524. deň: Druhé ozbrojené povstanie v Rusku sa blíži. Danilov: Pasta je vytlačená z tuby, nedá sa napchať späť

ČTK, SITA, TASR, Pravda | 01.08.2023 06:00, aktualizované: 
Húfnica / UA Vojak / UA Armáda / Foto: ,
Ukrajinský vojak páli z húfnice na ruské pozície neďaleko mesta Bachmut 7. júla 2023
Druhé ozbrojené povstanie v Rusku „sa blíži“. Ako referuje web news.sky.com, v utorok to povedal tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov. V Rusku narastajú protesty nespokojných ľudí. Pasta je vytlačená z tuby, nedá sa napchať späť,“ skonštatoval.

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 524. deň
  • Rusi v noci opäť útočili dronmi na Charkov
  • Dron zasiahol budovu v Moskve, dočasne bolo odstavené aj letisko
  • Náčelník generálneho štábu Gerasimov navštívil veliteľstvo ruskej armády na Ukrajine
  • Rusi v Chersone zabili mladého lekára. zdravotná sestra je vo vážnom stave
Dve ruské rakety zasiahli v pondelok 31. júla...
Dve ruské rakety zasiahli v pondelok 31. júla...
+2Dve ruské rakety zasiahli v pondelok 31. júla...
Ukrajinská odplata sa blíži, varuje Kyjev
Video
Ukrajinský úrad pre strategickú komunikáciu (afustratcom) zverejnil na svojich sociálnych sieťach animované video, v ktorom varuje, že sa Rusku pomstí za utrpenie Ukrajincov. / Zdroj: Ukrajinský úrad pre strategickú komunikáciu
Raketomet / TOS-1A Solncepjok / Čítajte aj 523. deň: Moskva je neschopná chrániť Rusov pred vojnou, tvrdia Briti. Vagnerovci čakajú na Putinove rozkazy

22:54 Poľsko v utorok obvinilo Bielorusko z narušenia svojho vzdušného priestoru dvoma vrtuľníkmi. Informovali o tom portál britskej televízie Sky News a tlačová agentúra AFP.

Poľské ministerstvo obrany vo večernom vyhlásení uviedlo, že po incidente zvýši počet vojakov na svojej východnej hranici s Bieloruskom.

Poľsko o incidente s vrtuľníkmi informovalo aj Severoatlantickú alianciu (NATO).

„K narušeniu došlo v oblasti Bialowieža a vrtuľníky leteli veľmi nízko, aby sa vyhli zachyteniu radarovými systémami,“ uviedlo ministerstvo obrany. Zvýšenie počtu vojakov na bieloruskej hranici má zabrániť zintenzívneniu „hybridných akcií“ proti Poľsku.

21:01 Holandský ultrabežec Boas Kragtwijk beží z Amsterdamu do Kyjeva, aby vyzbieral peniaze na charitu a ukázal, že vojnová oblasť na Ukrajine je k západnej Európe veľmi blízko. V utorok o tom informovala tlačová agentúra Reuters.

Kragtwijk vyštartoval na 2500 kilometrov dlhú trasu 22. júla. Denne plánuje prebehnúť približne 40 až 60 kilometrov počas 50 dní. Cieľom je vyzbierať peniaze pre holandskú charita Zeilen van Vrijheid (Plavby slobody) na nákup sanitiek.

„Behom z Amsterdamu na Ukrajinu môžeme ukázať, ako blízko je v skutočnosti táto vojna. Dúfame, že pritiahneme pozornosť ľudí a vyzbierame dostatok peňazí,“ povedal pre Reuters 28-ročný Kragtwijk pred štartom.

V karavane ho sprevádza manažér a fotograf, bežcovi poslúži aj na spánok a oddych. Denná dávka kilometrov závisí od vzdialenosti medzi mestami na trase.

20:47 Rusko v utorok oznámilo zostrelenie dronu nad Sevastopolom, najväčším mestom Krymského polostrova, ktorý Rusko protiprávne anektovalo v roku 2014. Informácie priniesol portál britskej televízie Sky News.

Moskvou dosadený gubernátor Michail Razvožajev na platforme Telegram napísal, že zostrelený dron spôsobil výbuch po dopade na zem, a zapríčinil požiar kríkov a trávy.

20:07 Dvanásť podpaľačských útokov na vojenské komisariáty alebo pokusov o ne po celom Rusku zaznamenali za posledných 24 hodín, informovali ruské médiá v utorok.

