Hlavné priority v obrane: Kto chce vystúpiť z NATO a kto by na armádu dával menej?

Henrieta Mihalková | 24.09.2023 18:17
Kým úradnícky minister hovorí o revolučných zmenách a potrebe pokračovať v rozbehnutom, vrátane podpory Ukrajiny, niektoré politické subjekty sa v kampani prezentujú nápadmi o vystúpení z NATO či zoštíhlení rozpočtu. V pláne majú hĺbkový audit a jedna zo strán by chcela Ozbrojené sily premenovať. Aké plány majú s rezortom obrany po voľbách politické strany a hnutia? Čo budú prvé veci, do ktorých sa pustia?
Prvá slovenská stíhačka F-16
Video
Zdroj: MO SR

Denník Pravda sa v rámci predvolebného seriálu pozrel aj na oblasť obrany. Oslovil úradníckeho ministra, experta na obranu a do tretice aj politické subjekty. Kandidujúcich strán sa Pravda pýtala na priority v obrane aj opatrenia, ktoré by chceli presadiť ako prvé. V rámci ankety sme zaslali rovnaké otázky politickým subjektom, ktoré podľa prieskumov majú sympatie viac ako dvoch percent voličov. Tri z nich – Smer-SD, Sme rodina a OĽaNO – v stanovenom čase na otázky neodpovedali. Odpovede strán, ktoré odpovedali, si môžete vyklikať nižšie.

Robert Fico, Peter Pellegrini, Michal Šimečka a Milan Uhrík Čítajte viac Hlavné priority v justícii: Ktorá strana navrhne zrušiť súdnu mapu a ktorá chce obmedziť paragraf 363?

Zmeny sa odrazia v hodnotení NATO

Rezort obrany prevzal v roku 2020 po Petrovi Gajdošovi zo Slovenskej národnej strany (SNS) Jaroslav Naď (Demokrati, predtým OĽaNO). Po páde vlády Eduarda Hegera a vymenovaní úradníckej vlády prevzal ministerský post Martin Sklenár. V rezorte nebol nováčikom, pretože dovtedy pôsobil na pozícii generálneho riaditeľa Sekcie obrannej politiky Ministerstva obrany.

„Výzvou bolo pre mňa osobne zachovanie kontinuity smerovania, efektivity a tempa, v akom rezort fungoval za uplynulé takmer tri roky,“ uviedol pre Pravdu. Volebné obdobie 2020 až 2023 zhodnotil ako úspešné k čomu prispeli „revolučné zmeny“.

Prvý rok sa niesol v znamení pandémie a zdedeného stavu v rezorte. Kľúčovou udalosťou toho nasledujúceho bola zase evakuácia z Afganistanu a štart modernizácie. „Napokon uplynulý rok bol a je jednoznačne o posilňovaní obrany SR, modernizácii Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) a súbežne o pevnom spojenectve a podpore obeti agresie, napadnutého suseda – Ukrajiny,“ skonštatoval.

Posledné tri roky bolo zásadné pre rozvoj rezortu aj podľa odborníka na obranu Petra Bátora, ktorý je členom Stálej delegácie pri NATO. „Porovnať sa dajú snáď len s predvstupovým obdobím do Aliancie. V obrane sa urobilo viac ako snáď za celú dekádu predtým. Toto hodnotenie bude odrazené aj v hodnotení NATO,“ uviedol pre Pravdu.

Tri pozitívne udalosti podľa úradníckeho ministra:

 1. modernizácia,
 2. posilnenie obrany – spojenci,
 3. legislatívny, strategický a plánovací rámec.

Tri pozitívne udalosti podľa odborníka:

 1. vyššie investície a možnosť obstarať novú techniku,
 2. modernizačné projekty, investície do vojakov, infraštruktúry, kasární, pomoc zo zahraničia ako výmena za pomoc Ukrajine (tanky, protivzdušná obrana (PVO), zľavy na nové vybavenie),
 3. vyšší medzinárodný kredit za postoj k ruskej agresii na Ukrajine,
 4. žiadne škandály z prostredia vojenskej spravodajskej služby.
Vozidlá 4x4 Oshkosh
Vozidlá 4x4 Oshkosh
+7Vozidlá 4x4 Oshkosh

Významným krokom bola podľa Sklenára najmä modernizácia armádnej techniky, vrátane obstarávania novej kolesovej a pásovej techniky – Patria, CV-90 či delostreleckých systémov, no doriešiť museli aj nedostatky z minulosti ako dovybavenie vrtuľníkov UH-60 M Black Hawk. Armáde postupne prichádzajú aj tanky Leopard. Slovensko je bližšie k stíhačkám F-16, ale aj k obstaraniu PVO. „Slovenská republika sa týmito krokmi začala odpútavať od zastaranej sovietskej techniky smerom k moderným ozbrojeným silám,“ skonštatoval minister.

