548. deň: Generál Milley: Ukrajincom sa podarilo prekonať prvú líniu ruskej obrany, protiofenzíva je však veľmi pomalá

ČTK, SITA, TASR, Pravda | 25.08.2023 06:25, aktualizované: 
ukrajina, vojna Foto: ,
Boje v Luhansku.
Ukrajinský generálny štáb hlási bojový úspech a upevňovanie dosiahnutých pozícií v sektoroch Novodanylivka - Novoprokopivka a Mala Tokmačka - Očeretuvate v Záporožskej oblasti na juhu krajiny, kde vedie ofenzívu proti ruským inváznym silám a usiluje o prelom. Podľa šéfa americkej armády generála Marka Milleyho sa Ukrajincom podarilo prekonať prvú líniu ruskej obrany.

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 548. deň
  • Biden rokoval so Zelenským o výcviku ukrajinských pilotov na stíhačky F-16
  • Británia: Smrť Prigožina by mala destabilizačný vplyv na vagnerovcov
  • Ukrajina hlási úspech a upevňovanie pozícií v Záporožskej oblasti
  • Rusi si nemapovali, kam všade zakopali míny, majú s tým problém
  • Čečenský vodca Kadyrov vyjadril sústrasť nad Prigožinovou smrťou
  • Rusko uvažuje mobilizovať ďalších 450-tisíc vojakov, tvrdí Budanov
  • Za Prigožinovou smrťou nie je Moskva, sú to klamstvá, vyhlásil hovorca Kremľa Peskov
  • Ak sa chcete pomstiť, musíte bojovať za Ukrajinu, odkazujú ruskí partizáni Prigožinovým vojakom
  • Asi 20 % ruských zajatcov sa vzdáva dobrovoľne, tvrdí ukrajinská rozviedka
My sme tu doma! Na Kryme zaviala vlajka Ukrajiny, tvrdí ukrajinská rozviedka
Video
Lampy osvetľujú miesto pádu súkromného lietadla...
Ruský vyšetrovateľ na mieste pádu súkromného...
+8Ruskí vyšetrovatelia na mieste pádu súkromného...
Rusko, Prigožin, lietadlo Čítajte viac 547. deň: Zelenskyj: S Prigožinovou smrťou nemáme nič spoločné. Všetci vedia, kto za tým je

22:20 Ruské sily na východe Ukrajiny sa preskupujú a chystajú sa obnoviť svoju ofenzívu. Na sociálnych sieťach to uviedol veliteľ pozemných vojsk ukrajinskej armády, generál Oleksandr Syrskyj.

Olexandr Syrskyj Čítajte viac Rusko chce po preskupení síl znovu útočiť na východe Ukrajiny, uviedol generál

21:45 Turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan v piatok vyhlásil, že oživenie pôvodnej obilnej dohody medzi Ruskom a Ukrajinou je pre Turecko prioritou. S inými možnými alternatívami sú totiž podľa neho spojené riziká, informovala agentúra AFP.

„Vieme, že sa hľadajú alternatívne trasy (na prepravu ukrajinského obilia), ale nevidíme žiadnu alternatívu k pôvodnej iniciatíve, keďže so sebou prinášajú riziká,“ povedal Fidan novinárom po návšteve Kyjeva, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Rusko 17. júla odstúpilo od obilnej dohody, ktorá Ukrajine umožňovala bezpečný vývoz obilia cez Čierne more. Vďaka tejto iniciatíve, ktorú sprostredkovali OSN a Turecko, bolo z Ukrajiny vyvezených viac než 30 miliónov ton obilia.

Kyjev potom v auguste vyslal do Istanbulu nákladnú loď, aby otestoval alternatívnu trasu, ktorú údajne podporujú Spojené štáty. Plavidlo podľa AFP počas plavby vôbec nevstúpilo do medzinárodných vôd, pred príchodom do Turecka sa pohybovalo len vo vodách kontrolovaných členskými štátmi NATO – Rumunskom a Bulharskom.

Rusko po odstúpení od obilnej dohody varovalo, že by mohlo zaútočiť na lode plaviace sa do alebo z ukrajinských čiernomorských prístavov.

Fikan však počas návštevy so Zelenským zdôraznil, že Turecko sa usiluje o oživenie pôvodnej obilnej dohody medzi Moskvou a Kyjevom. „Oživenie tejto iniciatívy je pre Istanbul prioritou,“ povedal šéf tureckej diplomacie.

Denník The Wall Street Journal uviedol, že možná alternatívna trasa by sa vyhla trom ukrajinským prístavom blokovaným Ruskom v prospech prístavu Izmail, ktorý sa nachádza na rieke Dunaj na ukrajinsko-rumunskej hranici.

21:20 Na žiadosť Ukrajiny bol údajne vo Fínsku zadržaný jeden z popredných bojovníkov ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny. Na sociálnych sieťach to v piatok uvádzajú účty spájané s vagnerovcami.

Krajine pravicová jednotka vagnerovcov s názvom „Rusič“ identifikovala zadržaného ako svojho zakladajúceho člena a vodcu Jana Petrovského, ktorý je od vlaňajška na sankčnom zozname EÚ aj USA.

Na platforme Telegram informovala, že Petrovskij, ktorý od roku 2014 bojoval na Ukrajine, bol 20. júla zadržaný vo Fínsku za porušenie vízovej povinnosti, pričom teraz by mohol byť vydaný na Ukrajinu.

Petrovskij, ktorý predtým žil v Nórsku, je dlhoročným krajne pravicovým aktivistom. Zmienenú jednotku pomáhal založiť v roku 2014 – počas počiatočnej fázy konfliktu v Donbase – ako vyslovene neonacistickú formáciu. Ako sa mu podarilo dostať sa do Fínska, keď sa naňho vzťahujú sankcie Európskej únie, nebolo bezprostredne zná­me.