Rusko, Ukrajina, vojna na Ukrajine Čítajte viac V Rusku zaznamenali za deň 12 podpaľačských útokov na vojenské odvodové centrá

18:33 **Ruské sily zostrelili dron pri Sevastopole na polostrove Krym, uviedol dnes šéf proruskej správy mesta Michail Razvožajev. Dron podľa neho vybuchol v údolí za mestom, kde neskôr začala horieť vegetácia. O zranení ľudí či materiálnych škodách sa Razvožajev nezmienil. Podľa informácií na sociálnych sieťach predtým obyvatelia Sevastopolu upozorňovali, že výbuch počuli.

Na internete sa objavilo niekoľko videí, ktoré ukazujú stĺp dymu stúpajúci za mestom. Informačný kanál Krymskyj veter na platforme Telegram, ktorý sa zameriava na správy zo Sevastopolu a Krymu, napísal, že výbuch sa mohol odohrať blízko tepelnej elektrárne. Neďaleko miesta, kde bol zaznamenaný výbuch, sa podľa neho tiež nachádzajú vojenské sklady.

16:00 Proukrajinskí obyvatelia Ruskom okupovaného Krymu systematicky útočia na ruské vojenské základne zápalnými fľašami, čo núti Moskvu sprísňovať dohľad nad polostrovom. Uviedla to v utorok ukrajinská vojenská spravodajská služba. Podľa hlavného spravodajského riaditeľstva ministerstva obrany Ukrajiny (HUR) sú konfrontácie medzi proukrajinským obyvateľstvom a okupačnými úradmi častejšie. Pri potlačovaní odporu sa Rusko zameriava na všetky „podozrivé" osoby, ktoré by sa mohli na takýchto incidentoch podieľať, uviedla ukrajinská vojenská spravodajská služba. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Podľa HUR väčšinu zadržaných a zatknutých tvoria Krymskí Tatári. Rusko okupuje Krym od roku 2014 a Krymskí Tatári a proukrajinskí aktivisti, ktorí na polostrove zostali, čelia pravidelnej perzekúcii zo strany okupačných úradov.

Volodymyr Zelenskyj, Izium Čítajte aj Zelenskyj: Okupanti sa budú báť priblížiť ku Krymu. Ruské lode už teraz majú strach z našich brehov

15:55 Veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Myroslav Kastran si v Dubnici nad Váhom aj za prítomnosti predsedu vlády Ľudovíta Ódora prevzal dve samohybné húfnice Zuzana 2. Ide o prvé dve húfnice zo 16, ktoré pre Ukrajinu vyrába dubnická spoločnosť Konštrukta-Defence. Projekt za viac ako 90 miliónov eur financujú Nórsko, Dánsko a Nemecko.

húfnica Zuzana Čítajte aj Ukrajina si v Dubnici prevzala prvé dve z balíka 16 húfnic Zuzana

15:45 Island kvôli ruskej invázii na Ukrajinu dnes uzavrel svoje veľvyslanectvo v Moskve. Je to prvá európska krajina, ktorá tak urobila v súvislosti s ruskou agresiou voči susednej krajine, uviedla agentúra AFP. Island však krok nepovažuje za prerušenie diplomatických vzťahov s Ruskom. Ruská diplomacia tento krok už skôr kritizovala.

Island uzavretie svojho veľvyslanectva oznámil v júni. Vtedy ministerka zahraničia Thórdís Gylfadóttirová uviedla, že súčasné podmienky neumožňujú islandským diplomatom ďalej pôsobiť v Rusku. Kvôli vojne na Ukrajine sú vzťahy s Ruskom na historickom minime a malej ostrovnej krajine, ktorá má len dve desiatky veľvyslanectiev vo svete, tak nedáva zmysel ďalej udržiavať v prevádzke zastupiteľský úrad v ruskej metropole.

Arkadij Babčenko Čítajte aj „Zavraždený“ novinár zahádzal ruskú ambasádu v Talline vajcami. A je čas na večeru vo väzení, napísal

„Keď to podmienky umožnia, Island prednostne obnoví aktivity svojho veľvyslanectva v Moskve,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí v Reykjavíku. Island mal svoju ambasádu v Moskve od roku 1944 s prestávkou v rokoch 1951 až 1953.