Za úspech pokladá aj to, že vlani zregrutovali najväčší počet ľudí za posledných desať rokov. Bátor v tomto prípade vníma nedostatky. Myslí, že aj napriek snahe nie sú OS SR personálne naplnené tak, ako by si to zaslúžili. Sklenár doplnila, že hlavnou výzvou budú predovšetkým špecializované odbornosti, v ktorých musí rezort obrany efektívne konkurovať súkromnému sektoru.

Ako NATO ochráni slovenské nebo? Vysvetľuje minister obrany
Video
Zdroj: MO SR

Obranyschopnosť Slovenska posilnilo podľa Sklenára aj prijatie Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO. Nie je to „len“ technika, čo rezortu pomáha napredovať. Za zásadnú považuje novelu zákona o OS SR, ktorá začlenila Slovensko do systému obrany východného krídla NATO.

Súčasná „veľká modernizácia“ je zarámcovaná aj novými dokumentmi, a preto nie je živelným procesom, ale výsledkom plánovania, uviedol minister. „Okrem toho bol aktualizovaný Plán použitia OS SR v čase vojny, ktorý berie do úvahy aj poučenia z rusko-ukrajinskej vojny a celkovo zvyšuje úroveň pripravenosti štátu na obranu,“ dodal.

Šetrenie by bolo nezodpovedné

Do problémov sa rezort obrany dostal najmä pre jeho dlhodobé podfinancovanie. Ani po rokoch, ktoré mu priali, by nemal zaspať na vavrínoch. Armádu potrebuje Slovensko urýchlene rozvíjať tak, aby bola moderná a dobre vycvičená. „Preto treba dotiahnuť prezbrojenie pozemných jednotiek a zabezpečiť ich výcvik s modernou výzbrojou. Na to je nutné udržať stabilný obranný rozpočet na úrovni minimálne 2 percent z HDP a z nich vyčleňovať aspoň 20 percent na hlavnú výzbroj a techniku a súvisiaci výskum podľa kritérií NATO,“ vyzdvihol. Šetrenie na obrane by bolo nezodpovedné aj pre situáciu na Ukrajine.

Tri problematické oblasti podľa úradníckeho ministra:

 1. dotiahnutie modernizačných projektov a znižovanie investičného dlhu spôsobeného rokmi podfinancovania rezortu obrany,
 2. personál,
 3. Ukrajina.

Priamy vplyv na našu bezpečnosť bude mať výsledok vojny na Ukrajine. V podpore susedov, vrátane výcviku ukrajinských vojakov, by sme preto podľa Sklenára nemali ustať.

Nová vláda by si mala podľa odborníka Bátora dať záležať na tom, aby doťahovala veci do konca. „Okamžite po sformovaní novej vlády bude potrebné pokračovať v dobudovaní ťažkej mechanizovanej brigády a to praktickými krokmi – začať posledné obstarávania čo možno najskôr a vyčleniť na to potrebné zdroje. Budú to nemalé zdroje, ale toto je jediné riešenie, ktoré musíme prijať,“ zdôraznil.

Potrebuje Slovensko povinnú vojenskú službu? Vysvetľuje minister obrany Sklenár
Video
Zdroj: TV Pravda

Poľaviť by sa nemalo ani v spoločných cvičeniach so spojencami v zahraničí. Dotiahnuť bude treba aj novú protivzdušnú a protiraketovú obranu. „A poslednú by som vyzdvihol schopnosť prijať zahraničných vojakov, ak to bude potrebné. Mať pre nich vytvorené podmienky na ich pôsobenie na Slovensku – od ubytovacích kapacít až po poslednú infraštruktúru,“ do­dal.

So Sklenárom sa zhoduje, že základom sú zdroje, teda dve percentá HDP na obranu. Na sanovanie obrany bude treba však viac. „Dohoda naprieč politickým spektrom o stabilnom financovaní našej obrany by bola ideálnym riešením, aj keď som si vedomý, že toto je skôr z oblasti zbožných prianí,“ podotkol Bátor.

Čo by minister odkázal budúcej vláde?

