555. deň: Ukrajinci dosiahli pri protiofenzíve na juhu „pozoruhodný" pokrok, uviedol Biely dom

ČTK, SITA, TASR, Pravda | 01.09.2023 06:45, aktualizované: 
tank, NATO, cvičenie, vojaci Foto: ,
Tank M1 Abrams
Ukrajinské sily dosiahli v posledných dňoch zreteľný pokrok pri svojej ofenzíve proti ruským jednotkám na juhu krajiny, uviedol Biely dom. Rusko sa po prehratej vojne proti Ukrajine bude chcieť pomstiť a môže sa tak stať o desať rokov, uviedol šéf ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyrylo Budanov. Dvesto ukrajinských vojakov dokončilo výcvik pre americké tanky Abrams v Nemecku a prvých desať tankov môže byť na Ukrajine už v septembri.

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 555. deň
  • Ukrajinské drony zaútočili na ruské mesto, kde je jadrová elektráreň
  • Kyjev: Dronový útok na Pskov prišiel z Ruska
  • Ruská obrana zničila dron blížiaci sa k Moskve, tvrdí starosta
  • Politico: Prvé Abramsy dostane Ukrajine z USA už v septembri
  • Ministri zahraničia EÚ neformálne v Tolede rokovali o mieri na Ukrajine
Nemecké leopardy sa osvedčili na Ukrajine a ovládli aj Lešť
Video
vojna na Ukrajine Čítajte viac 554. deň: Kuleba žiada od EÚ ďalšie zbrane. Baerbocková: Podporou Ukrajiny investujeme do mieru

22:28 Počet útokov bezpilotných lietadiel na ruskom území sa bude zvyšovať. Ako referujeweb Sky News, povedal to poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak.

„Čo sa týka Ruska, narastá počet útokov neidentifikovaných dronov vypustených z územia Ruskej federácie a počet týchto útokov bude narastať,“ vyhlásil Podoľak a dodal: „Pretože toto je štádium vojny, keď sa nepriateľské akcie postupne presúvajú na územie Ruskej federácie.“

Podoľak taktiež zatiaľ vylúčil mierové rozhovory s tým, že akékoľvek rokovania by zo strany Ukrajiny predstavovali „kapituláciu“.

Útoky bezpilotných lietadiel na Rusko za ostatných niekoľko dní prudko narástli. Tento týždeň zažilo Rusko dosiaľ najväčší útok, keď počas jednej noci boli zasiahnutých šesť ruských regiónov. V dôsledku týchto útokov vypukol požiar na vojenskom letisku a boli zničené viaceré dopravné lietadlá.

22:03 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa zrejme v New Yorku zúčastní nadchádzajúceho stretnutia lídrov členských štátov Organizácie Spojených národov a zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN o Ukrajine. Stály veľvyslanec Albánska pri OSN Ferit Hoxha to dnes podľa agentúry Reuters oznámil tlači. Valné zhromaždenie OSN sa začne 18. septembra a Bezpečnostná rada bude o Ukrajine rokovať o dva dni neskôr. Tento mesiac Rade predsedá Albánsko.

Hoxha na tlačovej konferencii uviedol, že Zelenskyj program sa môže samozrejme na poslednú chvíľu zmeniť, ale že vie, že ukrajinský prezident má už dojednanú schôdzku s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom. Zelenskyj teraz veľa cestoval po Európe a je na čase, aby prišiel aj do New Yorku, ale bude to závisieť od ukrajinskej strany a diania na bojisku, dodal Hoxha.

O Zelenského pravdepodobnej účasti na Valnom zhromaždení OSN už na konci júla s odvolaním sa na svoje zdroje informovala agentúra Bloomberg. Prezident sa podľa nej bude snažiť presadiť svoj mierový plán, ktorý si kladie za cieľ ukončiť konflikt, ktorý pred viac ako poldruha rokom začala ruská vojenská invázia na Ukrajinu.

Naopak, ruský prezident Vladimír Putin v New Yorku očakávaný nie je. Cesty ruského vodcu do zahraničia sú značne obmedzené kvôli zatykaču, ktorý naňho vydal Medzinárodný trestný súd (ICC) v súvislosti s deportáciami ukrajinských detí do Ruska.