15:30 Druhé ozbrojené povstanie v Rusku „sa blíži“. Ako referuje web news.sky.com, v utorok to povedal tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov.

V júni Rusko čelilo vzbure vagnerovcov pod vedením Jevgenija Prigožina. Žoldnieri sa nestretli prakticky so žiadnym odporom a dokonca postupovali na Moskvu. Po intervencii samozvaného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka sa však nečakane stiahli.

putin Čítajte aj Putin o vzbure vopred vedel, aj tak bol neschopný konať. Odhaľuje to jeho strach, tvrdia špionážne dokumenty

Vzbura však mala za následok, že ilúzia neporaziteľnosti Vladimira Putina sa rozplynula a Kremeľ sa naďalej vyrovnáva s rozpakmi a politickými dôsledkami povstania. Danilov tvrdí, že hrozba druhej vzbury momentálne zatieňuje vôľu Ruska začať ofenzívu na Kyjev. „Súčasná situácia pre Kremeľ je taká, že nerealizovaná túžba po druhej ofenzíve na Kyjev bude zatienená naliehavou potrebou pripraviť sa na druhý pochod na Moskvu,“ povedal.

„Táto udalosť už nie je ďaleko. V Rusku narastajú protesty nespokojných ľudí. Pasta je vytlačená z tuby, nedá sa napchať späť,“ skonštatoval Danilov.

15:18 Ruská sabotážna skupina sa v noci neúspešne pokúsila prejsť cez ukrajinskú hranicu do Černihivskej oblasti. Veliteľ spoločných síl ukrajinskej armády Serhij Najev na platforme Telegram uviedol, že pokus ruských sabotérov zmarila ukrajinská pohraničná stráž. Informuje o tom spravodajský portál Ukrajinská pravda.

Najev vysvetlil, že pohraničníci s pomocou termovízií spozorovali štyri ozbrojené osoby. Vyšší dôstojník pohraničnej základne sa rozhodol spustiť paľbu na ruských vojakov, aby ich prinútil ustúpiť. V tom istom čase na miesto pribehli zálohy z oddielu pohraničnej stráže a ukrajinských ozbrojených síl.

„Vďaka obratným akciám jednotiek ukrajinských obranných síl nepriateľ opäť utrpel straty a nedosiahol svoj cieľ,“ dodal Najev.

15:10 Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí si dnes predvolalo poľského veľvyslanca v Kyjeve kvôli výrokom poradcu poľského prezidenta Andrzeja Dudu o údajnom nevďaku Ukrajincov za pomoc zo strany Poľska. Informuje o tom portál onet.pl s odvolaním sa na hovorcu ukrajinského ministerstva zahraničia Oleha Nikolenka.

Marcin Przydacz z poľskej prezidentskej kancelárie hovoril o možnosti predĺženia zákazu dovozu ukrajinského obilia do krajín hraničiacich s Ukrajinou, vrátane Poľska. Podľa Pridacza je pre Poľsko najdôležitejšia obrana záujmov poľských poľnohospodárov. Tí sa pred zavedením embarga na dovoz ukrajinského obilia a niektorých ďalších poľnohospodárskych produktov sťažovali na to, že poľský trh zaplavil lacnejší tovar z Ukrajiny a oni mu nie sú schopní cenovo konkurovať.

zelenskyj Čítajte aj Kuleba: Putin sa márne snaží vraziť klin medzi Ukrajinu a Poľsko. Zlyháva rovnako, ako jeho invázia

„Či ide o Ukrajinu, tak od Poľska dostala naozaj veľkú podporu. Myslím, že by stálo za to, aby dokázala oceniť, akú úlohu v posledných mesiacoch a rokoch pre Ukrajinu hralo Poľsko,“ povedal Pridacz.

Hovorca ukrajinského rezortu zahraničia Nikolenko povedal, že vyjadrenia o údajnej nevďačnosti Ukrajincov za pomoc zo strany Poľska sú nepravdivé a neprípustné. Je presvedčený, že ukrajinsko-poľské priateľstvo je oveľa hlbšie ako politické ciele v jednotlivých krajinách.

