Ruská „loď hanby“ sa na vodu tento rok nedostane. Oprava Kuznecova mešká

TASR | 04.07.2023 08:52
Admirál Kuznecov, lietadlová loď, Foto:
Lietadlová loď Admirál Kuznecov.
Jediná ruská lietadlová loď Admirál Kuznecov bude možno po sérií meškajúcich opráv znovu nasadená do služby koncom budúceho roka, uviedla v utorok ruská štátna agentúra TASS.

Tento lietadlový krížnik bol spustený na vodu v roku 1985 a mal absolvovať sériu opráv, po ktorej mal byť v roku 2023 opäť nasadený do služby.

„Podľa upraveného plánu by sa továrenské morské skúšky lietadlovej lode mali začať na jar 2024,“ cituje TASS nemenovaný zdroj z oblasti obrany.

Admirál Kuznecov, lietadlová loď, Čítajte viac Pád žeriava poškodil ruskú lietadlovú loď Admiral Kuznecov

„Ak testy nepreukážu chyby, tak loď bude možné odovzdať flotile na konci roka 2024. Ak testy neprebehnú dobre, tak bude nevyhnutné to presunúť na rok 2025,“ uviedol zdroj.

V decembri 2019 zahynul pri požiari na palube lode Admirál Kuznecov najmenej jeden príslušník armády a 12 ľudí utrpelo zranenia. Rok predtým utrpela loď škody pri opravách, keď sa potopil plávajúci dok, na ktorom bola, a do jej paluby narazil žeriav.

Ako ukrajinský morský kamikadze dron prenikol cez ruskú obranu
Video

Táto jediná ruská lietadlová loď sa v roku 2017 tiež stala neslávnou známou v Británii, keď ju vtedajší minister obrany Michael Fallon označil za „loď hanby“, pretože z nej stúpal čierny dym, keď prechádzala vodami blízko anglického pobrežia.