21:45 Ruský hovoriaci muž v dolnosaskom mestečku Einbeck napadol skupinu ukrajinských detí a desaťročného chlapca zhodil z mosta, na čo utiekol. Agresorovi sa údajne nepáčilo, že deti hovoria po ukrajinsky.

nemecko, polícia Čítajte viac Nechutný útok. Zrejme Rus napadol v Nemecku skupinu ukrajinských detí, chlapca zhodil z mosta

21:31 Ukrajinské sily dosiahli v posledných dňoch zreteľný pokrok pri svojej ofenzíve proti ruským jednotkám na juhu krajiny. Uviedol to Biely dom, informuje agentúra AFP.

Hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby pripustil, že protiofenzíva postupuje pomalšie, než samotná Ukrajina dúfala. Reagoval na otázku o kritizovaní Kyjeva za to, že ukrajinské sily na juhu za tri mesiace veľmi nepostúpili.

„Napriek tomu sme za posledných zhruba 72 hodín zaznamenali pozoruhodný pokrok ukrajinských ozbrojených síl na tejto južnej línii,“ povedal Kirby novinárom. „Dosiahli určitý úspech proti druhej línii ruskej obrany.“

Leopard 2A4 Čítajte viac Ukrajinci zatiaľ pri ofenzíve nenávratne stratili iba päť tankov Leopard 2

Západné analýzy bojov v uplynulých dňoch ukázali prienik ukrajinských síl niekoľko kilometrov za ruské línie medzi obcami Robotyne a Verbove v Záporožskej oblasti.

Cieľom Kyjeva je postúpiť priamo na juh k Azovskému moru a odrezať Rusov od pozemného prístupu k okupovanému polostrovu Krym. Ruské sily tam však vytvorili dlhé a hlboké obranné bariéry, aby postup Ukrajincov spomalili.

**20:38 Poľsko poprelo, že by jeden z jeho vojenských vrtuľníkov narušil vzdušný priestor Bieloruska. Podľa predstaviteľa poľskej armády nie je takéto bieloruské tvrdenie pravdivé, informuje agentúra AFP.

Bieloruská pohraničná stráž predtým uviedla, že vzdušný priestor krajiny narušil poľský vojenský vrtuľník Mi-24, ktorý v malej výške prenikol 1200 metrov nad územie Bieloruska a následne sa vrátil do Poľska.

„Sú to lži a provokácie z bieloruskej strany. K žiadnemu takémuto narušeniu rozhodne nedošlo,“ povedal pre AFP hovorca operačného veliteľstva poľských ozbrojených síl Jacek Goryszewski.

Bieloruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že si predvolalo poľského charge d'affaires, ktorému tlmočili požiadavku, aby „poľská strana poskytla náležité vysvetlenie a uskutočnila dôkladné vyšetrovanie“.

Námestník poľského ministra zahraničných vecí Pawel Jabloňski podľa agentúry PAP uviedol, že Varšava bude bieloruské tvrdenia analyzovať. Upozornil zároveň, že k nim treba pristupovať opatrne, keďže bieloruské bezpečnostné a pohraničné zložky sú súčasťou vládneho režimu a „to, čo hovoria, sa obvykle nezakladá na pravde, ale je určené na dosiahnutie politických cieľov“.

Ide o najnovší incident v čase napätia medzi oboma krajinami, ktoré už dlhšie rastie.

20:11 Kyjevu sa podarilo zaistiť návrat 11 ukrajinských detí, ktoré držali Rusi v okupovanej časti Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny. Dnes o tom informovala Chersonská oblastná správa. Ukrajina dlhodobo upozorňuje, že tisíce ukrajinských detí boli za dobu ruskej invázie zavlečené na Ruskom okupované územia na Ukrajine alebo aj priamo do Ruska.

Medzi navrátenými deťmi ich je šesť, ktoré vyrastajú v ústavnej starostlivosti, uviedla správa. Ďalších päť má rodiny. Najmladšiemu z nich sú dva roky a najstaršiemu je 16 rokov.

„Dnes sa začala školská výučba. Učiť sa v ukrajinských školských zariadeniach bude môcť 11 ďalších detí. Podarilo sa ich navrátiť po ich nezákonnom vyvezení okupantmi,“ stojí v oznámení správy. Zverejnená fotografia ukazuje niekoľko detí stojacich s ukrajinskými vlajkami omotanými okolo tela pred mikrobusom.