„Vláda by na prvom mieste mala zachovať súčasné zameranie zahraničnej a obrannej politiky v rámci nastavenej euroatlantickej orientácie. Tá predstavuje základné bezpečnostné a obranné ukotvenie SR. To sa v súčasnosti na pozadí prebiehajúcej rusko-ukrajinskej vojny ukazuje ako stále dôležitejšie. Aj preto by nová vláda pokračovať v trende udržateľného zvyšovania obranných výdavkov. V tejto oblasti by rozhodne nemala šetriť, pretože šetriť na poistke štátu sa ešte nikomu neoplatilo. V neposlednom rade by som rád apeloval na zachovanie demokratickej kontroly Ozbrojených síl SR – verím, že len preventívne,“ uviedol dosluhujúci minister obrany Martin Sklenár.

Na čo by sa mala budúca vláda zamerať podľa odborníka:

 1. kontinuita v duchu „nemeniť opäť a opäť rozhodnutia, ale dotiahnuť ich do konca“,
 2. pokračovať v pomoci Ukrajine, s tým súvisí pomoc nášmu obrannému priemyslu,
 3. dohoda medzi stranami na viac ako 2 percentách HDP na obranu,
 4. dobudovanie ťažkej mechanizovanej brigády,
 5. personálna stabilizácia OS SR,
 6. cvičenia so spojencami.

Priority kandidujúcich subjektov si môžete pozrieť na nasledujúcich stranách

Hlas – sociálna demokracia

Odpovedal Peter Kmec.

1. Aké sú vaše ciele v oblasti obrany, ak by ste boli vo vláde a mali možnosť niečo zmeniť? Čo by ste v obrane zmenili, aké sú vaše priority?

OS SR musia zostať súčasťou kolektívnej obrany v rámci západných štruktúr. Musíme ale zmeniť svoj prístup z pasívneho prijímateľa personálnej aj materiálnej pomoci od krajín Aliancie a EÚ na suverénneho člena schopného brániť vlastné územie vlastnými silami a prostriedkami minimálne v prvých dňoch prípadného konfliktu. V oblasti rozpočtu bude potrebné nielen udržať stanovené 2 percentá HDP ale hlavne ich zmysluplne a efektívne využívať na budovanie obranyschopnos­ti SR.

V oblasti výstavby OS SR musí dôjsť nielen k výmene techniky, ale aj ku generačnej zmene taktiky a s tým spojeného výcviku. Prioritou musí byt efektívne využívanie novokúpenej techniky a zladenie vycvičenosti personálu.

V oblasti spôsobilostí sa musia rozvinúť prvky digitálneho prieskumu, rádioelekronického boja, využívania sofistikovaných prvkov protilietadlovej, protidronovej aj protitankovej obrany.

V oblasti personálnej politiky je potrebná stabilizácia personálu – trvalá podpora sociálneho zabezpečenia ale aj odborného vzdelávania v SR a v zahraničí už na taktickom stupni.

Pre vojenských dôchodcov je potrebné zladenie valorizácie dôchodkov v rovnakých termínoch a rovnakej úrovni ako u ostatných typov dôchodkov a zároveň návrat ku kultivovanej diskusii so stavovskými a záujmovými organizáciami.

V oblasti výskumu, vývoja a podpory domáceho priemyslu je potrebné sústrediť sa na oblasti, v ktorých má Slovensko perspektívne kapacity a tie rozvíjať a podporovať hlavne zavádzaním slovenskej techniky do výzbroje OS SR.

2. Ak by ste mali vymenovať 3 veci, ktoré chcete v obrane dosiahnuť za najbližšie štyri roky, ak by ste boli vo vláde, ktoré by to boli?

 1. Prioritou bude opätovne nadobudnutie plnej spôsobilosti ochrany vzdušného priestoru Slovenskej republiky vlastnými silami a prostriedkami (integrácia radarov do národného aj medzinárodného systému sledovania vzdušného systému, stíhačky, funkčná protivzdušná obrana, protidronová obrana).
 2. Bude potrebné zabezpečiť získanie plných operačných spôsobilosti v hlavných modernizačných projektoch, teda nielen nakúpiť techniku, ale mať aj vybudovanú infraštruktúru a vycvičený personál na jej maximálne efektívne využitie. Zároveň bude potrebné doplniť jednotlivé taktické celky o chýbajúce druhy techniky (napr. spojovacia, ženijná, vyprosťovacia, prvky logistiky a pod.)
 3. V oblasti personálu je dôležitá stabilita a zlepšenie podmienok pre osobnostný rozvoj personálu tak, aby sa povolanie profesionálny vojak stalo atraktívnym pre mladých ľudí.

