Rusko pochováva zabitých vojakov na Ukrajine, aby utajilo reálne straty, tvrdí Kyjev

ČTK | 10.08.2023 18:33
Ruský okupant / Ruský vojak / Russ / Foto:
Ilustračné foto: Ruskí rezervisti na tanku počas vojenského výcviku v Rostovskom regióne na juhu Ruska
Rusko v snahe utajiť reálne straty na Ukrajine pochováva svojich zabitých vojakov na okupovaných ukrajinských územiach, uviedla vo štvrtok námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová podľa agentúry Interfax-Ukrajina.

Zatiaľ čo ukrajinská armáda prešla do protiofenzívy na juhu krajiny a pri Bachmute na východe, na severovýchode pri Kupjansku musí odrážať silnejúce ruské útoky. Rusi podľa ukrajinského velenia denne prichádzajú na bojisku o stovky vojakov.

Ukrajinské vzdušné sily: zničili sme už 3 500 ruských ci­eľov

Video

„Teraz sa všade na frontoch vedú aktívne boje. Zomiera veľmi veľa nepriateľov. Denne sú ich stovky ako na východe, tak na juhu. Velenie ruských okupačných vojsk sa snaží skryť reálne straty a pochováva padlých na dočasne okupovaných územiach bez toho, aby mŕtvych prevážalo do Ruska,“ napísala Maľarová na telegrame.

Pri Melitopole v okupovanej časti Záporožskej oblasti „na otvorenom priestranstve skoro nepretržite spaľujú telá ruských vojakov, ktorých okupanti privážajú nákladnými vozidlami“, tvrdí Maljarová. „Miestni obyvatelia cítia už dlho príznačný štipľavý dym,“ dodala.

Ukrajinská predstaviteľka tiež dodala, že do márnice Čaplynskej okresnej nemocnice v okupovanej časti Chersonskej oblasti zvážajú Rusi svojich mŕtvych z bojov v tomto regióne, ktoré následne pochovávajú na dvoch miestach.

Jeden z týchto poľných cintorínov má podľa Maľarovej už rozlohu až sto hektárov.

Rusko od rozpútania vojny proti Ukrajine, ktorá sa stala najkrvavejším konfliktom v Európe od druhej svetovej vojny, prišlo podľa odhadov ukrajinského generálneho štábu o 252 200 vojakov, z toho 580 za uplynulých 24 hodín.

Britská stanica BBC na začiatku augusta uviedla, že na základe otvorených zdrojov zistila mená celkom 29 217 ruských vojakov zabitých vo vojne proti Ukrajine a pochovaných v Rusku, pričom údaj nezahŕňa zabitých proruských separatistov z východu Ukrajiny.

„Skutočné straty budú určite vyššie ako číslo, ktoré sa nám podarilo zistiť,“ pripustili autori textu. BBC odhadla, že celkové nenávratné straty Ruska, zahŕňajúce okrem zabitých aj ťažko ranených vojakov, môžu predstavovať prinajmenšom 162-tisíc ľudí.

Británia, Putin, Zelenský Čítajte viac Stretnutie Putina so Zelenským? Hlavné slovo má Kyjev, tvrdí USA. Ruský imperializmus bráni rokovaniam