14:45 Deväť kancelárií slúžiacich na odvody do armády sa v Rusku za uplynulý deň stali terčom podpaľačstva. Informuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na ruský spravodajský kanál Baza. Napríklad v noci na prvého augusta 54-ročnú zamestnankyňu závodu na oceľové konštrukcie v Čeľabinsku zatkli pre pokus podpáliť kanceláriu pre vojenské odvody v neďalekom meste Kopejsk. Žena hodila zápalnú fľašu do zdravotníckeho oddelenia odvodovej kancelárie. O dve hodiny neskôr sa pokúsila podpáliť odvodovú kanceláriu v meste Verchnouralsk 34-ročná žena, ktorú zatkli na mieste činu.

Ďalšiu kanceláriu pre vojenské odvody podpálili v meste Kaluga. Pre podpaľačstvo tam zatkli 78-ročného dôchodcu. V pondelok prerazil autom bránu do objektu pre vojenské odvody muž v Petrohrade a snažil sa ho podpáliť. Muž uviedol, že na tento čin ho podnietila ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB).

14:30 Intenzívne boje vo dvoch sektoroch južnej frontovej línie na Ukrajine poriadne vyčerpávajú ruské sily. V najnovšej správe o vojne na Ukrajine to uvádza britské ministerstvo obrany.

Podľa Britov pri Orichive v Zaporožžskej oblasti Rusi „veľmi pravdepodobne zápasia s únavou z boja“ pre skutočnosť, že bojujú s ukrajinskými útokmi už viac ako osem týždňov.

Južne od Velykej Novosilky v Doneckej oblasti sú podľa správy ruské sily „pod mimoriadnym tlakom“ a potrebujú rotáciu. Ministerstvo zároveň dodalo, že nedostatok delostreleckej munície a nedostatok záloh sú „bežnými problémami ruských veliteľov" na juhu krajiny.

Hovorkyňa južného veliteľstva ukrajinských síl Natalia Humeňuková uviedla, že Rusko čelí problémom so zásobovaním svojich síl po výbuchu na Krymskom moste zo 17. júla a po útoku na Čonharský most z 29. júla.

Kerčský most / Krymský most / Čítajte aj Reznikov: Na Krymský most budeme útočiť ďalej. Oslabuje to Rusov

14:15 Pri ruskej obci Mulino v okrese Volodarsky, oblasť Nižného Novgorodu sa nachádza najväčšie európske cvičisko pre delostrelcov. Obyvatelia z okolia sa už rok sťažujú na trénujúcich ruských vojakov. Detí z nich majú strach, lebo často sú opití. Miestne ženy z vidieka zas tvrdia, že ich obťažujú, keď sa podgurážia alkoholom a v noci radšej nevychádzajú, kvôli strachu. Opití vojaci dokonca podpálili miestny kostol a taxikárovi odrezali prst.

Ukrajina, Slaviansk, vojaci Čítajte aj Pijú od rána, taxikárovi odťali prst, obťažujú ženy a podpálili kostol. Ruskí vojaci terorizujú vlastných

13:55 Nedávne oslobodenie dediny Neskučne v Doneckej oblasti bolo náročnejšie, ako ukrajinská armáda pôvodne predpokladala. Ako v rozhovore pre spravodajskú televíziu CNN poznamenal ukrajinský vojak, ktorý sa predstavil ako Kryvbas podľa známej oblasti ťažby železnej rudy na Ukrajine, ruskí okupanti sa odvtedy dvakrát pokúsili dobyť dedinu s menšími skupinami vojakov.

ukrjaina Čítajte aj Očakávali 20, vyrojilo sa ich 200. Ukrajinci nerozumejú motivácii Rusov: Stoja až do smrti. Za čo bojujú?

13:13 „Moskva si rýchlo zvyká na skutočnú vojnu, ktorá sa čoskoro konečne presunie na územie pôvodcov vojny, aby splatili všetky svoje dlhy,“ napísal poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak na sociálnej sieti X, predtým twitter a prisľúbil „viac nerozpoznaných dronov, viac zrútení, viac občianskych konfliktov a viac vojny“.

13:00 Ruské jednotky pri dnešnom ostreľovaní centra Chersonu na juhu Ukrajiny zasiahli zdravotnícke zariadenia. Zahynul lekár, zdravotná sestra utrpela zranenia, napísal na svojom webe denníka Ukrajinska pravda s odvolaním sa na mestské úrady a prokuratúru.

„Zásah utrpelo zdravotnícke zariadenie. Zahynul mladý lekár, ktorý tu pracoval len pár dní. Zranená bola zdravotná sestra, o jej život teraz lekári bojujú,“ uviedol veliteľ vojenskej správy mesta Roman Mročko.