Okresný súd vo Vantaa pri Helsinkách mal ešte v priebehu piatka Petrovskému predĺžiť väzbu na žiadosť fínskeho úradu pre vyšetrovanie. Petrovskij, ktorý používa aj prezývku Voislav Torden, je podozrivý z účasti na činnosti teroristickej skupiny aj z podpory terorizmu, uviedol predstaviteľ súdu.

Ukrajinská generálna prokuratúra sa dosiaľ k správe nevyjadrila. Jednotka Rusič na Telegrame zverejnila časť z toho, čo označila ako ukrajinskú žiadosť o zatknutie Petrovského.

Ruské veľvyslanectvo v Helsinkách už predtým v piatok uviedlo, že vie o zadržaní ruského občana vo Fínsku, ku ktorému došlo na žiadosť Ukrajiny, pričom podniká kroky na to, aby mu mohlo poskytnúť konzulárnu pomoc.

20:55 Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov sa domnieva, že Prigožinova smrť oslabila Putina, pretože ukázala, že s ruským vodcom nemá zmysel uzatvárať dohody. „Ak s niekým uzavrie dohodu a on ju potom poruší, ukazuje to celému svetu, že mu nemožno dôverovať,“ citovala Reznikova agentúra Interfax-Ukrajina.

Minister spomínal dohodu, ktorú Putin uzavrel s Prigožinom sprostredkovane cez bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka. Táto dohoda ukončila ťaženie Prigožinových žoldnierov na Moskvu výmenou za beztrestnosť a odchod do Bieloruska.

Za daných okolností je podľa Reznikova jasné, že nemá zmysel vyjednávať s Putinom a hovoriť s ním, o akejkoľvek budúcej dohode. „Takto sa správajú banditi. Kremeľ si počína ako banditi, ako zločinci,“ zdôraznil Reznikov. Naopak sa nedomnieva, že by Prigožinova smrť akokoľvek ovplyvnila priebeh vojny Ruska proti Ukrajine, pretože Vagnerova skupina, ktorá pred rokom predstavovala významné zoskupenie, medzitým stratila svoju silu, „fakticky je už zničená“.

20:40 Vyšetrovatelia stredajšieho zrútenia lietadla vodcu žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina podľa tlačových agentúr uviedli, že sa na mieste nehody našli telá desiatich ľudí a tiež letové zapisovače, tzv. čierne skrinky. Telá obetí katastrofy sa kvôli identifikácii podrobujú testom DNA.

Rusko, Prigožin, lietadlo Čítajte viac Na mieste nehody lietadla s Prigožinom našli telá desiatich ľudí aj čierne skrinky

19:55 Lotyšská Štátna bezpečnostná služba (VDD) v piatok zadržala štyroch Lotyšov podozrivých zo spolupráce s ruskou tajnou službou FSB.

VDD uviedla, že trestné stíhanie voči štyrom osobám sa začalo už 1. augusta. Traja z nich sú vo vyšetrovacej väzbe, štvrtý je stíhaný na slobode, avšak má zakázané Lotyšsko opustiť.

Tieto osoby svojim konaním údajne porušili zákon, ktorý zakazuje poskytovať pomoc cudzej krajine činnosťami namierenými proti Lotyšskej republike.

Počas prehliadky na 14 miestach v Lotyšsku zaistila VDD množstvo dátových diskov a dokumentov vrátane zariadení s potenciálne strategickým významom, ktoré by mohli byť využité na protizákonnú činnosť.

Bližšie podrobnosti VDD vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie neposkytla.

19:30 Estónska premiérka Kaja Kallasová čelí tlaku na odstúpenie z funkcie po tom, ako vyšlo najavo, že jej manžel je čiastočným vlastníkom spoločnosti, ktorá zostala pôsobiť v Rusku aj po vlaňajšom vpáde ruských vojsk na Ukrajinu.

Estónska opozícia a médiá v posledných dňoch vyzývali Kallasovú na odstúpenie a dva aktuálne prieskumy verejnej mienky taktiež ukázali, že nadpolovičná väčšina respondentov si myslí, že by mala podať demisiu.

Kallasová vyjadrila presvedčenie, že firma jej manžela Arva Hallika v súvislosti s aktivitami v Rusku nijako nepochybila. Samotný Hallik v piatok oznámil, že svoj podiel v predmetnej estónskej spoločnosti predá a vzdá sa aj členstva v jej predstavenstve.

Estónska verejnoprávna vysielacia spoločnosť ERR tento týždeň informovala, že spoločnosť Stark Logistics, v ktorej Hallik nepriamo vlastní 25-percetný podiel, funguje ako dodávateľ pre závod na výrobu aerosólových sprejov v Rusku. Uvedenú továreň vlastní iná estónska firma.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu firma Stark Logistics zarobila na spolupráci s uvedeným závodom približne 1,5 milióna eur, uviedol estónsky denník Eesti Päevaleht.

Stark Logistics uviedla, že v súčasnosti spolupracuje na ukončovaní činnosti spomínanej továrne.

Estónsky prezident Alar Karis aj iní politici vyzvali Kallasovú, aby celú záležitosť vysvetlila. Priemerka uviedla, že nemá presné informácie o podnikaní svojho manžela, no vysvetlenie jeho firmy považuje za dostačujúce.

19:05 Žoldnieri z Vagnerovej skupiny aj po smrti jej vodcu zostanú v Bielorusku, v krajine ich bude až 10 000, vyhlásil bieloruský vodca Alexander Lukašenko podľa tlačových agentúr. Lukašenkove výroky sa však javia v rozpore s predchádzajúcimi správami médií, že podľa satelitných snímok klesol počet stanov v táboroch obývaných ruskými žoldniermi v Bielorusku.

