodársku pôdu. Ukrajinský minister životného prostredia Ruslan Strilec tiež na začiatku tohto týždňa uviedol, že povodne pripravili milión ľudí o pitnú vodu.

Kachovská priehrada pred a po jej zničení....
Prístavné zariadenia a priemyselná oblasť v...
+11Mesto Cherson pred a po zaplavení v dôsledku...

Podľa nedeľňajšieho vyjadrenia ukrajinského úradu pre mimoriadne situácie zostáva v Chersonskej oblasti pod vodou 19 sídiel, z toho dve na pravom brehu Dnepra, ktorý má pod kontrolou Ukrajina, a 17 na ľavom brehu rieky, ktorý okupuje Rusko. (čtk)

18:51 Čína vyjadrila ruskému vedeniu podporu v jeho snahe „chrániť stabilitu krajiny“ po povstaní vedenom Jevgenijom Prigožinom. Uviedlo to v nedeľu čínske ministerstvo zahraničia, ktoré dodalo, že ide o ruské vnútorné záležitosti. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Andrej Rudenko je v nedeľu v Pekingu na rokovaniach o „medzinárodných záležitostiach“. Podporu ruskému vedeniu v postupe voči povstalcom vyjadrila aj Severná Kórea.

Rudenko sa dnes stretol okrem iného s čínskym ministrom zahraničných vecí Čchin Kangom. Či Rudenkova návšteva Pekingu súvisí priamo s dianím okolo vagnerovcov, či bola v pláne už skôr, nie je jasné. Pochod vagnerovcov na Moskvu pozorne sledovali čínske médiá, ktoré sa zdržali komentárov a obmedzili sa len na zdieľanie oficiálnych vyjadrení.

„Čínska strana vyjadrila podporu úsiliu vedenia Ruskej federácie o stabilizáciu situácie v krajine v súvislosti s udalosťami z 24. júna a potvrdila svoj záujem na posilnení súdržnosti a ďalšej prosperity Ruska,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničia.

Rudenka prijal aj čínsky námestník ministra zahraničných vecí Ma Čao-sü. Obaja diplomati si „vymenili názory na medzinárodné a regionálne otázky spoločného záujmu, ako je ukrajinská kríza“, uviedlo čínskeho ministerstvo zahraničia.

Čína je strategickým partnerom Ruska. Peking odmietol odsúdiť ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu, avšak ju ani jasne nepodporil. Tento rok vo februári Čína vyzvala na prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou a na začatie mierových rokovaní. (reuters, čtk)

Si Ťin-pching Putin Čítajte viac Pomáha Peking vojensky Putinovi? Čečenci bojujúci na Ukrajine mali dostať čínske obrnené vozidlá

17:28 Prezidentka Zuzana Čaputová telefonovala s poľskou hlavou štátu Andrzejom Dudom, hovorili o situácii v Rusku a Bielorusku. Venovali sa možným dôsledkom vývoja situácie na východnú hranicu Severoatlantickej aliancie. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

„Aj keď Poľsku ani Slovensku žiadne bezprostredné nebezpečenstvo nehrozí, hlavy štátov sa zhodli, že dianie treba naďalej veľmi pozorne sledovať. Posledné dni totiž dokazujú, že politika súčasného ruského vedenia nie je len ohrozením bezpečnosti v Európe, ale už zasahuje aj stabilitu samotného Ruska,“ uviedol hovorca prezidentky. Dodal, že partneri budú pokračovať v komunikácii a koordinácii, ako aj v koordinácii s ďalšími spojencami. (tasr)

16:43 Jevgenij Prigožin možno v rámci dohody, ktorá v sobotu ukončila ťaženie jeho jednotiek na Moskvu, dostal prísľub, že sa vymení armádne velenie. S odvolaním sa na informácie ukrajinskej rozviedky to napísal server Ukrajinska pravda. Podľa neho by súčasťou dohody mohla byť okrem iného výmena na poste ministra obrany a náčelníka generálneho štábu.

Sám Prigožin sa zatiaľ k podrobnostiam dohody nevyjadril a nie je jasné, kde sa momentálne nachádza. Na verejnosti sa ukázal naposledy v sobotu večer, keď autom odišiel z Rostova na Done. Jeho účty na sociálnych médiách zatiaľ mlčia.