Lekár podľa oznámenia oblastnej prokuratúry podľahol množstvu poranení spôsobených črepinami. Údaje o počte zranených sa spresňujú. Prokurátori uviedli, že incident dokumentujú ako vojnový zločin spáchaný armádou agresora.

12:45 Ukrajina sa od začiatku ruskej invázie musela pripravovať na nejednu eventualitu. Jednou z nich je aj možný atentát na prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorého niektorí ruskí predstavitelia označujú za nepriateľa číslo jeden, píše server Politico. Hoci nebezpečenstvo už nie je také bezprostredné ako v prvých týždňoch invázie, Ukrajina ani západní spojenci si nemôžu dovoliť tento najčiernejší scenár ignorovať. Plán pre tento prípad, ktorý nechcú ukrajinskí predstavitelia verejne príliš rozoberať, zahŕňa šéfa parlamentu, ale aj pravdepodobne aj niektoré známe tváre Zelenského administratívy, uvádza Politico.

Zelenskyj sa v podstate v deň ruskej invázie na Ukrajinu pred vyše 17 mesiacmi stal symbolom ukrajinského odporu a tvárou ukrajinského dialógu so západnými spojencami, ktorých Kyjev často aj nezmluvne žiada o pomoc. Niet preto divu, že ruskí zákonodarcovia alebo proruskí blogeri hlasno požadujú, aby sa stal terčom atentátu, píše Politico.

O ukončenie života Zelenského usilovali ruské sily najmä na začiatku invázie, keď jednotky Moskvy ťahali na Kyjev. Poradca prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak len niekoľko týždňov po vpáde ruských síl na Ukrajinu uviedol, že Rusko cez svoje spravodajské jednotky či čečenské sily a žoldnierov Vagnerovej skupiny, ktorí sa pokúšali preniknúť do prísne stráženej vládnej štvrte, vykonalo najmenej desiatku vážnych pokusov o atentát. Ukrajinský prezident tiež údajne krátko po invázii prostredníctvom videa hovoril s americkými senátormi a povedal im, že je to dosť možno naposledy, čo ho vidí živého.

Volodymyr Zelenskyj Čítajte aj Na Ukrajine prebieha tvrdá 'očista'. Zelenskyj varuje: Vlastizrada a korupcia sú neodpustiteľné

Hoci je hrozba atentátu teraz menej závažná ako na začiatku vojny, Ukrajina túto možnosť stále neberie na ľahkú váhu. Prísne utajované sú Zelenského cesty do zahraničia a ukrajinskí predstavitelia kritizujú všetky úniky informácií – ako sa stalo napríklad minulý mesiac pri Zelenského ceste do Bruselu alebo do Bulharska, odkiaľ pod o niečo väčším utajením vyrazil do Prahy.

Vládny tím by podľa všetkého v prípade Zelenského indispozície alebo smrti tvoril Stefančuk, šéf Zelenského kancelárie Andrij Jermak, bývalý právnik a filmový producent, šéf diplomacie Dmytro Kuleba a minister obrany Oleksij Reznikov. Šéfom generálneho štábu by zostal Valerij Zalužnyj.

11:30 Lekári v českých vojenských nemocniciach liečili od vpádu Ruska na Ukrajinu 22 ukrajinských vojakov s komplikovanými, početnými aj tzv. stratovými zraneniami. Podľa ministerky obrany Jany Černochovej ide o jeden zo spôsobov, ako môže Česko pomáhať Ukrajine. V utorok to uviedol rezort obrany, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti je v našich vojenských nemocniciach na vysokej úrovni a sme radi, že ju môžeme poskytovať okrem iného práve tým, ktorí hrdinsky bojujú za svoju krajinu,“ povedala Černochová. Zdôraznila pritom, že starostlivosť o ukrajinských vojakov nijako neobmedzila poskytovanie zdravotnej starostlivosti českým pacientom.