Návratu detí predchádzala zložitá práca niekoľkých úradov a organizácií, upozornila aj správa. Zapojili sa do nej okrem iného úrad parlamentného splnomocnenca pre ľudské práva, ministerstvo pre znovuzačlenenie dočasne okupovaných území alebo organizácie Save Ukraine.

Podobné správy o návrate ukrajinských detí z okupovaných území alebo z Ruska nie sú príliš časté. Podľa platformy Diti vijny (Deti vojny), kde Ukrajinci nahlasujú zmiznutie dieťaťa, bolo počas ruskej invázie deportovaných alebo násilne premiestnených takmer 20 000 ukrajinských detí. Navrátiť sa podarilo 386 z nich, uvádza rovnaká platforma.

19:31 Ruské ostreľovanie rezidenčnej oblasti Chersonu na juhu Ukrajiny zabilo jedného človeka, uviedla dnes podľa serveru Ukrajinska pravda oblastná prokuratúra. Proruskí separatisti ovládajúci Doneck na východe Ukrajiny potom informovali o smrti šesťročného dievčaťa, ktoré podľa nich zomrelo pri ostreľovaní miestneho obchodného centra.

Mŕtvym v Chersone je 34-ročný muž, ktorý zomrel v rodinnom dome. Juhoukrajinské mesto Rusi ostreľovali pred jednou hodinou popoludní miestneho času (pred poludním SELČ), podľa prvých správ z mínometov, uviedla oblastná prokuratúra.

V Donecku ostreľovanie podľa tamojších úradov pripravilo o život dieťa a zranilo ďalších desať ľudí, uviedol server BBC News s odvolaním sa na vyhlásenie tamojších proruských úradov s tým, že podobné vyhlásenia nemožno bezprostredne overiť. Starosta Donecku Alexej Kulemzin dosadený Ruskom zverejnil fotografie, na ktorých je vidieť poškodené budovy. Proruský telegramový kanál Astra potom snímky dymu stúpajúceho nad činžiakmi a horiaceho auta.

Vzdušnému útoku v noci na dnešok čelila aj Vinnycká oblasť juhozápadne od Kyjeva, ktorú zasiahla strela s plochou dráhou letu Kaliber vypálená z Čierneho mora, oznámilo podľa serveru Ukrajinska pravda ukrajinské letectvo. Traja civilisti pri tom utrpeli zranenia, uviedol šéf oblastnej správy Serhij Borzov.

19:13 Dánska vláda sa rozhodla obmedziť počet ruských diplomatov, ktorí môžu pôsobiť v Kodani. Na veľvyslanectve v dánskej metropole Rusko bude môcť mať nanajvýš päť diplomatov a 20 administra­tívnych pracovníkov. To zodpovedá počtu dánskych diplomatov a pracovníkov na dánskej ambasáde v Moskve, uviedlo dnes podľa agentúry Reuters dánske ministerstvo zahraničia.

„Rozhodnutie zaviesť paritu do veľkosti oboch ambasád znamená, že ruské veľvyslanectvo v Kodani musí zredukovať súčasný počet pracovníkov,“ uviedlo dánske ministerstvo. Množstvo personálu musí byť znížené do 27. septembra, dodalo ministerstvo.

Podľa Reuters nie je bezprostredne jasné, koľko diplomatov a ďalších zamestnancov bude musieť ruské veľvyslanectvo opustiť.

Dánsko a Rusko dlhodobo rokujú o vízach pre zamestnancov na dánskom veľvyslanectve v Moskve s cieľom udržať fungujúce ambasády v Dánsku aj Rusku, oznámilo ďalej dánske ministerstvo zahraničia.

„Rokovania boli bezvýsledné kvôli opakovaným ruským pokusom zahrnúť do rokovania žiadosti o víza pre ruských agentov tajných služieb,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. ​Vyhľadať podrobnosti

18:48 Ruský prezident Vladimir Putin žiakom na začiatku školského roka v piatok povedal, že Rusko je nemožné poraziť. Informovala o tom agentúra AFP, od ktorej TASR správu prevzala.

„Pochopil som, prečo sme vyhrali veľkú vlasteneckú vojnu,“ povedal Putin v zmienke o druhej svetovej vojne. „Je nemožné poraziť takýto národ s takýmto postojom. Boli sme úplne neporaziteľní. A takí sme aj teraz,“ vyhlásil.

