544. deň: Zelenskyj je presvedčený, že Moskva prehrá. Ruská elita žiada odvolanie Šojgua a úplnú mobilizáciu

ČTK, SITA, TASR, Pravda | 21.08.2023 06:30, aktualizované: 
Rusko, vojna na Ukrajine, RPG, vojak, armáda Foto: ,
Ukrajinský príslušník 53. brigády strieľa z RPG-9 na ruské pozície na frontovej línii blízko Donecka 19. augusta 2023.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je presvedčený, že Rusko vo vojne na Ukrajine prehrá. Uviedol to v pondelok v Kodani, informuje TASR podľa správy agentúry AFP. Ruské bezpečnostné služby vyzvali prezidenta Vladimira Putina, aby odvolal ministra obrany Sergeja Šojgua, čo umožní vyhlásiť úplnú mobilizáciu ruského ľudu do boja proti Ukrajine. TASR informuje podľa portálu britskej televízie Sky News.

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 544. deň
  • Dodanie dánskych F-16 Ukrajine sa udeje postupne až do roku 2025
  • Rusko v Moskovskej oblasti zneškodnilo ďalšie ukrajinské útok dronmi, tvrdia
  • Kyjev odráža ruské útoky v Charkovskej oblasti, na východe dobyl nové územie
  • Bombardovanie mesta Kupiansk zranilo 11 civilistov. Rusi strieľali na centrum mesta
  • Ukrajinské údery v tyle ruskej armády zhoršujú morálku nepriateľov
  • Dodanie stíhačiek F-16, môže spôsobiť zvrat na fronte
Zelenskyj v Dánsku a Švédsku o stáhačkách F-16. Má sľúbené desiatky strojov
Video
stíhačka Čítajte viac 543. deň: Dánsko daruje Ukrajine 19 stíhačiek F-16. Pridá sa aj Holandsko, ktoré má 42 amerických strojov

23:35 Spojené štáty schválili v pondelok predaj bojových vrtuľníkov typu Apache pre Poľsko za 12 miliárd dolárov. Ide o významnú dohodu USA s Poľskom pre podporu Ukrajiny v boji proti Ruskej invázii.

Americké ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení spresnilo, že informovalo Kongres USA o schválenej požiadavke o predaj zo strany poľskej vlády, ktorá sa vzťahuje na 96 amerických útočných helikoptér typu 96 AH-64E Apache od výrobcu Boeing.

Poľsko sa pre takúto požiadavku rozhodlo ešte vlani s cieľom nahradiť svoju zastaranú letku zloženú z vrtuľníkov sovietskej výroby v čase rastúcich obáv v súvislosti s krokmi Ruska, ktoré koncom februára 2022 vojensky napadlo susednú Ukrajinu.

23:10 Grécko v pondelok ponúklo Ukrajine, že jej pilotom poskytne výcvik na ovládanie stíhačiek F-16. Povedal to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý je na oficiálnej návšteve Atén, informuje agentúra AFP.

„Dnes sme dosiahli dôležitý výsledok: Grécko sa bude podieľať na výcviku našich pilotov na F-16. Ďakujeme za túto ponuku,“ povedal Zelenskyj na spoločnej tlačovej konferencii s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom. Televízia CNN uviedla, že túto informáciu potvrdil aj Mitsotakis.

Zelenskyj sa zároveň Grécku v mene Ukrajiny poďakoval aj za nový balík vojenskej pomoci. Povedal tiež, „grécke spoločnosti sú pripravené podieľať sa na preprave ukrajinského obilia“.

Mitsotakis zdôraznil, že Grécko pomôže Ukrajine pri jej obnove, konkrétne sa chce zamerať na prístavné mesto Odesa.

Ukrajinský prezident poznamenal, že Grécko sa pripojilo ku krajinám G7 v otázke bezpečnostných záruk pre Ukrajinu a zároveň podpísalo aj deklaráciu na podporu ukrajinskej euroatlantickej integrácie.

Holandsko a Dánsko už predtým informovali, že Ukrajine dodajú stíhačky F-16 po tom, čo ukrajinskí piloti absolvujú výcvik na ich obsluhu. Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov ešte v sobotu večer povedal, že tento výcvik sa už začal, pričom trvať bude najmenej šesť mesiacov, čo sa považuje za minimum.

22:25 Ruskom ovládané súdy vo východných častiach Ukrajiny odsúdili piatich ukrajinských vojakov na mimoriadne dlhé tresty odňatia slobody. V pondelok to uviedol Vyšetrovací výbor Ruskej federácie.

„Súd vymeral Andrejovi Klementovičovi, Arturovi Sivickému a Ivanovi Meľnikovičovi po 20 rokov za mrežami,“ napísal výbor. Zverejnila tiež zábery troch mužov v putách v súdnej sieni vnútri priestoru vyhradeného pre obžalovaných.

