580. deň: Ruská flotila slabne. Ukrajinské útoky sú stále viac ničivejšie a koordinovanejšie

ČTK, SITA, TASR, Pravda | 26.09.2023 06:30, aktualizované: 
Rusko, Ukrajina, vojna na Ukrajine, vojaci,... Foto: ,
Ukrajinskí vojaci známi ako "Ryzhyi", vľavo a "Skelia" z 92. brigády mieria protilietadlovou raketou na front pri Kliščiivke, Donecká oblasť, Ukrajina, 24. septembra 2023.
Aj po nedávnych ukrajinských útokoch si ruská Čiernomorská flotila zachovala schopnosť vykonávať základné bojové úlohy, ako sú raketové útoky a miestne hliadkovanie, ale pravdepodobne je zredukovaná jej schopnosť robiť širšie regionálne hliadkovanie a vykonávať blokádu ukrajinských prístavov. Uviedlo to v najnovšej správe o vývoji vojny na Ukrajine britské ministerstvo obrany. Ukrajinské útoky podľa neho zároveň pravdepodobne degradovali schopnosť ruskej flotily chrániť svoj majetok v prístave a robiť bežnú údržbu. V uplynulých týždňoch ruská Čiernomorská flotila, ktorej základňa je na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym, bola terčom série veľkých útokov. Patrili k ním aj útoky na veliteľské stanovište a sídlo flotily 20. a 22. septembra. „Tieto útoky boli ničivejšie a koordinovanejšie ako kedykoľvek v priebehu vojny," konštatoval britský rezort obrany.

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 580 dní
  • Útoky Ukrajiny degradovali činnosti ruskej flotily. Schopnosť ruského námorníctva blokovať ukrajinské prístavy je zredukovaná, tvrdia Briti
  • Obec v Poľsku vlani zasiahla raketa z Ukrajiny, tvrdia experti. Podľa nich išlo o strelu protivzdušnej o­brany
  • Rusko sa pokúsi znovu získať silný mandát v OSN v októbri
  • Pri ruskom útoku dronmi boli v prístave Izmajil zranení dvaja ľudia
Ukrajinské drony si nájdu aj zakopaných Rusov
Video
Dronová vojna pokračuje. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany
Abrams M1 Čítajte viac 579. deň: Kyjev sa dočkal. Americké 'supertanky' Abrams sú na Ukrajine

22:05 Poľský premiér Mateusz Morawiecki v utorok vyhlásil, že za dôsledky vojny proti Ukrajine musí platiť Rusko, nie poľskí poľnohospodári. Informovala o tom tlačová agentúra PAP.

Premiérove slová odzrkadľujú obavy poľskej vlády, že vývoz lacnejších ukrajinských produktov poškodí poľských poľnohospodárov. Ukrajinské agrokomodity sú totiž teraz prepravované cez územie Poľska, pretože čiernomorské trasy sú zablokované. Podobná situácia je aj na Slovensku.

Tieto obavy Varšavy spustili obilný spor medzi Ukrajinou a Poľskom.

Vláda vo Varšave zároveň postavila obranu poľských poľnohospodárov, okrem niekoľkých iných tém, do centra svojej kampane pred parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať 15. októbra.

„Rusko musí platiť za dôsledky vojny, nie poľské poľnohospodárstvo, a zostane to tak dovtedy, kým bude vláda strany PiS (Právo a spravodlivosť) pri moci,“ povedal Morawiecki na stretnutí s poľskými poľnohospodármi v meste Trzcianka na západe Poľska. Vyhlásil pred nimi, že poľská vláda „vždy bude stáť na ich strane, aj keby to bolo proti európskym pravidlám“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a poľský premiér Mateusz Morawiecki Čítajte viac Ukrajinské obilie ako súčasť kampane: Strany mieria na sympatizantov Putina, hovorí politológ

21:30 Rumunsko plánuje kúpiť od Spojených štátov 48 kusov stíhačiek F-35.

Rumunské ministerstvo obrany požiadalo v utorok parlament o schválenie kúpy najskôr 32 stíhačiek v hodnote 6,5 miliardy dolárov. Zvyšné stroje majú byť zaobstarané neskôr.

Podľa rumunských médií ide o najdrahších nákup zbraní v dejinách rumunských ozbrojených síl. Nákupná cena zahŕňa aj logistickú podporu, špeciálny výcvik pre pilotov a muníciu.

NATO, Rumunsko Čítajte viac NATO verzus Rusko v Rumunsku? Od článku 5 ku koncu sveta je dlhá cesta

Rumunská Najvyššia rada pre národnú bezpečnosť (CSAT) v apríli tohto roka rozhodla o kúpe týchto stíhačiek, no neuviedla vtedy žiadne čísla.

Rumunsko je členskou krajinou Európskej únie i Severoatlantickej aliancie a na severe a východe hraničí s Ukrajinou, kam vlani vo februári vpadli ruské vojská.