Putin sa 30 vybraným deťom s dobrými študijnými výsledkami prihovoril na prednáške nazvanej „Dôležité rozhovory“. Takéto prednášky zaviedli v Rusku na školách po vlaňajšom napadnutí Ukrajiny s cieľom podporiť vlastenecké cítenie, približuje AFP.

Šéf Kremľa v piatkovom príhovore tiež uviedol, že sa bude snažiť „zaistiť bezpečnosť“ v štyroch ukrajinských oblastiach, ktorých anexiu Kremeľ minulý rok oznámil, hoci ich úplne neovláda.

Putin vlani na začiatku školského roka cestoval do Kaliningradskej oblasti, kde vyhlásil, že Moskva vyslala vojakov na Ukrajinu, aby „chránila Rusko“.

**17:59 Rusko vyčlení počas 2,5 roka zo svojho rozpočtu takmer dva bilióny rubľov (zhruba 19,2 miliardy eur) na rozvoj ovládnutých území na Ukrajine, povedal na dnešnom stretnutí so žiakmi ruský prezident Vladimír Putin. Tieto územia pritom nazval „novými ruskými regiónmi“. Vyhlásil, že je potrebné ich pozdvihnúť na všeobecnú ruskú úroveň. Rusko za rok a pol svojej invázie na Ukrajinu napadnutej krajine spôsobilo ohromné škody a niektoré ukrajinské mestá, najmä na východe, úplne spustošilo.

„Obyvatelia nových regiónov sú nadaní a energickí. Nikto z nich nestojí s natiahnutou rukou, všetci sú pripravení pracovať,“ vyhlásil Putin. Na otázku žiačky, ktorá sa zúčastnila besedy, pritakal, že v daných regiónoch by sa podľa neho mohol úspešne rozvíjať aj turizmus.

Za nové ruské regióny Moskva v septembri minulého roku vyhlásila ukrajinskú Doneckú, Luhanskú, Záporožskú a Chersonskú oblasť, kde sa ruským silám podarilo dosiahnuť územné zisky. Nedlho po oznámení Moskvy o pripojení „nových regiónov“ ruská armáda stratila Cherson, oblastné centrum Chersonskej oblasti.

17:43 Rusko uviedlo do bojovej pohotovosti raketový komplex Sarmat, oznámil dnes podľa ruskej agentúry Interfax šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Jurij Borisov.

sarmat Čítajte viac Ruský Satan s doletom 18-tisíc kilometrov je už v bojovej pohotovosti

16:51 Poľský minister vnútra Mariusz Kamiński uviedol, že v prípade „vážnych incidentov“ na hraniciach s Bieloruskom je Poľsko spolu s pobaltskými štátmi pripravené podniknúť „seriózne kroky“. Ako referuje web Ukrajinská pravda, Kamiński to povedal vo vysielaní poľskej verejnoprávnej televízie TVP1.

„Dali sme Minsku veľmi jasný signál. Akákoľvek provokácia na poľskej, lotyšskej alebo litovskej hranici s Bieloruskom bude mať pre režim ďalekosiahle následky. Signál bol tvrdý, jednoznačný,“ povedal Kamiński. Pripomenul tiež rozhodnutie prijaté na spoločnom stretnutí vedúcich predstaviteľov ministerstiev vnútra Poľska, Lotyšska, Litvy a Estónska o úplnom uzavretí hranice s Bieloruskom v prípade „kritického incidentu“.

vagnerovci Čítajte viac Lukašenko mal s nimi plány. Vagnerovci z Bieloruska hromadne odchádzajú, pre nízke platy

„Ak nastane provokácia a kritický incident, všetky hraničné priechody medzi Bieloruskom a Európou, s Európskou úniou, budú okamžite uzavreté. Tie, ktoré fungujú v súčasnosti – cestné, železničné, osobné, nákladné. Všetky. Bielorusko úplne odrežeme od Európy,“ poznamenal Kamiński.

Poľsko a pobaltské štáty sú znepokojené situáciou na hraniciach po tom, čo do Bieloruska pred niekoľkými týždňami dorazili stovky žoldnierov z Wagnerovej skupiny na pozvanie samozvaného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Okrem toho sa zintenzívnili pokusy o prekročenie hraníc nelegálnymi migrantmi za asistencie bieloruských bezpečnostných síl.

Litva už skôr oznámila dočasné uzavretie dvoch zo šiestich hraničných priechodov s Bieloruskom od 18. augusta.