Alexandr Lukašenko Čítajte viac Lukašenko o smrti Prigožina: Príliš hrubá, neprofesionálna práca. To na Putina nevyzerá

19:00 Päť štátov Európskej únie vrátane Slovenska sa dohodlo, že budú spoločne presadzovať predĺženie zákazu dovozu ukrajinského obilia až do konca tohto roka. Informoval o tom v piatok poľský minister poľnohospodárstva Robert Telus po videorozhovore so svojimi rezortnými kolegami z Rumunska, Maďarska, Bulharska a Slovenska, informuje agentúra AFP.

Spoločne „podporujeme predĺženie zákazu dovozu (obilia) do našich krajín do konca tohto roka,“ potvrdil Telus.

Viaceré stredoeurópske, respektíve východoeurópske členské krajiny EÚ – Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko – so súhlasom Únie uzatvorili do polovice septembra svoj trh pre ukrajinskú pšenicu, kukuricu a slnečnicu v záujme ochrany vlastného poľnohospodárskeho sektora. S výnimkou Bulharska ide o štáty hraničiace s Ukrajinou.

Poľsko i Maďarsko už vopred avizovalo, že v prípade, ak Únia toto opatrenie nepredĺži aj po 15. septembri, Varšava i Budapešť budú po jeho vypršaní pokračovať v jeho uplatňovaní aj samostatne.

V Poľsku dovoz lacného ukrajinského obilia na jar viedol k poklesu cien a vyvolal protesty poľnohospodárov. Podľa poľských médií túto situáciu zapríčinila skutočnosť, že veľká časť ukrajinského obilia namiesto tranzitu do ďalších krajín zostávala v samotnom Poľsku.

18:00 Ukrajina dostane bojové lietadlá F-16 od Holandska najskôr v budúcom roku. Televízii OP1 to povedala holandská ministerka obrany Kajsa Ollongrenová. Podľa nej nemá zmysel dať krajine bojové lietadlá skôr, ako bude mať vycvičených pilotov a pozemný personál. Holandsko patrí spolu s Dánskom či Nórskom k krajinám, ktoré prisľúbili lietadlá Kyjevu odovzdať.

„Veľmi tvrdo na tom pracujeme s nádejou, že budeme môcť odovzdať lietadlá čo najskôr, ale nemá zmysel to urobiť, ak ich (Ukrajinci) nemôžu používať,“ povedala stanici vo štvrtok večer ministerka obrany, ktorá tento týždeň rokovala v Kyjeve. Podľa nej sa musia ukrajinskí piloti a technici všetko naučiť a navyše Ukrajina musí upraviť svoju infraštruktúru, aby mohla stroje používať.

17:55 Šéf americkej armády generál Mark Milley podľa denníka Ukrajinska pravda uviedol, že ukrajinským vojakom sa podarilo prekonať prvú líniu obrany, ktorú Rusko pripravovalo niekoľko mesiacov. Postup ukrajinskej protiofenzívy napriek tomu označil za „veľmi pomalý“. Podľa médií prichystalo Rusko v Záporožskej oblasti celkovo tri línie obrany.

17:33 Nemecká prokuratúra v piatok uviedla, že vyšetruje pokus o vraždu ruskej novinárky žijúcej v Berlíne Jeleny Kosťučenkovej. Je jednou z troch novinárok v exile, ktoré mali príznaky možnej otravy.

„Môžeme potvrdiť, že prebieha vyšetrovanie pokusu o vraždu novinárky Jeleny Kosťučenkovej,“ uviedol hovorca prokuratúry. Odmietol však poskytnúť ďalšie podrobnosti, čo zdôvodnil citlivosťou prípadu.

Kosťučenková informovala o ruských vojnových zločinoch na Ukrajine. Vlani v októbri začala byť počas cesty vlakom z Mníchova do Berlína dezorientovaná, mala bolesti v oblasti brucha a opuchli jej končatiny.

„Keď som vystúpila z vlaku, uvedomila som si, že nedokážem prísť na to, ako sa dostať domov,“ napísala novinárka pred dvomi týždňami v literárnom časopise n+1.

Nezávislý ruskojazyčný investigatívny portál The Insider pred dvoma týždňami oznámil, že lekári, ktorí novinárku vyšetrili, uviedli, že tieto príznaky zodpovedali otrave.

The Insider ďalej uviedol, že v tom istom čase mali príznaky otravy aj ďalšie dve ruské novinárky žijúce v exile. Išlo o šéfku Nadácie Slobodné Rusko (Free Russia Foundation) Nataliu Arnovú, ktorá ochorela v máji v Prahe, a Irinu Bablojanovú, ktorá mala príznaky vlani v októbri v gruzínskej metropole Tbilisi.

16:38 Ak Ukrajina používa poskytnuté zbrane na sebaobranu, má právo používať ich tak efektívne, ako dokáže. Povedala to v súvislosti s chystaným dodaním stíhačiek F-16 Kyjevu holandská ministerka obrany Kajsa Ollongrenová. „Je to také jednoduché: Nikdy sme neuznali anexiu Krymu. Ukrajina má rovnaké hranice ako v roku 1991, keď ste sa opäť stali nezávislou krajinou. To sa nezmenilo," uviedla šéfka holandského rezortu obrany v rozhovore pre Európsku pravdu.

„Podporujeme vaše právo na sebaobranu. Podporujeme vašu územnú integritu uznanú mnohými krajinami vo svete," povedala Ollongrenová. Ministerka zdôraznila, že to je Ukrajina, kto je vo vojne, a preto je na Ukrajine rozhodnúť, akým spôsobom a ako dlho bude bojovať.

Dánsko Ukrajina Zelenskyj návšteva F-16 Čítajte aj Stíhačky F-16 prinesú 'paritu' na nebi, tvrdí expert. Rusko varuje pred eskaláciou vojny

„Keď posielame zbrane na Ukrajinu, máme vedieť, že ich použijete na sebaobranu. Pokiaľ sú vaše kroky zamerané na sebaobranu, tak ich používajte najlepšie, ako dokážete," dodala Ollongrenová. Podľa predošlých správ holandská ministerka obrany považuje za realistické poslanie stíhačiek F-16 na Ukrajinu o šesť až osem mesiacov.

