Hlavné priority v justícii: Ktorá strana navrhne zrušiť súdnu mapu a ktorá chce obmedziť paragraf 363?

Anna Mogilevskaia | 23.09.2023 12:00
Posledný týždeň pred voľbami Pravda prináša seriál článkov o povolebných prioritách a cieľoch politických strán v kľúčových oblastiach domácej politiky. Prvý diel venujeme oblasti spravodlivosti, ktorá podľa odborníkov potrebuje rýchle, ale aj kvalitné riešenia pri viacerých problémoch. Najviac sporov totiž vyvolala nová súdna mapa, návrhy na úpravu paragrafu 363 Trestného poriadku či uznanie práv párov rovnakého pohlavia.
Vašáková: Najťažšie sa presadzovala súdna mapa
Video
Zdroj: TV Pravda

V polovici mája moc od koalície prebrala úradnícka vláda, ktorá však nemala šancu presadiť zásadné riešenia cez parlament, a preto za úlohu dostala dokončiť to, čo už bolo rozbehnuté. Ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová hneď po nástupe do funkcie mala na starosti spustenie implementácie súdnej mapy.

„Aj napriek obrovskému počtu zmien, vzhľadom na reformu, prebehla implementácia dobre aj vďaka obrovskému nasadeniu vedeniu a zamestnancov súdov,” zhodnotila pre Pravdu šéfka rezortu. Za hlavný pozitívny výsledok uplynulého volebného obdobia označila spustenie spomínanej súdnej reformy. „Teraz je dôležité, aby sa napĺňala v praxi a pokračovalo sa v jej realizácii,” uviedla ministerka.

Odkaz odborníkov

Zvrátiť výsledky súdnej reformy podľa Dubovcovej môže zlá situácia so zamestnancami súdov, ktorá si vyžaduje okamžitú stabilizáciu. Preto si myslí, že jej nástupca by mal tento problém vyriešiť ako prvý. Podľa ministerky je najhoršia situácia vo väčších mestách, kde je vysoká fluktuácia zamestnancov súdov.

„Sú to vysokoškolsky vzdelaní ľudia, ktorí robia v systéme za veľmi nízke mzdy, čo znamená, že veľmi rýchlo odchádzajú po tom, čo sa dozvedia o nejakých lepších možnostiach,” vysvetľuje podstatu problému Dubovcová. Sudcov je nedostatok a obsadenie voľného sudcovského miesta dlho trvá, pokračuje Dubovcová s tým, že toto je vec, ktorá bude na stole a ktorú bude musieť štát vyriešiť.

Podľa odborníkov nadácií Via Iuris a Zastavme korupciu nie menej dôležitou úlohou novej vlády a parlamentu bude zmena sporného paragrafu 363. „Navrhujeme spresniť legislatívnu úpravu ustanovenia § 363 Trestného poriadku tak, aby bolo jeho používanie transparentnejšie, predvídateľnejšie a zároveň aby bola zachovaná mimoriadnosť tohto opravného prostriedku,” odporúčajú mimovládky. Úprava by mala byť čo najkonkrétnejšia, nemala by obsahovať neurčité pojmy, ktoré by naďalej poskytovali širokú mieru voľnej úvahy.

žilinka Čítajte viac Žilinka odmietol dať Čaputovej rozhodnutia podľa paragrafu 363. Hlava štátu sa obracia na Ústavný súd

Ďalej by sa politici mali zamerať na reformu prokuratúry, naznačujú autori analýzy. „Prokuratúra je jednou z kľúčových inštitúcií právneho štátu a doteraz nebola prijatá žiadna komplexnejšia reforma smerujúca k zvýšeniu transparentnosti a kvality jej fungovania, ktorá by prispela k zvýšeniu dôvery verejnosti k jej činnosti a výsledkom,“ tvrdí riaditeľka Via Iuris Katarína Batková. Podľa Zuzany Petkovej z Nadácie Zastavme korupciu je prokuratúra kľúčová, pokiaľ ide o úspešnú koncovku pri odhaľovaní veľkých korupčných káuz a dôveru verejnosti v spravodlivé vyšetrovanie.