3. Čo bude úplne prvý krok, ktorý by ste na rezorte obrany spravili?

Nakoľko podľa našich informácii jediný systém PVO – talianska MAMBA umiestnený pri Bratislave – má plánované vyčlenenie na územie Slovenska iba do februára 2024, bude potrebné vyriešiť so spojencami poskytnutie pomoci PVO do doby obstarania vlastných systémov s dôrazom na ochranu východnej hranice a prvkov kritickej a energetickej infraštruktúry SR.

4. Máte v programe niečo špeciálne pre oblasť obrany, čo by ste chceli vyzdvihnúť?

Ako som už spomínal – našim cieľom je zahájiť nielen obmenu techniky, ale aj výstavbu komplexných spôsobilostí s dôrazom na využívanie hlavne moderných zbraňových systémov smerom k elektronizácii a digitalizácii bojiska.

5. Máte záujem o rezort obrany?

V prípade, že Hlas získa dôveru od občanov máme záujem o rezort obrany. Uvedomujeme si však, že po pôsobení vlád Matoviča, Hegera a Ódora pôjde o mimoriadne náročnú úlohu vrátiť dôveru občanov v OSSR.

Progresívne Slovensko

1. Aké sú vaše ciele v oblasti obrany, ak by ste boli vo vláde a mali možnosť niečo zmeniť? Čo by ste v obrane zmenili, aké sú vaše priority?

Ukončiť zlozvyk večne sa meniacich priorít modernizácie, zamerať sa na vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády so všetkým, čo s ňou súvisí. Zatraktívniť službu v ozbrojených silách a rozchodiť systém aktívnych záloh. Lepšie zapojiť rezort obrany do medzinárodnej spolupráce, nech máme väčší vplyv na rozhodnutia NATO a EÚ v obrane.

2. Ak by ste mali vymenovať 3 veci, ktoré chcete v obrane dosiahnuť za najbližšie štyri roky, ak by ste boli vo vláde, ktoré by to boli?

Pokračovať budeme vo vojenskej pomoci a spolupráci s Ukrajinou. Obrana Slovenska sa nezačína hranicami. Čím ďalej od nášho územia sa nám podarí udržať vojská agresora, tým lepšie pre bezpečnosť Slovenska. Vojenská podpora Ukrajiny už dávno nie je iba charita – posilňuje bezpečnosť Slovenska a vytvára príležitosti aj pre náš priemysel.

Započať chceme prácu na detailnom, záväznom pláne rozvoja rezortu obrany, s míľnikmi a vyčíslenými nákladmi, presahujúcom volebné obdobie, pre ktorý budeme hľadať parlamentnú podporu.

Zásadne potrebujeme zmeniť prístup v informovaní verejnosti. Utajovať len to, čo je nevyhnutné pre obranu vlasti. Vysvetľovať otvorene a zrozumiteľne výhody a riziká kľúčových modernizačných či iných rozhodnutí súvisiacich s obranou.

3. Čo bude úplne prvý krok, ktorý by ste na rezorte obrany spravili?

Uistiť zamestnancov, civilných aj vojenských, že nová vláda neprišla robiť čistky. Slovensko potrebuje ako soľ kompetentných a kvalitných odborníkov a odborníčky na obranu, ktorí majú aj silnú osobnú integritu. Našim cieľom musí byť rozšíriť túto komunitu, nie rozdeľovať.

4. Máte v programe niečo špeciálne pre oblasť obrany, čo by ste chceli vyzdvihnúť?

Spomínaný dôraz na aktívnejšiu obrannú diplomaciu v zahraničí. Rozhodnutia prijaté v NATO či EÚ určujú do veľkej miery konečnú podobu našich obranných síl a obranyschopnosť tejto krajiny. Potrebujeme tie rozhodnutia aktívne formovať tak, aby boli maximálne výhodné pre bezpečnosť našich občanov a krajiny, ale aj dobré pre naše podniky. Tak robia všetky úspešné členské krajiny NATO a EÚ.

5. Máte záujem o rezort obrany?

Úvahy o obsadzovaní rezortov nevedieme. Sústredíme sa na úspech vo voľbách, aby po nich mohla na Slovensku vzniknúť demokratická a proeurópska vláda, ktorá dbá na dodržiavanie zásad právneho štátu.