Vlani v novembri Rumunsko uzatvorilo dohodu s Nórskom o nákupe 32 už použitých stíhačiek F-16, čím sa rumunská letka týchto strojov takmer strojnásobí. Tieto lietadlá by mali do Rumunska z Nórska postupne doraziť počas nasledujúcich troch rokov. Prvé z nich prídu už tento rok. Rumunsko má v súčasnosti 17 stíhačiek F-16, ktoré kúpilo z druhej ruky od Portugalska, pripomína DPA.

NATO na rumunskej leteckej základni Fetesti plánuje poskytovať výcvik na stíhačkách F-16 pilotom z Ukrajiny i iných krajín.

20:40 Podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev v utorok uviedol, že navštívil na príkaz šéfa Kremľa Vladimira Putina ruských vojakov pri frontovej línii v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

„Na pokyn prezidenta som navštívil strelnicu na kontaktnej línii na území Doneckej ľudovej republiky,“ uviedol Medvedev, niekdajší ruský premiér a prezident, na sociálnych sieťach.

Dodal, že do ruskej armády vstúpilo od začiatku roka vyše 325.000 ľudí. AFP však upozorňuje, že tento počet nemohla nezávisle overiť.

Od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu navštívilo územie Ukrajiny okupované ruskou armádou niekoľko vysokopostavených predstaviteľov Ruska vrátane samotného Putina. Šéf Kremľa absolvoval napríklad v marci vopred neohlásenú návštevu prístavného mesta Mariupol na juhu Ukrajiny, pripomína denník The Guardian.

Medvedev je jedným z najtvrdších podporovateľov ruskej ofenzívy na Ukrajine a na sociálnych sieťach často odsudzuje Západ.

Rusko nelegálne anektovalo ukrajinskú Doneckú, Luhanskú, Chersonskú a Záporožskú oblasť vlani v septembri, avšak ani nad jednou z nich nemá plnú kontrolu.

20:20 Nemecko a Estónsko rozširujú svoju vojenskú spoluprácu a uskutočňujú kroky na lepšie zásobovanie Ukrajiny muníciou, uviedli v utorok predstavitelia oboch krajín.

„Som veľmi, veľmi, potešený, že sa Estónsko práve rozhodlo pripojiť k nemeckej rámcovej zmluve o munícii,“ uviedol nemecký minister obrany Boris Pistorius, ktorý v Tallinne rokoval s estónskym náprotivkom Hannom Pevkurom. To podľa Pistoriusa obrannému priemyslu umožní zvýšiť výrobnú kapacitu, čo je dôležité pre všetkých. „Každý deň sa presviedčame, že munícia je a zostane rozhodujúcim činiteľom pre schopnosť Ukrajiny odolávať,“ povedal.

Pevkur uviedol, že do obrany je potrebné investovať čerstvé finančné prostriedky s cieľom zabezpečiť viac munície. „Musíme veriť, že priemysel je pripravený vyrábať viac, a potom môžeme aj viac nakupovať,“ povedal. Pripomenul aj Estónskom iniciovaný program Európskej únie na dodanie milióna kusov delostreleckej munície na Ukrajinu.

Nemecko a Estónsko, ktoré sú členskými krajinami EÚ a NATO, už predtým rozšírili svoju spoluprácu v oblasti zbrojenia. Estónsko spolu so susedným Lotyšskom v septembri podpísalo s nemeckou spoločnosťou Diehl Defence rámcovú dohodu o nákupe systémov protivzdušnej obrany IRIS-T.

Pistorius a Pevkur hovorili tiež o spoločnej iniciatíve na výstavbu poľných nemocníc dodávaných na Ukrajinu.

Obaja ministri v utorok navštívili aj estónsku leteckú základňu Ämari. Tú nemecké vzdušné sily využívajú v rámci misie NATO Baltic Air Policing (BAP) na ochranu vzdušného priestoru baltských krajín. Pistorius sa v stredu zúčastní na bezpečnostnej konferencii Annual Baltic Conference on Defence (ABCD) v Tallinne.

18:05 Ukrajinská armáda oznámila, že preverí svoje vlastné správy o údajnej smrti veliteľa ruskej Čiernomorskej flotily Viktora Sokolova. Pristúpila k tomu po tom, ako Rusko v utorok zverejnilo zábery so Sokolovom.

Viktor Sokolov, konferencia, velitelia, Rusko Čítajte viac Rusko zverejnilo zábery s údajne mŕtvym admirálom. Sedí bez pohnutia a nič nepovie

Ukrajinská armáda v pondelok oznámila, že Sokolov zahynul pri minulotýždňovom ukrajinskom raketovom útoku na prístavne mesto Sevastopol na polostrove Krym. Moskva však v utorok zverejnila zábery z videokonferencie zo zasadnutia, ktorému predsedal ruský minister obrany Sergej Šojgu. V osemminútovom videu sa Sokolov na obrazovke objavil niekoľkokrát bez toho, aby niečo povedal. To, či tieto zábery boli zhotovené v utorok, sa nepodarilo bezprostredne overiť, píše DPA.

Keďže Rusko zverejnilo zábery so „zjavne živím“ Sokolovom, naše jednotky túto informáciu znovu preveria, uviedli špeciálne sily ukrajinských ozbrojených síl na sociálnej sieti Telegram.