16:30 Ruský prezident Vladimir Putin nevycestuje v septembri na summit skupiny G20 do Indie, oznámil v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Putin podľa neho nemá v pláne cestovať na summit, pretože sa sústreďuje na tzv. špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine, informuje agentúra DPA.

Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal v marci na Putina medzinárodný zatykač pre vojnové zločiny páchané na Ukrajine, konkrétne za nezákonné deportácie ukrajinských detí.

Putin, Ukrajina Čítajte aj Ramaphosa požiadal ICC, aby nemusel zatknúť Putina. Chce sa vraj vyhnúť vojne

Šéfovi Kremľa preto teoreticky hrozí, že bude zadržaný, ak vycestuje do krajiny, ktorá sa musí týmto zatykačom riadiť. Peskov vo svojom piatkovom vyjadrení túto skutočnosť nespomenul.

16:15 Lukašenko povedal, že Prigožina varoval pred možným pokusom o atentát. „Keď sme naposledy leteli do Emirátov, dostal som od svojich zdrojov veľmi vážne informácie o pokuse o atentát na Jevgenija Prigožina,“ povedal.

Lukašenko tvrdí, že informáciu odovzdal Putinovi a Putin povedal Prigožinovi. Pred dvoma mesiacmi dal práve bieloruský vodca bezpečnostné záruky, šéfovi vagnerovcov.

15:55 Grécka vláda sa rozhodla vypovedať zmluvu s Ruskom o údržbe raketových systémov protivzdušnej obrany Tor-M1 a Osa-AKM, ktoré sú vo výzbroji armády krajiny. Informuje o tom portál Európska pravda s odvolaním sa na Pronews.gr.

„Prísne tajný dokument“, ktorý podľa Pronews.gr unikol cez parlament, uvádza, že Atény už nebudú obstarávať náhradné diely a súčiastky pre Tor-M1 a Osa-AKM. V dôsledku toho môžu byť uvedené systémy čoskoro vyradené z prevádzky, keďže dostupné náhradné diely vydržia len niekoľko mesiacov vzhľadom na ich obmedzené množstvo a odmietnutie vlády plniť existujúcu zmluvu.

Grécka armáda a letectvo majú celkovo 21 samohybných systémov Tor-M1 a 38 samohybných systémov Osa-AKM s maximálnym dostrelom 10 – 12 kilometrov.

Zmluva na údržbu systémov v nasledujúcich rokoch má hodnotu viac ako 102 miliónov eur. Pronews.gr tvrdí, že systémy pravdepodobne prostredníctvom tretích krajín pošlú na Ukrajinu. Prijaté rozhodnutie je „čisto politické“.

15:40 Ruskí vyšetrovatelia potvrdili smrť pilota lietadla, na ktorého palube bol podľa ruských úradov aj šéf ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin. S odvolaním sa nemenovaný zdroj o tom v piatok informovala agentúra Reuters.

Na zozname cestujúcich lietadla Embraer, ktoré sa v stredu 23. augusta zrútilo nad Tverskou oblasťou severozápadne od Moskvy, bolo okrem Prigožina ďalších deväť ľudí. Išlo o siedmich pasažierov a troch členov posádky vrátane pilota Alexeja Levšina.

Vyšetrovatelia už oznámili pilotovej rodine, že majú dôkazy o tom, že Levšin bol na palube havarovaného lietadla. Členovia jeho rodiny mali v priebehu piatka podstúpiť testy DNA, čo má uľahčiť identifikačný proces, uviedol dobre informovaný zdroj citovaný agentúrou Reuters.

Letuška, Prigožin, lietadlo, Raspopová Čítajte aj Prigožinove lietadlo prešlo 'zvláštnou' opravou pred odletom, priznala letuška pred smrťou

O osude ostatných ľudí nachádzajúcich sa v lietadle však vyšetrovatelia doposiaľ neuviedli nič, uvádza zdroj.

15:35 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociálnych sieťach uviedol, že dnes prijal tureckého ministra zahraničia Hakana Fidana. Rokoval s ním o rizikách po júlovom odstúpení Ruska od dohody umožňujúcej vývoz obilia z čiernomorských prístavov Ukrajiny.

„Stretnutie s ministrom zahraničných vecí Turecka Hakanom Fidanom. Diskutovali sme veľa dôležitých otázok: mierový plán, prípravy na mierový summit, riziká spojené s ruskou blokádou čiernomorského obilného koridoru, "napísal Zelenskyj na facebooku a poďakoval Turecku za“ neustálu a trvalú podporu Ukrajiny ".

Obilná dohoda, dojednaná vlani v lete za sprostredkovania Turecka a OSN, umožňovala aj za vojny bezpečnú plavbu lodí naložených ukrajinským obilím po Čiernom mori. Ankara sa snaží presvedčiť Moskvu, aby sa k dohode vrátila, poznamenala agentúra Reuters.

Recep Tayyip Erdogan Čítajte aj Erdogan verí, že presvedčí Putina vrátiť sa k obilnej dohode

15:23 Fínsko ohlásilo už osemnásty balík vojenskej pomoci Ukrajine, a to v hodnote 94 miliónov eur. Informuje o tom web Kyiv Independent s odvolaním sa na oznámenie na internetovej stránke fínskeho ministerstva obrany. V záujme zaručenia, že pomoc bude bezpečne dopravená do svojej destinácie, konkrétne podrobnosti o obsahu balíka nie sú zverejnené, uviedol fínsky rezort obrany.

„Podpora Ukrajiny zo strany Fínska a našich spojencov zostáva neochvejná,“ povedal o najnovšej pomoci fínsky minister obrany Antti Häkkänen. „Hlavným problémom z hľadiska budúcej bezpečnosti v Európe a Fínsku je schopnosť zastaviť ruskú agresiu proti Ukrajine,“ uviedol minister.