Mimovládky tiež označili za problémový spôsob, akým sa v posledných rokoch prijímajú zákony. „Legislatívny proces poslanci často obchádzajú až zneužívajú. Počas aktuálneho volebného obdobia bolo mimoriadne nadužívané skrátené legislatívne konanie,” konštatujú vo svojom stanovisku. Zo štatistík Národnej rady SR totiž vyplýva, že za končiace sa volebné obdobie prešiel skráteným procesom schvaľovania každý piaty legislatívny návrh. To je dosiaľ najvyšší podiel zákonov prijatých v skrátenom legislatívnom konaní v histórii Slovenskej republiky, upozornili nadácie.

Kandidujúce strany preto vyzvali na rešpektovanie základných princípov legislatívneho procesu. Za dôležité označili aj to, aby verejnosť mala možnosť zapojiť sa do legislatívneho procesu aj v prípade poslaneckých návrhov zákonov. „Navrhujeme tiež sprísnenie legislatívneho procesu v prípade novelizácie ústavy,” uzavreli nadácie.

Stranícke plány

Denník Pravda oslovil politické strany kandidujúce vo voľbách s otázkami o ich prioritách v oblasti spravodlivosti, ako aj o opatreniach, ktoré by chceli presadiť ako prvé. V rámci ankety sme zaslali rovnaké otázky deviatim politickým subjektom, ktoré podľa prieskumov majú sympatie viac ako dvoch percent voličov. Tri z nich – Smer-SD, Sme rodina a Republika – v stanovenom čase neodpovedali na naše otázky. Odpovede ďalších strán si môžete vyklikať nižšie.

1. Aké sú vaše ciele v oblasti justície, ak by ste boli vo vláde a mali možnosť niečo zmeniť? Čo by ste v tejto oblasti zmenili, akú sú vaše priority?

Našou víziou je každému dostupný, predvídateľný a rýchly justičný systém prinášajúci ľuďom spravodlivé a vymožiteľné riešenia ich životných situácií, s ktorými sú spojené akékoľvek právne problémy. Je pre nás dôležité, aby Slovensko bolo spravodlivou spoločnosťou s inštitúciami chrániacimi ľudské práva, s funkčnými nástrojmi a efektívnymi procesmi pre boj proti kriminalite a korupcii, s férovou trestnou politikou a poctivým legislatívnym procesom, kde ľudia na dennej báze zažívajú pocit elementárnej spravodlivosti.

2. Ak by ste mali vymenovať tri vecí, ktoré chcete v oblasti spravodlivosti dosiahnuť za najbližšie štyri roky, ak by ste boli vo vláde?

Našimi prioritnými cieľmi sú zásadná reforma prokuratúry založená na princípoch blízkych systému štátneho zastupiteľstva s výrazne obmedzenými právomocami generálneho prokurátora a procesnou autonómnosťou radových prokurátorov, skrátenie priemernej dĺžky súdnych konaní o polovicu a vytvorenie platformy “Spravodlivosť online”.

3. Čo bude úplne prvý krok, ktorý by ste na rezorte spravodlivosti spravili?

Právna úprava §363 je katastrofálna. Je to výsledok úmyselných legislatívnych zmien, ktoré z neho vytvorili príležitosť výrazne skomplikovať alebo zmariť akékoľvek vyšetrovanie. Navyše, aplikácia tohto paragrafu súčasným generálnym prokurátorom je diplomaticky povedané problematická, a to aj podľa Ústavného súdu. Preto by prvou vecou bolo presadenie nahradenia §363 novým systémom kontroly zákonnosti vyšetrovania, v ktorom by nerozhodoval generálny prokurátor, ale nezávislý a nestranný sudca pre prípravné konanie.