Výbor tiež uviedol, že vojaci boli uznaní za vinných z „krutého zaobchádzania s civilným obyvateľstvom“ a „pokusu o vraždu“. Súd dodal, že traja muži bojovali v ukrajinskom meste Mariupol, ktoré ruské jednotky dobyli vlani v máji po ničivom obliehaní. Údajne tiež „bránili civilistom odísť z mesta cez humanitárne koridory“.

V Luhansku na východe Ukrajiny zasa súdy odsúdili vojaka Bogdana Smagu na 17 rokov väzenia za zranenie civilistov. Ďalší príslušník ukrajinskej armády Igor Lemešev dostal 25 rokov odňatia slobody za ostreľovanie obývanej oblasti, pri ktorom zomrel jeden civilista.

Agentúra AFP pripomína, že Rusko vlani v septembri nezákonne anektovalo Doneckú a Luhanskú oblasť na východe Ukrajiny, ako aj časti Chersonskej a Záporožskej oblasti.

21:00 Americká ambasáda v bieloruskej metropole Minsk odporučila v pondelok svojim občanom, aby z Bieloruska „okamžite odišli“. Informovala o tom televízia Sky News.

„Zvážte odchod cez zostávajúce hraničné priechody s Litvou a Lotyšskom alebo lietadlom,“ uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na webovej stránke veľvyslanectva.

Ambasáda zároveň vyzvala svojich občanov, aby necestovali do Bieloruska, keďže má obmedzené možnosti poskytovania pomoci jednotlivcom, ktorí tam žijú alebo pricestujú. Američanov, ktorí sa do tejto krajiny aj tak rozhodnú vycestovať, varovala, že by sa nemali spoliehať na prípadnú pomoc americkej vlády.

Ambasáda vo svojom vyhlásení na internete zdôraznila, že Bielorusko napomáha Rusku v nevyprovokovanom útoku na Ukrajinu a poskytuje svoje územie ako útočisko pre čoraz viac ruských síl.

Litva 18. augusta dočasne uzatvorila dva zo svojich šiestich hraničných priechodov s Bieloruskom. Zdôvodnila to prítomnosťou žoldnierov ruskej súkromnej Vagnerovej skupiny na bieloruskom území. Spoločne s Poľskom a Lotyšskom zároveň varovala, že by v budúcnosti mohla zatvoriť aj ďalšie priechody.

20:05 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v Aténach požiadal o pomoc Grécko s výcvikom ukrajinských pilotov na bojové lietadlá F-16. Tie má Grécko vo výzbroji, nesignalizovalo však, že by sa chystalo pripojiť k Dánsku a Holandsku, a odovzdať niektoré z nich Ukrajine. Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis však sľúbil Kyjevu pomoc a diplomatickú podporu v integrácii do EÚ a NATO.

„Potrebujeme pomoc Grécka s výcvikom našich pilotov na (lietadlá) F-16. Veľmi pekne ďakujeme,“ povedal na tlačovej konferencii v Aténach Zelenskyj. Podľa neho ide o veľmi dôležitú prioritu pre ukončenie ruskej invázie. Zelenskyj tiež zdôraznil, že firmy sú ochotné zapojiť sa do vývozu ukrajinského obilia.

Grécky premiér Mitsotakis sľúbil Ukrajine ďalšiu pomoc bez toho, aby však bol konkrétny. Obaja politici podpísali memorandum, v ktorom vyjadrujú podporu Ukrajine pri jej integrácii do EÚ a NATO. Mitsotakis tiež pripomenul tvrdé boje o Mariupol, kde okrem iného žila početná menšina ľudí s gréckymi koreňmi. Kritizoval snahy zmeniť hranice vojenskou silou.

19:35 Väznený líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj vyzval v pondelok svojich priaznivcov, aby v septembrových komunálnych v Rusku hlasovali za iných, než Kremľom podporovaných kandidátov. Nabádal ich tak na oživenie stratégie tzv. inteligentného hlasovania, uviedla agentúra AFP.

Ruskí voliči budú v septembrových komunálnych voľbách rozhodovať o novom primátorovi Moskvy, ako aj mnohých oblastných gubernátoroch. Opozícia očakáva hlasovanie zmanipulované v prospech vládnucej strany Jednotné Rusko.

„Domnievam sa, že v súčasnej situácii musíme urobiť krok späť a vrátiť sa k stratégii hlasovania za kohokoľvek okrem kandidáta Jednotného Ruska,“ uviedol Navaľnyj vo svojom pondelňajšom príspevku na sociálnych sieťach. Dodal, že v týchto komunálnych voľbách očakáva vysokú mieru podvodov a voľby moskovského primátora nemajú „žiadny význam“.

„Inteligentné hlasovanie vnímame strategicky ako najväčší prínos a najlepšiu príležitosť opozície,“ dodal.

Tzv. inteligentné hlasovanie bola stratégia, ktorú navrhla opozícia už v predchádzajúcich voľbách s cieľom koordinovať podporu pre kandidátov, ktorí neboli z vládnucej strany.