Fínska vláda zároveň poukázala na to, že celková pomoc Helsínk Kyjevu dosiahla sumu 1,8 miliardy eur, vrátane vojenskej pomoci v hodnote 1,3 miliardy eur.

15:00 Dobrovoľníci plniaci vojenské úlohy budú musieť zložiť prísahu pred ruskou štátnou vlajkou, rovnako ako to robia ruskí vojaci. Stanovuje to nový dekrét prezidenta Vladimira Putina, o ktorom dnes informovala agentúra TASS. Ruské štátne médiá o dekréte informovali dva dni po tom, ako pri páde lietadla v Tverskej oblasti pravdepodobne zahynul šéf súkromnej Wagnerovej vojenskej spoločnosti Jevgenij Prigožin.

Podľa zverejneného textu budú musieť dobrovoľníci prisahať „vernosť a lojalitu“ Rusku, zaviazať sa k plneniu rozkazov veliteľov a nadriadených a tiež prisahať, že budú „brániť nezávislosť Ruskej federácie a jej ústavný poriadok“. Podľa agentúry TASS ide o text podobný vojenskej prísahe, ktorý sa ale v niektorých častiach líši.

Ruská mobilizácia, vojaci Čítajte aj Rady Rusom, ako sa vyhnúť mobilizácii a prečo je lepšie nechať sa zastupovať ženou

Prísaha sa novo týka príslušníkov dobrovoľníckych formácií a ďalších osôb pomáhajúcich armáde pri plnení jej úloh a zúčastňujúcich sa špeciálnej vojenskej operácie, dodala ruská štátna agentúra. Termínom špeciálna vojenská operácia Moskva označuje inváziu na Ukrajinu, ktorú začala vlani vo februári.

14:40 Na internete sa šíria zábery údajne zachytávajúce podvozok a krídlo z havarovaného lietadla Jevgenija Prigožina. V piatok o tom informoval portál britskej televízie Sky News.

Ruský kanál 112 na platforme Telegram zverejnil fotografie a videá trosiek, ktoré podľa tvrdenia tohto kanála dopadli tri kilometre od miesta havárie v Tverskej oblasti, nachádzajúcej sa severozápadne od Moskvy.

Kanál informoval, že krídlo a podvozok vytiahli z rieky Ladyženka v Tverskej oblasti „niekoľko stoviek metrov od miesta, kde našli chvost lietadla“.

Zábery neboli nezávisle overené, ale jedna fotografia zachytáva krídlo so sériovým číslom zhodujúcim sa s číslom lietadla Embraer spájaného s Prigožinom, šéfom ruskej žoldnierskej spoločnosti Vagnerova skupina.

14:05 Ukrajinská vláda po vnútornej inšpekcií odvolala z funkcie šéfa Štátnej služby Ukrajiny pre mimoriadne situácie (DSNS) Serhija Kruka. Oznámil to v piatok ukrajinský minister vnútra Ihor Klymenko. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

„Vláda sa rozhodla odvolať Serhija Kruka z pozície šéfa Štátnej služby Ukrajiny pre mimoriadne situácie,“ uviedol Klymenko na sociálnej sieti Telegram. Minister dôvod, pre ktorý bol Kruk z funkcie odvolaný, neuviedol. Napísal však, že sa tak stalo po vnútornej inšpekcií DSNS, o ktorej poskytol len málo informácií.

Volodymyr Zelenskyj Čítajte aj Na Ukrajine prebieha tvrdá 'očista'. Zelenskyj varuje: Vlastizrada a korupcia sú neodpustiteľné

Šéf rezortu vnútra zároveň oznámil, že DSNS teraz dočasne povedie Krukov námestník Volodymyr Demčuk.

13:30 Približne pätina zajatých ruských vojakov na Ukrajine sa vzdáva dobrovoľne. Ako referuje web Rádia Slobodná Európa, povedal to šéf ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyrylo Budanov.

Podotkol, že ukrajinská strana zadržiava omnoho menej zajatcov ako nepriateľ, čo bolo dané dianím v úvodných fázach vojny. „V prvých dňoch invázie tu Ruská federácia pochytala strašné množstvo rukojemníkov, vrátane civilistov, príslušníkov bezpečnostných zložiek, skrátka ľudí, o ktorých si mysleli, že by mohli byť pre nich nebezpeční. Preto sú naše čísla bohužiaľ nižšie. Treba to pochopiť. A, žiaľ, myslím si, že tie čísla už nedobehneme,“ povedal Budanov.

Rusko Kaviareň Výbuch Bloger Pohreb Čítajte aj Prigožin mal žoldnierom na Ukrajine zakázať brať zajatcov, všetkých vraj majú zabíjať

O konkrétnych číslach sa odmietol rozprávať, pretože to podlieha štátnemu tajomstvu. Budanov však odhaduje, že asi 40 % osôb, ktoré Rusko drží v zajatí, sú civilisti, zvyšok tvoria vojaci.

Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec pred niekoľkými týždňami vyhlásil, že Rusko podľa odhadov drží v zajatí viac ako 20-tisíc civilistov.

13:15 Skupina ruských militantov, ktorí bojujú za záujmy Ukrajiny, vyzvala po stredajšom páde lietadla žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny, aby prebehli na druhú stranu a pridali sa do jej radov. V piatok o tom informoval portál britskej televízie Sky News.

Rusko Ukrajina vojaci Suma Ruský dobrovoľný zbor Čítajte viac Ruskí partizáni vyzývajú vagnerovcov na pomstu. Bojujte za Ukrajinu, neslúžte im ako psi, odkázal veliteľ

12:50 Tvrdenia Západu, že šéf súkromnej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin bol zabitý na príkaz z Kremľa, aj ďalšie podobné špekulácie, sú „absolútne klamstvá“. Vyhlásil to dnes podľa agentúry Reuters hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov, ktorý po troch týždňoch opäť komunikuje s novinármi prostredníctvom konferenčného hovoru.