Zľava ruský minister obrany Sergej Šojgu, ruský... Foto: SITA/AP, Alexei Nikolsky
Sergej Šojgu / Vladimir Putin / Valerij Gerasimov / Zľava ruský minister obrany Sergej Šojgu, ruský prezident Vladimir Putin a náčelník Generálneho štábu armády Ruskej federácie Valerij Gerasimov

Prigožin v sobotu žiadal rokovania s ministrom obrany Sergejom Šojgom a náčelníkom generálneho štábu Valerijom Gerasimovom, s ktorými má dlhodobé spory. Tento týždeň ich obvinil, že zatajujú skutočný stav vecí na Ukrajine a klamú ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, v piatok tvrdil, že na pozície jeho jednotiek zaútočila ruská armáda. Prigožin odmietal podriadiť svoje jednotky ministerstvu obrany a podpísať príslušnú zmluvu.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v sobotu odmietol oznámiť, či boli Prigožinovi urobené nejaké ústupky, okrem záruk bezpečnosti pre neho a jeho mužov. „Neexistujú žiadne ďalšie podmienky, o ktorých by som vám mohol povedať,“ uviedol.

Na otázku, či v dôsledku dohody dôjde k personálnym zmenám na ruskom ministerstve obrany, Peskov odpovedal: „Tieto záležitosti sú výhradnou výsadou a kompetenciou vrchného veliteľa (Putina) v súlade s ústavou Ruskej federácie. Je teda nepravdepodobné, že by sa tieto veci prejednávali v rámci vyššie uvedených kontaktov.“ (čtk, bbc.com)

16:10 Povstanie ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny odhalilo závažné slabiny v systéme ruskej vnútornej bezpečnosti. Vo svojej analýze sobotného diania v Rusku to napísal americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Mohlo by to podľa neho oslabiť morálku ruských vojakov bojujúcich na ukrajinskom fronte. Dohoda vyjednaná bieloruským vodcom Alexandrom Lukašenkom, ktorá v sobotu večer postup vagnerovcov na Moskvu ukončila, je podľa analytikov len „krátkodobou záplatou“.

Podľa odhadu analytikov z ISW sa mohli vagnerovci pri svojom ťažení dostať až na predmestie Moskvy, keby to ich šéf Jevgenij Prigožin chcel. „Prigožinove povstanie názorne ukázalo, že ruským silám chýbajú rezervy v mnohých tylových oblastiach, a takmer určite oslabia morálku ruského vojska na Ukrajine, čo je niečo, čo môžu ukrajinské sily využiť, aby prispôsobili svoje pokusy o prelomenie ruskej obrany,“ uvádza vo svojej správe ISW.

Podľa amerických analytikov nebude po uzavretí dohody, ktorú sprostredkoval Lukašenko, pravdepodobne existovať Vagnerova súkromná spoločnosť naďalej ako nezávislý aktér, aj keď niektoré časti tejto organizácie by mohli pretrvať. Začleniť by sa mohli do pravidelnej armády, ako dlhodobo požadoval minister obrany Sergej Šojgu. Práve dlhodobý spor medzi Prigožinom na jednej a Šojguom a náčelníkom generálneho štábu ruskej armády Valerijom Gerasimovom na druhej strane viedol podľa analytikov k ťaženiu vagnerovcov na Moskvu. Podľa ISW ale Prigožin precenil svoje sily.

Skutočnosť, že Lukašenko z udalostí vzišiel ako niekto, kto hral priamu úlohu v zastavení ťaženia vagnerovcov na Moskvu, je podľa ISW „ponižujúce pre Putina“ a mohlo by bieloruskému autoritárskemu lídrovi „priniesť ďalšie výhody“. „Lukašenkom vyjednaná dohoda je však krátkodobou záplatou, nie dlhodobým riešením,“ dodal ISW. (understandin­gwar.org, čtk)

16:00 Vzbura, ktorá v Rusku nečakane vzplanula, sa rovnako nečakane aj skončila. Zrejmé je, že Putin stvoril monštrum, ktoré sa mu vymklo z rúk. A hoci Jevgenij Prigožin neuspel, svojím trúfalým činom ukázal na slabosť Putinovho režimu. Hoci je Putinov režim ohavný, nik si v skutočnosti nemôže želať rozpad Ruska, pretože by to prinieslo obrovský chaos a destabilizovalo by to najmä Európu.ä, píše v komentári Marián Repa.

putin Čítajte viac Putin vzburu prežil, no je výrazne oslabený

15:51 Tlačová služba zakladateľa žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina v nedeľu uviedla, že s ním zatiaľ nie je v kontakte. Nie je ani známe, kde sa Prigožin nachádza, informovala britská stanica BBC.

