Veľký predvolebný kompas. Diaľnica do Košíc, uťahovanie opaskov, odchod do dôchodku či kontrola hraníc: Aké sú hodnoty strán?

Adriána Belej Majerčínová | 27.09.2023 06:00
koláž hodnotové Foto:
Do volieb ostávajú už len tri dni. Slovensko sa v sobotu dozvie, kto na najbližšie štyri roky povedie krajinu, komu sa podarí zostaviť vládu a aký smerom sa bude krajina uberať. Lídri strán denníku Pravda odpovedali na hodnotové otázky. Takmer identické odpovede mali Demokrati a Modrí, Most-Híd. Najviac odlišností bolo medzi Progresívnym Slovenskom a Smerom. V postoji k Európskej únii (EÚ) a NATO najviac prekvapila Republika. Strany niektoré odpovede zdôvodnili a uviedli aj riešenia.

Lídrom trinástich strán sme položili sedemnásť hodnotových otázok, na ktoré mohli odpovedať áno alebo nie, prípadne, že téma pre nich nie je prioritou. Ak to bolo podľa nich nutné, mohli svoju odpoveď vysvetliť pár vetami. Najviac sa rozpísala SNS a Demokrati.

pellegrini, fico, šimečka Čítajte viac Exkluzívna anketa: Vyše 42-tisíc čitateľov Pravdy prezradilo, koho budú voliť. Takto by podľa nich vyzeral nový parlament

Strany odpovedali na sedemnásť hodnotových otázok

Všetky oslovené strany sú za to, aby Slovensko bolo členom EÚ a NATO. Republika v odpovedi uviedla „EÚ áno, NATO čiastočne áno“. Líder hnutia Milan Uhrík chce pritom po voľbách iniciovať referendum o vystúpení z týchto inštitúcií. Stranám sme položili aj otázku, či by mala byť v nasledujúcom volebnom období dostavaná diaľnica do Košíc. Všetky strany okrem PS uviedli, že áno.

Hlas, snem strany, Peter Pellegrini Čítajte viac Volebný seriál: Hlas sa stal Ficovým terčom. Ktorým smerom nakoniec pôjde? Pellegrini si musí postrážiť voličov

Progresívci to totiž nepovažujú za reálny cieľ. „Potrebu dostavať D1 máme v našich dopravných prioritách vysoko. Na niektorých úsekoch však nie je hotová ani len príprava, preto záväzok urobiť tak v nasledujúcich 4 rokoch nie je realistický. Je potrebné sa intenzívne zamerať na prípravu chýbajúcich úsekov, aby sa stavať začalo čo najskôr,“ uviedli.

Čo sa týka registrovaných partnerstiev, strany odpovedali v zhode s ich hodnotovým zameraním. Pre maďarskú Alianciu – Szövetség nejde o prioritnú tému, Smer, Hlas a OĽaNO sú za rozšírenia alebo úpravu práv párov bez ohľadu na pohlavie, ktoré žijú v jednej domácnosti, no sú proti registrovaným partnerstvám. Proti je KDH, Republika, SNS a Sme rodina, za PS, SaS, Demokrati, Maďarské fórum a Modrí, Most-Híd. Všetky strany okrem PS, OĽaNO, Aliancie, Demokratov a Maďarského fóra sú za zavedenie kontrol na hraniciach v súvislosti s prílevom migrantov.

Prečítajte si, ako odpovedali strany:

1. Ste za to, aby Slovensko bolo členom EÚ a NATO?
Smer Áno    
PS Áno    
Hlas Áno    
Republika Áno    
OĽaNO Áno    
SaS Áno    
Sme rodina Áno    
KDH Áno    
SNS Áno    
Demokrati Áno    
Aliancia Áno    
Modrí, Most – Híd Áno    
Maďarské fórum Áno    

Doplnenie

KDH
Áno, Slovensko je pevná súčasť EÚ a NATO, ale musíme dôraznejšie obhajovať naše národné záujmy a odmietame ďalšie odovzdávanie kompetencií do Bruselu.

SNS
Obe spoločenstvá je potrebné reformovať. Aby vôbec ďalej fungovalo NATO, tiež nesmie dochádzať k uzatváraniu bilaterálnych zmlúv s jednotlivými členskými štátmi. Preto aj zanalyzujeme možnosti výpovede bilaterálnej dohody o vojenskej obrannej spolupráci s USA, ktorú v roku 2022 prezidentka Čaputová ratifikovala hneď po doručení a následne vo Washingtone podpísali Naď s Korčokom. Navyše to sa dialo všetko v medzisviatočnom období, kedy sa nebolo možné riadne voči takémuto podpisu ohradiť. Žiaden štát NATO nesmie mať nadradený prístup akoukoľvek zmluvou voči našim občanom.