16:10 V Moskve bol zatknutý ruský vojenský bloger, ktorý často kritizoval spôsob vedenia vojny na Ukrajine. Americká televízia CNN to uviedla podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry RIA Novosti.

„Bolo začaté trestné konanie proti (správcovi kanála na sociálnej sieti Telegram) Moscow Calling Andrejovi Kuršinovi za falošné správy o ruskej armáde,“ uviedla RIA Novosti. Telegramový kanál Moscow Calling sleduje približne 87 000 užívateľov.

Moskva začala tvrdo trestať šírenie „falošných správ“ o armáde krátko po začiatku invázie na Ukrajinu. „Kým je (Kuršinov) zadržiavaný ako podozrivý, prípad vyšetrujú moskovskí vyšetrovatelia,“ uviedla agentúra s odvolaním sa na orgány činné v trestnom konaní.

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) Kuršina nepovažuje za mainstreamového blogera, ale označil ho za ultranacionalistu, ktorý „bežne útočí na mnohé aspekty ruského vojenského vedenia vojny na Ukrajine, pričom podporuje ultranacionalis­tické ciele, ktoré sú základom samotnej vojny“.

ISW uviedol, že „širší ruský ultranacionalis­tický informačný priestor privítal Kuršinovo zatknutie, pretože bežne diskreditoval ruskú armádu“.

**15:16 Rusko sa po prehratej vojne proti Ukrajine bude chcieť pomstiť a môže sa tak stať o desať rokov. Ako referuje" web Ukrajinská pravda .{target:_blan­k}":[https://www.pravda.com.ua/…9/1/7418008/], v rozhovore pre TSN to povedal šéf ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyrylo Budanov.

„Rusko sa bude musieť prebudovať po vojenskej stránke asi desať rokov. Presne desať rokov je normálne obdobie na premyslenie toho všetkého a na začiatok príprav na pomstu. Určite budeme mať desať rokov (pripraviť sa na to, pozn.), a ak sa nám to po víťazstve Ukrajiny podarí aj inak, povedzme, ovplyvnením novovzniknutých území, možno budeme mať oveľa viac času, ale budeme mať minimálne desať rokov,“ vyhlásil Budanov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj i tamojší minister obrany Oleksij Reznikov predtým zdôraznili, že Rusko po prehre na Ukrajine neprestane byť susedom Ukrajiny. Vojenský výbor Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) zasa podotkol, že Rusko zostane hrozbou pre alianciu, aj keď budú ruskí vojaci na Ukrajine porazení.

14:38 Ukrajina oznámila, že cez dočasný humanitárny koridor, ktorý Kyjev nedávno vytvoril na zaistenie bezpečnej plavby cez Čierne more, sa plavia ďalšie dve lode. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

„Dve lode sa plavia cez dočasný koridor, pričom smerujú z ukrajinských čiernomorských prístavov do Bosporu,“ uviedol ukrajinský minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov.

Poslanec ukrajinského parlamentu Olexij Hončarenko krátko predtým zverejnil na platforme Telegram informáciu, že v Odese boli spozorované dve lode opúšťajúce tamojší prístav.

K príspevku pridal fotografiu zachytávajúcu zmienené lode. Agentúra Reuters však upozornila, že nedokázala bezprostredne zistiť kedy ani kde bola táto snímka zhotovená.

Denník The Guardian pripomína, že cez tri námorné prístavy v Odese sa v uplynulom roku preplavili milióny ton obilia. Stalo sa tak vďaka tzv. obilnej dohode, ktorú Ukrajine s Ruskom sprostredkovali Turecko a OSN.

Joseph Schulte Čítajte viac Prvý „výstrel“. Nemecká loď mesiace uväznená v Čiernom mori preplávala „ukrajinským koridorom"

13:59 Prezidenti Ruska a Turecka Vladimír Putin a Recep Tayyip Erdogan spolu budú v pondelok rokovať v čiernomorskom letovisku Soči na juhu Ruska. Oznámil to dnes podľa tlačových agentúr Putinov hovorca Dmitrij Peskov, ktorý tak potvrdil skoršie informácie médií.

Putin a Erdogan sa naposledy osobne stretli vlani v októbri v Astane, ale sú v ustavičnom kontakte. Naposledy si telefonovali 2. augusta. Erdogan naposledy Rusko navštívil vlani 5. augusta, kedy bol aj v Soči, pripomenula agentúra TASS.