11:27 Jedným z najnovších prírastkov v ukrajinskom zbrojnom arzenáli sú diaľkovo ovládané plavidlá určené na útoky na ruské sily v Čiernom mori. Píše to stanica CNN, ktorej reportér námorné drony videl na provizórnej utajenej ukrajinskej vojenskej základni pri bližšie nešpecifikovanom jazere. Bezpilotné plavidlá môžu plávať až 800 kilometrov ďaleko, vybavené sú zhruba 300 kilogramami výbušniny.

krym Čítajte aj Dosah 800 km, 300 kg trhavín na palube. Ukrajinci chystajú na Rusov nové drony

9:34 Ruská armáda zmarila v noci na utorok pokus troch ukrajinských námorných dronov o útok na dve ruské vojnové lode plaviace sa v Čiernom mori. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany.

Terčom neúspešného pokusu o útok bezpilotných dronov boli hliadkové lode Sergej Kotov a Vasilij Bykov z Čiernomorskej flotily, ktoré hliadkovali v juhozápadnej časti Čierneho mora vo vzdialenosti asi 340 kilometrov juhozápadne od prístavu Sevastopol.

Všetky tri bezposádkové nepriateľské člny boli zničené paľbou z konvenčných zbraní ruských lodí, dodalo ministerstvo s tým, že lode Sergej Kotov a Vasilij Bykov pokračujú v plnení pridelených úloh.

Sergej Kotov a Vasilij Bykov sú moderné hliadkovacie lode projektu 22160 ruskej Čiernomorskej flotily, ktorá má základňu v meste Sevastopol na Ruskom okupovanom Kryme.

Predchádzajúci pokus o útok pomocou námorných dronov na loď Sergej Kotov sa odohral 25. júla. Ruská armáda vtedy uviedla, že útok podnikli ukrajinské drony, ktoré boli zničené paľbou zo štandardných zbraní ruskej lode vo vzdialenosti 1000 a 800 metrov.

8:50 Tri lode vplávali do ústia Dunaja, aby prišli naložiť ukrajinské obilie. Stalo sa tak napriek tomu, že 17. júla Rusko odstúpilo od obilnej dohody a začalo útočiť na ukrajinské prístavy. Vyhlásilo tiež, že každú loď bude podozrievať z prepravy zbraní.

Čierne more, obillie, Ukrajina Čítajte viac Ruskú blokádu v Čiernom mori prekonali tri lode. Prvá bola z Izraela

8:24 Chorvátsko vyčlenilo milión eur na odmínovanie poľnohospodárskej pôdy na Ukrajine. Ukrajinská ministerka hospodárstva Julia Svyrydenková informovala, že zdroje pôjdu Svetovému potravinovému programu na pomoc farmárom a potravinárom obnoviť prácu v ukrajinských regiónoch najviac postihnutých vojnou. Uvádza to spravodajský portál Kyiv Independent.

Projekt sa začal v marci a je určený na podporu malých farmárov, ktorí majú menej ako 300 hektárov pôdy, alebo rodín, ktoré si pestujú potraviny pre seba. Iniciatíva pokračuje v Charkivskej oblasti a mala by sa rozšíriť do Chersonskej a Mykolajivskej oblasti.

Počas ruskej vojny na Ukrajine sa tam obete v dôsledku výbuchov mín stali bežným javom.

V októbri sa v chorvátskom Záhrebe uskutoční konferencia o humanitárnom odmínovaní Ukrajiny. „Skúsenosti, odborné znalosti a výrobné kapacity Chorvátska sú príkladom pre mnohé iné krajiny. Mať takýchto partnerov je preto veľmi cenné,“ vyjadrila sa Svyrydenková.

7:27 Ruská armáda v noci na utorok podnikla ďalší útok dronmi na mesto Charkov na severovýchode Ukrajiny. Jeden z dronov zničil dve poschodia vysokoškolského internátu, v ktorom po zásahu vypukol požiar. Druhý dron zasiahol centrum mesta. Zranená bola jedna osoba, ktorú hospitalizovali, informovala agentúra Reuters. Podľa miestnych úradov bola budova internátu v čase útoku prázdna.

Web verejnoprávneho telerozhlasu Suspiľne s odvolaním sa na náčelníka polície Charkovskej oblasti Volodymyra Timoška uviedol, že ruská armáda vypustila na Charkov šesť alebo sedem dronov typu Šáhid, pričom niekoľko z nich zostrelila ukrajinská protivzdušná obrana.

„Útočia chaoticky, ako príde… Civilné, necivilné (objekty), infraštruktúra, energetické zariadenia – všetko, čo môžu zasiahnuť,“ citoval web policajného šéfa.

Charkovský primátor Ihor Terechov informoval o troch dronoch, ktoré útočili v husto obývaných častiach Charkova, dodala agentúra Reuters.