18:40 Pápež František prijal šéfa americkej armády generála Marka Milleyho. Informoval o tom bez ďalších podrobností Vatikán. Podľa Milleya sa hlava katolíckej cirkvi zaujímala o situáciu na Ukrajine či o dianie v Afrike. Spojené štáty sú najväčším dodávateľom zbraní Ukrajine a pápež vyzbrojovanie dlhodobo kritizuje, pripomenula agentúra AFP.

„Veľmi sa zaujímal o môj pohľad na súčasný stav a na pokračovanie vojny a na tragédiu, ktorú zažíva Ukrajina,“ povedal novinárom Milley, ktorý zastáva post šéfa zboru náčelníkov štábov, čo je v USA najvyššia vojenská funkcia. Podľa neho má pápež veľkú starosť o stovky tisíc ľudí, ktorí v dôsledku ruskej invázie zomreli či boli zranení.

Milley, ktorý je praktizujúcim katolíkom, označil rozhovor s pápežom za „skutočnú výsadu“. Rozhovor medzi štyrmi očami sa podľa Milleya týkal viacerých otázok. Veľký záujem mal vraj pápež o jeho názor na dianie v Afrike.

18:30 Švédsko nemá pre prípady pálenia koránu isté, že mu turecký parlament schváli vstup do Severoatlantickej aliancie. Pri návrate z návštevy v Maďarsku to povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, informovala turecká tlač. Podľa Erdogana nemožno ani odhadnúť, ako dlho bude ratifikácia švédskej žiadosti v parlamente trvať. Pôvodne pritom Turecko blokovalo vstup Švédska do NATO výlučne kvôli podľa neho nedostatočnému boju proti terorizmu.

Podľa Erdogana sa švédske úrady musia zamerať na dianie v „štokholmských uliciach“. Na mysli mal pritom niekoľko prípadov pálenia či iného poškodzovania koránu na protestných akciách vo švédskej metropole. „Ak sa nestarajú o svoje ulice, ak tieto útoky na veci, ktoré považujeme za posvätné, budú pokračovať, tak by potom nemali byť sklamaní,“ povedal na švédsku adresu Erdogan.

17:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pricestoval v pondelok na vopred neohlásenú návštevu Atén, kde sa stretne s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom a zúčastní sa na neformálnej večeri lídrov balkánskych krajín. Oznámila to kancelária gréckeho premiéra.

O príchode do Grécka informoval na platforme Telegram aj samotný Zelenskyj. Uviedol, že na programe má tiež schôdzku s gréckou prezidentkou Katerine Sakellaropulosovou.

V pondelok sa v Aténach koná neformálna večera najvyšších predstaviteľov deviatich balkánskych krajín. Zúčastnia sa na nej aj Zelenskyj, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel.

17:35 Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis privíta v pondelok večer v Aténach na neformálnej večeri najvyšších predstaviteľov deviatich balkánskych krajín, ako aj predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú a predsedu Európskej rady Charlesa Michela.

Miestne média informovali, že na večeri sa zúčastní aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Túto správu grécki predstavitelia zatiaľ nepotvrdili.

Zelenskyj, ktorý je na návšteve Dánska, sa v pondelok v Kodani poďakoval dánskym zákonodarcom za pomoc v boji proti ruskej invázii. Povedal to deň po tom, čo Dánsko a Holandsko oznámili, že poskytnú Kyjevu stíhačky F-16 americkej výroby.

Večera sa koná pri príležitosti 20. výročia summitu EÚ-západný Balkán, na ktorom v Solúne potvrdili európsku perspektívu pre tento región.

Na večeri sa majú zúčastniť prezidenti Srbska, Čiernej Hory a Moldavska a premiéri Severného Macedónska, Kosova, Bulharska, Chorvátska, Rumunska a Bosny a Hercegoviny. S niektorými predstaviteľmi sa Mitsotakis stretne osobitne v priebehu v pondelka a utorka.

16:20 Ruská pobočka amerického reťazca Domino's Pizza zatvorí svoje prevádzky po tom, čo sa jej materská spoločnosť, kótovaná na burze v Londýne, rozhodla vyhlásiť bankrot. TASR o tom informuje na základe správy portálu RTÉ.

pizza, potraviny Čítajte viac V Rusku zbankrotovala známa sieť pizzérií. Uteká z krajiny ako mnoho ďalších firiem

15:45 Ruské ministerstvo obrany popoludní podľa agentúry Interfax informovalo o likvidácii dronu nad Belgorodskou oblasťou silami protivzdušnej obrany. V správe sa nehovorí o prípadných obetiach alebo škodách.

Ukrajina, kríza, protesty, Krym Čítajte aj Kremeľ vyzbrojuje civilistov na hraniciach, majú loviť aj drony. Putina znepokojujú útoky v Rusku

15:05 Približne 30 vojakov z Ozbrojených síl Írska sa podľa ministerstva obrany krajiny bude podieľať na výcviku ukrajinskej armády v oblasti používania zbraní. Írski vojaci budú súčasťou väčšej skupiny inštruktorov v rámci misie Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky Európskej únie. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje írsku vysielaciu spoločnosť RTÉ.