Dodali, že pri útoku na budovu štábu ruskej Čiernomorskej flotily bolo zabitých 34 dôstojníkov. Dostupné zdroje tvrdia, že medzi mŕtvymi bol aj veliteľ Čiernomorskej flotily. „Mnohých sa však ešte nepodarilo identifikovať,“ uviedli špeciálny sily.

17:55 Kremeľ sa v utorok odmietol vyjadriť k videu, na ktorom pätnásťročný syn čečenského vodcu Ramzana Kadyrova zmlátil väzneného muža obvineného z pálenia Koránu. Incident odsúdili aj niektorí prokremeľskí stúpenci tvrdej línie.

Kadyrov v pondelok na platforme Telegram zverejnil video, na ktorom mladík v kaki oblečení udiera a kope muža krčiaceho sa na stoličke. Následne ho zvalí na zem a udrie ho po hlave.

Čečenský vodca napísal, že video zverejnil, aby vyvrátil pochybnosti o tom, či sa incident, o ktorom sa prvýkrát písalo minulý mesiac, skutočne odohral.

Kadyrov Čítajte viac Kadyrov sa stále nepriznal, že je mŕtvy

Kremeľský hovorca Dmitrij Peskov na začiatku tlačovej konferencie novinárom povedal, že sa k predmetnému incidentu nebude vyjadrovať.

Kadyrov uviedol, že na svojho syna je za tento skutok hrdý. „Zbil ho a urobil správnu vec,“ napísal. Podľa vlastných slov si svojho syna váži za to, že si osvojil „ideály cti, dôstojnosti a obrany svojho náboženstva“.

Väznený Nikita Žuravel (19) sa na útok sťažoval ruskej ombudsmanke Tatiane Moskaľkovovej. Tá v auguste uviedla, že záležitosť postúpila svojmu čečenskému kolegovi.

„Aby som uviedol veci na pravú mieru, to, čo sa stalo, bolo nezákonné,“ reagoval na incident ruský vojenský blog Rybar, ktorý sleduje viac ako 1,2 milióna ľudí a ktorý poskytuje aktuality o vojne na Ukrajine.

Ďalší telegramový kanál Grey Zone, ktorý je spájaný s vagnerovcami, v príspevku uviedol, že incident vyvolal pobúrenie.

17:30 Rusko v utorok zamietlo odvolanie lídra opozície Alexeja Navaľného proti 19-ročnému väzeniu s maximálnym stupňom stráženia, ktoré mu mestský súd v Moskve udelil v auguste pre obvinenia z extrémizmu.

Alexej Navaľnyj Čítajte viac Odvolací súd potvrdil Nevaľnému trest 19 rokov väzenia

16:45 Nórsko poskytne Ukrajine humanitárnu pomoc v sume jednej miliardy nórskych korún. Informuje o tom web CNN. Cieľom financovania humanitárnej podpory je „zaručiť, že najzraniteľnejší ľudia, deti, utečenci a ľudia, ktorí zostali v krajine, ale opustili domovy" dostanú nevyhnutnú pomoc, napríklad „ubytovanie, potraviny, vodu, vzdelávanie, zdravotnícku starostlivosť a psychologickú podporu a tiež ochranu pred sexuálnym a rodovým násilím," uviedla vo vyhlásení nórska vláda.

„Brutálny spôsob vedenia vojny zo strany Ruska spôsobuje veľké utrpenie ukrajinskej civilnej populácie," uviedla nórska ministerka zahraničných vecí Anniken Huitfeldtová. Dodala, že Ukrajinci „potrebujú našu pomoc, aby prekonali ďalšiu vojnovú zimu".

Nórsku pomoc budú distribuovať prostredníctvom existujúcich programov pre Ukrajinu, ktoré vytvorila Organizácia Spojených národov a Červený kríž.

16:40 Turecký parlament dodrží svoj sľub o ratifikácii vstupu Švédska do NATO, ak Spojené štáty vydláždia Ankare cestu k nákupu stíhačiek F-16. Podľa tureckých médií to v utorok povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, informuje TASR na základe správ agentúr Reuters a DPA.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol Erdogan pre štátnu tlačovú agentúru Anadolu počas letu z návštevy azerbajdžanskej exklávy Nachičevan.

Podľa tureckého lídra spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16.

Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do Severoatlantickej aliancie s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.

Szijjártó Čítajte aj Szijjártó: Ratifikácia vstupu Švédska do NATO je už iba technickou otázkou

16:03 Ruské ministerstvo obrany dnes zverejnilo snímku, ktorá zachytáva veliteľa ruskej Čiernomorskej flotily Viktora Sokolova na videokonferencii vojenských činiteľov s predstaviteľmi ministerstva. Ukrajinské špeciálne sily v pondelok uviedli, že Sokolov prišiel o život pri piatkovom útoku na veliteľstvo flotily v Sevastopole na okupovanom Kryme.

Viktor Sokolov, konferencia, velitelia, Rusko Čítajte aj Rusko zverejnilo zábery s údajne mŕtvym admirálom. Sedí bez pohnutia a nič nepovie

15:45 Európska únia (EÚ) varovala Elona Muska, aby dodržiaval nové pravidlá týkajúce sa falošných správ a ruskej propagandy. Stalo sa tak po tom, čo vyšlo najavo,o že jeho sociálna sieť X, donedávna známa ako Twitter, má najvyšší pomer dezinformačných príspevkov zo všetkých veľkých platforiem sociálnych médií. Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian.

