Prigožinovi bojovníci sa po smrti vodcu snažia dostať do Ruska. Lukašenkov režim ich drží
Podľa tohto zdroja bola v stredu večer vyzbieraná časť táborov, v ktorých prebývajú vagnerovci v Bielorusku. Podľa projektu je pravdepodobné, že vagnerovci zamierili k hraniciam s Ruskom, ale že im v odchode z Bieloruska bránia bieloruské tajné služby. Bieloruská opozičná skupina Hajun potom uviedla, že blízko miesta, kde leží veľký tábor vagnerovcov, sú značné problémy s mobilným signálom.
V severnej časti tábora v obci Ceľ bolo pôvodne zhruba 129 stanov, no podľa stredajších záberov medzičasom zmizlo asi 65 kusov. V západnej časti tábora už bolo zasa demontovaných asi 27 stanov z pôvodného počtu asi 64. V centrálnej časti tábora bolo predtým približne 80 stanov, no momentálne asi deväť chýba. Dovedna z pôvodných 273 obytných stanov demontovali asi 101.
Pri úvahe, že do každého zo stanov sa zmestí asi 20 vojakov, znamenalo by to, že tábor opustilo asi 2 020 žoldnierov z pôvodného počtu asi 5-tisíc. S demontážou stanov začali v období okolo 1. augusta.
Web Kyiv Independent s odvolaním sa na ukrajinské Národné centrum odporu cez víkend informoval, že počet wagnerovcov v Bielorusku klesol o približne štvrtinu z pôvodného počtu 5 800 na asi 4 400 bojovníkov, pretože neboli spokojní so svojím platom.
Do Bieloruska sa mnoho Prigožinových bojovníkov presunulo po tom, ako žoldnierska skupina v júni podnikla krátke ťaženie na Moskvu na protest proti ruskému armádnemu vedeniu. Sám Prigožin od júna verejne vystupoval iba sporadicky a nebolo jasné, kde býva. Posledné zverejnené video ho údajne ukazovalo v niektorej z afrických krajín.
Do Bieloruska sa žoldnieri presunuli po tom, čo Prigožinovi údajne podľa Kremľa prisľúbil ochranu tamojší autoritársky vodca Alexander Lukašenko.
Bieloruská opozičná predstaviteľka Svjatlana Cichanouská v reakcii na správu o páde lietadla s Prigožinom na palube podľa bieloruského portálu Zerkalo uviedla, že „Lukašenkovým zárukám zjavne nemožno veriť“. Cichanouská sa Lukašenkovi postavila v posledných bieloruských prezidentských voľbách a podľa pozorovateľských skupín v nich zvíťazila, hoci centrálna volebná komisia označila oficiálne za víťaza Lukašenka.
V stredu v ruskej Tverskej oblasti spadlo súkromné lietadlo s desiatimi ľuďmi na palube. Na zozname cestujúcich bol podľa federálnej agentúry pre leteckú dopravu Rosaviacija uvedený ako Prigožin, tak aj jeden z veliteľov jeho žoldnierov Dmitrij Utkin. Oficiálne ich smrť zatiaľ potvrdená nebola, o jeho úmrtí však informovali tiež vagnerovcom blízke internetové zdroje.
Čítajte viac Prigožin je mŕtvy, bol na palube havarovaného lietadla, potvrdili ruské úradyVýber informácií o ruskej súkromnej žoldnierskej Vagnerovej vojenskej spoločnosti
- Vagnerova armáda je ruská žoldnierska organizácia pôsobiaca okrem Ukrajiny aj v Sýrii, Iraku a niekoľkých krajinách afrického kontinentu. Pri vzniku skupiny stál podľa údajov Európskej únie bývalý pracovník ruskej vojenskej rozviedky GRU a podplukovník v zálohe Dmitrij Utkin (ktorý pravdepodobne tiež zahynul v lietadle) prezývaný po svojom obľúbenom hudobnom skladateľovi Richardovi Wagnerovi (podľa ruských okupačných úradov na Ukrajine jeho volacia značka Vagner poslúžila ako pomenovanie pre celú skupinu). Skupina je napojená na ruského miliardára Jevgenija Prigožina blízkeho Kremľu, ktorý je od roku 2018 na sankčnom zozname USA a od roku 2020 na sankčnom zozname EÚ. Vlani prvýkrát verejne priznal napojenie na Vagnerovu skupinu, keď v príspevku na ruskej sociálnej sieti Vkontakte uviedol, že ju v roku 2014 založil.