Schôdzku teraz v predstihu avizovalo s odvolaním sa na diplomatov množstvo médií, ale až doteraz nebolo potvrdené. Ankara sa snaží presvedčiť Moskvu, aby sa vrátila k obilnej dohode, ktorá bola uzavretá vlani v lete za sprostredkovanie Turecka a OSN a umožňovala Ukrajine napriek vojne vyvážať obilie z troch prístavov. Rusko v júli od dohody odstúpilo pod zámienkou, že sa neplní dojednania ohľadom vývozu ruského obilia a hnojív na svetový trh, a pohrozilo, že bude každú loď plávajúca do ukrajinských prístavov pokladať za vojenský cieľ.

12:54 Ukrajina tvrdí, že dronový útok, ktorý zasiahol v noci na stredu letisko v ruskom meste Pskov a poškodil tam niekoľko dopravných lietadiel, bol vykonaný z územia Ruska. Povedal to v piatok šéf Ukrajinskej vojenskej rozviedky (HUR) Kyrylo Budanov, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

„Drony použité pri útoku na leteckú základňu ‚Kresty‘ v Pskove boli vypustené z Ruska,“ uviedol Budanov na sociálnych sieťach. „V dôsledku útoku boli zasiahnuté štyri ruské vojenské dopravné lietadlá IL-76. Dve boli zničené a dve vážne poškodené,“ dodal. Budanov ďalej uviedol, že zmienené lietadlá používalo ruské ministerstvo obrany na prepravu vojakov i nákladu.

Moskva v stredu obvinila Ukrajinu z nočných dronových útokov na šesť ruských oblastí vrátane zmieneného letiska v meste Pskov, ktoré leží neďaleko Estónska a Lotyšska a takmer 700 kilometrov severne od ukrajinskej hranice. Kremeľ taktiež informoval, že jeho vojenskí experti sa snažia zistiť, akými trasami sa takéto bezpilotné lietadlá pohybujú, aby „v budúcnosti zabránili takýmto situáciám“.

„Spolu s firmou (BAE Systems) budeme schopní lokalizovať výrobu pokročilých zbraní,“ dodal v spoločnom vyhlásení.

Spoločnosť BAE Systems nedávno oznámila 57 percentné zvýšenie čistého zisku za prvý polrok tohto roka. Súvisí to z nárastom výdavkov na obranu ako reakcia západných krajín na ruskú agresiu voči Ukrajine.

11:33 Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres predložil v liste ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi „súbor konkrétnych návrhov“ na obnovenie čiernomorskej obilnej iniciatívy. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Podľa Guterresa je „mimoriadne dôležité obnoviť“ dohodu o exporte obilia. Povedal, že iniciatíva „veľmi dôležitým spôsobom prispela k tomu, aby potravinové trhy boli primeranejšie cieľom OSN v oblasti potravinovej bezpečnosti“, ako je napríklad zníženie cien a vytvorenie „podmienok pre prístup na globálne trhy mnohých krajín, najmä rozvojového sveta“. Poznamenal však, že OSN „vzala do úvahy ruské požiadavky“.

Joseph Schulte Čítajte viac Baranidlo proti blokáde. Otvorí riskantná plavba cestu pre ukrajinské obilie?

„Máme niekoľko konkrétnych riešení pre obavy, ktoré umožňujú efektívnejší prístup ruských potravín a hnojív na globálne trhy za primerané ceny,“ zdôraznil Guterres a dodal, že je presvedčený, že OSN „predložila návrh, ktorý by mohol byť základom pre obnovu, ktorá musí byť stabilná“.

„Nemôžeme mať čiernomorskú iniciatívu, ktorá sa pohybuje od krízy ku kríze, od pozastavenia k pozastaveniu. Potrebujeme mať niečo, čo funguje a čo funguje v prospech všetkých,“ zdôraznil Guterres.

Lavrov predtým vo štvrtok povedal, že Rusko je pripravené vrátiť sa k čiernomorskej obilnej iniciatíve, len čo sa sľuby voči Moskve stanú zárukami. Rusko odstúpilo od iniciatívy v júli, takmer rok po tom, čo ju sprostredkovali Turecko a OSN s cieľom zaručiť bezpečný vývoz ukrajinského obilia cez Čierne more a pomôcť ruskému vývozu obilia a hnojív.