SaS

Odpovedal Ivan Bilohuščin.

1. Aké sú vaše ciele v oblasti obrany, ak by ste boli vo vláde a mali možnosť niečo zmeniť? Čo by ste v obrane zmenili, aké sú vaše priority?

Tu nie je veľmi čo vymýšľať, ciele sú pre všetky demokratické strany rovnaké. Hlavným cieľom je vybudovanie ozbrojených síl v súlade s cieľmi spôsobilostí požadovaných zo strany NATO. Primárne ide o vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády, zabezpečiť však potrebujeme aj protivzdušnú obranu štátu a ďalšie spôsobilosti. Prioritou bude tiež zabezpečenie odolnosti voči hybridným hrozbám v informačnom a kybernetickom priestore.

2. Ak by ste mali vymenovať 3 veci, ktoré chcete v obrane dosiahnuť za najbližšie štyri roky, ak by ste boli vo vláde, ktoré by to boli?

 • Zvýšenie podielu investícií z cca 20 na 30% a zrýchlene tempa technickej modernizácie,
 • transparentnosť rezortu na úrovni najlepších krajín NATO,
 • reforma obranného plánovania,
 • zavedenie moderného taktického modelu pre mechanizované brigády,
 • posilnenie brannej výchovy na školách

3. Čo bude úplne prvý krok, ktorý by ste na rezorte obrany spravili?

Dôkladný personálny a procesný audit a dôkladný audit všetkých obstarávaní a zmlúv.

4. Máte v programe niečo špeciálne pre oblasť obrany, čo by ste chceli vyzdvihnúť?

Hlavný bod nášho programu je zvýšenie podielu investícií pre maximálne urýchlenie modernizácie OS SR. To sa nebude každému páčiť, lebo obsahuje aj optimalizáciu personálnych nákladov. Sme však presvedčení, že technická modernizácia musí byť v najbližších rokoch jednoznačnou prioritou.

5. Máte záujem o rezort obrany?

Áno.

Hnutie Republika

1. Aké sú vaše ciele v oblasti obrany, ak by ste boli vo vláde a mali možnosť niečo zmeniť? Čo by ste v obrane zmenili, aké sú vaše priority?

Začali by sme s prípravou Slovenska na situáciu, v ktorej by sa muselo vedieť brániť samé. V programe pre obranu máme ako dve hlavné priority vypovedanie tzv. Obrannej zmluvy (DCA) s USA a obnovu Armády Slovenskej republiky. Nevieme, kam bude až eskalovať vojna na Ukrajine, a preto Slovensko musí byť pripravené aj na možnosť prípadnej vojenskej neutrality. Ak by Ukrajina vstúpila do NATO a hrozilo by rozšírenie konfliktu na územie SR, tak by sme iniciovali ľudové hlasovanie o zotrvaní, resp. o vystúpení z NATO.

2. Ak by ste mali vymenovať 3 veci, ktoré chcete v obrane dosiahnuť za najbližšie štyri roky, ak by ste boli vo vláde, ktoré by to boli?

Zrušiť americké vojenské základne na Slovensku (zmluvu DCA). Túto bilaterálnu zmluvu považujeme za nadbytočnú, keďže Slovensko je už aj tak členom NATO. Začať s obnovou Armády SR, vrátane jej premenovania z OS SR na pôvodný názov Armáda SR. Obnoviť protivzdušnú obranu SR. Posilniť v armáde princíp vlastenectva a patriotizmu.

3. Čo bude úplne prvý krok, ktorý by ste na rezorte obrany spravili?

Hĺbkový audit stavu OS SR. Nemyslíme tým len audit zmlúv na Ministerstve obrany, ale aj hĺbkovú inventarizáciu fyzických objektov a zásob OS SR vrátane reálneho posúdenia ich technického stavu.

4. Máte v programe niečo špeciálne pre oblasť obrany, čo by ste chceli vyzdvihnúť?

Hnutie Republika je za presadzovanie neutrálnejšej a vyváženejšej zahraničnej politiky. Preto by sme stiahli našich vojakov z misií, ktoré nepodliehajú mandátu OSN, a taktiež by sme zastavili dodávky zbraní a aj transport zbraní na Ukrajinu.

5. Máte záujem o rezort obrany?

Rozhodne áno. Našimi nominantmi na exekutívne pozície v rámci tohto rezortu sú napríklad generál Jozef Viktorín, plk. Peter Pukan, plk. Jozef Žarnovičan, atď. Pre rezort obrany ponúkam tím zložený zo skutočných expertov a vlastencov.