Dublin pôvodne predpokladal, že Ukrajincov bude okrem iného školiť v oblasti „odstraňovania mín, vojenskej medicíny a inej neletálnej podpory“, ale írske ministerstvo obrany teraz uviedlo, že írski vojaci sa zapoja aj do výcviku pri používaní zbraní.

„Írska politika vojenskej neutrality je charakterizovaná neúčasťou vo vojenských alianciách alebo v dvojstranných obranných dohodách,“ uviedol rezort obrany vo vyhlásení. „Poskytovať vojakom základný výcvik neovplyvňuje vojenskú neutralitu,“ zdôraznila írska vláda.

14:25 Do Moskvy pricestovala vojenská delegácia z Iránu, aby prerokovala spoluprácu medzi pozemnými silami oboch krajín, informovala dnes ruská štátna agentúra TASS s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany. Delegáciu blízkovýchodnej krajiny vedie veliteľ jej pozemných vojsk, brigádny generál Kjúmars Hajdarí, ktorý sa podľa agentúry dohodol so svojím ruským náprotivkom Olegom Saljukovom na rozšírení spolupráce.

„Ruská federácia považuje Irán za jeden z kľúčových štátov na Blízkom východe – je to strategický partner Ruska a neustály intenzívny politický dialóg je charakteristickým znakom súčasnej etapy nášho partnerstva,“ uviedol Saljukov podľa ruskej štátnej agentúry.

Irán, drony, Ukrajina, Rusko Čítajte aj Expertka: Iránci s Rusmi spolupracujú, ale nemajú ich radi. A akú rolu hrá Čína?

Obe krajiny – Rusko aj Irán – čelia hospodárskym sankciám Západu. Teherán je spojencom Moskvy, pričom krajiny podľa agentúry Reuters prehĺbili svoje vzťahy vo vojenskej i ďalších oblastiach po tom, ako Rusko vlani napadlo Ukrajinu.

14:15 Dopoludnia na platforme Telegram Maľarová napísala, že ukrajinské ozbrojené sily boli úspešné juhovýchodne od obce Robotyne a južne od Malej Tokmačky v Záporožskej oblasti. Ruské invázne sily sa podľa nej pokúsili získať späť stratené pozície východne od Robotyne, ale neúspešne. „V súčasnosti sa odohrávajú v Robotine plánované bojové operácie,“ napísala Maľarová bez väčších podrobností.

14:00 Švédsko potrebuje svoje stíhačky Gripen na vlastnú obranu. Uviedol to v pondelok švédsky premiér Ulf Kristersson. Cez víkend vyjadril záujem o tieto bojové lietadlá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR správu prevzala z britského denníka The Guardian.

Kristersson poukázal na to, že Švédsko ešte stále nie je členom Severoatlantickej aliancie. Žiadosť Štokholmu o vstup do Aliancie blokuje ratifikácia Turecka a Maďarska.

„V budúcnosti nič nevylučujeme,“ povedal pre švédsku televíziu TV4. „Urobíme všetko pre to, aby sme ich (Ukrajincov) podporili aj lietadlami. Momentálne však neexistujú žiadne nové záväzky týkajúce sa poskytovania švédskych lietadiel Ukrajine,“ dodal.

13:53 Dodanie stíhačiek F-16 Ukrajine by mohlo spôsobiť dôležitý zvrat v boji ukrajinskej armády proti ruským okupantom. Ako referuje web news.sky.com, tvrdí to expert na obranu Michael Clarke, niekdajší generálny riaditeľ britského Royal United Services Institute (RUSI).

Dánsko Ukrajina Zelenskyj návšteva F-16 Čítajte viac Stíhačky F-16 prinesú 'paritu' na nebi, tvrdí expert. Rusko varuje pred eskaláciou vojny

13:40 Bojovníci z ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny sa podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) po návrate z Bieloruska dopúšťajú v Rusku násilných činov a ďalších zločinov. Inštitút cituje predstaviteľa ruských bezpečnostných síl, ktorý tvrdí, že príslušník Vagnerovej skupiny Andrej Trojanov po návrate do Ruska zastrelil vodiča minibusu, pretože mu neumožnil predbiehanie na diaľnici. Reakciou Moskvy podľa ISW bolo to, že tento trestný čin neriešila, keďže bezpečnostné sily sa „nechcú zaoberať vagnerovcami“. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Správa Inštitútu pre štúdium vojny poukázala aj na iné prípady, v ktorých sa bojovníci z Vagnerovej skupiny po návrate do Ruska dopustili vraždy a znásilnenia alebo sa chvastali vojnovými zločinmi spáchanými na Ukrajine.

vagnerovci, vojna na Ukrajine Čítajte aj Putinove milosti v praxi: Žoldnier po návrate z Ukrajiny zabil šesť ľudí, ďalší znásilnil deti

13:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v pondelok v Kodani poďakoval dánskym zákonodarcom za pomoc v odolávaní ruskej invázii. Povedal to deň po tom, čo Dánsko a Holandsko oznámili, že poskytnú Kyjevu stíhačky F-16 americkej výroby. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AP.