4. Máte v programe niečo špeciálne pre oblasť justície, súdnictva, prokuratúry, čo by ste chceli vyzdvihnúť?

“Spravodlivosť online” je projekt, ktorý bude veľmi dôležitý pre budúcnosť spravodlivosti. Vyspelé krajiny, ktorým záleží na tom, aby ich občania mali prístup k spravodlivosti, teda k rýchlemu a kvalitnému riešeniu právnych problémov a sporov, už dávno investujú do podobných projektov. Súčasťou tejto platformy bude online právna pomoc, nezávislé zhodnotenie problému alebo sporu, odhad trvania, nákladov aj potenciálneho úspechu, mediačné služby, automatizované podania, a tiež Expresný online súd, ktorý bude rozhodovať jednoduchšie spory do 10 000 eur, a to najneskôr do 60 dní.

5. Máte záujem o rezort spravodlivosti?

Úvahy o obsadzovaní rezortov naozaj nevedieme. Sústredíme sa na úspech vo voľbách, aby po nich mohla na Slovensku vzniknúť demokratická vláda, ktorá dbá na dodržiavanie zásad právneho štátu.

1. Aké sú vaše ciele v oblasti justície, ak by ste boli vo vláde a mali možnosť niečo zmeniť? Čo by ste v tejto oblasti zmenili, akú sú vaše priority?

Určite by sme sa zamerali na posilnenie kriminologického výskumu. Aktuálne je kriminologický výskum v úzadí. Je potrebné, aby slovenská trestná politika vstúpila do 21. storočia. Rovnako by som sa zamerala na rekodifikáciu občianskeho práva. Je neuveriteľné, že zákon, ktorý doslova každý deň ovplyvňuje naše životy bol prijatý takmer pred 60 rokmi. Aj v tejto oblasti máme špičkových právnikov.

2. Ak by ste mali vymenovať tri vecí, ktoré chcete v oblasti spravodlivosti dosiahnuť za najbližšie štyri roky, ak by ste boli vo vláde?

Posilnenie dôveryhodnosti voči súdom. Slovenská republika má šikovných sudcov a aj mladá generácia právnikov, ktorú som aj ja vychovávala na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, má moju dôveru. V tomto smere by som zrejme aj otvorila súdnu mapu a urobila tam isté korekcie. Tento zásah však bude musieť byť konzultovaný s tými, ktorých sa táto zmena dotýka. Myslím tým predovšetkým samotných sudcov.

Chceme otvoriť širokú odbornú diskusiu ohľadom trestnej politiky. V rámci tejto ambície by som sa snažila osloviť všetkých relevantných aktérov trestného práva (advokátov, políciu, prokurátora, sudcov, ale aj akademickú obec). Uvažovala by som aj o vytvorení Inštitútu pre výskum kriminality, tak ako to je vo vyspelých západných krajinách. Musíme sa bližšie pozrieť na základné právne predpisy (Trestný zákon, Trestný poriadok), ktoré sú základom našej trestnej politiky. Nebála by som sa ani komplexnej rekodifikácii trestného práva v Slovenskej republike.

Posledná oblasť je súkromné právo. V tomto smere by som mala ambíciou predložiť do parlamentu aj nový Občiansky zákon a Zákon o obchodných spoločnostiach a družstvách.

3. Čo bude úplne prvý krok, ktorý by ste na rezorte spravodlivosti spravili?

Rekodifikácia troch základných predpisov (Trestného zákona, Trestného poriadku a Občianskeho zákonníka) je veľmi náročná a komplikovaná úloha. Určite by som okamžite pristúpila k zriadeniu rekodifikačných komisii na Ministerstve spravodlivosti SR. Viem, že rekodifikačná komisia pre rekodifikáciu súkromného práva v Slovenskej republike už existuje, dokonca už sú zverejnené aj niektoré legislatívne návrhy.

4. Máte v programe niečo špeciálne pre oblasť justície, súdnictva, prokuratúry, čo by ste chceli vyzdvihnúť?

V rámci nášho programu máme viacero vecí, ktoré by sme chceli presadiť. Nebudem však na tomto mieste vyhlasovať „bombastické“ návrhy. Všetky zásadné zmeny v justícii a na prokuratúre sa musia prerokovať s osobami, ktorých sa to bezprostredne dotýka (sudcovia a prokurátori). Som si istá, že spoločne dokážeme nájsť riešenia, ktoré budú najlepšie pre občanov a zároveň budú vychádzať zo skúseností sudcov a prokurátorov.