Kresťanskodemo­kratické hnutie

1. Aké sú vaše ciele v oblasti obrany, ak by ste boli vo vláde a mali možnosť niečo zmeniť? Čo by ste v obrane zmenili, aké sú vaše priority?

Udržať obranný rozpočet dlhodobo nad úrovňou 2 percentá HDP.

Vypracovanie dlhodobého plánu vyzbrojovania a nahradzovania/mo­dernizácie jednotlivých druhov výzbroje a techniky, resp. aktualizácia existujúceho plánu rozvoja OS s ohľadom na poučenia z vojny na Ukrajine.

Vypracovať a spustiť životaschopný režim plynulého a systematického vytvárania a dopĺňania záloh (poučenie z priebiehajúcej vojny na Ukrajine).

Prehodnotiť a novodefinovať kritické stavy disponibilných zásob munície (ďalšie z poučení prebiehajúcej vojny).

Naše Ozbrojené sily čelia síce nie dramatickému, ale dlhodobému poklesu záujmu o službu v nich – je nevyhnutné prijať ďalšie opatrenia na zatraktívnenie služby v Ozbrojených silách čo musí obsahovať zvýšenie spoločenskej prestíže vojenskej služby.

2. Ak by ste mali vymenovať 3 veci, ktoré chcete v obrane dosiahnuť za najbližšie štyri roky, ak by ste boli vo vláde, ktoré by to boli?

Na konci štvorročného obdobia musia všetky položky z bodu 1 mať prijatý legislatívny normatív, ktorý zabezpečí ich ponechanie aj v horizonte presahujúcom nasledujúce volebné obdobie (2 percentá HDP na obranu, plán vyzbrojovania), resp. musia byť už v implementačnej fáze (zatraktívnenie služby, zálohy, zásoby munície).

Dotiahnuť do konca 30. rokov odkladané či odsúvané prezbrojenie našich ozbrojených síl na modernú výzbroj a techniku podľa štandardov NATO (predpoklad pre realizáciu plánu vyzbrojovania).

3. Čo bude úplne prvý krok, ktorý by ste na rezorte obrany spravili?

Detailne sa oboznámime so situáciou v rezorte a následne nastavíme udržateľný plán podľa vyššie spomenutých bodov.

4. Máte v programe niečo špeciálne pre oblasť obrany, čo by ste chceli vyzdvihnúť?

Rozbehnutie fungujúceho programu tvorby záloh (disponibilnosť dostatočne početných a kvalitne vycvičených záloh je jedným z najzávažnejších poučení z prebiehajúcej vojny na Ukrajine).

5. Máte záujem o rezort obrany?

KDH je plnoformátová strana a v prípade úspešného výsledku sme pripravení riadiť aj rezort obrany.

Slovenská národná strana

Odpovedal Peter Gajdoš.

1. Aké sú vaše ciele v oblasti obrany, ak by ste boli vo vláde a mali možnosť niečo zmeniť? Čo by ste v obrane zmenili, aké sú vaše priority?

Rámcove ciele sú jasne, jednoduché a sú v princípe zatiaľ nemenne dané Ústavou SR a platnými zákonmi tohto štátu. Znamená to pevne ukotvenie v medzinárodných bezpečnostných organizáciách, NATO a EÚ, dôsledne, spoľahlivé a kontinuálne plnenie záväzkov, ktoré z toho vyplývajú (vrátane tých finančných), no a samozrejme – úplne na prvom mieste – zabezpečiť, vytvoriť a dlhodobo udržať a rozvíjať všetky podmienky na to, aby OS SR boli schopné plniť predovšetkým to, čo im zákon ukladá a na čo ich vlastne máme. Prioritou SNS je v tomto kontexte „Slovensko na prvom mieste“, rozvoj vedecko-výskumných kapacít a domáci vojensko-priemyselný komplex.

2. Ak by ste mali vymenovať 3 veci, ktoré chcete v obrane dosiahnuť za najbližšie štyri roky, ak by ste boli vo vláde, ktoré by to boli?