Demokrati
Členstvo Slovenska v EÚ a NATO je pre nás životným bezpečnostným záujmom. Musíme zabrániť Smeru a extrémistom, ktorí nás chcú odtrhnúť zo Západu a odovzdať nás do náručia Putinovi. Demokrati sú jediná strana, ktorej programovou prioritou je ochrana nášho zahranično-politického smerovania.

Republika
EÚ áno, NATO čiastočne áno

2. Ste za prijatie šetriacich ekonomických opatrení, aby sa dlh štátu ďalej nezvyšoval, čo by mohlo pre ľudí znamenať uťahovanie opaskov?
Smer Nie  
PS   Čiastočne áno
Hlas ?
Republika Nie  
OĽaNO ?
SaS   ?
Sme rodina Nie  
KDH Áno    
SNS Nie  
Demokrati Áno    
Aliancia ?
Modrí, Most – Híd Áno    
Maďarské fórum Áno    

Doplnenie

PS
Konsolidáciu chceme robiť postupne, sociálne citlivo a v súlade s výdavkovými limitmi. Za kľúčové však považujeme naštartovanie ekonomiky a podporu domácich inovácií a podnikavosti.

Hlas
Ľudia nesmú znovu zaplatiť za diletantstvo vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera.

OĽaNO
Sme proti rušeniu sociálnej pomoci ľuďom, dlh štátu chceme znižovať inými opatreniami, napríklad efektívnejším výberom DPH a zabraňovaním daňových únikov.

SaS
Pri aktuálnom stave verejných financií bude Slovensko musieť šetriť. Chceme zachovať aktuálne dosiahnutý sociálny status, ale nutne sa do budúcna musíme začať prikrývať tak veľkou perinou, akú ako krajina vyprodukujeme. Práve preto sú kľúčové naše opatrenia na zabezpečenie ekonomického rastu.

Sme rodina
Sme za to, aby sa firmy s nadmerným ziskmi, s týmito ziskmi podelili s bežnými ľuďmi.

KDH
Áno, ale nesmieme šetriť na zdravotníctve a sociálnej pomoci rodinám, seniorom a odkázaným a pomoc musíme poskytovať adresne.

SNS
Nie, pričom verejné financie musíme míňať viac adresnejšie a efektívnejšie pre našich občanov a na výstavbu kritickej infraštruktúry ako sú diaľnice či nemocnice. Šetriť by sa malo na nevýhodne uzavretých zmluvách alebo daroch vojenskej techniky na Ukrajinu. Na strane príjmov do štátneho rozpočtu napríklad chceme osobitne zdaniť giganty s neprimerane vysokými ziskami ako banky a technologické spoločnosti.

Demokrati
Už naša vláda prijala opatrenia na ochranu spoločných peňazí nás, občanov, v podobe výdavkových limitov. V budúcom volebnom období budeme presadzovať zakotvenie výdavkových stropov do ústavy, aby sme tak definitívne zabránili nezodpovedným populistom v politike rozhadzovať.

Aliancia
Štát musí v prvom rade šetriť na sebe.

Maďarské fórum
Áno, šetriť sa má na strane štátu a nie na strane občana.

3. Ste za zavedenie fixného vekového stropu na odchod do dôchodku?
Smer Áno    
PS   Nie  
Hlas Áno    
Republika Áno    
OLaNO Áno    
SaS Nie  
Sme rodina Nie  
KDH Nie  
SNS Áno    
Demokrati   Nie  
Aliancia Nie  
Modrí, Most   Nie  
Maďarské fórum   Nie  

Doplnenie

PS
Základné parametre dôchodkového systému zakotvíme formou ústavného zákona. Trvať budeme najmä na zakotvení existencie troch pilierov, úrovne dôchodkových nárokov z prvého piliera a úrovne príspevkov do druhého piliera. Ústavný zákon by mal tiež obsahovať naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku života, zavedenie povinného informovania štátom o zhodnocovaní či štatút predvolenej investičnej stratégie.

SNS
Sme za opätovné zagarantovanie veku odchodu do dôchodku v Ústave SR.