5. Máte záujem o rezort spravodlivosti?

Všetko majú v rukách voliči. Ak nám dajú dôveru 30. septembra 2023, tak si to budeme veľmi vážiť a spravíme všetko, aby sme ich reprezentovali na najvyššej úrovni.

1. Aké sú vaše ciele v oblasti justície, ak by ste boli vo vláde a mali možnosť niečo zmeniť? Čo by ste v tejto oblasti zmenili, akú sú vaše priority?

Presadzujeme zmenu ústavy, aby sme ju samotnú chránili pred bezbrehými atakmi politikov, chceme sťažiť proces jej zmien, aby bol transparentný a viac predvídateľný. V ústave chceme zmeniť postavenie prokuratúry na štátne zastupiteľstvo a zaradiť ho pod výkonnú moc v ústave. Navrhujeme, aby šéfa tejto inštitúcie navrhoval v budúcnosti minister spravodlivosti.

Na súdnu reformu chceme nadviazať plnou elektronizáciou súdneho konania, novým obchodným registrom s možnosťou zápisu nielen cestou súdu a notárov, ale aj advokátmi. Súdom a sudcom vytvoríme podmienky, aby vedeli účinne a zrozumiteľne vysvetliť svoje rozhodnutia. Urobíme opatrenia, aby sa o etike v justícii „len“ nerozprávalo, ale vedeli sme rozlišovať, čo je etická dilema sudcov, advokátov, notárov, prokurátorov a ako sa má riešiť.

Slovensko potrebuje novú trestnú politiku s novými pravidlami pre zrýchlenie trestného konania s vyriešením problému § 363 Trestného poriadku, aby generálny prokurátor mohol kauzy len otvárať, nie zatvárať, podržiavať. Slovensko potrebuje nové nastavenie trestov, osobitne pre drogovú trestnú politiku. Trestné stíhanie za menšie množstvá marihuany treba zrušiť. Ženy potrebujeme účinnejšie chrániť pred násilím, preto presadzujeme podmienku súhlasu pri sexe ako súčasť definície trestného činu znásilnenia. Páchateľom sexuálneho zneužívania detí chceme automaticky zakázať prácu s deťmi. Ak by sme boli vo vláde, vieme bezodkladne na stôl položiť pripravené nové pravidlá jednoduchšieho trestného konania so zmenou § 363, rovnako vieme predložiť konkrétne znenie pre nové nastavenie trestných činov a trestov, všetko v paragrafovom zne­ní.

Ako kľúčovú reformu v justícii budeme presadzovať nový občiansky zákonník so svojou dvojičkou zákonom o obchodných spoločnostiach. Občiansky zákonník dá nový základ pre ochranu ich dôstojnosti, ich práv, v každej situácii, v prípade ich osobného, majetkového rozkvetu, ale aj v prípade osobitne zdravotnej núdze. V prvom roku vládnutia vieme predložiť konkrétne znenia oboch kódexov do legislatívneho procesu.

Jednoznačne budeme presadzovať pre páry rovnakého pohlavia ich uznanie aj s ochranou práv detí, ktoré vyrastajú v týchto rodinách. Právnu úpravu vieme predložiť, paragrafové znenie je pripravené.

Presadzujeme reformu väzenstva s plným uplatňovaním alternatívnych trestov všade tam, kde výkon trestu odňatia slobody nie je nevyhnutný. Súčasne s cieľom zabezpečenia takých humánnych podmienok vo väzenstve, aby odsúdení mali reálnu šancu na resocializáciu a dôstojný návrat do spoločnosti. Pravidlá pre tieto opatrenia máme pripravené a vieme ich okamžite predložiť.

2. Ak by ste mali vymenovať tri vecí, ktoré chcete v oblasti spravodlivosti dosiahnuť za najbližšie štyri roky, ak by ste boli vo vláde?