Podľa vôbec prvej správy zaznamenávajúcej príspevky, ktoré sa budú považovať za nezákonné v celej EÚ podľa zákona o digitálnych službách (DSA), ktorý vstúpil do platnosti v auguste, bol Facebook druhým najhorším porušovateľom. Facebook a ďalšie technologické giganty, vrátane Googlu, TikToku a Microsoftu, však podpísali kódex postupov, ktorý Únia vypracovala, aby sa zabezpečilo, že sa budú môcť včas pripraviť na fungovanie v medziach novej legislatívy.

Twitter kódex opustil, ale podľa nového zákona musí dodržiavať pravidlá alebo čeliť v Únii zákazu. „Existujú povinnosti podľa tvrdého zákona. Takže moja správa pre Twitter/X je, že ho musíte dodržiavať. Budeme sledovať, čo robíte,“ vyjadrila sa podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.

Elon Musk, Twitter Čítajte aj Musk vypol Ukrajincom satelity nad Krymom, tvrdí jeho životopisec

15:30 Najmenej sedem ľudí utrpelo v utorok zranenia pri ruských útokoch bojovými lietadlami a dronmi v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny, uviedli miestni predstavitelia. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.

Niektoré zo zranení sú vážne a lekári stále bojujú za záchranu života ranenej 83-ročnej ženy, oznámil gubernátor Chersonskej oblasti Olexandr Prokudin na sociálnej sieti Telegram.

Napísal, že ruské letecké akcie nad oblasťou sa v posledných dňoch výrazne zintenzívnili.

Rusko ostreľuje Ukrajincami ovládanú časť Chersonskej oblasti od vlaňajška, keď Moskva stiahla svoje ozbrojené sily z oblastného hlavného mesta Cherson.

Ukrajinskí vojaci vo štvrtok 8. júna 2023...
Pohľad na zaplavenú štvrť v Chersone na...
+10Pohľad na zaplavenú štvrť v Chersone na...

14:20 Pätica Bulharov, ktorí v Británii čelia obvineniu zo spiknutia za účelom špionáže pre Rusko, sa dnes prvýkrát objavila pred súdom v Londýne. Nikto z obvinených, ktorí sa na pojednávanie pripojili na diaľku zo štyroch rôznych väzníc v Británii, sa k prípadu nijako nevyjadril, informujú britské médiá. Podľa úradov bol súčasťou sprisahania tiež niekdajší rakúsky manažér firmy Wirecard Jan Marsalek, ktorý však v prípade obvinený nie je.

Bulhari podľa obvinení od augusta 2020 do tohtoročného februára zhromažďovali informácie s cieľom odovzdávať ich cudziemu štátu, najmä Rusku. Hlavnou ruskou spojkou bol zrejme päťdesiatštyriročný Orlin Rusev, ktorý rovnako ako o štyri roky mladší Biser Džambazov a tridsaťjedenročná Katrin Ivanovová žil v Británii viac ako desiatku rokov.

Trojica bola už vo februári obvinená kvôli falšovaniu dokladov. Teraz s nimi kvôli špionáži pred súdom stanuli aj tridsaťjedenročný Ivan Stojanov a dvadsaťdeväťročná Vanja Gaberovová.

14:05 Kremeľ v utorok uviedol, že americké tanky Abrams, ktoré Washington dodal Kyjevu, nezmenia výsledok ruskej ofenzívy na Ukrajine a budú zničené. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Kremeľský hovorca Dmitrij Peskov tak reagoval na pondelkové vyhlásenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že prvá várka amerických tankov Abrams dorazila na Ukrajinu.

„Nemôže to nijako ovplyvniť podstatu špeciálnej vojenskej operácie, jej výsledok,“ povedal Peskov novinárom. „Neexistuje žiadny všeliek, žiadna zbraň, ktorá by mohla zmeniť pomer síl na bojisku,“ dodal. Podľa jeho slov tanky Abrams podobne ako ostatné západné zbrane na Ukrajine „taktiež zhoria“.

Armata, Rusko Čítajte aj Ruská Armata verzus západné tanky? Vraj zázračný stroj sa vyhýba priamemu boju

14:00 V ruskom Krasnodarskom kraji odhalili nový pamätník. Je venovaný žoldnierom z Vagnerovej skupiny, ktorí zomreli v bitke o Bachmut. Potvrdzuje obrovské straty, ktoré Rusi v tomto smere utrpeli.

Rusko, Ukrajina, vojna, Bachmut, vojenský konflikt Čítajte viac Odhalili pomník vagnerovcom. Ten ukázal, že pri Bachmute ich zomrelo 25-tisíc

13:42 Spoločnosti prevážajúce ukrajinské obilie pre obavy z ruských útokov už niekoľko týždňov ukrývajú v noci svoje lode na rumunskom brehu rieky Dunaj. Pre agentúru DPA to povedal Florian Vizan, riaditeľ rumunského čiernomorského prístavu Konstanca, informuje v utorok TASR.