Demokrati
Podporujeme naviazanie dôchodkového veku na strednú dobu dožitia tak, aby pomer doby poistenia pred dosiahnutím dôchodkového veku a doby poberania dôchodku bol vyrovnaný. Navyše, podporujeme zavedenie tzv. Švajčiarskej valorizácie dôchodkov, aby zohľadňovali aj rast životnej úrovne spoločnosti. Pripomíname, že vlády Fica a Pellegriniho pridávali dôchodcom centy ročne, to už nedopustíme.

4. Ste za zachovanie príspevku 200 eur mesačne na dieťa?
Smer Áno    
PS   Čiastočne áno
Hlas Áno    
Republika Áno    
OĽaNO Áno    
SaS ?
Sme rodina Áno    
KDH Áno    
SNS Áno    
Demokrati Áno    
Aliancia Áno    
Modrí, Most – Híd Áno    
Maďarské fórum Áno    

Doplnenie

PS
Príspevok sám nabudúci rok expiruje. Budeme hľadať spôsob, ako ho nahradiť adresnou pomocou.

SaS
Výrazne by sme ho zmenili, aby bol menej diskriminačný a skutočne kompenzoval matkám nižší dôchodok za roky strávené s malým dieťaťom.

Demokrati
Dokonca presadíme, aby nárok na 200 eur na dieťa mali všetci pracujúci rodičia. 140 eurový bonus, ktorý je súčasťou 200 eur na dieta, zavedieme natrvalo, pre všetky nezaopatrené deti. Osamotené mamičky už viac nemôžu byť diskriminované.

Aliancia
Áno, ale treba tento systém sprehľadniť a vylepšiť.

Maďarské fórum
Áno, na prvé tri deti.

5. Ste za sprísňovanie potratovej legislatívy?
Smer   Nie  
PS   Nie  
Hlas Nie  
Republika ?
OĽaNO   Nie  
SaS Nie  
Sme rodina Nie  
KDH Nie  
SNS ?
Demokrati   Nie  
Aliancia Nie je to priorita.
Modrí, Most – Híd Nie  
Maďarské fórum Nie  

Doplnenie

KDH
V čase historicky klesajúcej pôrodnosti chceme pomôcť všetkým, ktorí chcú mať dieťa, aby dieťa mohli mať. Život je najvyššia hodnota.

SNS
V danej oblasti dôrazne nepripustíme žiadne zhoršenie aktuálneho stavu, ktoré nám reálne hrozí, ak by sa k vláde dostali progresívci.

Demokrati
Nebudeme nič zakazovať, väčšiu pozornosť budeme venovať pomoci tehotným ženám a matkám.

Aliancia
Neriešime a neotvárame kultúrno-etické otázky, každý náš poslanec bude mať v prípade hlasovania o takýchto návrhoch voľnú kartu.

6. Ste za odluku cirkvi od štátu?
Smer   Nie  
PS Áno    
Hlas Nie  
Republika Nie  
OĽaNO Áno    
SaS Áno    
Sme rodina Nie je to priorita.
KDH Nie  
SNS Nie  
Demokrati   ?
Aliancia Nie je to priorita.
Modrí, Most – Híd   ?
Maďarské fórum   Nie  

Doplnenie

PS
Podporíme finančné osamostatnenie cirkví a vytvorenie nového rámca vzťahu štátu s cirkvami založeného na zrovnoprávnení cirkví a náboženských spoločností s ostatnými subjektami občianskej spoločnosti, pri súčasnom zachovaní podpory aktivít, ktoré konajú vo verejnom záujme.

OĽaNO
Áno, v prípade, ak si štát vysporiada záväzky voči cirkvi a vráti jej majetky zhabané za socializmu.

KDH
Dnes platný zákon bol prijatý bez rozporov ústavnou väčšinou ako výsledok podrobnej diskusie expertov zo strany štátu i cirkví a odráža spoločenskú vôľu v parlamentnej demokracii.

SNS
Iba v prípade, ak vznikne vôľa širokej verejnosti podporiť takúto zmenu, napríklad platným referendom.

Demokrati
Slovensko je sekulárny štát, v ktorom majú registrované cirkvi právo na slobodné pôsobenie. Sme pripravení byť súčasťou konštruktívneho dialógu o financovaní.

Aliancia
Neriešime a neotvárame kultúrno-etické otázky, každý náš poslanec bude mať v prípade hlasovania o takýchto návrhoch voľnú kartu.