Nová trestná politika pre trestný proces (vyriešenie problému § 363), pre spravodlivé tresty (nová drogová trestná politika, ochrana žien, detí, útokov pre motív povolania, ako sú záchranári, novinári). Vieme predložiť plné paragrafové znenia týchto zmien obratom. Nový občiansky zákonník a nový zákon o obchodných spoločnostiach. Do roka vieme predložiť návrhy do legislatívneho procesu. Zmena ústavy pre jej ochranu samotnú, aby z nej už nebol trhací kalendár. Zmena prokuratúry na štátne zastupiteľstvo s podradením pod výkonnú moc v ústave, návrh na vymenovanie generálneho prokurátora chceme dať ministrovi spravodlivosti.

3. Čo bude úplne prvý krok, ktorý by ste na rezorte spravodlivosti spravili?

Vyriešenie problému § 363, aby korupcia bola stíhaná, aj novej drogovej trestnej politiky, aby kvôli marihuane sme ľuďom neničili životy.

4. Máte v programe niečo špeciálne pre oblasť justície, súdnictva, prokuratúry, čo by ste chceli vyzdvihnúť?

Máme komplexný návrh pre novú trestnú politiku na Slovensku, ktorý vieme obratom realizovať. Chceme zmeniť trestný proces, vyriešiť problém § 363, nanovo nastaviť trestné činy a tresty, urobiť reformu väzenstva, zmeniť prokuratúru na štátne zastupiteľstvo a ministrovi spravodlivosti dať oprávnenie menovať generálneho prokurátora. Chceme konečne presadiť moderný občiansky zákonník a zákon o obchodných spoločnostiach, aby sa tu ľuďom dôstojne žilo i podnikalo. Chceme chrániť ústavu, aby z nej už nebol trhací kalendár.

5. Máte záujem o rezort spravodlivosti?

Áno, máme úprimnú ambíciu dokončiť reformu justície, zameranú teraz kľúčovo na zvýšenie jej kvality, jej dôveryhodnosti, ak by to bolo možné a ľudia by nám dali dôveru, tak aj z pozície ministerky spravodlivosti.

1. Aké sú vaše ciele v oblasti justície, ak by ste boli vo vláde a mali možnosť niečo zmeniť? Čo by ste v tejto oblasti zmenili, akú sú vaše priority?

Prioritou je zlepšenie vymožiteľnosti práva a dokončenie procesu očisty justície, najmä: dohliadnutím na realizáciu súdnej mapy, zavedením rozpočtovania súdov podľa ich výkonnosti a vyriešením problému s prísediacimi na súdoch.

2. Ak by ste mali vymenovať tri vecí, ktoré chcete v oblasti spravodlivosti dosiahnuť za najbližšie štyri roky, ak by ste boli vo vláde?

Reforma prokuratúry vrátane obmedzenia právomoci generálneho prokurátora podľa § 363 Trestného poriadku, zlepšenie pravidiel pre konkurzy, dobrovoľné dražby, exekúcie, zlepšením procesných pravidiel pred súdmi) a prijatie pravidiel pre lepšiu tvorbu práva a stíšenie legislatívneho procesu.

4. Máte v programe niečo špeciálne pre oblasť justície, súdnictva, prokuratúry, čo by ste chceli vyzdvihnúť?

5. Máte záujem o rezort spravodlivosti?

1. Aké sú vaše ciele v oblasti justície, ak by ste boli vo vláde a mali možnosť niečo zmeniť? Čo by ste v tejto oblasti zmenili, akú sú vaše priority?

Neskorá spravodlivosť účastníkom v mnohých prípadoch už neprináša veľký zmysel – napr. v rodinných veciach deti odrástli, a v obchodných veciach firmy skrachovali. Za týmto účelom chceme aj posilniť justičný aparát a zvýšiť platy súdnych úradníkov, ktorí zo súdov po nabratí skúseností odchádzajú do súkromnej sféry za lepším zárobkom.

2. Ak by ste mali vymenovať tri vecí, ktoré chcete v oblasti spravodlivosti dosiahnuť za najbližšie štyri roky, ak by ste boli vo vláde?