Zelenskyj v prejave v dánskom parlamente povedal, že ak bude invázia Ruska úspešná, vojenskou agresiou Kremľa budú ohrozené aj ďalšie časti Európy.

„Hrozba bude visieť nad všetkými susedmi Ruska, ak Ukrajina nezvíťazí,“ uviedol Zelenskyj.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj,... Foto: SITA/AP, Peter Dejong
stíhačka Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, stíhací pilot a holandský premiér Mark Rutte pózujú pred stíhačkou F-16 v holandskom Eindhovene, v nedeľu 20. augusta 2023.

„Demokracie sa môžu stať terčom – rakiet alebo žoldnierov alebo destabilizačných pokusov. Ale Ukrajina zvíťazí,“ vyhlásil.

Prezident opísal Ukrajinu ako štát brániaci západné hodnoty slobody a demokracie proti tyranii. Ukrajina musí byť správne zásobovaná (zbraňami), aby odrážala oveľa väčšiu silu Ruska, povedal.

13:10 Ruská generálna prokuratúra podala žalobu na jedného z najbohatších ruských oligarchov a kritika invázie na Ukrajinu Andreja Melničenka. Žaloba, o ktorej píše na svojej webstránke Sverdlovský okresný súd v Krasnojarsku, sa zameriava na podnikateľa a jeho dve spoločnosti. Predbežné pojednávanie je naplánované na 7. septembra, informuje spravodajský portál CNN.

Ruské médiá citovali dokumenty zverejnené na kanáli SovetBezRynka na platforme Telegram, podľa ktorých chce štát prevziať vlastníctvo energetickej spoločnosti Sibeco, ktorú Melničenko kúpil pred piatimi rokmi. Generálna prokuratúra požiadala o zaistenie všetkých akcií a majetku spoločnosti Sibeco v prospech štátu, pričom podľa dokumentov bola pôvodná dohoda skorumpovaná. CNN upozorňuje, že nedokázala overiť pravosť daných dokumentov a obrátila sa na oligarchových zástupcov.

Melničenko, ktorý je zakladateľom výrobcu hnojív EuroChem či producenta uhlia SUEK, sídli v Spojených arabských emirátoch. Je na sankčnom zozname Európskej únie (EÚ) a Spojených štátov. Únijné sankcie uvádzajú, že Melničenko bol na stretnutí s ruským vodcom Vladimirom Putinom v prvý deň invázie, čo ukazuje, že je členom jeho úzkeho okruhu ľudí. Neskôr však podnikateľ vojnu skritizoval.

Putin kritizuje ruských podnikateľov, ktorí sa presťahovali do zámoria, a žiada repatriáciu majetku spoločností s ruskými prevádzkami. Eurochem, jeden z Melničenkových podnikov, je registrovaný vo Švajčiarsku.

Navaľnyj Čítajte aj Pre Navaľného 19 rokov? Kritici Kremľa: Putin je nejaký optimistický, čo sa týka svojho zdravia

13:00 Ukrajinské ministerstvo obrany pripravuje návrh zákona o vytvorení vojenskej polície, ktorej úlohou bude boj proti vojnovým zločinom a zabezpečenie disciplíny v armáde. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na tlačový odbor spomenutého rezortu obrany. Vojenská polícia by sa mala stať vojenskou formáciou s funkciami presadzovania práva a bude súčasťou systému ministerstva obrany.

„Organizácia bude vytvorená na základe vojenskej poriadkovej služby v Ozbrojených silách Ukrajiny. Bude mať samostatné právomoci pre operačné pátracie činnosti a predsúdne vyšetrovanie vojnových zločinov (vo vojnových zónach),“ zdôvodňujú zákonodarcovia legislatívny návrh.

Ako ďalej uvádza dôvodová správa, medzi hlavné úlohy budú patriť poriadková činnosť pri predchádzaní, odhaľovaní a potláčaní vojnových zločinov podľa noriem Trestného poriadku Ukrajiny a vojenských predpisov, operačná a pátracia činnosť, špeciálna prevencia v ukrajinských ozbrojených silách, zabezpečovanie poriadku a vojenskej disciplíny v ukrajinských ozbrojených silách, ochrana práv vojenského personálu či ochrana majetku štátu.