Vyšetrovanie havárie lietadla, v ktorom cestoval Prigožin spolu so svojimi spolupracovníkmi, podľa Peskova ďalej pokračuje. Na palube stroja, ktorý mieril z Moskvy do Petrohradu, zomrelo desať ľudí. Lietadlo v stredu spadlo v Tverskej oblasti a príčina nešťastia nie je známa.

Niektoré z ruských telegramových kanálov informovali aj o tom, že sa šéf vagnerovcov po svojom nedávnom návrate z Afriky, kde v uplynulých dňoch pobýval, stretol práve s Putinom. To ale Peskov nepotvrdil.

Uviedol tiež, že nie je možné povedať, či sa Putin zúčastní na Prigožinovom pohrebe, pretože prezident má „veľmi nabitý program“.

Putin Čítajte aj Financial Times: Prigožina dali určite zlikvidovať. Mohol to byť novičok, ale Kremeľ pripravil nové menu

12:40 Rusko nezastavilo mobilizáciu a uvažuje o povolaní ďalších 450-tisíc ľudí do armády. Podľa webu Ukrajinská pravda, ktorý cituje portál Krym.Realii, to uviedol šéf ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyrylo Budanov. „Teraz uvažujú o možnosti povolať dodatočných 450-tisíc ľudí, hoci o tejto otázke ešte úplne nerozhodli,“ konštatoval Budanov.

Russia Putin Čítajte aj 'Siloviki' navrhujú Putinovi to, čo Prigožin. Žiadajú hlavu Šojgua

Šéf ukrajinského vojenského spravodajstva zdôraznil, že mobilizácia v Ruskej federácii sa nezastavila. Vlani na jeseň povolali približne 350-tisíc Rusov. Ale skrytá mobilizácia neustále pokračuje a v súčasnosti povolávajú 20 až 22-tisíc ľudí mesačne. „Samo osebe to vedie k nasledujúcej otázke: Prečo taký počet, ak straty, ako hovoria, sú zanedbateľné?“ dodal Budanov.

12:30 Vodca Čečenskej republiky Ramzan Kadyrov vyjadril sústrasť s údajnou smrťou lídra žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina. TASR správu prevzala v piatok z agentúry DPA.

„Jeho smrť je veľká strata pre celú krajinu,“ napísal Kadyrov v aplikácii Telegram vo štvrtok krátko po tom, ako sa k správam o údajnej smrti vodcu vagnerovcov po prvý raz vyjadril ruský prezident Vladimir Putin. Kadyrov tiež vyjadril sústrasť príbuzným Prigožina.

Prigožinova Vagnerova skupina a príslušníci Kadyrovovej bojovej jednotky Achmat bojovali na Ukrajine v rámci ruskej invázie. Istý čas oboch spájal kritický postoj k ruskému vojenskému vedeniu, neskôr však mali medzi sebou spor, píše DPA.

Rusko, Čečenci, Kadyrov Čítajte aj V ruskej armáde nastal konflikt. Kadyrovovci a Dagestanci po sebe spustili streľbu, zomreli desiatky z nich

„Boli sme priateľmi dlhý čas,“ píše Kadyrov. Dodal však, že Prigožin v poslednom období prestal vnímať celkový obraz diania v krajine. „Prosil som ho, aby svoje osobné ambície odložil stranou v prospech záležitostí, ktoré majú pre krajinu najväčšiu dôležitosť,“ napísal.

12:05 Fínske úrady zadržali ruského občana, ktorý čelí podozreniu z páchania teroristických činov v ukrajinskej Luhanskej a Doneckej oblasti v rokoch 2014 až 2015. Oznámil to dnes fínsky spravodajský server Yle. Fínsky denník Ilta-Sanomat uviedol, že zadržaným je Ján Petrovskij, jeden z bývalých lídrov ruskej neonacistickej skupiny Rusič, teraz napojenej na Vagnerovu žoldniersku skupinu.

Ruské veľvyslanectvo v Helsinkách podľa agentúry RIA Novosti oznámilo, že bolo informované o zatknutí ruského občana vo Fínsku na ukrajinskú žiadosť. Petrovskij je pod sankciami Európskej únie a Spojených štátov a Ukrajina požiadala o jeho vydanie, píšu RIA Novosti.

Tridsaťšesťročný muž je podozrivý z účasti na činnosti teroristickej skupiny, uviedol server YLE. Podľa neho boli zločiny spáchané medzi júlom 2014 a augustom 2015. Prípadom sa bude dnes zaoberať súd vo fínskej provincii Uusimaa, ktorú tvorí hlavné mesto Helsinki a okolie.

11:50 Veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj podľa denníka The Wall Street Journal (WSJ) nedávno povedal americkým činiteľom, že ukrajinskí vojaci sú vo svojej ofenzíve na pokraji prelomu. Denník zároveň píše, že americkí a ukrajinskí činitelia vedú v zákulisí už niekoľko týždňov intenzívnu debatu o stratégii a taktike s cieľom oživiť pomalú ukrajinskú protiofenzívu.

Američania v poslednom čase naliehali na Ukrajincov, aby nerozptyľovali svoje úsilie a sústredili svoje sily v oblasti severne od Tokmaku v Záporožskej oblasti v smere k Azovskému moru a prerazili prvú líniu ruskej obrany, ktorá je všeobecne považovaná za najťažšie prelomiteľnú. Kyjev v posledných týždňoch vykonal určité úpravy, ale obe strany sa stále nezhodujú v tom, ako vylepšiť situáciu v obmedzenom čase, ktorý majú pred príchodom zimy k dispozícii, píše denník.