„Všetkých pozdravuje a na otázky odpovie, keď bude v normálnom kontakte,“ reagovala ďalej tlačová služba v odpovedi na otázku reportéra spravodajského servera RTVI. Prigožina naposledy videli večer 24. júna, keď za potlesku a nadšených výkrikov okolostojaceho davu na podporu vagnerovcov opúšťal autom mesto Rostov na Done.

Prigožinova tlačová služba pravidelne zverejňuje jeho verejné vyhlásenia vrátane zvukových a obrazových správ. Posledný zvukový záznam bolo zverejnené v sobotu večer, kde zakladateľ vagnerovcov povedal, že jeho muži „otáčajú“ svoje kolóny a odchádzajú „opačným smerom do poľných táborov, ako bolo plánované“.

Ako informovali ruské úrady, vagnerovci v nedeľu opúšťajú Lipeckú a Voronežskú oblasť a smerujú na juh, pravdepodobne na okupované územia Ukrajiny, kde sa nachádzajú ich tábory. (bbc.com, tasr)

15:44 Víkendová vzbura ruského oligarchu Jevgenija Prigožina a jeho žoldnierov bola priamym spochybnením autority ruského prezidenta Vladimira Putina a odhaľuje trhliny vo vedení Ruska, vyhlásil vo vysielaní televízie CBS americký minister zahraničia Antony Blinken. Vo vystúpeniach na ďalších staniciach potom vyjadril názor, že konečné rozuzlenie kauzy ešte nenastalo.

Antony Blinken Čítajte viac Prigožinova vzbura podľa Blinkena odhaľuje trhliny v ruskom vedení

15:38 Počet obetí sobotného ostreľovania ukrajinského hlavného mesta Kyjev sa zvýšil na päť. V nedeľu to uviedol kyjevský starosta Vitalij Kličko, podľa ktorého sa telá ďalších dvoch obetí našli v troskách zničenej budovy.

Šéf vojenskej správy Kyjeva Serhij Popko vyhlásil, že 16-poschodovú výškovú budovu v noci na sobotu poškodili úlomky zostrelenej rakety a dodal, že ukrajinskej protivzdušnej obrane sa v okolí mesta podarilo zostreliť viac ako 20 striel.

Úrady najskôr informovali o ôsmich zranených, neskôr tento počet aktualizovali na 11 osôb. Ukrajinský minister vnútra Ihor Klymenko uviedol, že útoky sa odohrávali v najmenej piatich regiónoch Ukrajiny. Ruské jednotky ostreľovali aj Dnipropetrovskú oblasť. Tamojší gubernátor Serhij Lysak uviedol, že protivzdušná obrana zlikvidovala deväť striel a tri drony, útok však i napriek tomu poškodil niekoľko obytných budov v meste Dnipro aj bližšie nešpecifikované objekty miestnej infraštruktúry.

Výbuchy bolo počuť i v ďalších ukrajinských mestách, zatiaľ však nie sú dostupné informácie o prípadných obetiach či škodách na majetku. (reuters, tasr)

15:27 Šéf Vagnerovej skupiny by sa mohol pokúsiť napadnúť Ukrajinu z Bieloruska. V rozhovore so stanicou Sky News predtým varoval bývalý britský generál a bezpečnostný analytik Richard Dannatt. Podmienkou podľa neho je, že sa za Jevgenijom Prigožinom do Bieloruska presunie dostatočné množstvo členov jeho žoldnierskej spoločnosti.

Vagnerovci v noci na sobotu zahájili ťaženie na Moskvu, Prigožin sa dožadoval výmeny vojenského velenia ruskej armády, s ktorým má dlhodobé spory. Ruský prezident Vladimír Putin hovoril o „dýke vrazenej do chrbta“ a ozbrojenej vzbure. Večer Prigožin ťaženie zastavil, podľa ruských médií na základe dohody, ktorú sprostredkoval bieloruský vodca Alexander Lukašenko. Podrobnosti dohody nie sú známe, vďaka nej sa ale vagnerovci začali sťahovať z ruských oblastí. Sám Prigožin sa podľa nej má presunúť do Bieloruska.

Bývalý šéf generálneho štábu britskej armády Dannatt v nedeľu varoval, že by mohol Prigožin predstavovať ohrozenie pre Ukrajinu v prípade, že sa mu v Bielorusku podarí okolo seba zhromaždiť dostatočné množstvo svojich žoldnierov. Kam sa teraz vagnerovci z ruských oblastí sťahujú, nie je celkom jasné.