12:45 Život v metropole vojnou zmietanej krajiny sa navonok zdá normálny. Ľudia sa ráno ponáhľajú do práce, v rukách nesú hrnčeky s kávou. Ulice sú plné áut a reštaurácie sú tiež večer naplnené. Pohľad na detaily však rozpráva iný príbeh. Početné budovy v Kyjeve majú jazvy po ruskom bombardovaní. Okolo pamiatok, múzeí a kancelárskych budov sú naskladané vrecia s pieskom, ktoré majú tieto miesta chrániť pred možným útokom. Po polnoci, keď platí zákaz vychádzania, ulice zívajú prázdnotou, píše agentúra AP.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS Čítajte viac Každodenný život v Kyjeve ukrýva pod normálnosťou ťažké bremeno vojny

12:05 Moskva pripravila plán rozvoja pre okupované mesto Mariupoľ, ktorý zahŕňa aj zvýšenie počtu obyvateľov o zhruba 300-tisíc prostredníctvom imigrácie z Ruska. Informuje o tom web Kyiv Independent s odvolaním sa na ukrajinské Národné centrum odporu, ktoré prevádzkujú ukrajinské špeciálne sily.

Presun obyvateľstva Moskva údajne plánuje dokončiť do roku 2035, uvádza centrum, ktoré cituje zdroje z miestneho podzemného odboja, ktorý získal dokumenty okupačnej samosprávy. Kremeľ spustil program lacných hypoték na nehnuteľnosti v okupovaných častiach Ukrajiny, ako je Mariupoľ v Doneckej oblasti, aby povzbudil Rusov, aby sa tam presťahovali, a údajne tiež posiela pracujúcich migrantov a štátnych zamestnancov z ruských „oslabených“ regiónov na okupované územia.

Tank prevalcoval auto. 'Zábava' vojakov v obsadenom Mariupole
Video

Zároveň však obyvateľov Mariupoľa a ďalších okupovaných obcí nútene deportujú do Ruska, uvádza centrum. Poradca legitímneho mariupoľského starostu v exile Petro Andriuščenko ešte v júli povedal, že ruskí okupanti v meste nelegálne vysťahúvajú obyvateľov z ich domov, ak nemôžu poskytnúť dokumenty o vlastníctve nehnuteľnosti.

11:50 Rusko dnes odsúdilo rozhodnutie Dánska a Holandska darovať Ukrajine lietadlá F-16. Podľa ruského veľvyslanca v Kodani Vladimira Barbina tento krok môže ďalej vystupňovať ukrajinský konflikt, informovala agentúra Reuters. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v dnešnom prejave v Kodani poďakoval Dánsku za pomoc jeho krajine, ktorá vzdoruje ruskej agresii.

„Fakt, že Dánsko sa teraz rozhodlo darovať Ukrajine 19 lietadiel F-16 vedie k eskalácii konfliktu,“ cituje ruského veľvyslanca v Dánsku Vladimira Barbina dánska agentúra Ritzau.

„Schovávajúc sa za premisu, že sama Ukrajina musí stanoviť podmienky mieru, necháva Dánsko svojimi činmi a slovami Ukrajine len možnosť pokračovať vo vojenskej konfrontácii s Ruskom,“ dodal Barbin.

F-16 Čítajte aj Nastal deň D. Ukrajinci začali s výcvikom na stíhačky F-16, zabrať musia aj v angličtine

11:40 Ukrajinská bezpečnostná služba SBU v pondelok oznámila, že zadržala informátora ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) pracujúceho na frontovej línii neďaleko mesta Kramatorsk v Doneckej oblasti na východe Ukrajine. TASR prevzala správu z portálu britskej televízie Sky News.

„Ukázalo sa, že páchateľom je právnik z Kramatorska, ktorý v rokoch 2019 až 2022 žil na území Ruskej federácie a mal kontakty so špeciálnymi službami agresorskej krajiny,“ uvádza sa v oznámení na webovej stránke Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU).

Ruský teror v Kramatorsku

Ruský raketový útok na reštauráciu v Kramatorsku si vyžiadal deväť osôb vrátane štyroch mladistvých, ďalších 60 osôb bolo zranených. Rusi útočili balistickými raketami Iskander ktoré sú určené napríklad na ničenie systémov protivzdušnej obrany.

Fotogaléria
Zranený civilista po ruskom raketovom útoku na...
Záchranári pomáhajú raneným po ruskom raketovom...
+9Záchranári a armádne zložky hľadajú pod...

Pri smrtiacom raketovom útoku v Kramatorsku 27. júna večer bola zničená pizzeria, kde zahynulo najmenej 11 ľudí.

11:30 Ukrajinská armáda počas uplynulého týždňa oslobodila pri Bachmute na východe krajiny ďalšie tri kilometre štvorcové územia. Uviedla to námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová. „Ukrajinskí obrancovia postupujú na južnom krídle mesta Bachmut a minulý týždeň oslobodili ďalšie tri kilometre štvorcové. Celkovo bolo v okolí Bachmutu oslobodených 43 kilometrov štvorcových,“ povedala Maľarová. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Na severnom krídle Bachmutu sa nepriateľ pokúša zahnať našich vojakov, pretože naša armáda tam obsadila kľúčové dominantné výšiny. Nepriateľ je uväznený, pretože nemôže z Bachmutu odísť a nemôže sa tam úplne pohybovať,“ konštatovala námestníčka ukrajinského ministra obrany.