Diplomati z Európskej únie a USA rokovali o tomto ochrannom opatrení s rumunskými a ukrajinskými predstaviteľmi v auguste, priblížil Vizan, ktorý bol na predmetných rokovaniach prítomný.

Dodal, že hrozba útokov často na ukrajinskej strane narušovala presun obilia z jednej lode na druhú. „Ukrajinci následne preventívne presúvajú svoje lode dočasne na rumunskú stranu,“ pokračoval. Preto vývoz obilia v súčasnosti trvá tak dlho, ozrejmil.

Rusko, Rumunsko, kontajnerová loď, Joseph Schulte, Odesa, prístav Čítajte aj Ukrajina skúša svoj obilný koridor cez rumunské vody. Rusi poslali na Dunaj desiatky útočných dronov

13:35 Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) v spolupráci s políciou v meste Cherson na juhu Ukrajiny zatkla duchovného Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu pre nelegálny predaj ruských zbraní a munície. Ukrajinská pravoslávna cirkev Moskovského patriarchátu je podriadená Ruskej pravoslávnej cirkvi na rozdiel od autonómnej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny. Zadržaný duchovný je opátom v Chersonskej oblasti a predával zbrane, ktoré za sebou zanechala ruská armáda pri ústupe vlani na jeseň. Informuje o tom web Kyjiv Independent.

Podľa SBU podozrivého duchovného zatkli, keď sa pokúšal predať dva prenosné systémy protivzdušnej obrany Igla a muníciu pre protitankové granátomety RPG-7. Podozrivý údajne hľadal kupcov cez svoje vlastné kontakty, ku ktorým patrili kriminálne kruhy. SBU poznamenala, že pokračujúci predaj zbraní kriminálnemu podsvetiu „by zhoršil situáciu v Chersone, najmä v súvislosti s provokáciami zo strany ruských špeciálnych služieb". Zatknutému opátovi hrozí sedem rokov väzenia.

13:25 Ruské ministerstvo obrany dnes zverejnilo snímku, ktorá zachytáva veliteľa ruskej Čiernomorskej flotily Viktora Sokolova na videokonferencii vojenských činiteľov s predstaviteľmi ministerstva. Ukrajinské špeciálne sily v pondelok uviedli, že Sokolov prišiel o život pri piatkovom útoku na veliteľstvo flotily v Sevastopole na okupovanom Kryme.

Ukrajinská armáda v piatok na Krym, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014, podnikla kombinovaný útok s nasadením dronov a rakiet. Videá vyhotovené počas úderu ukazovali, že budova veliteľstva flotily bola opakovane zasiahnutá a ťažko poškodená. Moskva informovala o jednom nezvestnom.

Ukrajinské špeciálne sily tvrdia, že pri údere na veliteľstvo Čiernomorskej flotily zomrelo 34 dôstojníkov, vrátane jej veliteľa. Podľa šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky HUR Kyryla Budanova pri útoku zomrelo najmenej deväť ľudí a 16 bolo zranených, medzi nimi generáli. Špekulácie o úmrtí Sokolova však Budanov nepotvrdil.

Sevastopoľ, Krym, sídlo Čiernomorskej flotily Čítajte aj Zabili sme šéfa Čiernomorskej flotily, tvrdí Kyjev. Veliteľstvo v Sevastopoli dorazilo TNT

13:22 Ukrajinský úder raketometom HIMARS na ruské veliteľské stanovište v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny zabil ôsmich dôstojníkov a ďalších siedmich zranil.

HIMARS, ruské veliteľské stanovište, Chersonská oblasť Čítajte viac Poradu predčasne ukončila raketa HIMARS. Ukrajinský úder zlikvidoval ďalšie veliteľské sídlo

13:15 Švajčiarsky parlament odsúhlasil predaj 25 tankov Leopard 2 do Nemecka. To neutrálnemu štátu skôr sľúbilo, že obrnencov nedodá na Ukrajinu. Môžu však skončiť v niektorej zo spojeneckých krajín, informovala agentúra SDA.

Leopard 2A4 Čítajte viac Švajčiarsko predá 25 tankov Leopard Nemecku. Berlín rozhodol, či ich pošle Ukrajine

12:45 Ruské jednotky utrpeli značné straty medzi Bachmutom a Soledarom v Doneckej oblasti. V Záporožskej oblasti smerom na Melitopoľ sa zasa sťahujú do domov civilistov a využívajú ich dvory na zriadenie palebných pozícií. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl.

„Ruskí okupanti cynicky pokračujú v porušovaní noriem medzinárodného humanitárneho práva. Násilne bývajú spolu s civilnými obyvateľmi v ich domoch a využívajú civilistov ako ľudské štíty,“ uviedol generálny štáb, ktorý dodal, že napríklad v dedine Nove nachádzajúcej sa medzi oslobodenou obcou Robotyne a mestom Tokmak ruské jednotky využívajú súkromné dvory civilistov ako palebné pozície a rozmiestňujú v nich vojenskú techniku a personál.