Podľa Dannatta je možné, že sa Moskva bude snažiť Prigožina využiť, aby sa pokúsila znova dobyť Kyjev. Ukrajina musí teraz situáciu podrobne sledovať a zaistiť, že bude mať „niekoľko jednotiek k dispozícii, aby prípadne odrazila nový útok z Bieloruska“, uviedol britský generál vo výslužbe. (čtk, news.sky.com)

15:20 Bojovníci z Vagnerovej skupiny sa stiahli z Lipeckej oblasti, oznámili v nedeľu miestne úrady. Vagnerovci prechádzali územím tohto regiónu v rámci pokusu o zvrhnutie velenia ruskej armády. „Jednotky Vagnerovej skupiny, ktoré boli v sobotu nasadené v Lipeckej oblasti, región opustili,“ napísala tamojšia regionálna správa v príspevku na platforme Telegram.

Vagnerovci odchádzajú aj zo susednej Voronežskej oblasti, informoval tamojší gubernátor Alexandr Gusev. Žoldnieri z Vagnerovej skupiny sa predtým stiahli aj z mesta Rostov nad Donom.

Z Rostovskej oblasti sa sťahujú aj čečenské špeciálne jednotky a mieria naspäť na východ Ukrajiny, napísala britská stanica BBC s odvolaním na ruské médiá. Vodca Čečenskej republiky Ramzan Kadyrov v sobotu mimoriadne nasadil špeciálne jednotky z oddielu Achmat do Rostovskej oblasti, aby potlačili vzbúrených vagnerovcov, ktorý v Rostove nad Donom obsadili veliteľstvo ruskej armády.

Šéf Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin sa v sobotu s pomocou svojich jednotiek pokúsil zvrhnúť ruské vojenské velenie a vydal sa smerom k Moskve. V sobotu večer sa situácia upokojila, keď Prigožin oznámil, že svojim jednotkám nariadil, aby sa vrátili do poľných táborov na Ukrajine s cieľom vyhnúť sa prelievaniu ruskej krvi. (tasr, afp)

15:04 Bojovníci čečenskej špeciálnej jednotky rýchleho nasadenia Achmat opúšťajú ruské mesto Rostov na Done, kde mali potlačiť ozbrojené povstanie žoldnierov z Vagnerovej súkromnej skupiny. Informovala o tom v nedeľu s odvolaním sa na veliteľa Čečencov ruská štátna agentúra TASS. Čečenský líder Ramzan Kadyrov na svojom telegramovom kanáli uviedol, že „k priamej konfrontácii“ s vagnerovcami nedošlo.

Bojovníci pluku Achmat sa teraz podľa svojho veliteľa vrátia späť k „oslobodzovaniu“ Marjinky v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, kde sa už niekoľko mesiacov sústredia jedny z najtvrdších bojov na ukrajinskom fronte. (čtk, tass)

13:52 Predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár a šéf SaS Richard Sulík sa zhodli, že Rusko pácha vojnové zločiny a bude za to musieť niesť dôsledky. Obaja zároveň v diskusnej relácii TA3 V politike deklarovali, že naďalej budú podporovať vojenskú pomoc Slovenska Ukrajine.

„Asi všetci súhlasíme s tým, že sa tam páchajú vojnové zločiny. Sú tam dôkazy, sú tam masové hroby,“ povedal Kollár o situácii na Ukrajine s tým, že musí vzniknúť tribunál a Rusko musí niesť dôsledky. „Jednoznačne, Rusko je ten agresor, všetko bude riadne vyšetrené, potrestané, nielen materiálne, ale aj morálne škody,“ odpovedal Sulík na otázku, či je ruský prezident Vladimir Putin vojnový zločinec.

Sulík v súvislosti so vzburou tzv. vagnerovcov proti veleniu ruskej armády poukázal na to, že takáto situácia by sa v západnom svete neudiala a preto Slovensko musí aj naďalej patriť na západ. Kollár si myslí, že vodca vagnerovcov Jevgenij Prigožin by mal byť tvrdo potrestaný, Sulík ho označil za nevyspytateľné­ho. (tasr)

13:45 Špeciálna vojenská operácia, ako Moskva nazýva svoju inváziu na Ukrajinu, je pre ruského prezidenta Vladimira Putina najvyššou prioritou, Rusko podľa neho naďalej verí, že dokáže splniť svoje ciele.