Maľarová dodala, že situácia na juhu Ukrajiny sa počas uplynulého týždňa významne nezmenila. Ukrajinská armáda pokračuje v ofenzívnych akciách na melitopoľskom a berďanskom fronte. Na kupiansky a lymanský front Rusi presúvajú dodatočné posily a preskupujú sa.

ukrajina Čítajte aj Americký ISW nesúhlasí s tajnými službami: Ukrajinci majú viacero možností, kde preseknúť ruskú tepnu

11:10 Ukrajina môže používať stíhačky F-16, ktoré jej dodajú Dánsko a Holandsko, len na svojom vlastnom území. Uviedol to v pondelok dánsky minister obrany Jakob Ellemann-Jensen, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

„Zbrane dodávame pod podmienkou, že budú použité na vyhnanie nepriateľa z ukrajinského územia a nie ďalej,“ uviedol Ellemann-Jensen podľa tlačovej agentúry Ritzau.

„Také sú podmienky, či už ide o tanky, bojové lietadlá alebo niečo iné,“ povedal Ellemann-Jensen.

11:00 Dvaja ľudia utrpeli zranenia, keď trosky jedného zo zostrelených dronov zasiahli záhradnú chatu pri Moskve, oznámil v pondelok gubernátor Moskovskej oblasti Andrej Vorobiov. TASR informuje podľa portálu britskej televízie Sky News.

„Protivzdušná obrana zachytila dva drony na západe a severozápade Moskovskej oblasti. V jednom prípade spadli trosky na záhradný domček v podniku SNT Dorožnik v Istrinskom okrese,“ napísal Vorobiov na platforme Telegram.

10:45 Ukrajinské údery na oblasti v tyle ruskej armády zhoršujú morálku ruských vojakov, čo ohrozuje stabilitu ruských obranných síl na mnohých kritických miestach frontu. V hodnotení vývoja vojny na Ukrajine to uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Ukrajina, Rusko, vojna na Ukrajine Čítajte viac Údery na tyl Rusov môžu spôsobiť paniku medzi ruskými vojakmi v prednej línii. Ich obrana je krehká

10:28 Rusko opäť oznámilo ďalšie odrazenie ukrajinského útoku dronom v Istrinskom rajóne severozápadne od Moskvy. Tam bolo bezpilotné lietadlo zneškodnené o 8.16 h moskovského času, priblížilo ruské ministerstvo obrany. V uplynulých mesiacoch čoraz častejšie informuje o útokoch ukrajinských dronov na pohraničné regióny aj na ruskú metropolu Moskva.

Ukrajinská odplata sa blíži, varuje Kyjev
Video
Ukrajinský úrad pre strategickú komunikáciu (afustratcom) zverejnil na svojich sociálnych sieťach animované video, v ktorom varuje, že sa Rusku pomstí za utrpenie Ukrajincov. / Zdroj: Ukrajinský úrad pre strategickú komunikáciu

10:10 Ruské bezpečnostné služby vyzvali prezidenta Vladimira Putina, aby odvolal ministra obrany Sergeja Šojgua, čo umožní vyhlásiť úplnú mobilizáciu ruského ľudu do boja proti Ukrajine. TASR informuje podľa portálu britskej televízie Sky News.

Agentúra Bloomberg v pondelok citovala zdroje z vnútra ruskej elity, ktorá je údajne sklamaná „slabou“ reakciou prezidenta Putina na júnovú vzburu súkromnej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina. Ruská elita preto navrhuje, aby bol odvolaný Šojgu aj náčelník generálneho štábu ruských síl Valerij Gerasimov, lebo to otvorí priamejšiu cestu k plnohodnotnej mobilizácii.

„Zástancovia tvrdej línie v bezpečnostných službách chcú nahradiť Šojgua v rámci prechodu na agresívnejšiu vojnu. Súčasťou toho by bola aj úplná mobilizácia a stanné právo, ako uvádza päť ľudí oboznámených so situáciou,“ napísala agentúra Bloomberg.

10:00 Jedenásť civilistov zranilo ruské delostrelecké bombardovanie mesta Kupiansk v Charkivskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Uviedol to šéf vojenskej administratívy oblasti Oleh Synjehubov. Sedem ľudí podľa neho je vo vážnom stave, zranenia ďalších troch sú stredne vážne a jedného človeka ošetrili na mieste. Terčom ruského útoku bolo centrum mesta. Bombardovanie zničilo päť áut a poškodilo budovu vzdelávacej inštitúcie a pošty. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

9:50 Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva padlo 460 ruských vojakov. Straty na životoch v radoch ruských ozbrojených síl od začiatku vojny sa tak zvýšili na 257 930, uviedol v pondelok na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Moskva podľa neho za uplynulý deň prišla aj o dvanásť tankov, štrnásť obrnených bojových vozidiel pechoty, devätnásť delostreleckých systémov a dva raketomety.