- V bojoch na Ukrajine zohrávali vagnerovci významnú úlohu a nechválene sa preslávili svojou krutosťou. Prigožin patril k najaktívnejším podporovateľom ruskej agresie, často vyzýval k razantným akciám a Ukrajine vyhrážal tvrdým postupom.
- Skupina sa tento rok v júni pokúsila v Rusku o ozbrojenú vzburu. V noci z 23. na 24. júna Prigožin obvinil ruské vojenské velenie z útoku na svojich mužov a oznámil, že ich ruská armáda veľa zabila, vyzval na odstránenie armádnych špičiek. Jeho muži potom prekročili hranice z Ukrajiny, kde sa podieľali hlavne na bojoch o mesto Bachmut, a obsadili všetky armádne stanovištia a tiež letisko v strategicky významnom Rostove na Done. Vagnerovci na čele s Prigožinom potom podnikli ťaženie smerom na Moskvu proti podľa nich skorumpovanému a neschopnému vedeniu ruskej armády. Svoj pochod ešte ten deň zastavili a stiahli sa. Dohodu o stiahnutí dojednal bieloruský líder Alexander Lukašenko s tým, že Prigožin odíde do Bieloruska.
- USA ich tento rok v januári označili za nadnárodnú zločineckú organizáciu.
- Už na konci roka 2021 EÚ uvalila sankcie na niekoľkých žoldnierov zo skupiny. Medzi potrestanými bol napríklad Utkin spolu s dvoma ďalšími členmi, ktorí sa aktívne zapojili do bojov na východe Ukrajiny. Sankcie sa týkali tiež náčelníka štábu skupiny Andreja Troševa, ktorý sa podieľa na výcviku síl sýrskeho autoritárskeho vládcu Bašára Asada.
- Ďalší vagnerovci boli potrestaní za účasť na bojoch v Líbyi či porušovanie ľudských práv. Za ľudskoprávne zločiny sa dostala na zoznam aj celá Vagnerova skupina, ktorej je podľa EÚ zodpovedná za závažné porušovanie ľudských práv na Ukrajine, v Sýrii, Líbyi, Stredoafrickej republike, Sudáne a Mozambiku.
- Utkin, ktorý bol podľa petrohradského spravodajského serveru Fontanka obdivovateľom nacistickej tretej ríše, nastúpil v roku 2013 do súkromnej bezpečnostnej agentúry Moran Security Group. Potom vstúpil do takzvaného Slovanského zboru zaregistrovaného v Hongkongu, ktorého úlohou bola ochrana ropných objektov v Sýrii. Z tohto zboru v roku 2014 vznikla Vagnerova armáda.
- Vagnerova súkromná armáda v rokoch 2014 až 2015 pôsobila v medzinárodne neuznaných separatistických útvaroch na východe Ukrajiny – Doneckej a Luhanskej ľudovej republike. Od jesene 2015 sa premiestnila do Sýrie. Predpokladá sa, že práve táto jednotka zohrala kľúčovú úlohu pri dobytí Palmýry z rúk teroristickej organizácie Islamský štát. Mnohí žoldnieri z tejto skupiny boli vyznamenaní ruskými rádmi a medailami. V decembri 2016 bol Utkin zaznamenaný na slávnostnej recepcii v Kremli, neskôr sa objavila jeho snímka spolu s prezidentom Vladimirom Putinom.
- Po vlaňajšom ruskom útoku na Ukrajinu Rusko využilo žoldnierov na posilnenie svojich jednotiek na Ukrajine a títo vojaci zohrali ústrednú úlohu v mnohých bojoch, vrátane dobytia Popasny, Lysyčanska či bitky o Bachmut. Podľa dostupných údajov utrpeli ťažké straty.