Generál Zalužnyj: Vyhubíme nepriateľov, zoberieme si, čo je naše
Video
Veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj zverejnil video, ktoré naznačuje, že ukrajinská protiofenzíva sa blíži. / Zdroj: Ukrajinské ozbrojené sily

„Nechápete podstatu tohto konfliktu. Nie je to boj proti povstalcom. Je to Kursk,“ povedal vraj Zalužnyj Američanom podľa jedného z predstaviteľov USA s odvolaním sa na bitku z druhej svetovej vojny, ktorá nakoniec umožnila sovietskej armáde získať iniciatívu na bojisku. Americké rady sú podľa neho založené na predpoklade, že prílev vojenského vybavenia, ktoré USA poskytli Ukrajine, je pre túto ofenzívu dostatočný a je nepravdepodobné, že sa v budúcom roku bude v podobnej miere opakovať, píše WSJ. Podľa Američanov zároveň vraj nie je neskoro na to, aby Ukrajina na bojisku postúpila.

11:30 Nórsko vyčlenilo 140 miliónov dolárov na pomoc Ukrajine pri zabezpečení dovozu plynu a elektriny do krajiny. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo energetiky. Tieto financie budú distribuovať prostredníctvom Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) a použijú ich na „opravy a údržbu kritickej elektrárenskej infraštruktúry a núdzové dodávky elektriny v oblastiach postihnutých bojmi, ale aj na nákup plynu do núdzových rezerv“, konštatuje vyhlásenie ukrajinského rezortu energetiky. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Pomoc oznámili po tom, ako delegácia z Nórska, ktorú viedol premiér Jonas Gahr Støre, navštívila spolu s ukrajinským ministrom energetiky Hermanom Haluščenkom jedno z poškodených energetických zariadení na Ukrajine. „Energetická sféra je jednou z kľúčových oblastí, v ktorých s Ukrajinou spolupracujeme a podporujeme ju,“ zdôraznil predseda nórskej vlády.

11:15 Po pravdepodobnej smrti Jevgenija Prigožina už žoldnierska Vagnerova skupina možno nebude existovať ako „kvázi nezávislá paralelná vojenská štruktúra“. V najnovšej aktualizácii to tvrdia analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

Experti vo svojej pravidelnej správe tvrdia, že strata ústredného vedenia skupiny pri stredajšej havárii Prigožinovho súkromného lietadla znamená, že skupina pravdepodobne neprežije kampaň ruského ministerstva obrany na zničenie organizácie po tom, čo Prigožin koncom júna viedol svojich bojovníkov v krátkej vzbure voči Moskve.

Putin Čítajte aj Ruský analytik: Smrť Prigožina znamená, že Putinov režim už rieši problémy ako za Stalina

ISW tiež informovalo, že ministerstvo založilo súkromné vojenské spoločnosti, ktoré verbujú súčasných a bývalých vagnerovcov, aby prevzali kontrolu nad operáciami tejto skupiny v zahraničí, predovšetkým v Afrike.

Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva zároveň pripomenulo, že neexistuje „definitívny dôkaz“, že je Prigožin mŕtvy, ale je to „veľmi pravdepodobné“. Aj Briti sa však domnievajú, že smrť „Vagnera“, ako znie Prigožinova prezývka, by mala takmer určite hlboko destabilizujúci vplyv na Vagnerovu skupinu.

„Jeho osobné atribúty ako hyperaktivita, výnimočná drzosť, snaha o výsledky a extrémna brutalita prenikli do Vagnerovej skupiny a je nepravdepodobné, že by sa mu vyrovnal akýkoľvek jeho nástupca,“ tvrdia Briti.

Prigožin Čítajte aj Prigožina identifikovali podľa chýbajúceho prsta

11:09 Obranná stratégia Rusov spočíva v rozsiahlom zamínovaní ukrajinského územia s cieľom zamedziť postupu nepriateľských síl. Ako sa ukazuje, toto sa im môže čiastočne vypomstiť. Podľa analytikov si totiž Rusi na rozdiel od západnej a ukrajinskej praxe nemapujú, kam míny umiestnili. Ak by tak chceli urobiť protiúder, budú musieť zložito prechádzať cez mínové polia, ktoré sami nastražili.

Vojna na Ukrajine / Vojak / Mína / Protitanková mína / Čítajte aj Rusi zastavili sami seba. Nevedia, kam všade zakopali míny, robí im to ťažkosti

10:45 Ukrajinský generálny štáb hlási bojový úspech a upevňovanie dosiahnutých pozícií v sektoroch Novodanylivka – Novoprokopivka a Mala Tokmačka – Očeretuvate v Záporožskej oblasti na juhu krajiny, kde vedie ofenzívu proti ruským inváznym silám a usiluje tam o prelom. Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) Ukrajinci vo štvrtok postúpili bližšie k druhej ruskej obrannej línii pri dedine Robotne, ktorá sa nachádza neďaleko spomínanej štvorice obcí.

„Geolokačné zábery zverejnené 24. augusta ukazujú, že ukrajinské sily postúpili ďalej k ruským obranným líniám západne od Verbove a do južnej Robotyne,“ uvádza ISW a upozorňuje ďalej, že invázne sily podľa náznakov ruských vojenských blogerov udržiavajú v Robotyne iba obmedzené pozície, ak vôbec nejaké. Boje podľa nich pokračujú východne od dediny.

„Významný ruský vojenský bloger vyjadril znepokojenie nad ukrajinskými prelomením ruských obranných línií v západnej časti Záporožskej oblasti a uviedol, že ide o kritický moment na bojisku,“ dodáva inštitút.

10:00 Šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin zahynul pri páde lietadla. Jeho smrť už potvrdil ruský prezident Vladimir Putin, proti ktorému sa v júni vzbúril. Telegramový kanál VČK-OGPU pridal podrobnosti, ako sa podarilo telo Prigožina identifikovať.

Prigožin Čítajte viac Prigožina identifikovali podľa chýbajúceho prsta

9:47 Úmrtie Jevgenija Prigožina, šéfa žoldnierskej Vagnerovej skupiny, by s istotou malo hlboký destabilizačný vplyv na túto skupinu. Uviedlo to v piatok britské ministerstvo obrany, informuje TASR.