6:59 Náčelník generálneho štábu ruskej armády Valerij Gerasimov navštívil predsunuté veliteľstvo na záporožskom fronte na Ukrajine. Podľa agentúry TASS to v utorok oznámilo ruské ministerstvo obrany, podľa ktorého Gerasimov pri inšpekcii zdôraznil potrebu včasných preventívnych úderov proti ukrajinskej armáde.

Valerij Gerasimov, návšteva na záporožskom fronte Čítajte viac Gerasimov prišiel na záporožský front. Hovoril o preventívnych úderoch

6:40 Niektoré ruské zdroje začali pomaly pripravovať verejnosť na ústup na juhu Ukrajiny. Časť vojenských blogerov varuje pred hroziacim kolapsom frontovej línie. V ruskej televízii odznelo, že Bachmut nemá žiadny strategický význam, je to len kopa trosiek a pri ruskom ústupe z neho sa vlastne nič nestane.

12gulomet Čítajte viac Ukrajinci používajú na vytláčanie Rusov zo zákopov novú taktiku

6:00 Pri novom dronovom útoku na Moskvu bola zasiahnutá rovnaká výšková budova, ktorá utrpela zásah už v noci na nedeľu. Oznámil to v utorok starosta ruskej metropoly Sergej Sobjanin. Podľa agentúry TASS bolo v utorok krátko zatvorené moskovské letisko Vnukovo.

„Niekoľko bezpilotných lietadiel, ktoré sa pokúsili vletieť do Moskvy, bolo zostrelených systémami protivzdušnej obrany. Jeden z nich narazil do rovnakého vežiaka v City ako minule,“ napísal Sobjanin na Telegrame. „Fasáda na 21. poschodí bola poškodená. Poškodených bolo 150 metrov štvorcových zasklenia. Nie sú hlásené žiadne zranenia,“ dodal.

V noci na nedeľu Sobjanin oznámil, že Moskva sa stala terčom útoku ukrajinských dronov. Jedno bezpilotné lietadlo podľa neho vtedy zasiahlo výškovú budovu v komerčnom centre Moscow City, kde utrpel zranenia jeden príslušník ostrahy.

Letisko Vnukovo bolo v utorok podľa zdrojov agentúry TASS „dočasne uzavreté pre prílety a odlety“ a lietadlá boli presmerované na iné letiská. Neskôr bola prevádzka na tomto moskovskom letisku opäť obnovená. Krátka uzávera letiska nasledovala tiež po minulom dronovom útoku na Moskvu v noci na nedeľu.

Ruská metropola sa v posledných mesiacoch stala opakovane terčom dronov. Koncom mája zasiahli bezpilotné lietadlá aj niektoré z najprestížnejších moskovských častí vrátane Leninského prospektu alebo západnej Moskvy, kde sídli ruská elita aj prezident Vladimir Putina. Predstavitelia ruskej vlády vinia z útokov Ukrajinu a hovoria o „medzinárodnom terorizme“. Kyjev tvrdenia o útoku oficiálne nekomentoval, prezident Volodymyr Zelenskyj ale povedal, že vojna sa vracia na územie Ruska a že ide o absolútne spravodlivý proces.

Ruské sily v noci na utorok pomocou dronov vykonali ďalší z radu vzdušných útokov na Charkov. Starosta východoukrajinského mesta Ihor Terechov uviedol, že v centre boli počuť tri výbuchy a že zásah utrpela ubytovňa.

„Rusi útočia na Charkov bezpilotnými lietadlami,“ uviedol Terechov na Telegrame s tým, že boli počuť tri explózie v husto obývaných oblastiach v centre mesta. „Jeden z dronov zničil dve poschodia ubytovne. Horí tam a pracujú záchranné jednotky. Informácie o obetiach sú momentálne spresňované,“ do­dal.

Rozhlasová a televízna stanica Suspilne uviedla, že po rade výbuchov nastali v druhom najväčšom meste Ukrajiny výpadky dodávok elektrickej energie a vody.

Ruské vojská v posledných týždňoch zosilneli útoky na Charkov a priľahlú oblasť za použitia bezpilotných lietadiel a rakiet rôznych typov. V noci na pondelok bol v Charkove po výbuchu rakety zo systému S-300 zranený najmenej jeden človek, pripomenul server RBK-Ukrajina.