Tiež je naším cieľom zvýšiť efektívnosť v justícií takým spôsobom, že motivujeme občanov k zastúpeniu advokátmi, ktorí svojimi profesionálne vypracovanými podaniami súdom zjednodušujú prácu pri konaní. Ďalším vážnym problémom, ktorí trápi podnikateľov a občanov sú reálne nevymožiteľné pohľadávky. V tomto smere chceme na úvod zaviesť neplatenie daní zo súdne vymáhaných nezaplatených pohľadávok a následne po odbornom dialógu urobiť aj ďalšie systémové opatrenia na zlepšenie reálnej vymožiteľnosti práva na Slovensku.

3. Čo bude úplne prvý krok, ktorý by ste na rezorte spravodlivosti spravili?

V prvom rade musíme prehodnotiť zavedenú súdnu reformu, či sa ňou skutočne dosiahlo očakávané. Ďalej za podstatné považujeme skrátiť lehoty pre rozhodovanie súdov, a to aj formou zákonného určenia lehôt sudcom na rozhodnutie v štandardných veciach.

4. Máte v programe niečo špeciálne pre oblasť justície, súdnictva, prokuratúry, čo by ste chceli vyzdvihnúť?

Veľmi dobre chápeme tomu, že bez fungujúcej justície, ktorá najmä stráži, aplikuje, či vymáha plnenie nastoleného právneho poriadku, Slovensko nemôže byť právnym štátom.

5. Máte záujem o rezort spravodlivosti?

Samozrejme, ak by sme po voľbách od občanov dostali mandát, sme odborne pripravení zastrešiť aj rezort spravodlivosti.

1. Aké sú vaše ciele v oblasti justície, ak by ste boli vo vláde a mali možnosť niečo zmeniť? Čo by ste v tejto oblasti zmenili, akú sú vaše priority?

V rámci dlhodobej vízie sa chceme zamerať na: posilnenie ľudských zdrojov v oblasti justície (príprava budúcich sudcov a ich formácia, zatraktívnenie pracovných miest v oblasti justičného personálu a zboru väzenskej a justičnej stráže, celoživotné vzdelávanie), reformu trestnej politiky štátu tak, aby sme aplikovali tzv. tresty na mieru a preferovali u prvopáchateľov a mladistvých alternatívne tresty. Potrebne sú aj zmeny v trestnom procese tak, aby sme zefektívnili vyšetrovanie trestných činov.

2. Ak by ste mali vymenovať tri vecí, ktoré chcete v oblasti spravodlivosti dosiahnuť za najbližšie štyri roky, ak by ste boli vo vláde?

Reforma trestnej politiky a trestného procesu, zavedenie inštitútu súkromných nadácií pre správu vlastného majetku, rozvoj programov pre výkon alternatívnych trestov.

3. Čo bude úplne prvý krok, ktorý by ste na rezorte spravodlivosti spravili?

Stretli by sme sa s predstaviteľmi všetkých zložiek justície, ktoré patria do rezortu spravodlivosti s cieľom nastaviť pravidlá komunikácie a spolupráce pri všetkých zmenách, ktoré budeme realizovať.

4. Máte v programe niečo špeciálne pre oblasť justície, súdnictva, prokuratúry, čo by ste chceli vyzdvihnúť?

Reforma trestnej politiky, pretože v jej centre je človek a jeho ľudská dôstojnosť. Som presvedčený, že prispeje k tomu, aby sme sa na Slovensku cítili lepšie a bezpečnejšie.

5. Máte záujem o rezort spravodlivosti?

Áno.

1. Aké sú vaše ciele v oblasti justície, ak by ste boli vo vláde a mali možnosť niečo zmeniť? Čo by ste v tejto oblasti zmenili, akú sú vaše priority?

Vytvoríme podmienky na zriadenie parlamentných vyšetrovacích komisií. Budeme presadzovať revíziu Ústavy SR, spresnenie právomocí hlavy štátu, vlády a parlamentu, odstránenie bielych miest v zákone (menovanie, odvolávanie, referendum, právomoci atď.) aby sa zabránilo ústavnému chaosu a právnej neistote.