Vladimir Putin Čítajte viac Putin: Vojenská operácia na Ukrajine je najvyššou prioritou

12:39 Sobotný chvíľkový pokus o vzburu proti ruskému vedeniu zo strany súkromnej žoldnierskej Vagnerovej skupiny síce nakoniec neuspel a ozbrojenci sa po jednodňovom ťažení na Moskvu stiahli, udalosti ale ukázali, ako chaotická situácia v Rusku panuje, a naznačili, že pozícia prezidenta Vladimira Putina je oveľa menej pevná, než sa zdalo.

Píšu o tom deň po Prigožinovej vzbure svetové médiá vo svojich komentároch. Denník The Wall Street Journal usudzuje, že sa Putinovi vypomstila vojna na Ukrajine, nedeľník The Sunday Times zase hovorí o ponížení ruského prezidenta.

Vladimir Putin Čítajte viac Ponížený Putin. Prigožinovo povstanie neuspelo, no ukázalo slabosť ruského režimu

11:44 Nemecko dodá do konca roka Ukrajine ďalších 45 samohybných protivzdušných systémov Gepard. V utorok zverejnenom rozhovore s denníkom Welt am Sonntag to povedal zástupca ministerstva obrany Christian Freuding, ktorý má na starosti koordináciu pomoci Ukrajine v jej obrane proti ruskej agresii.

Nemci ponúkajú Ukrajine Gepardov, výkonný protilietadlo­vý systém

Video

Nemecko podľa Freudinga už Ukrajine 34 tankov Gepard odovzdalo, 15 ďalších Kyjev dostane v nadchádzajúcich týždňoch. „Navyše chceme do konca roka v spolupráci s USA dodať ešte ďalších 30 gepardov,“ do­dal.

Podľa stanice Deutsche Welle je systém Gepard vhodný predovšetkým na ochranu kritickej infraštruktúry. Môže ale ničiť aj ciele, napríklad lietadlá a helikoptéry, letiace vo výške až 3 500 metrov. Ukrajine už dodané gepardy pomáhajú okrem iného pri zostreľovaní dronov iránskej výroby Šáhíd-136.

Napriek tomu, že spojenci „robia, čo môžu“, je protiletecká obrana podľa generála bundeswehru Freudinga naďalej slabým miestom aktuálnej ukrajinskej protiofenzívy. Okrem systémov Gepard by ju mali posilniť aj komplety protivzdušnej obrany Iris-T SLM, ktoré majú podľa Freudinga „takmer stopercentnú“ úspešnosť. Dva z týchto nemeckých systémov sú už na Ukrajine. „Dva ďalšie budú nasledovať ešte tento rok, štyri ďalšie v roku 2024,“ povedal nemecký generál.

Freuding koordinuje nemeckú pomoc Ruskom napadnutej Ukrajine, stojí ale aj na čele nového plánovacieho štábu, ktorý vznikol na nemeckom ministerstve obrany. Jeho cieľom podľa neho je, aby Nemecko malo „ozbrojené sily, ktoré sú schopné okamžitého nasadenia a sú pripravené na vojnu“. (welt.de, čtk)

11:30 Takmer všetky jednotky žoldnierskej Vagnerovej skupiny opustili ruskú Voronežskú oblasť, cez ktorú v sobotu postupovali smerom k Moskve. Úrady zrušia platné obmedzenia, akonáhle bude ich presun ukončený. Na sociálnej sieti VKontakte o tom dnes informoval gubernátor Voronežskej oblasti Alexander Gusev.

V príspevku Gusev poďakoval obyvateľom za „výdrž, odolnosť a rozvahu“. Uistil tiež, že prijme opatrenia na odstránenie a náhradu vzniknutých škôd.

Vo Voroneži v sobotu horel sklad paliva, s ktorým bojovala takmer stovka hasičov, a to v čase, keď miestom postupovali vagnerovci. Nie je jasné, či požiar s ich postupom súvisel. Neďaleko mesta na diaľnici M4 však ruské vojenské vrtuľníky zo vzduchu zaútočili na kolónu jednotiek postupujúcich na Moskvu. V oblasti kvôli ozbrojenému povstaniu skupiny Jevgenija Prigožina platil stav protiteroristickej operácie.

Voronež leží na diaľnici M4 na ceste do Moskvy z Rostova na Done, ktorý vagnerovci v noci na sobotu obsadili. Ako v Rostove, tak vo Voroneži sa žoldnieri sústredili na obsadenie vojenských objektov ministerstva obrany. Už v sobotu večer agentúra TASS s odvolaním sa na gubernátora Rostovskej oblasti Vasilija Golubeva napísala, že Rostov na Done konvoj vagnerovcov už opustil. (čtk)

11:25 Ukrajinské sily pokračujú v ofenzíve proti ruskej armáde na východe krajiny a darí sa im v dôležitých oblastiach postupovať vpred. Vo svojej pravidelnej správe to v nedeľu uviedla britská vojenská rozviedka.

Hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnat povedal, že ruské útoky zo vzduchu boli v sobotu menej početné, podľa neho zasiahli Záporožskú oblasť strely S-300. Pri útoku na Vuhledar zahynul jeden civilista, uviedol šéf oblastnej správy Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko.

„Ukrajinské sily využívajú skúsenosti z prvých dvoch týždňov protiofenzívy, aby vylepšili taktiku pre útoky na dobre pripravenú ruskú obranu v tyle. Ukrajinským jednotkám sa darí pozvoľný, ale plynulý postup v kľúčových oblastiach,“ uvádza britská rozviedka. Podľa nej sa Rusi v Luhanskej oblasti pokúsili o útok pri Kreminne, Ukrajinci možnému prielomu zabránili.

„Bolo to relatívne pokojné, nepriateľ použil rôzne druhy zbraní. Je zjavné, že o deň skôr sme zažili príval striel – z rôznych smerov na našu krajinu mierilo vyše 50 projektilov. Tentoraz použili iba S-300 v Záporožskej oblasti,“ povedal podľa serveru Ukrinform hovorca letectva Ihnat.

Šéf miestnej oblastnej správy v Charkovskej oblasti Oleh Synehubov na telegrame napísal, že ruské jednotky ostreľovali napríklad obce Dvorična, Kyslivka, Berestove, Kozača Lopaň alebo Masjutivka. V Dnepropetrovskej oblasti ruské jednotky útočili na Nikopol a zranili jedného civilistu, uviedol oblastný šéf Serhij Lysak. Pri ostreľovaní zahynul jeden človek v Chersone na juhu Ukrajiny, uviedol oblastný gubernátor Oleksandr Prokudin. (čtk)

10:40 Rusko v noci na nedeľu ostreľovalo mesto Nikopol, ktoré leží neďaleko Ruskom okupovanej Záporožskej atómovej elektrárne. Uviedol to v nedeľu gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Serhij Lysak.

„Ďalšia noc vojny… ďalšia noc, ktorá sa nezaobišla bez zranení,“ napísal Lysak v príspevku na platforme Telegram. Pri ostreľovaní utrpel zranenia 47-ročný muž, poškodené boli tri domy a plynovod, dodal.

Mesto Nikopol od najväčšej jadrovej elektrárne v Európe, oddeľuje rieka Dneper. Ruské jednotky okupujú areál Záporožskej jadrovej elektrárne od začiatku marca minulého roku – od prvých dní vojny, ktorú Rusko voči Ukrajine rozpútalo 24. februára 2022.

Elektráreň sa viackrát stala terčom ostreľovania, z ktorého sa navzájom obviňovali Rusko a Ukrajina. Táto situácia opakovane vyvoláva obavy z jadrovej katastrofy. (bbc.com, tasr)

10:30 Pondelok bude v Moskve voľným dňom, aj keď postup vagnerovcov na hlavné mesto podarilo zastaviť. S odvolaním sa na hovorcu starostu Sergeja Sobjanina o tom informovala agentúra RIA Novosti. Podľa agentúry AFP zostáva v hlavnom meste a okolí naďalej v platnosti režim protiteroristickej operácie.

Moskovský starosta Sobjanin v sobotu v podvečer oznámil, že pondelok bude nepracovným dňom, čo malo podľa neho pomôcť „minimalizovať riziká“. Urobil tak v čase, keď sa k ruskej metropole blížili vzbúrení žoldnieri skupiny Jevgenija Prigožina. Sobjanin vtedy tiež vyzval obyvateľov mesta, aby čo najmenej vychádzali do ulíc.

Podľa hovorkyne moskovskej radnice Sobjaninovo nariadenie zostáva v platnosti, aj keď sa postup žoldnierov podarilo zastaviť. Podľa ruskej tlače sa tak stalo na základe dohody, ktorou sa podarilo s Prigožinom vyjednať bieloruskému vodcovi Alexandrovi Lukašenkovi. Na jej základe sa má okrem iného teraz Prigožin presunúť do Bieloruska. Podľa ruských médií sa žoldnieri stiahli aj z Rostova na Done, ktorý v noci z piatku na sobotu obsadili.

