Fico si od Čaputovej prevzal poverenie na zostavenie vlády. Má na to 14 dní. Nebude to ľahké, priznal šéf Smeru
Predseda Smeru má na zostavenie vlády 14 dní. Podľa Fica to nebude jednoduché. Smer voľby vyhral so ziskom takmer 23 percent hlasov, na vytvorenie vlády s väčšinovou podporou v parlamente však potrebuje získať na spoluprácu aspoň dve ďalšie strany.
„Nebude to ľahký proces, ale urobíme všetko preto, aby vznikla vláda Slovenskej republiky,“ uviedol Fico.
Šéf Smeru neuviedol, s ktorými stranami by mohol vytvoriť kabinet, analytici i médiá však ako jednu z najpravdepodobnejších možností označujú spoluprácu Smeru s Hlasom a SNS.

Schôdzka Čaputovej s Ficom trvala zhruba štvrť hodiny. Prezidentka má dlhodobo napäté vzťahy so šéfom Smeru. Po jeho skorších slovných výpadoch, že je americkou agentkou, Čaputová tento rok v septembri podala na Fica žalobu na ochranu osobnosti. Pred zvolením do vrcholnej funkcie bola Čaputová podpredsedníčkou liberálneho hnutia Progresívne Slovensko (PS), ktoré až do sobotňajších volieb bolo neparlamentnou stranou.
Čaputová dodržala tradíciu, že prezidentské poverenie po voľbách ako prvé dostáva zástupca víťaznej formácie. Samotné poverenie na zostavenie vlády nemá oporu v ústave; ide skôr o zvyklosť, ktorou sa riadili už predchádzajúci prezidenti. Hlava štátu podľa ústavy vymenuje nového premiéra a na jeho návrh potom členov jeho kabinetu.
Slovensko v minulosti už zažilo, že víťaz volieb nakoniec vládu nezostavil. Naposledy sa to stalo v roku 2010 práve Smeru. PS, ktoré je po víkendových voľbách druhou najsilnejšou stranou, už ohlásilo, že chce zabrániť vzniku vlády Smeru. Zloženie budúcej vládnej koalície bude podľa analytikov závisieť od postoja Hlasu niekdajšieho Ficovho straníckeho kolegu Petra Pellegriniho. Táto strana skončila vo voľbách na treťom mieste.

V pondelok sa hlava štátu okrem Fica stretla aj s predsedom hnutia Progresívne Slovensko Michalom Šimečkom. V utorok o 9.30 h prijme predsedu strany Hlas Petra Pellegriniho a o 11.00 h predsedu KDH Milana Majerského.
Fico, ktorý bol premiérom už trikrát, v nedeľu povedal, že sa bude opäť uchádzať o funkciu predsedu vlády a že rokovania o programe budúcej vládnej koalície by mohli trvať zhruba dva týždne. Práve toľko času od Čaputovej na vytvorenie vlády dostal.

Po voľbách Fico zopakoval svoj odmietavý postoj k vojenskej pomoci Ukrajine, ktorá sa bráni ruskej invázii. Pre prípad účasti svojej strany v novej vláde ohlásil odvolanie policajného prezidenta a šéfa elitnej zložky prokuratúry. Tieto inštitúcie sa zaoberajú okrem iného korupčnými kauzami z doby skoršieho vládnutia Smeru, ktorý bol pri moci najprv v rokoch 2006 až 2010 a neskôr nepretržite v dvoch zhodne štvorročných volebných obdobiach medzi rokmi 2012 a 2020.

Do parlamentu sa celkovo dostalo šesť strán a jedna koalícia. S podporou 22,94 percenta hlasov zvíťazil Smer, čo mu prinieslo 42 kresiel v Národnej rade SR.