Modrí, Most
Pri otázkach týkajúcich sa svetonázoru a svedomia, v súlade so stanovami našej strany, takézo otázky nie sú súčasťou našej politickej agendy.

Maďarské fórum
Nie, ale po zasahovaní cirkvi do politiky to bude asi nutné.

7. Ste za zavedenie registrovaných partnerstiev, prípadne za úpravu práv párov (aj rovnakého pohlavia), ktoré nežijú v manželstve?
Smer   ?
PS Áno    
Hlas ?
Republika Nie  
OĽaNO   ?  
SaS Áno    
Sme rodina Nie  
KDH Nie  
SNS Nie  
Demokrati Áno    
Aliancia Nie je to priorita.
Modrí, Most – Híd Áno    
Maďarské fórum Áno    

Doplnenie

Smer
Registrované partnerstvá nie, úprava práv párov áno.

Hlas
Sme za rozšírenie práv párov (bez ohľadu na pohlavie), ktoré žijú v spoločnej domácnosti.

OĽaNO
Nie sme za registrované partnerstvá a manželstvá homosexuálov, sme za uľahčenie práv pre všetky osoby v otázkach dedenia či oboznamovania sa so zdravotným stavom.

SNS
Nie, nevidíme dôvod na zavedenie tohto právneho inštitútu do slovenského právneho poriadku, najmä v nadväznosti na judikatúru ESĽP, ktorá je naklonená umožniť osvojenie maloletých detí aj registrovaným párom rovnakého pohlavia.

Demokrati
Súhlasíme s úpravou jednotlivých životných situácii aj pre páry rovnakého pohlavia. V takom duchu, ako to už navrhovala vláda Eduarda Hegera. Štát musí svojim občanom vychádzať v ústrety a naši poslanci to v minulosti pri hlasovaniach o tejto téme jasne ukázali.

Aliancia
Neriešime a neotvárame kultúrno-etické otázky, každý náš poslanec bude mať v prípade hlasovania o takýchto návrhoch voľnú kartu.

Maďarské fórum
Áno, ale nie ako manželstvo.

8. Mal by sa podľa vás zrušiť alebo obmedziť paragraf 363 Trestného poriadku?
Smer   Nie  
PS Áno    
Hlas Nie  
Republika Nie  
OĽaNO Áno    
SaS Áno    
Sme rodina Nie  
KDH ?
SNS Nie  
Demokrati Áno    
Aliancia Áno    
Modrí, Most – Híd Áno    
Maďarské fórum Áno    

Doplnenie

PS
Budeme presadzovať jeho obmedzenie.

SaS
Chceme ho zmeniť tak, aby generálny prokurátor mohol len otvárať zastavené kauzy. Na ochranu zákonnosti stíhaných osôb je množstvo iných nástrojov.

KDH
Nie sme za zrušenie 363, ale za zmeny – napríklad, že nebude v rukách jediného muža. Paragraf 363 je tu na to, aby nedochádzalo k zneužívaniu moci a porušovaniu zákona zo strany policajných orgánov. Musíme mať krížovú kontrolu. Ak sú námietky, že sa používa nesprávne alebo v rozpore s doterajšou praxou, nech to posúdi skupina odborníkov.

SNS
Paragraf 363 je logicky opodstatneným mimoriadnym opravným prostriedkom v prípravnom trestnom konaní s ohľadom na hierarchické postavenie prokuratúry, pričom využitie tohto nebráni opätovnému stíhaniu po náprave generálnym prokurátorom zistených procesných vád predchádzajúceho trestného konania.

Demokrati
Presadzujeme zrušenie paragrafu 363. Súčasný generálny prokurátor Žilinka ho zneužíva v prospech smeráckych nominantov podozrivých z korupcie. Jeho protizákonné použitie v jednom z prípadov už potvrdila ja ústavný súd. Zároveň presadíme komplexnú reformu prokuratúry a skrátime funkčné obdobie generálneho prokurátora.

9. Ste za zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu?
Smer   Nie  
PS   Nie  
Hlas ?
Republika Áno    
OĽaNO   Nie  
SaS Nie  
Sme rodina Nie  
KDH Nie  
SNS ?
Demokrati   Nie  
Aliancia Nie  
Modrí, Most – Híd   Nie  
Maďarské fórum   Nie  

Doplnenie

Hlas
Túto otázku musia po voľbách vyriešiť odborníci z oblasti práva.