Som presvedčený o tom, že je v prvom rade nanajvýš potrebné vykonať hĺbkový audit rezortu obrany a tiež audit strategických rozhodnutí predchádzajúcich vedení rezortu obrany. Potrebujeme si tiež urobiť vlastný skutočný obraz o tom, v akom stave sú vlastne naše OS – to znamená minimálne vyhodnotenie stavu bojaschopnosti a bojovej pripravenosti našich OS. No a potom z tých najzákladnejších vecí a podľa výsledkov auditu a vyhodnotení aktuálneho stavu začneme pravdepodobne s prípravou komplexnej reformy Ozbrojených síl a reformy, resp. transformácie vojenského školstva. Toto si myslím, že je reálne možné naplniť v jednom volebnom období.

3. Čo bude úplne prvý krok, ktorý by ste na rezorte obrany spravili?

No samozrejme rezortný audit, ako som už uviedol v predchádzajúcej odpovedi.

4. Máte v programe niečo špeciálne pre oblasť obrany, čo by ste chceli vyzdvihnúť?

Vyzdvihnúť ani nie, ale skôr by som chcel zdôrazniť, že sa určite zameriame na urgentné riešenie minimálne troch oblasti, o ktorých si myslíme, že je potrebné ich riešiť prioritne a to najmä komplexnú problematiku protivzdušnej obrany územia štátu, náš vlastný vojensko-priemyselný a vedecko-výskumný komplex a infraštruktúrne projekty v rámci operačnej prípravy územia štátu.

5. Máte záujem o rezort obrany?

Otázka záujmu resp. nezaujmú je podľa mňa pred parlamentnými voľbami naozaj predčasná. Určite to bude výsledkom rokovaní relevantných politických subjektov po voľbách. Predseda SNS pán Danko už síce nejaké konkrétne predstavy v politickej rovine v mediálnom priestore naznačil, ale ubezpečujem Vás, že SNS je dobre pripravená na všetky oblasti. Sme stabilnou, národnou a spoľahlivou slovenskou politickou stranou s dlhou históriou. Vieme presne čo chceme, máme jasný a naplniteľný program, máme na to aj dostatok kvalifikovaných a skúsených ľudí. Pokiaľ nám voliči vo voľbách prejavia dôveru, nesklameme ich a obzvlášť sa to týka aj takých zložitých oblastí akou je aj rezort obrany.

Demokrati

1. Aké sú vaše ciele v oblasti obrany, ak by ste boli vo vláde a mali možnosť niečo zmeniť? Čo by ste v obrane zmenili, aké sú vaše priority?

Jednoznačné a nespochybniteľné ukotvenie Slovenska v NATO, pokračovanie zásadnej modernizácie OS SR, stabilné financie na úrovni minimálne 2 percent HDP a navýšenie počtu OS SR.

2. Ak by ste mali vymenovať 3 veci, ktoré chcete v obrane dosiahnuť za najbližšie štyri roky, ak by ste boli vo vláde, ktoré by to boli?

 • Navýšenie vojenského personálu, vrátane aktívnych záloh.
 • Modernizácia v oblasti ručných zbraní, nákladných vozidiel, dronov, protivzdušná obrana.
 • Pokračovanie v investíciách do infraštruktúry.
 • Dokončenie zázemia pre posilnenú prítomnosť NATO na Slovensku.

3. Čo bude úplne prvý krok, ktorý by ste na rezorte obrany spravili?

Opätovne by sme predložili parlamentom nezodpovedne neschválený dôležitý zákon o aktívnych zálohách.

4. Máte v programe niečo špeciálne pre oblasť obrany, čo by ste chceli vyzdvihnúť?

Vyššie tresty za vlastizradu či spoluprácu so zahraničnými spravodajskými službami. Obranné výdavky minimálne na úrovni 2 percent HDP považujeme za základ. Budeme presadzovať zakotvenie tohto princípu vo forme ústavného zákona.

Pevné členstvo Slovenska v NATO a spolupráca s našimi partnermi a spojencami.

5. Máte záujem o rezort obrany?

Áno.

Aliancia

Strana Szövetség – Aliancia neodpovedala priamo na otázky, svoje odpovede zhrnula pod pojem „zahraničná a bezpečnostná politika“.