10:52 Ministri zahraničných vecí EÚ počas neformálneho stretnutia v Tolede podporili aj hľadanie spravodlivého mieru na Ukrajine a dotkli sa aj témy rozširovania EÚ. Na svojej webovej stránke to uvádza španielske predsedníctvo v Rade EÚ, informuje spravodajca TASR.

Stretnutiu predsedal šéf diplomacie EÚ Josep Borrell a pozvaný bol aj minister zahraničných vecí Ukrajiny Dmytro Kuleba.

„Diskutovali sme o Zelenského mierovom pláne aj o tom, ako ho priebežne podporovať a ako ho umiestniť do centra medzinárodnej diskusie o budovaní spravodlivého mieru na Ukrajine,“ povedal Borrell na spoločnej tlačovej konferencii so španielskym šéfom diplomacie José Manuelom Albaresom.

Albares dodal, že „všetci chcú“, aby Ukrajina bola čo najskôr slobodnou a nezávislou krajinou a suverénnou v rámci svojich medzinárodne uznávaných hraníc.

Borrell pripomenul, že vedľajším dôsledkom vojny na Ukrajine bolo zrýchlenie procesu rozširovania EÚ, zároveň však dodal, že považuje za pozitívne „stanoviť si cieľ, horizont, ktorý by dal procesu rozširovania politický impulz“.

9:48 Ruská protivzdušná obrana zničila bezpilotné lietadlo blížiace sa k Moskve, uviedol v piatok primátor mesta Sergej Sobjanin.

Protivzdušná obrana v blízkosti rajónu Ľubercy na juhovýchodnom okraji hlavného mesta „zmarila ďalší pokus letieť s bezpilotným lietadlom do Moskvy,“ napísal Sergej Sobjanin na sociálnej sieti Telegram bez uvedenia útočníka.

„Podľa prvotných správ nedošlo k žiadnym obetiam ani škodám. Na mieste zasahujú záchranné zložky,“ dodal.

Letecká doprava na moskovských letiskách Domodedovo a Vnukovo bola pozastavená, uviedol na Telegrame ruský denník Izvestija.

Moskva sa v posledných týždňoch stala terčom útokov ukrajinských bezpilotných lietadiel po tom, čo Kyjev v júli sľúbil, že „vráti“ konflikt Rusku.

8:35 Ruské sily zadržiavajú vlastných vojakov na Ukrajine v bani a nechávajú ich tam hladovať za to, že odmietajú bojovať, informovala vo štvrtok námestníčka ukrajinského ministra obrany Hana Maľarová. Správu priniesol portál britskej televízie Sky News.

Približne 50 vojakov dostáva od ruskej polície „skromnú porciu jedla“ raz denne. Nachádzajú sa neďaleko dediny Pokrovske v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny, uviedla Maľarová.

V podobnej bezútešnej situácii žijú podľa námestníčky aj ruskí vojaci v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

Maľarová tiež povedala, že migrantov z bývalých sovietskych republík nútene premiestňujú na ukrajinské územie a držia ich v domácom väzení v domoch patriacich Ukrajincom, ktorých deportovali do Ruska.

„Porcie suchej stravy prideľovanej zmobilizovaným mužom sa prakticky minuli – žiadne ďalšie zásoby pre nich už nedochádzajú. Najedia sa až po príchode k bojovým jednotkám,“ povedala Maľarová.

8:17 Starosta Moskvy Sergej Sobianin chce posilniť protivzdušnú obranu mesta, pretože počet útokov dronmi proti ruskej metropole sa stále zvyšuje.

Rusko, Moskva, vojna na Ukrajine Čítajte viac Príliš veľa dronov. Starosta Moskvy chce mať silnejšiu protivzdušnú obranu

7:15 Pri útoku dvoch ukrajinských dronov na mesto Kurčatov v ruskej Kurskej oblasti bol poškodený obytný dom a administratívna budova, napísal na Telegrame oblastný gubernátor Roman Starovojt. V meste sa nachádza jadrová elektráreň, poznamenala agentúra Reuters. Gubernátor potenciálne poškodenie atómového zariadenia nespomenul. Starosta Moskvy Sergej Sobjanin medzitým na sociálnej platforme oznámil, že ruská protivzdušná obrana zostrelila bezpilotné lietadlo, ktoré sa blížilo k metropole.