- Skupina tiež najímala žoldnierov do bojov na Ukrajine vo väzniciach v rôznych častiach Ruska, trestancom sľubovala po odslúžení určitej doby v bojoch prepustenie z väzenia. Hovorí sa o desiatkach tisíc väzňov.
- Pri Bachmute boli vagnerovci podľa zástupcu Bieleho domu aj kvôli nerastom, v okolí sa ťaží soľ a sadrovec. Spojené štáty ruských žoldnierov už skôr obvinili zo zneužívania prírodných zdrojov v Stredoafrickej republike, Mali, Sudáne aj inde. Údajne tak pomáhali Moskve financovať vojnu na Ukrajine. Moskva to odmietla a označila za „protiruskú zlosť“.
- Prítomnosť Vagnerovej skupiny bola zaznamenaná aj v Líbyi a Stredoafrickej republike. Rusko to vždy poprelo. Mnoho mimovládnych organizácií a novinárov ale nemá pochybnosti o tom, že Kremeľ využíva skupinu a jej žoldnierov na presadzovanie svojich záujmov. V Líbyi podľa OSN skupina podporovala armádu maršala Chalífu Haftara, ktorý bojoval proti ústrednej vláde, a zapojila sa do porušovania zbrojného embarga Bezpečnostnej rady OSN. V Sudáne sa údajne ruskí žoldnieri podieľajú na nezákonných aktivitách súvisiacich s ťažbou zlata. Agentúra AP nedávno s odvolaním sa na nemenovaný zdroj uviedla, že o pomoc Vagnerovej skupiny požiadala aj junta v Nigeri, ktorá tu koncom júla uskutočnila vojenský puč.
- Podľa talianskeho ministra zahraničných vecí Antonia Tajaniho môže veľký prílev migrantov na juh Európy súvisieť s pôsobením vagnerovcov v niektorých afrických krajinách.
- Tento rok v marci uviedla agentúra Bloomberg, že Prigožin sa chystá obmedziť operácie svojich žoldnierov na Ukrajine, kde sa im kvôli mocenským sporom dostáva čoraz menšej podpory. Agentúra dodala, že plánuje presunúť svoju pozornosť späť do Afriky.
- Prigožin sa začiatkom júna odmietol podriadiť rozkazu ruského ministra obrany Sergeja Šojgua, ktorý nariadil všetkým žoldnierskym skupinám, oficiálne ruskými úradmi označovaným za dobrovoľnícke oddiely, uzavrieť do konca mesiaca kontrakt s ministerstvom obrany.
- Po vzbure sa časť vagnerovcov stiahla do Bieloruska, kde sa niektorí z nich presunuli do blízkosti hranice s Poľskom, časť sa podľa dostupných informácií rozhodla prejsť pod vedenie ministerstva obrany.
- Ruský prezident Putin podľa hovorcu Dmitrija Peskova prijal päť dní po vzbure žoldnierov Prigožina v Kremli, spolu s viac ako 30 ďalšími ľuďmi z vedenia skupiny a veliteľmi.
- Putin po vzbure vagnerovcov uviedol, že žoldnierov platil štát, hovoril o sume 86 miliárd rubľov od vlaňajšieho do tohtoročného mája z ruského rozpočtu. Ďalších 110 miliónov rubľov podľa Putina ruský štát vyčlenil na „výplaty poistenia“, čo sú podľa médií príspevky rodinám zosnulých vagnerovcov. Predtým Moskva opakovane tvrdila, že Vagnerova spoločnosť nie je so štátom nijako prepojená. Putin neskôr tiež povedal, že po neúspešnej vzbure ponúkol príslušníkom skupiny, aby ďalej bojovali na Ukrajine pod vedením svojho „priameho“ veliteľa, vagnerovca s prezývkou Šedý. Vyhlásil, že ním menovaný vagnerovec bol posledných 16 mesiacov skutočným veliteľom skupiny.