Agentúra AFP uviedla, že na južnom okraji Moskvy sú ďalej vidieť posilnené policajné hliadky. V platnosti podľa nej ďalej zostáva v hlavnom meste a priľahlej oblasti aj režim protiteroristickej operácie, ktorý dáva okrem iného širšie právomoci bezpečnostným zložkám. (afp, čtk)

10:00 Atmosféra v okolí veliteľstva Južného vojenského okruhu v Rostove na Done na juhozápade Ruska je po odchode vagnerovcov pokojná, píše dnes RIA Novosti. Ruská štátna agentúra pripojila video, na ktorom muž zametá ulicu a doprava na ceste funguje normálne. Agentúra Reuters upozornila, že informáciu nemohla nezávisle overiť.

Správa ciest bude podľa starostu Rostova Alexeja Logvinenka v najbližších dňoch opravovať škody na 10-tisíc metroch štvorcových vozovky, ktoré pri pohybe spôsobila vojenská technika vagnerovcov.

Žoldnieri z ruskej Vagnerovej vojenskej spoločnosti miliónové mesto na juhozápade Ruska obsadili v noci z piatku na sobotu, podľa médií v počte okolo 25-tisíc mužov. Z veliteľstva v Rostove riadi Rusko svoje vojenské operácie na Ukrajine už od roku 2014.

Šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin mesto opustil v sobotu neskoro večer po dohode s bieloruským vodcom Alexandrom Lukašenkom, ktorá predišla ďalšej eskalácii jeho ozbrojenej akcie voči ruskému armádnemu veleniu. (reuters, ria.ru, čtk)

9:32 Vzbura šéfa vagnerovcov Jevgenija Prigožina rozpútala špekulácie, čo by sa stalo, keby sa dostal k ruským jadrovým zbraniam. Experti tvrdia, že je to zveličený problém, ale americké tajné služby o ňom intenzívne diskutovali.

Iskander, Rusko, vojna na Ukrajine Čítajte viac Mohli ruské jadrové zbrane padnúť Prigožinovi do rúk?

9:30 Americké tajné služby vedeli vopred o zámere Jevgenija Prigožina podniknúť ozbrojenú akciu v Rusku a informovali o ňom najvyššie americké politické vedenie. Presné načasovanie akcie nebolo podľa nich ale jasné až do posledných hodín pred obsadením ruského vojenského velenia v Rostove na Done.

Chrám Vasilija Blaženého Čítajte viac USA o Prigožinovom pláne vedeli vopred. Spúšťačom vzbury nemal byť údajný raketový útok na jeho mužov

8:51 Vodca Čečenskej republiky Ramzan Kadyrov kritizoval „aroganciu“ šéfa žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina, ktorý sa v sobotu so svojimi jednotkami pokúsil zvrhnúť ruské vojenské velenie.

Kadyrov v príspevku na platforme Telegram zverejnenom po upokojení situácie uviedol, že Prigožin konal z „hnevu“ nad niekoľkými neúspešnými obchodnými dohodami.

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov Foto: SITA/AP, Dmitry Astakhov
Ramzan Kadyrov Čečenský vodca Ramzan Kadyrov

Vodca Čečenskej republiky dodal, že nedávno dokonca šéfovi vagnerovcov odporučil, aby dal svoje problémy stranou. „Hovoril som s Prigožinom, a naliehal som na neho, aby sa vzdal svojich podnikateľských ambícií a nemiešal ich so záležitosťami národného významu. Myslel som, že ma poslúchol. Ukázalo sa však, že hnev v ňom po celý ten čas len rástol,“ priblížil.

Kadyrov zároveň vyzval všetkých žoldnierov, aby pri svojich rozhodnutiach zachovali chladnú hlavu. Inak by to mohlo viesť ku „katastrofálnym následkom“, upozornil. (bbc.com, tasr)

7:15 Denník Wall Street Journal v sobotu neskoro večer uviedol, že predstavitelia amerických spravodajských služieb informovali v priebehu týždňa vedúcich predstaviteľov Kongresu o možnosti, že Prigožin sa postaví proti ruskej armáde. Kedy a ako, však nevedeli.

Rusko, vojna na Ukrajine, Rostov na Done, Jevgenij Prigožin Čítajte viac USA zatiaľ neuvalia sankcie na vagnerovcov. Tvrdia, že nechcú vyzerať zaujato a na strane Putina

6:17 Ruské úrady zrušili takmer všetky obmedzenia na diaľniciach, ktoré boli počas časti soboty uzavreté kvôli pochodu Vagnerovej vojenskej spoločnosti na Moskvu. V noci na nedeľu o tom informovala agentúra TASS. V Moskve sa zase po ukončení vzbury vagnerovcov obrnené vozidlá sťahujú z kontrolných stanovíšť.