„Podľa predbežných informácií nie sú žiadne obete ani škody,“ uviedol Sobjanin. Protivzdušná obrana podľa neho zlikvidovala dron blízko mesta Ljubercy v Moskovskej oblasti, ktoré leží juhovýchodne od metropoly. Kto podľa neho bezpilotné lietadlo vyslal, starosta neoznámil.

V Kurskej oblasti dva drony podľa gubernátora Starovojta napadli mesto Kurčatov, ktoré sa nachádza asi sedem desiatok kilometrov od hraníc s Ukrajinou. „Na miesto vycestovali špecialisti, ktorí hodnotia rozsah škôd. Podrobnosti sa spresňujú,“ uviedol guvernér.

Podobné vyhlásenia jednotlivých strán konfliktu nemožno priamo potvrdiť z nezávislých zdrojov. Ukrajina, ktorá sa bráni ruskej ozbrojenej agresii už viac ako rok a pol, sa nevyjadrila. Územie Ruska sa v poslednom čase stáva terčom útokov bezpilotných lietadiel stáva pomerne často.

6:45 Ukrajina má dostať prvých desať z 31 sľúbených tankov Abrams v polovici septembra. Podľa informácií od predstaviteľov amerického ministerstva obrany a ďalšej osoby oboznámenej s diskusiami, ktorí nechcú byť menovaní, to uviedol server Politico.

Správa prichádza v čase, keď americkí a ukrajinskí predstavitelia uviedli, že ukrajinskí vojaci prvýkrát prenikli cez hlavnú obrannú líniu Ruska na juhovýchode krajiny, čím sa zvýšili nádeje, že by Ukrajina mohla začať znovu dobýjať významné územia, píše server.

Skupina ukrajinských vojakov dokončila výcvikový program na amerických tankoch M1 Abrams. Približne 200 Ukrajincov cvičilo na cvičných tankoch vo výcvikových priestoroch americkej armády v Nemecku, uviedol hovorca amerického velenia pre Európu a Afriku plukovník Martin O’Donnell. Vojaci nedávno dokončili jednu z posledných fáz programu, cvičenie práporov s kombinovanými zbraňami vo výcvikovom priestore Hohenfels.

Americké tanky Abrams na cvičení NATO v Litve
Video

Vojaci naďalej cvičia na armádnej základni Grafenwoehr v Nemecku, kým tanky nebudú pripravené na bojisko, povedal O’Donnell podľa serveru. Desať zo 70-tonových tankov je v súčasnosti v Nemecku, kde prebieha ich definitívna renovácia. Potom budú odoslané na Ukrajinu. "USA sú odhodlané urýchliť dodávku 31 tankov na Ukrajinu do jesene,“ povedal O’Donnell. Odmietol poskytnúť konkrétny časový plán, uviedlo Politico.

Správa prichádza v čase, keď americkí a ukrajinskí predstavitelia uviedli, že Ukrajina po prvý raz prenikla cez hlavnú obrannú líniu Ruska na juhovýchode krajiny. Iný predstaviteľ ministerstva obrany však varoval, že hoci tento krok predstavuje „hmatateľný úspech“ v doteraz pomalej protiofenzíve Ukrajiny, nemal by sa považovať za „veľký prielom“. Ruské sily zostávajú opevnené pozdĺž 600-míľovej frontovej línie a ukrajinskí vojaci si musia vynútiť cestu cez polia s mínami a zákopmi, pripomína Politico.

Americkí predstavitelia dúfajú, že keď tanky Abrams dorazia, pomôžu Ukrajine získať náskok pri snahe znovu dobyť územie. „Tanky sú veľmi dôležité pre obranu aj útok,“ povedal Milley v júni. „Vylepšené moderné tanky, výcvik, ktorý je s nimi spojený, schopnosť ich používať, budú základom úspechu Ukrajiny.“

Abrams je „pekelné obrnené vozidlo,“ povedal ďalší predstaviteľ ministerstva. Ale „nie je to strieborná guľka. V konečnom dôsledku je najdôležitejšie odhodlanie Ukrajiny preraziť.“

Tanky Abrams sú súčasťou sily približne 300 tankov prisľúbených západnými spojencami, vrátane tankov Leopard 2 zo Španielska a Nemecka, tankov Challenger z Veľkej Británie a ľahkých tankov Leclerc z Francúzska, dsodáva Politico.