Súkromné lietadlo typu Embraer Legacy 600, ktoré malo patriť Prigožinovi, sa vo štvrtok zrútilo v Tverskej oblasti severne od Moskvy. Ruské úrady oznámili, že Prigožin bol na zozname cestujúcich, z ktorých haváriu nikto neprežil.

„Nie je k dispozícii jednoznačný dôkaz, že Prigožin bol na palube a (šéf vagnerovcov) je známy tým, že dodržiava mimoriadne bezpečnostné opatrenia,“ píše britské ministerstvo obrany. To, že tento podnikateľ zahynul, je však podľa neho vysoko pravdepodobné.

8:00 „Smrť Prigožina je odkaz, že bez ohľadu na to, aké miesto máte v rámci režimu a aké máte prostriedky, v osobnom vzťahu k cárovi, teda Vladimirovi Putinovi, musíte hrať podľa pravidiel, ktoré vám vytýčil,“ povedal pre Pravdu Anton Barbašin, analytik a editor webstránky Riddle (Hádanka), ktorá sa venuje dianiu v Rusku.

Putin Čítajte viac Ruský analytik: Smrť Prigožina znamená, že Putinov režim už rieši problémy ako za Stalina

7:08 Americký prezident Joe Biden rokoval vo štvrtok so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským o plánoch USA na výcvik ukrajinských pilotov na stíhačky typu F-16 vo vojne proti Rusku, oznámil Biely dom. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Obaja lídri diskutovali o „začatí výcviku ukrajinských stíhacích pilotov a zabezpečení urýchlenia schválenia presunu stíhačiek F-16 iným krajinám na Ukrajinu po ukončení výcviku,“ uviedol Biely dom vo vyhlásení.

Spojené štáty vo štvrtok oznámili, že začiatok výcviku ukrajinských bojových pilotov na stíhačky F-16 očakávajú v októbri.

USA sa rozhodli preventívne vycvičiť ukrajinských pilotov na stíhačkách F-16 vzhľadom na obmedzenú kapacitu výcvikov v Európe, spresnil hovorca amerického ministerstva obrany Patrick Ryder.

6:45 Spojené štáty vo štvrtok uvalili sankcie na 13 ruských fyzických a právnických osôb údajne zapletených do násilných deportácií a presunu ukrajinských detí z Moskvou okupovaných častí Ukrajiny do Ruska. Na ďalšie tri osoby sa vzťahujú vízové obmedzenia. TASR správu prevzala z agentúry DPA a Reuters.

USA zaradili medzi sankciami postihnuté osoby napríklad poradkyňu guvernéra ruskej Belgorodskej oblasti, predsedu čečenskej vlády či komisárky pre práva detí z Kalužskej i Rostovskej oblasti.

Na sankčný zoznam pribudol aj tzv. Artek, ktorý americký rezort diplomacie označuje za „letný tábor nachádzajúci sa na ruskom okupovanom Krymskom polostrove“ vlastnený ruskou vládou, do ktorého sú ukrajinské deti umiestnené a následne zaradené do „vlasteneckých reedukačných programov“. Sankcie sa dotkli aj riaditeľa Arteku.

„Deti sú najnevinnejšími obeťami vojny: na ukrajinské deti sme nezabudli,“ vyhlásil Washington, ktorý opatrenia zaviedol pri príležitosti dňa 32. výročia Dňa nezávislosti Ukrajiny.

6:25 Ukrajinské jednotky v priebehu štvrtka opätovne odrazili ruské útoky na viacerých úsekoch frontovej línie, informuje agentúra DPA. Medzi terče ruského ostreľovania patrilo mesto Kupiansk na východe krajiny a Avdijivka severne od mesta Doneck, ktoré ovládajú ruské jednotky, spresnil generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

Ako dodal, počas 547. dňa vojny, ktorá sa začala pred 18 mesiacmi, bolo zabitých alebo utrpelo zranenia viacero civilistov.

Rusi boli v ofenzíve blízko obce Maryjinka juhozápadne od Donecka, ukrajinským jednotkám sa ich však podarilo odraziť, uvádza sa ďalej v správe ukrajinského generálneho štábu. Agentúra DPA pripomína, že tieto informácie nebolo možné bezprostredne nezávisle overiť.

Nasadenie ruského delostrelectva i letectva bolo hlásené zo všetkých úsekov frontu.

Ukrajina svoju dlho pripravovanú protiofenzívu zameranú na získanie Ruskom okupovaných oblastí vrátane Krymského polostrova spustila v júni.

Rusko nad Kalužskou oblasťou, ktorá leží juhozápadne od Moskvy, zničilo ukrajinskú raketu, a v oblasti Krymu 42 ukrajinských dronov. Informuje o tom agentúra TASS s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany. V noci na dnes boli dočasne uzavreté moskovské letiská Domodedovo a Vnukovo.

Ruské ministerstvo, ktoré už vyše roka a pol vedie útočnú vojnu proti Ukrajine, tvrdí, že Kyjev upravenou raketou typu S-200 mieril na civilné objekty. Ruskojazyčný server BBC ale s odvolaním sa na ruských blogerov na telegrame píše o tom, že raketa bola zostrelená blízko vojenského letiska Šajkovka.

K útoku dronmi na oblasť Krymu ministerstvo uviedlo, že deväť sa ich podarilo zostreliť a 33 zneškodnili systémy elektronického boja. Či zničené bezpilotné lietadlá v regióne, ktorý Rusko nelegálne anektovalo v roku 2014, spôsobili nejaké škody, nie je zatiaľ jasné.

„Letiská Domodedovo a Vnukovo dočasne nevysielajú a neprijímajú lety,“ citovala v noci na piatok TASS jedného z činiteľov. Po zhruba štyroch hodinách napísala, že obe letiská už fungujú normálne. Čím bola uzávera spôsobená, neuviedla.