 • Našou prioritou je aktívna účasť v systéme európskej a transatlantickej aliancie a efektívne fungovanie V4.
 • Sprostredkovateľská úloha v spolupráci V4. Maďarská komunita na Slovensku by mala zohrávať aktívnu a vedúcu úlohu v budovaní konštruktívnych maďarsko-slovenských vzťahov.
 • Posilnenie a modernizácia armády s cieľom čeliť meniacim sa bezpečnostným výzvam.
 • Plnenie zmluvných záväzkov vyplývajúcich z členstva v NATO.
 • Európa nemôže byť závislá od obranných kapacít USA, je potrebné posilniť spoločnú európsku obranyschopnosť, a je potrebné prijať jednotnú európsku zahraničnopolitickú a bezpečnostnú stratégiu.
 • Slovensko by malo iniciovať a podporovať prijatie záväzného právneho minima ustanovenia pre národnostné menšiny EÚ v oblasti kultúry, vzdelávania a používania materinského jazyka.
 • Uzatvorenie spravodlivých dohôd s krajinami mimo EÚ, ktoré by zabezpečili, že na spoločný trh EÚ by vystupovali len výrobky a služby, ktoré spĺňajú normy stanovené Európskou úniou.
 • Rozširovanie siete konzulárnych úradov v zahraničí.

Modrí, Most-Híd

Aké sú vaše ciele v oblasti obrany, ak by ste boli vo vláde a mali možnosť niečo zmeniť? Čo by ste v obrane zmenili, aké sú vaše priority?

Slovensko by malo účinne prispievať k úsiliu vybudovať spoločne európske vojenské sily – európsku armádu. Do tejto armády by malo byť Slovensko schopné prispievať úmerne svojej veľkosti a ekonomickej sily, zohľadniac tradície, skúsenosti, špecifiká a prirodzené danosti jednotlivých druhov vojsk a vojenského priemyslu. Európska armáda by nemala byť protiváhou NATO, ani jeho alternatívou, či duplicitou. Mala by predstavovať – v účinnej spolupráci s armádou Spojeného kráľovstva – európsky, rovnocenný a plne kompatibilný pilier atlantického spojenectva.

K dlhodobým cieľom teda patrí vybudovanie dostatočne silných európskych vojenských síl, aby spolu s ostatnými krajinami NATO slúžili na účinné odradenie akéhokoľvek agresora, nielen ruského, ktorého máme za našimi východnými hranicami.

Ak by ste mali vymenovať 3 veci, ktoré chcete v obrane dosiahnuť za najbližšie štyri roky, ak by ste boli vo vláde, ktoré by to boli?

Kľúčovou záležitosťou je budovanie ťažkej mechanizovanej brigády, ako príspevku Slovenskej republiky do kolektívnej obrany NATO. Tento záväzok obdobne ako vyčleňovanie 2 % HDP bol dlhodobo zanedbávaný. Preto pripravíme tzv. cestovnú mapu obsahujúcu jasný rozpočtový aj časový plán ako postupovať pri vytváraní tejto brigády. OS SR musia byť moderne vyzbrojené a vybavené, dostatočne kapacitne zabezpečené z hľadiska personálu a ich fungovanie z ekonomického hľadiska dlhodobo udržateľné.

Pokračovali by sme, resp. urýchlili by sme rozbehnuté procesy v troch modernizačných procesoch OS SR ako sú akvizície 3D rádiolokátorov, bojových kolesových vozidiel 8×8 a bojových pásových vozidiel. Prioritne treba pristúpiť k modernizačným projektom našej protivzdušnej ochrany a zaoberať sa poddimenzovanými stavmi personálu.

Čo bude úplne prvý krok, ktorý by ste na rezorte obrany spravili?

Oboznámenie sa stavom už rozbehnutých modernizačných projektov ako aj tých, ktoré sú momentálne pripravené a mali by byť realizované v najbližšej dobe. Vo všetkých nových modernizačných projektoch budeme podporovať využívanie kapacít domáceho obranného priemyslu.

Máte v programe niečo špeciálne pre oblasť obrany, čo by ste chceli vyzdvihnúť?

Po vzore Českej republiky by sme iniciovali legislatívu, kde by sme ukotvili, náš deklarovaný záväzok v NATO, ako zákonnú povinnosť vyčleňovať minimálne 2% HDP na obranu. Zároveň by sme iniciovali rokovania s českou stranou s cieľom zvýšenia efektivity pri výrobe, starostlivosti a užívania rovnakej techniky, ktorú obstarali, resp. získali obe krajiny (Ide o pásové bojové vozidlá CV90, alebo tanky Leopard).

Máte záujem o rezort obrany?

Máme záujem dostať sa do parlamentu a do vlády, v ktorej sa budeme uchádzať predovšetkým o tie rezorty, ktoré sú v najhoršom stave, o rezort financií, zdravotníctva a školstva. Ale hlavne chceme presadzovať na európskej úrovni, aby sa obrana a bezpečnosť Európy stali európskou témou číslo jedna.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