Ukrajinský vojak pri streľbe z raketometu Grad...
Ukrajinskí vojaci pripravujú rakety s letákmi,...
+4Ukrajinskí vojaci vkladajú letáky, ktoré...

Podľa generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl 200. samostatná motostrelecká brigáda 14. armádneho zboru pobrežných síl Severnej flotily Ruskej federácie, ktorá sa zúčastňuje na bojoch medzi Bachmutom a Soledarom, má vysoké bojové straty personálu. Asi 200 vojakov z tejto brigády sa lieči v nemocnici v meste Pervomajsk v Luhanskej oblasti. „Personál jednotky má nízku úroveň morálky a psychiky a chýba mu motivácia pre ďalšie bojové operácie,“ tvrdí generálny štáb.

12:40 Sedem obcí v ruskej Kurskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou sa v utorok ocitlo bez elektrického prúdu. Došlo k tomu po tom, ako tam ukrajinský dron zhodil výbušninu na rozvodňu elektrickej energie. Oznámil to tamojší gubernátor Roman Starovoit, píše TASR podľa agentúry AFP.

„Ukrajinský dron zhodil ráno výbušné zariadenie na elektrickú rozvodňu v dedine Snagosť v Korenevskom rajóne. Bez prúdu zostalo sedem obcí,“ uviedol Starovoit. Dodal, že zranenia neutrpel žiaden z obyvateľov a k obnove dodávok energie dôjde hneď, ako to bude možné.

Snagosť je malá dedina ležiaca asi desať kilometrov od ukrajinských hraníc. K útoku došlo štyri dni po tom, čo ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ povedal, že Rusko obnovilo útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru.

12:25 Na ruských telegramových účtoch sa šíria obavy o novej taktike Ukrajinskej armády. Po tom, čo Rusi zabavili ukrajinský dron s domnienkou, že je plne neutralizovaný, explodoval. Zlikvidoval niekoľko členov ruského vzdušného pluku na letisku Kursk Vostočnyj v Kurskej oblasti.

Dron, vojak, armáda, vojna na Ukrajine, Rusko Čítajte viac Rusi šíria obavy o novej ukrajinskej taktike. Zabíjajú ich 'zlikvidované' drony

11:50 Ukrajinský úder raketometom HIMARS na ruské veliteľské stanovište v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny zabil ôsmich dôstojníkov a ďalších siedmich zranil. Informácie o umiestnení veliteľského stanovišťa ukrajinskej armáde poskytla Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU). Uviedol to web Ukrajinská pravda.

Útok raketometom HIMARS ukrajinskí vojaci podnikli počas dennej porady dôstojníkov ruského 24. motostreleckého pluku 70. motostreleckej divízie. „Porada sa skončila predčasne," uviedol zdroj Ukrajinskej pravdy a dodal, že ôsmi dôstojníci boli zabití a siedmi zranení.

11:25 Rumunské ministerstvo obrany požiadalo parlament, aby schválil začatie konania na nákup 32 amerických lietadiel F-35 v celkovej hodnote 6,5 miliardy dolárov. Informovala o tom dnes agentúra Agerpres s odvolaním sa na dokument zaslaný zákonodarnému zboru. Nákup lietadiel F-35 plánuje tiež Česká republika.

Akvizíciu moderných viacúčelových stíhačiek piatej generácie odsúhlasila rumunská bezpečnostná rada tento rok v apríli. Vtedy neuviedla, koľko strojov si rumunské letectvo bude chcieť zaobstarať. Podľa spravodajského serveru G4Media by išlo o najdrahší nákup v histórii rumunskej armády.

Z dokumentu adresovaného parlamentu vyplýva, že Rumunsko rozdelilo transakciu do dvoch fáz: V prvej budú nakúpené dve letky s celkovým počtom 32 strojov, v druhej potom jedna letka o 16 lietadlách. Suma 6,5 miliardy dolárov bude použitá na nákup 32 lietadiel a motorov, logistickú podporu, výcvik pilotov a personálu či letové simulátory. V cene je zahrnutá aj munícia.

Porovnanie stíhačiek F-16 a F-35
Video
Krátka prezentácia stíhačiek, ktoré mala možnosť kúpiť armáda SR. Sú to americké F-16 B70 a Gripen E švédskej výroby. Česká republika uvažuje o nákupe moderných stíhačiek F-35A. Na konci aj lahôdka v podobe zvislého štartu F-35B.

Ministerstvo obrany je zo zákona povinné požiadať parlament o schválenie každého nákupu v hodnote vyššej ako 100 miliónov eur, pripomenul server G4Media.

V reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu zvýšil členský štát Európskej únie a NATO výdavky na obranu pre tento rok z dvoch percent hrubého domáceho produktu na 2,5 percenta. Rumunsko má s Ukrajinou spoločnú hranicu dlhú 650 kilometrov. Hostí americký systém protiraketovej obrany a od minulého roka tiež stálu aliančnú bojovú skupinu.