SNS
Sme za reformu trestného zákona a trestného poriadku a s tým aj spojenú reformu špecializovaných zložiek OČTK a súdov. Vnímame aj strety konkurencie týchto inštitúcii s riadnou sústavou, kedy v niektorých prípadoch bola aj účelovo zmenená právna kvalifikácia vyšetrovaného skutku, aby sa konanie viedlo pod ŠP a ŠTS.

Demokrati
V žiadnom prípade. Demokrati dlhodobo bojujú za ochranu spravodlivosti pred zločincami. Nezávislá špeciálna prokuratúra a špecializovaný trestný súd sú predpokladom úspechu spravodlivosti. Náš garant programu pre oblasť spravodlivosti Juraj Šeliga navrhuje ukotvenie ŠTS a ÚŠP do ústavy, aby boli chránené pred korupčníkmi v politike, ktorí ich chcú zrušiť.

Republika
ÚŠP áno, ŠTS prehodnotiť

10. Ste za dekriminalizáciu marihuany?
Smer   Nie je to priorita.
PS Áno    
Hlas Nie  
Republika Nie  
OĽaNO   Nie  
SaS Áno    
Sme rodina Nie  
KDH Nie  
SNS ?
Demokrati Áno    
Aliancia Nie je to priorita.
Modrí, Most – Híd Áno    
Maďarské fórum   Nie  

Doplnenie

Hlas
Nie, ale je potrebné znížiť drakonické tresty pre užívateľov.

KDH
Nie, treba však prehodnotiť formy trestu a samotné trestné sadzby – niektoré najmenej závažné formy napríklad pre liečebné účely by malo byť možné riešiť aj cez režim priestupkov. Následky trestu by nemali byť pre páchateľov a ich rodiny mnohonásobne horšie, ako spôsobuje samotné užívanie ľahkej drogy.

SNS
Slovensko má stále jednu z najprísnejších drogových politík. Pokiaľ sa jedná len o bežných občasných užívateľov marihuany, nie je dôvodom týchto trestať a zaťažovať nimi už aj tak preťažený slovenský súdny a väzenský systém. Dílerov je však potrebné naďalej trestne stíhať a našu spoločnosť chrániť pred vplyvom drog a ich následkov.

Demokrati
V tejto súvislosti sme už presadili zníženie trestov pre užívateľov. Dekriminalizácia je ďalší krok. Máme za to, že prísne tresty si zaslúžia výrobcovia a predajcovia.

Aliancia
Neriešime a neotvárame kultúrno-etické otázky, každý náš poslanec bude mať v prípade hlasovania o takýchto návrhoch voľnú kartu.

11. Považujete klimatickú krízu a dosiahnutie uhlíkovej neutrality za jednu z hlavných tém, ktorú je potrebné riešiť?
Smer   ?
PS Áno    
Hlas ?
Republika Čiastočne nie.
OĽaNO   Nie  
SaS ?
Sme rodina Nie je to priorita.
KDH Áno    
SNS Nie  
Demokrati Áno    
Aliancia Áno    
Modrí, Most – Híd Áno    
Maďarské fórum   Nie  

Doplnenie

Smer
Globálne problémy musia riešiť veľmoci.

Hlas
Klimatickú krízu musíme riešiť tak, aby sme nezruinovali slovenské hospodárstvo.

OĽaNO
Nie je to najpodstatnejšia, ale je to dôležitá téma.

SaS
Na dosiahnutie uhlíkovej neutrality treba robiť uvážené a rozumné kroky. Aby sa dosiahol cieľ, prijímané opatrenia musia spĺňať kritériá maximálnej schopnosti zadržiavať uhlík. Vyhlasovanie klimatickej núdze nijako nepomôže dosiahnuť cieľ, práve naopak, umocňuje prijímanie populistických neefektívnych opatrení.

SNS
Nie, v prvom rade nezabúdajme na to, že atmosféra je súčasťou globálneho ekosystému. A preto podobný záväzok môže viesť k požadovaným výsledkom, len ak sa na ňom dohodnú všetci významný globálni znečisťovatelia. V opačnom prípade tým poškodíme len samých seba. Pretože to, čo si nevyrobíme, budeme musieť doviezť zo zahraničia, kde sa to môže vyrábať v omnoho horších podmienkach. Pritom nezabúdajme ani na to, že samotný prechod na elektrický pohon automaticky neznamená redukciu emisií – to predsa závisí od toho, akým spôsobom sa tá elektrina vyrobí. Pretože zákon zachovania energie neoklameme. A tak pri skokovom náraste spotreby energie môže vzniknúť taký vysoký dopyt, že bude potrebné siahnuť aj po neekologických spôsoboch produkcie elektriny.