2. Ak by ste mali vymenovať tri vecí, ktoré chcete v oblasti spravodlivosti dosiahnuť za najbližšie štyri roky, ak by ste boli vo vláde?

Navrhujeme zmenu stalinistického modelu prokuratúry, zavedenie systému náhodného prideľovania prípadov prokurátorom prostredníctvom počítačového systému (ako je to na súdoch) a obmedzenie negatívnych dopadov rozhodnutí generálneho prokurátora.

3. Čo bude úplne prvý krok, ktorý by ste na rezorte spravodlivosti spravili?

Podporujeme oddelenie polície a policajnej inšpekcie.

4. Máte v programe niečo špeciálne pre oblasť justície, súdnictva, prokuratúry, čo by ste chceli vyzdvihnúť?

Právna istota: zabránenie schvaľovaniu šalátových zákonov, dostatočne nepredrokovaných legislatívnych zmien. Sme za jasnú a transparentnú tvorbu zákonov. Zvýšenie možnosti zabavenia majetku štátom, zabezpečenie toho, aby vyšetrované osoby neboli schopné prevádzať majetok na iné osoby. Transparentnosť štátnej pomoci, aby verejnosť vedela, kto a v akej výške dostáva štátnu pomoc.

5. Máte záujem o rezort spravodlivosti?

Túto otázku budeme riešiť keď bude aktuálna. Našou prioritou je zabezpečiť zastúpenie Maďarov v parlamente.

1. Aké sú vaše ciele v oblasti justície, ak by ste boli vo vláde a mali možnosť niečo zmeniť? Čo by ste v tejto oblasti zmenili, akú sú vaše priority?

Presadíme dve zásadné opatrenia, aby rozsudky boli vydávané v predvídateľnom čase. Stanovíme povinnosť prvostupňových súdov rozhodnúť do jedného roka od podania návrhu a nedodržanie zákonnej lehoty bude zakladať právo účastníkov konania na primerané zadosťučinenie. Zvážime aj zavedenie lehoty pre právoplatné rozhodnutia najneskôr do dvoch rokov. Zdigitalizujeme justíciu, pričom predpokladáme výhradné používanie elektronického namiesto papierového spisu. Rovnako bude fungovať aj nový digitálny Obchodný register.

2. Ak by ste mali vymenovať tri vecí, ktoré chcete v oblasti spravodlivosti dosiahnuť za najbližšie štyri roky, ak by ste boli vo vláde?

Ochránime Špecializovaný trestný súd a Úrad špeciálnej prokuratúry a zakotvíme ich v ústave. Zrušíme paragraf 363 a zreformujeme prokuratúru. Presadíme novelu Trestného zákona a Trestného poriadku

3. Čo bude úplne prvý krok, ktorý by ste na rezorte spravodlivosti spravili?

Prioritami nášho programu pre spravodlivé Slovensko, ktoré sa dajú realizovať v oblasti spravodlivosti od prvého dňa po voľbách sú zrušenie paragrafu 363 a oklieštenie právomocí generálneho prokurátora spolu so skrátením jeho volebného obdobia. Následne by sme rozbehli procesy spojené s naštartovaním komplexnej reformy prokuratúry, prípravou novely Trestného zákona a Trestného poriadku a digitalizáciou­ súdov.

4. Máte v programe niečo špeciálne pre oblasť justície, súdnictva, prokuratúry, čo by ste chceli vyzdvihnúť?

Ako jediná strana navrhujeme zrušenie zneužívaného paragrafu 363. Myslíme si, že jeden človek, v osobe generálneho prokurátora, nesmie mať v rukách moc celého súdnictva a podľa svojho uváženia rozhodovať o vine a nevine.

5. Máte záujem o rezort spravodlivosti?

Strana Demokrati je najlepšie vybavená slúžiť ľuďom na rezorte spravodlivosti, ako z personálneho hľadiska, tak aj z toho odborného. Máme silný tím odborníkov, na čele s Jurajom Šeligom a Pavlom Nechalom, ktorí už viackrát svojimi činmi dokázali, že sú pripravení a odhodlaní bojovať za to, aby na Slovensku platil zákon pre každého rovnako.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