Čaputová sa postavila proti ďalšej vojenskej pomoci Kyjevu. Vplyv ruských agentov na Slovensku je šialený, komentuje Kyjev

ČTK | 05.10.2023 13:09, aktualizované: 
zelenskyj čaputová Foto: ,
Volodymyr Zelenskyj a Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová sa postavila proti zámeru ministerstva obrany poskytnúť ďalší balík pomoci Ukrajine čeliacej ruskej invázii. Tajomník ukrajinskej bezpečnostnej rady Oleksij Danilov v reakcii podľa ukrajinskej tlačovej agentúry Unian povedal, že na Slovensku majú silný vplyv ruskí agenti. Český premiér Fiala takéto rozhodnutie nepovažuje za šťastné.

Hovorca Čaputovej to zdôvodnil výsledkom sobotňajších parlamentných volieb na Slovensku, po ktorých na základe poverenia od hlavy štátu rokujú o vytvorení vlády strany, ktoré túto formu pomoci Kyjevu odmietajú, napísal Denník N.

hufnica Čítajte viac Nešla na Ukrajinu. Slovensko zničilo svoju kazetovú muníciu

Zvažovaný balík dodávok na Ukrajinu by podľa denníka zahŕňal napríklad muníciu. Po začatí ruskej invázie vlani vo februári Slovensko postupne odovzdalo Ukrajine rôzny vojenský materiál a techniku, vrátane systému protivzdušnej obrany S-300 a stíhačiek Mig-29.

S-300, vojna na Ukrajine, Ukrajina Čítajte viac Ukrajina Slovensku: Ďakujeme za zbrane, zachraňujú životy

Čaputová, ktorá v máji vymenovala terajšiu úradnícku vládu premiéra Ľudovíta Ódora, v minulosti opakovane dala najavo, že Ukrajine treba pomáhať, a kritizovala Rusko za jeho vojenský vpád do susednej krajiny.

Zelenskyj u Čaputovej. Takto návštevu vidia prezidentovi ľudia
Video

„Všetky politické strany, ktoré dnes na základe poverenia rokujú o novej vláde, takúto pomoc jednoznačne odmietajú. Rozhodnúť v takejto situácii o poskytnutí vojenského materiálu by nebol dobrý precedens pri zmene politickej moci po akýchkoľvek voľbách,“ uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Zároveň zdôraznil, že nedáva súhlas ani nesúhlas s poskytnutím vojenskej pomoci. Stotožňuje sa však s názorom premiéra, že pri tejto otázke je potrebné rešpektovať výsledky volieb a počkať na závery rokovaní o zostavení novej vlády, ktoré práve v týchto dňoch prebiehajú.

V tomto čase by rozhodnutie o poskytnutí vojenského materiálu bolo precedensom pri zmene politickej moci aj v budúcnosti, dodal Strižinec.

„Prezidentka naďalej, tak ako doposiaľ, podporuje poskytovanie vojenskej pomoci Ukrajine v rámci možností ozbrojených síl,“ uviedol hovorca prezidentky.

Ukrajinský prezident Zelenskyj v Bratislave

Volodymyr Zelenskyj sa najprv stretol s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Po rokovaní mali spoločnú tlačovú konferenciu.

Fotogaléria
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po...
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po...
+12Volodymyr Zelenskyj

Proti dodávkam zbraní na Ukrajinu dlhodobo vystupuje strana Smer expremiéra Roberta Fica, ktorý po volebnom víťazstve dostal od Čaputovej poverenie sformovať kabinet. Rovnaký názor zastáva aj Slovenská národná strana, s ktorou Smer podľa dostupných informácií počíta v budúcej vládnej koalícii. Tretí možný koaličný partner Smeru, strana Hlas, zase tvrdil, že Bratislava už vyčerpala možnosti vojenskej pomoci určenej Ukrajincom.

fabrika, Way Industries, Krupina, odmínovače, Božena Čítajte viac Nahliadli sme do fabriky, kde vzniká „darček pre Putina“

Toto vyjadrenie šéfa Hlasu Petra Pellegriniho však odmietol slovenský minister obrany Martin Sklenár, ktorý povedal, že slovenská armáda má veľké množstvo vybavenia a výzbroje, ktoré by bolo možné Ukrajine poskytnúť.

Ukrajinci majú 'neviditeľné plášte'. Ukryjú pred dronmi, tvrdia
Video

Agentúra Unian napísala, že Ukrajina mala poslednú šancu na pomoc zo Slovenska, ale že Čaputová sa postavila proti tejto pomoci. Agentúra zároveň citovala tajomníka ukrajinskej bezpečnostnej rady Danilova, ktorý kritizoval, že Slovensko podlieha ruskému vplyvu.

„Treba si uvedomiť, že vplyv ruských agentov na Slovensku je úplne šialený. Najskôr boli v Prahe, ale potom, vzhľadom na to, že im tam dali trochu zabrať, sa presunuli do Bratislavy,“ tvrdí Danilov. Podľa jeho slov by Európska únia mala pozorne sledovať takýto vývoj.

Aj týmito zbraňami pomáha Západ Ukrajine v boji

Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

Fotogaléria
Tank Leopard 2 v akcii počas návštevy nemeckého...
V novembri si prevzala Ukrajina už siedmu z...
+11Americká húfnica M777.

Český premiér Petr Fiala nepovažuje za úplne šťastné, aby Slovensko neposkytovalo ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine, ktorá sa bráni ruskej agresii. Kyjev podľa neho zvádza boj aj za mier v Európe, a preto je potrebné ho naďalej podporovať. Český premiér to povedal novinárom v Granade, kde sa zúčastňuje na summite Európskeho politického spoločenstva.

S-300, vojna na Ukrajine, Ukrajina Čítajte viac Takmer polovica Slovákov si myslí, že Ukrajincom sa pomáha až príliš

„Je pre mňa ťažké komentovať rozhodnutie inej krajiny, ale snáď nebude nezdvorilé, keď poviem, že nepovažujem tento postup Slovenska za úplne šťastný,“ povedal Fiala. „Akokoľvek chápem všetky dôvody, ktoré k tomu môžu viesť,“ dodal.

Ukrajina podľa neho potrebuje pomoc a potrebuje ju rýchlo, pretože zvádza zápas nielen za svoju územnú celistvosť, ale aj za európsku bezpečnosť a mier v Európe. „Preto musíme využiť všetky príležitosti, ako Ukrajine pomôcť,“ uviedol český premiér.