Demokrati
Podporujeme zelenú transformáciu a považujeme ju za príležitosť pre Slovensko. Spolu s európskymi partnermi pripravíme Slovensko na zníženie emisií skleníkových plynov o 60 % do roku 2030 bez negatívneho vplyvu na peňaženky obyvateľov. Navyše pripravíme Klimatickú investičnú stratégiu do roku 2030 s výhľadom do roku 2040 pre všetky sektory hospodárstva s využitím celého výnosu z emisných povoleniek.

Aliancia
Áno, ale pomocou racionálnych opatrení, ktoré nezlomia hospodárstvo.

Maďarské fórum
Nie, nie je to jediná problematika na riešenie.

12. Ste za to, aby Slovensko podporovalo snahu EÚ ukončiť v roku 2035 produkciu áut so spaľovacími motormi?
Smer   Nie  
PS Áno    
Hlas Nie  
Republika Nie  
OĽaNO   Nie  
SaS Nie  
Sme rodina Nie  
KDH Nie  
SNS Nie  
Demokrati Áno    
Aliancia ?
Modrí, Most – Híd   Nie  
Maďarské fórum   Nie  

Doplnenie

PS
Toto schválili členské štáty EÚ a Slovensko by malo stáť za svojím rozhodnutím. Využiť by sme mali najmä príležitosti, ktoré sa nám v oblasti ponúkajú.

KDH
Nie, toto striktné rozhodnutie nie je odborne dostatočne podložené a zároveň ohrozuje konkurencieschop­nosť slovenskej ekonomiky.

SNS
Ekonomika Slovenska je momentálne výrazne naviazaná na výrobu automobilov so spaľovacími motormi a v prípade obmedzení týchto by Slovensku hrozila zamestnanecká a ekonomická kríza. Európsky parlament tiež pri svojich plánoch nezohľadnil pripravenosť elektrických sietí v jednotlivých štátoch. Pritom naša energetická sieť na podobné opatrenia nie je pripravená. A zatiaľ nevidíme, že by sa takáto sieť aktívne budovala. Súčasne sme ešte nepočuli zmysluplné riešenia na zabezpečenie životného cyklu týchto elektromobilov – napríklad ekologické recyklovanie a likvidovanie článkov z batérií, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou výbavy elektrických motorov. V neposlednom rade je dôležité aj to, že vstupné náklady na kúpu elektrických vozidiel nie sú pre bežných občanov Slovenska dostupné.

Demokrati
Tento zámer podporujeme, lebo Slovensko z toho môže ako automobilová veľmoc vyťažiť. Práve automobilový priemysel už teraz investuje veľké finančné prostriedky na prechod k výrobe pre širokú verejnosť cenovo dostupných elektromobilov. Našou prioritou bude pripraviť sa na rozvoj elektromobility a investovať do tvorby pracovných miest s pridanou hodnotou.

Aliancia
Pre Slovensko vidíme v elektrifikácii áut aj veľké riziko, veď priemysel na Slovensku je v značnej miere závislý od automobilového priemyslu, tak ako Nemecko, aj Slovensko by malo zabojovať o výnimku.

13. Ste za pomoc skupinám ľudí, ktorí by neboli pri náraste úrokovej sadzby schopní splácať hypotéku?
Smer Áno    
PS Áno    
Hlas Áno    
Republika Áno    
OĽaNO Áno    
SaS Áno    
Sme rodina Áno    
KDH Áno    
SNS Áno    
Demokrati Áno    
Aliancia Áno    
Modrí, Most – Híd Áno    
Maďarské fórum Áno    

Doplnenie

PS
Navrhujeme riešenia, ktoré sú fér aj voči ľuďom, ktorí hypotéky nemaju. To znamená, že na naše riešenia sa nebudú skladať všetci občania, ale zároveň bez zaťaženia štátneho rozpočtu pomôžu ohrozeným domácnostiam preklenúť obdobie vysokých úrokov.

SaS
Sme za pomoc, preto sme pripravili 6 konkrétnych opatrení, keďže opakovane a dlhodobo hovoríme o adresnej pomoci. Najzásadnejším je, aby splátka hypotéky nerástla viac, ako je rast priemernej mzdy za posledné tri roky.

KDH
Áno, striktne adresne pre takúto ohrozenú skupinu, ktorá by mohla prísť o strechu nad hlavou, čo zároveň vylučuje pomoc pre hypotéky v prípade investičných bytov.