„Obmedzenia boli zrušené,“ uviedla štátna organizácia zodpovedná za správu ciest. Uzavierky diaľnic sa počas soboty objavili napríklad v Rostovskej, Voronežskej či Lipeckej oblasti. Na ruskej diaľnici M4 v Moskovskej a Tulskej oblasti však diaľničné obmedzenia stále platia.

Vagnerovci v sobotu obsadili Rostov na Done na juhozápade Ruska a vydali sa smerom na Moskvu, čím sa chcel ich šéf Jevgenij Prigožin domôcť odstráneniu ruského armádneho velenia. Nakoniec ale ozbrojenú vzburu ešte v ten istý deň ukončili, čo Prigožin zdôvodnil tým, že nechcel, aby bola „preliata ruská krv“.

Prigožin žiadal, aby Gerasimov a Šojgu prišli za ním do Rostova na Done
Video

Na niektorých záberoch na sociálnych sieťach je vidieť, ako si desiatky obyvateľov Rostova na Done odchádzajúcich vagnerovcov nakrúcajú, aj ako ich hlasno oslavujú. Povzbudivý pokrik pri odchode mal aj Prigožin. Server BBC News k tomu poznamenáva, že v posledných hodinách bolo vidieť mnoho záberov, na ktorých verejnosť v tomto meste dávala najavo svoju podporu žoldnierom.

Policajti, ktorí sa po odchode vagnerovcov vrátili do ulíc, ale podľa exilového ruského servera Meduza nemali vždy takéto prijatie. Na niektorých záberoch sú vidieť skupiny ľudí, ktoré policajtov častujú slovami o hanbe a zradcoch.

Prigožin mal s vedením ruskej armády spory dlhodobo. V piatok ju ale obvinil z útoku na svojich vojakov, pri ktorom ich podľa neho veľké množstvo prišlo o život, a hovoril odplate a potrestaniu ľudí, ktorí „zničili našich mužov“.

6:15 Pokus vodcu Vagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina o zvrhnutie ruského vojenského velenia nemal a nemá žiaden dopad na „špeciálnu vojenskú operáciu“ na Ukrajine, uviedol v sobotu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informovala agentúra DPA.

Peskov zároveň dodal, že nevie o žiadnej zmene postoja ruského prezidenta Vladimira Putina voči ministrovi obrany Sergejovi Šojguovi.

Prigožin sa v sobotu s pomocou svojich jednotiek pokúsil zvrhnúť ruské vojenské velenie, keď sa zmocnili mesta Rostov na Done na juhu Ruska a vydali sa smerom k Moskve. Urobil tak po tom, ako v piatok obvinil vedenie ruskej armády, že nariadilo raketové útoky na tábory jeho bojovníkov. Útok si podľa neho vyžiadal veľa obetí. Ruské ministerstvo obrany obvinenie poprelo.

V sobotu večer sa situácia upokojila, keď oznámil, že svojim jednotkám nariadil, aby sa vrátili do poľných táborov na Ukrajine s cieľom vyhnúť sa prelievaniu ruskej krvi.

Vodca žoldnierskej skupiny verejne odsudzuje Šojgua a náčelníka generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerija Gerasimova už niekoľko týždňov, pričom ich obvinil z nekompetentnosti a z množstva zlyhaní na bojisku na Ukrajine. Pri sobotňajšom pokuse o ich zvrhnutie uviedol, že jeho 25-tisícová armáda žoldnierov je „pripravená zomrieť“ pre tento cieľ.

Prigožin sa podľa Peskova teraz presunie do Bieloruska, pričom Kremeľ má v pláne stiahnuť obvinenia zo zosnovania ozbrojeného povstania, ktoré boli voči nemu vznesené. Stíhaní nebudú ani žoldnieri, ktorí sa povstania zúčastnili.

O zastavení postupu vagnerovcov na Moskvu s Prigožinom rokoval Západom neuznaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podľa vyhlásenia svojej prezidentskej kancelárie Lukašenko konal na základe dohody s Putinom.

DPA v tejto súvislosti poznamenala, že Lukašenko a Prigožin sa osobne poznajú dvadsať rokov. Ostáva však nejasné, čo bude Prigožin v Bielorusku robiť.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