11:00 Aj po nedávnych ukrajinských útokoch si ruská Čiernomorská flotila zachovala schopnosť vykonávať základné bojové úlohy, ako sú raketové útoky a miestne hliadkovanie, ale pravdepodobne je zredukovaná jej schopnosť robiť širšie regionálne hliadkovanie a vykonávať blokádu ukrajinských prístavov. Uviedlo to v najnovšej správe o vývoji vojny na Ukrajine britské ministerstvo obrany. Ukrajinské útoky podľa neho zároveň pravdepodobne degradovali schopnosť ruskej flotily chrániť svoj majetok v prístave a robiť bežnú údržbu. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Storm Shadow v akcii: Ruské veliteľstvo čiernomorskej flotily v troskách
Video
Moment dopadu rakety Storm Shadow, ktorú Ukrajine dodala Británia, na veliteľstvo ruskej Čiernomorskej flotily v Sevastopole na okupovanom Kryme. / Zdroj: Twitter/Nexta

V uplynulých týždňoch ruská Čiernomorská flotila, ktorej základňa je na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym, bola terčom série veľkých útokov. Patrili k ním aj útoky na veliteľské stanovište a sídlo flotily 20. a 22. septembra. „Tieto útoky boli ničivejšie a koordinovanejšie ako kedykoľvek v priebehu vojny," konštatoval britský rezort obrany. Piatkový úder na sídlo ruskej flotily v Sevastopoli zabil 34 ruských dôstojníkov vrátane veliteľa flotily a ďalších 105 vojakov zranil, uviedlo ukrajinské ministerstvo obrany.

10:25 Poľskí vyšetrovatelia potvrdili, že raketa, ktorá vlani v novembri zasiahla poľskú obec Przewodów a zabila dvoch ľudí, bola vypálená z Ukrajiny. Napísal o tom poľský denník Rzeczpospolita s odvolaním na nemenované zdroje, informovala v utorok agentúra Reuters.

Poľsko, Ukrajina, Rusko, Przewodów, raketa Čítajte viac Vyšetrovatelia potvrdili, že Poľsko vlani zasiahla raketa z Ukrajiny

10:10 Rusko sa v októbri pokúsi získať späť svoje členstvo v Rade OSN pre ľudské práva (UNHRC), píše dnes spravodajský web BBC. Valné zhromaždenie OSN vo svetle správ o vraždení civilistov na Ukrajine vlani v apríli rozhodlo o prerušení členstva Ruska v rade a Moskva následne 47-členný orgán opustila. Kreslo Ruska potom získala Česká republika.

Teraz sa ruskí diplomati snažia svoju krajinu v októbrovej voľbe zabezpečiť nový trojročný mandát v tomto orgáne OSN. Redaktori BBC disponujú kópiou ruského pozičného dokumentu, ktorý žiada členov OSN o podporu Ruska v októbrovej voľbe.

Rusko v dokumente podľa BBC sľubuje, že nájde „adekvátne riešenie pre otázky ľudských práv“, a snaží sa zabrániť tomu, aby sa rada stala „nástrojom, ktorý slúži politickej vôli jednej skupiny krajín“, čo je narážka na Západ. Rusko podľa diplomatov dúfa, že získa späť určitú medzinárodnú dôveryhodnosť po tom, ako bolo obvinené z porušovania ľudských práv na Ukrajine aj doma.

pavel Čítajte aj Rusko hodnotí stav ľudských práv v Česku. Praha ostro: Vypadnite z Ukrajiny

Najnovšie dôkazy o ruskom porušovaní práv na Ukrajine v pondelok Rade OSN pre ľudské práva predstavila vyšetrovacia komisia OSN pôsobiaca na Ukrajine. Predseda komisie Erik Möse uviedol, že má dôkazy o vojnových zločinoch vrátane mučenia, znásilňovania a útokov na civilistov. Ruskí vojaci podľa neho mučili svoje ukrajinské obete na okupovaných územiach susednej krajiny tak brutálne, že niektoré z nich umučili na smrť.

8:16 Pri nočnom ruskom útoku dronmi v Izmajile v Odeskej oblasti boli zranení dvaja ľudia a bola poškodená prístavná infraštruktúra. Uviedol to dnes na platforme Telegram šéf oblastnej správy Oleh Kiper. Útok podľa neho trval asi dve hodiny. Ukrajinské ozbrojené sily ráno oznámili, že sa im podarilo zostreliť 26 z 38 iránskych dronov, ktoré Rusko na útok použilo.

„Sily protivzdušnej obrany pracovali veľmi tvrdo. Väčšina dronov bola zostrelená. Žiaľ, v Izmajilskom okrese bola zasiahnutá prístavná infraštruktúra,“ uviedol Kiper. Zranení boli dvaja vodiči kamiónov, jednému z nich bola podľa Kipera poskytnutá lekárska pomoc na mieste, zatiaľ čo druhý bol hospitalizovaný s ťažkým poranením ramena. "Budova kontrolného stanovišťa, sklady a asi 30 kamiónov bolo poškodených, šesť kamiónov začalo horieť. Hasiči požiar zlikvidovali,“ dodal Kiper.