SNS
Áno, a to zavedením daňového bonusu vo výške 100,– EUR mesačne, t.j. až 1200,– EUR ročne. Takto by štát pracujúcim ľuďom pokryl zvýšené hypotekárne úroky buď úplne alebo tým s vyššou hypotékou aspoň čiastočne. Súčasne vedenie NBS tiež musí začať komunikovať s bankovým sektorom a nepočúvať len príkazy ECB a ich úradníkov, ktorí nepoznajú život bežných slovenských občanov.

Demokrati
Ako prvý krok sme presadili ľahšie manažovanie splácania hypoték. Dlžník môže kedykoľvek bez poplatku splatiť časť hypotéky formou mimoriadnej splátky. Naše ďalšie riešenia sú férové – ak sa zvýši úroková sadzba, dať ľuďom možnosť na odklad splátky, aby si vedeli nastaviť rodinný rozpočet. Zároveň vytvoriť fond solidarity, kde by bola cielená ale dočasná pomoc pre tých, ktorým by reálne hrozilo, že prídu o strechu nad hlavou. Náš expert na sociálnu politiku Jozef Mihál ďalej presadzuje zvýšenie daňového bonusu na úroky pre mladých na 600 eur ročne.

Maďarské fórum
Áno, jednotlivcom a nie plošné riešenia systémom podpory bývania.

14. Ste za to, aby Slovensko pokračovalo v podpore (vojenskej, materiálnej, finančnej, humanitárnej) Ukrajiny, ktoré je vo vojne s Ruskom?
Smer   Čiastočne nie.
PS Áno    
Hlas Áno  
Republika Nie  
OĽaNO Áno    
SaS Áno    
Sme rodina Áno    
KDH Áno    
SNS ?
Demokrati Áno    
Aliancia Áno    
Modrí, Most – Híd Áno    
Maďarské fórum Áno    

Doplnenie

Smer
Čiastočne nie (vojenskej nie).

Hlas
Humanitárnej áno, vojenské možnosti Slovensko vyčerpalo.

KDH
Áno, ale v prípade vojenskej pomoci do takej miery, ktorá nezníži našu obranyschopnosť. Koordinácia postupu je v rukách EÚ.

SNS
Pokiaľ na území Ukrajiny prebieha konflikt, tak je potrebné pomáhať im výhradne humanitárne, nie vojensky, keďže Ukrajina nie je členským štátom NATO a ani Európskej únie. USA a západné európske štáty na tomto konflikte len zarábajú, a to aj na úkor Slovenska. Preto nie je ani logické, aby sme na Ukrajinu ďalej posielali iné ako humanitárne dary.

Demokrati
Áno. Každá napadnutá krajina má podľa Charty OSN právo na pomoc, a to ako humanitárnu, tak aj vojenskú. Rozhodnutie pomáhať Ukrajine je preto správne z morálneho hľadiska, a tiež z pohľadu platných medzinárodných noriem. Pokračovanie v takejto pomoci považujeme za strategický záujem Slovenskej republiky. Pretože len slobodná, demokratická a prosperujúca Ukrajina je zárukou bezpečnosti a prosperity aj nášho regiónu.

Aliancia
V rámci strany je jednotný názor, že v tomto konflikte je agresorom Rusko a podporujeme zachovanie suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny. Pri riešení situácie je potrebné poskytnúť maximálnu možnú humanitárnu pomoc. Všetky snahy smerujúce k čo najskoršiemu začatiu vyjednávania o mieri podporíme.

Maďarské fórum
Áno, Rusko je agresorom na Ukrajine. Našim prvoradým záujmom je držať vojnu čo najďalej od Slovenských hraníc.

15. Ste za obnovu kontroly vnútorných slovenských hraníc v súvislosti s nárastom prílivu migrantov?
Smer Áno    
PS   Nie  
Hlas Áno    
Republika Áno    
OĽaNO   Nie  
SaS Áno    
Sme rodina Áno    
KDH Áno    
SNS Áno    
Demokrati   Nie  
Aliancia Nie  
Modrí, Most – Híd Áno    
Maďarské fórum Nie  

Doplnenie

PS
Samozrejme, každý štát musí mať schopnosť v čase krízy ustrážiť ustrážiť svoju hranicu. Je to ale krajné riešenie, preto musíme najskôr zrušiť tlačivo, ktoré k nám týchto ľudí láka.

