RTVS si do diskusie pozvala iba „fašistov“: Mimoriadne vydanie. Uhríka sa pokúsil zastaviť historik Kamenec

SITA, Pravda | 19.08.2023 09:40, aktualizované: 
kamenec, uhrík Foto:
Historik Ivan Kamenec sa snaží zastaviť Milana Uhríka pred vstupom do rozhlasu.
Iniciatíva Zabudnuté Slovensko tichým protestom s názvom Stop fašizmu pred budovou slovenského rozhlasu vyjadrila názor na krok RTVS, ktorá do Sobotných dialógov pozvala Milana Uhríka (Republika) a Mareka Kotlebu (ĽSNS).

Informovali o tom zakladajúci členovia iniciatívy Zabudnuté Slovensko Michal Karako a Andrej Bán.

Protestu sa zúčastnil aj špičkový vedec, historik a odborník na holokaust Ivan Kamenec, ktorý sa ako dieťa počas druhej svetovej vojny niekoľko mesiacov skrýval v bunkroch v horách pred fašistami.

Ako iniciatíva vysvetlila, pozvanie politikov strán, ktoré sa nikdy nedištancovali od extrémizmu, považuje za prejav nebezpečného pokračujúceho trendu, a to ich legitimizácie v slovenskej spoločnosti. „Budú medzi nami na proteste ľudia, ktorí prežili holokaust, ktorých rodiny boli jeho obeťami, príde historik, ktorý sa touto témou zaoberá, a taktiež odporcovia oboch totalít, fašistickej aj komunistickej. Uhrík, ktorý sa svojho času odmietol k holokaustu vyjadriť s argumentom, že vtedy nežil a nie je historik, tak bude mať príležitosť sa dovzdelať," uviedla Iniciatíva.

Ďalej dodala, že poburujúce je pre nich aj to, že diskusia bude v predvečer výročia okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy v auguste '68, pričom slovenskí extrémisti podporujú podobný akt, ktorým je ruská agresia na Ukrajine. „S ľútosťou konštatujeme, že táto krajina sa nedokáže jasne postaviť k téme extrémistov a ich politických aktivít. Naopak, sú čoraz viac akceptovaní," uzavrela iniciatíva.

Telerozhlas v reakcii na situáciu pre Aktualityuviedol, že zostavu zloženú z predstaviteľov Republiky a ĽSNS nepovažuje za chybu a obsadenie označil za „mimoriadne letné vydania“ relácie, ktorá sa venuje jesenným voľbám.

„Dramaturgický zámer od začiatku súvisel s nadchádzajúcou volebnou jeseňou a program bol pripravený a naplánovaný v predstihu. RTVS sa rozhodla vždy dať pri jednom diskusnom stole priestor politickým subjektom, ktoré sú si programovo a ideovo blízke, presadzujú podobné politiky a dlhodobo oslovujú podobného voliča,“ argumentovala hovorkyňa Zuzana Vicelová.

koláž, obvinení, fico, linhart, kavecká, borguľa, kuffa, kaliňák Čítajte viac Obvinení či stíhaní, no aj tak kandidujú. Právne je to v poriadku, eticky nie: Lídri mali zvážiť ich nominácie