Rusko, Rumunsko, kontajnerová loď, Joseph Schulte, Odesa, prístav Čítajte aj Ukrajina skúša svoj obilný koridor cez rumunské vody. Rusi poslali na Dunaj desiatky útočných dronov

8:02 Americké ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že poskytne Poľsku pôžičku vo výške dvoch miliárd dolárov na modernizáciu poľských obranných kapacít. „Poľsko je oddaným spojencom Spojených štátov a jeho bezpečnosť je životne dôležitá pre kolektívnu obranu východného krídla NATO,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Ministerstvo zahraničných vecí tiež poznamenalo, že Poľsko vďaka významným investíciám do obrany „preukázalo svoje neochvejné odhodlanie posilniť regionálnu bezpečnosť“. Rezort tiež zdôraznil význam modernizačného úsilia Poľska, vrátane prezbrojenia armády zo sovietskych systémov na západné.

Poľský minister obrany Mariusz Błaszczak cez víkend vyhlásil, že poľská armáda bude najsilnejšou pozemnou armádou v Európe, pričom by mohla mať až 300-tisíc vojakov.

K2, tank Čítajte aj Poľsko buduje najsilnejšiu armádu v Európe. Má už viac tankov ako Nemecko či Francúzsko

7:45 Západom neuznaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko zakázal občanom svojej krajiny dovážať, skladovať, predávať a vyrábať bezpilotné lietadlá, ako aj ich používanie na osobné účely.

Podľa stanice Rádio Sloboda (RFE/RL) o tom svedčí výnos o štátnej registrácii a prevádzke civilných bezpilotných lietadiel, ktorý Lukašenko podpísal v pondelok.

Podľa výnosu je použitie civilných bezpilotných lietadiel možné až po získaní oficiálneho povolenia od príslušného oddelenia ministerstva dopravy.

Teoreticky môžu takéto povolenie získať organizácie a právnické osoby, ktoré používajú drony výlučne na „obchodné a profesionálne činnosti“.

Vo výnose sa tiež uvádza, že obyvatelia Bieloruska majú šesť mesiacov na to, aby drony, ktoré už vlastnia, predali alebo ich odovzdali na uskladnenie „oprávnenej organizácii určenej vládou“.

7:00 Ukrajina čelí pre ruskú inváziu poklesu pôrodnosti a neistým demografickým vyhliadkam. Podľa najhorších odhadov demografov by tak jej populácia mohla v najbližších dvoch desaťročiach klesnúť pod 30 miliónov, napísal denník The Wall Street Journal. Pred vojnou v krajine žilo na 43 miliónov ľudí a už v tom čase Ukrajina mala jednu z najnižších pôrodností v Európe.

utečenci Čítajte viac Zo 43 na 30 miliónov? Ukrajina čelí vážnej demografickej kríze, môže prísť o milióny ľudí

6:30 Spojené štáty poslali poslali predsedovi vlády Ukrajiny Denysovi Šmyhaľovi, kancelárii ukrajinského prezidenta a koordinačnej platforme darcov list so zoznamom reforiem, ktoré by Ukrajina mala urobiť, aby jej mohla byť naďalej poskytovaná vojenská pomoc, napísala Ukrajinská pravda. Podotkla však, že návrh je zatiaľ len pracovnou verziou a môže sa meniť.

Reformy majú aj časový plán, ktorý je rozdelený podľa priorít – do troch mesiacov, do polroka, jeden rok a 18 mesiacov. Týkajú sa najmä fungovania dozorných rád štátnych podnikov (napríklad príchod ďalších ľudí do štatutárnych orgánov firiem ako Ukrenergo či Naftogaz), protikorupčných orgánov (zvýšiť počet vyšetrovateľov protikorupčného úradu najmenej na 300), Najvyššej súdnej rady a súdnictva vo všeobecnosti. Prioritou v priebehu roka boli aj zmeny v práci ministerstva obrany Ukrajiny a orgánov činných v trestnom konaní, uviedla Ukrajinská pravda.

Ministerstvo obrany by napríklad malo „reformovať procesy a postupy vyzbrojovania a verejného obstarávania v súlade s normami NATO pre transparentnosť, zodpovednosť, efektívnosť a hospodársku súťaž v oblasti obstarávania obrany bez toho, aby došlo k poškodeniu vojenskej spôsobilosti krajiny“ či „prijať komplexnú novelu zákona o národnej bezpečnosti zameranú na posilnenie demokratickej civilnej kontroly a monitorovania ozbrojených síl, modernizáciu systému velenia a riadenia v súlade s princípmi NATO, ako aj transformáciu procesov riadenia a obranného plánovania s tzv. cieľom zvýšiť úroveň operačnej interoperability s NATO“.

Ukrajina by mala tiež liberalizovať tarify pri zemnom plyne a elektrine, pripraviť sa na integráciu energetických systémov s Európskou úniou vrátane rozvoja „zelenej energie“. Spojené by to malo byť s ochranou chudobných pred dopadom vyšších cien.

Medzi dlhodobé reformy (do roka a pol) patrí napríklad reforma Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU), „najmä obmedziť právomoci SBU na presadzovanie práva len na tie, ktoré súvisia s kontrarozviedkou, antišpionážou, kybernetickou bezpečnosťou, a boj proti terorizmu“ a „posilniť parlamentný a civilný dohľad nad činnosťou SBU“.