OĽaNO
Nie sme za kontroly na hraniciach, sme za rokovania o readmisných zmluvách, ktoré povedú k riešeniu migračnej krízy.

KDH
Sme za posilnenú kontrolu hraníc. Musíme byť pripravení na plán B, ak zlyhá spoločný európsky projekt ochrany. Je nutné pracovať aj na dobrej susedskej spolupráci s okolitými krajinami pre spoločný koordinovaný postup.

SNS
Áno, je potrebné spustenie okamžitej kontroly hraníc, ktoré v súčasnosti sú voľne prechodné. Tiež je s okamžitou platnosťou nutné zrušiť vydávanie potvrdení o tolerovanom pobyte pre nelegálnych migrantov, u ktorých sú dôvodné pochybnosti o ich totožnosti.

Demokrati
Nie. Toto môže navrhovať len klamár s cieľom strašiť ľudí, alebo človek, ktorý nevie čo hovorí. Demokrati prinášajú riešenie, ktoré skutočne pomôže. Navrhujeme posilniť vonkajšiu schengenskú hranicu – Maďarsko-Srbskú. Tým sa práve zastaví príchod ilegálnych migrantov do EÚ. Naopak, ak Fico zostaví vládu s extrémistami, vtedy budeme mať problém s migráciou, avšak Sloveniek a Slovákov zo Slovenska.

Aliancia
Nie, sme za dôslednú kontrolu zelenej hranice, ale sme proti tomu, aby sa hraničných priechodoch zaviedol predschengenský re­žim.

Maďarské fórum
Nie, musíme chrániť výhody slobodných hraníc. Chrániť treba vonkajšie hranice EU.

16. Ste za zavedenie ôsmich (resp. viacerých) volebných obvodov?
Smer   Nie je to priorita.
PS   Nie  
Hlas Áno    
Republika ?
OĽaNO   Nie  
SaS Nie  
Sme rodina Nie je to priorita.
KDH Áno    
SNS Nie  
Demokrati   ?
Aliancia ?
Modrí, Most – Híd Áno    
Maďarské fórum   Nie  

Doplnenie

Hlas
Áno (polovica poslancov zvolená za každý okres, polovica ako doposiaľ).

SNS
Nie. Máme zato, že momentálne nevyvstáva žiadna reálne potreba meniť súčasný fungujúci volebný systém na iný neoverený, ktorého dôsledky môžu byť pre Slovensko katastrofálne. Je potrebné sa zamerať na sprísnenie fungovania politických strán, aby tieto mali regionálnejší charakter a nemali takmer polovicu kandidátov len z Bratislavského kraja, ako to teraz predviedli progresívci. Takýmto spôsobom aj bez zmeny volebného systému dosiahneme vyššie zastúpenie poslancov z regiónov v NR SR.

Demokrati
Čo sa týka volebného systému, navrhujeme posilníme inštitút preferenčného hlasovania v parlamentných voľbách. V súčasnosti však považujeme priority ako bezpečnosť a naše ukotvenie v EÚ a NATO, zdravotníctvo, vzdelávanie, inovácie, infraštruktúra za prioritné.

Aliancia
Budeme iniciovať politickú a spoločenskú diskusiu na túto tému, ale na reformu volebného systému je potrebný konsenzus naprieč politickým spektrom.

Maďarské fórum
Nie. Pri súčasnom územnoprávnom členení.

17. Máte v prípade vášho úspechu v pláne nasledujúce obdobie dostavať diaľnicu z Bratislavy do Košíc?
Smer Áno    
PS   Nie  
Hlas Áno    
Republika Áno    
OĽaNO Áno    
SaS Áno    
Sme rodina Áno    
KDH Áno    
SNS Áno    
Demokrati Áno    
Aliancia Áno    
Modrí, Most – Híd Áno    
Maďarské fórum Áno    

Doplnenie

PS
Potrebu dostavať D1 máme v našich dopravných prioritách vysoko. Na niektorých úsekoch však nie je hotová ani len príprava, preto záväzok urobiť tak v nasledujúcich 4 rokoch nie je realistický. Je potrebné sa intenzívne zamerať na prípravu chýbajúcich úsekov, aby sa stavať začalo čo najskôr.

Demokrati
Diaľnica do Košíc sa už musí konečne dokončiť. Najmä keď ju Fico sľuboval už v roku 2010.

Aliancia
Áno, sme za dobudovanie najlacnejšieho, najrýchlejšieho a najkratšieho variantu, R7 a R2.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