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 4 358 tankov, 8 449 obrnených bojových vozidiel pechoty, 5 264 delostre­leckých systémov a 719 raketometov.

9:08 Situácia v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny je „ťažká“, ale ukrajinské sily odrážajú ruské útoky a za posledný týždeň dobyli naspäť na východnom fronte niekoľko štvorcových kilometrov územia. V pondelok to oznámila námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry Reuters.

Ukrajinské ozbrojené sily minulý týždeň uviedli, že Rusko útočí smerom na Kupiansk, mesto v Charkovskej oblasti.

„Situácia v smere na Kupiansk je ťažká. Nepriateľ sa nevzdal plánov postúpiť tam dopredu, nepriateľ priviedol ďalšie sily,“ povedala Maľarová pre ukrajinskú štátnu televíziu.

„Dôverujeme našim obrancom, ale je to tam pre nich veľmi ťažké a nepriateľ tam nepostupuje,“ dodala.

8:23 Ruská armáda v pondelok ráno odrazila ukrajinský útok dronom na Moskovskú oblasť, tvrdí ruské ministerstvo obrany. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Bezpilotné lietadlo sa po zneškodnení zrútilo západne od Moskvy, uviedol ruský rezort obrany. Škody neboli hlásené. Podľa ministerstva bol letecký útok dronom odrazený asi o 6.50 h moskovského času.

Agentúra Reuters informovala, že pre útok boli pozastavené prílety a odlety na moskovskom letisku Vnukovo. Prevádzku obmedzilo aj moskovské letisko Domodedovo „s cieľom zabezpečiť dodatočné bezpečnostné opatrenia pre lety“, informovali v pondelok ruské tlačové agentúry s odvolaním na komunikačné oddelenie letiska.

6:48 Austrálska vláda v pondelok oznámila nákup viac než 200 striel s plochou dráhou letu Tomahawk od USA za približne 833 miliónov amerických dolárov. TASR správu prevzala z agentúr DPA a Reuters.

Austrália bude po USA a Spojenom kráľovstve treťou krajinou, ktorá má vo svojom arzenáli tieto strely, píše DPA. Tomahawk dokáže zasiahnuť cieľ vo vzdialenosti 1500 kilometrov. Austrálsky minister obrany Richard Marles uviedol, že strely dlhého doletu a ďalšie diaľkovo riadené zbrane sú v novej ére geopolitických prevratov a rizika nevyhnutné.

Ide podľa jeho slov o investíciu do spôsobilostí, ktoré austrálske obranné sily potrebujú, aby našich nepriateľov udržiavali ďalej od austrálskych brehov a udržiavali Austrálčanov v bezpečí.

6:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa poďakoval Dánsku a Holandsku, ktoré v nedeľu oznámili, že poskytnú Ukrajine stíhačky F-16. Vyjadril sa tak na sociálnej sieti a informovala o tom aj agentúra DPA.

„Ďakujem holandskému premiérovi Markovi Ruttemu, jeho celému tímu a občanom Holandska za rozhodnutie o F-16-kach pre Ukrajinu,“ napísal. Prezident dodal, že ukrajinskí bojovníci dostanú 42 skvelých bojových lietadiel.

„Ďakujem dánskej premiérke Mette Frederiksenovej a celému Dánsku, i každému Dánovi – ktorý má Ukrajinu v srdci -, za ich mimoriadne praktickú pomoc. Devätnásť stíhačiek,“ uviedol Zelenskyj.

Ukrajinský prezident počas nedele navštívil Amsterdam i Kodaň, kde sa stretol s premiérmi oboch krajín. Frederiksenová po rokovaní s ním uviedla, že prvých šesť stíhačiek by malo byť Ukrajine dodaných okolo Nového roka. Ďalších osem dostane podľa jej slov Kyjev na budúci rok a zvyšných päť v roku 2025.

Holandský premiér Rutte už predtým informoval, že jeho krajina má k dispozícii 42 stíhačiek F-16, no ešte sa nerozhodla, či ich Kyjevu daruje všetky, uviedol denník The Guardian.

Presné načasovanie dodávok holandských lietadiel nie je známe a len 24 zo 42 holandských stíhačiek F-16 je v súčasnosti schopných prevádzky, píše DPA s odvolaním sa na holandské ministerstvo obrany.

Zelenskyj v sobotu pricestoval do Švédska, kde s tamojším premiérom Ulfom Kristerssonom rokoval o možnosti získania stíhačiek Gripen na posilnenie ukrajinských vzdušných síl.

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov v sobotu večer povedal, že výcvik ukrajinských pilotov na obsluhu stíhačiek F-16 sa už začal. Výcvik bude podľa neho trvať najmenej šesť mesiacov, čo sa považuje za minimum pre pilotov, možno však aj dlhšie.