591. deň: Kyjev sa pripravuje na zimnú ofenzívu. Počasie skomplikuje použitie dronov i taktického letectva

ČTK, SITA, TASR, Pravda | 07.10.2023 06:45, aktualizované: 
Kliščijivka Foto: ,
Ukrajinskí vojaci známi ako "Ryzhyi", vľavo a "Skelia" z 92. brigády mieria protilietadlovou raketou na ruské pozície pri Kliščijivke.
Ukrajinská armáda pokračuje v ofenzívnych akciách zhruba osem kilometrov juhovýchodne od mesta Bachmut na východe Ukrajiny. Uviedol to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), ktorý poukazuje na zdroje z ukrajinských ozbrojených síl.

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 591 dní
  • USA napriek nepokojom v Kongrese chystajú nový balík zbraní pre Ukrajinu
  • Rusko v noci podniklo raketový útok na Odesu
Zbohom, Samopal vzor 58. Slovenskí vojaci si budú zvykať na pušky z USA
Video
Brutálny raketový útok v dedine Hroza pri Charkove

VAROVANIE: Niektoré fotografie nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Fotogaléria
Ukrajinskí policajti vo štvrtok 5. októbra 2023...
Obete smrteľného ruského raketového útoku,...
+11Na tejto fotografii, ktorú poskytla tlačová...
Rusko, Ukrajina, Charkov, ruský útok, bombardovanie Čítajte viac 590. deň: Ruské besnenie pokračuje, v centre Charkova zabili dieťa. Kyjev dostane viac protivzdušnej obrany a delostrelectva

23:00 Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že nad Belgorodskou oblasťou zostrelilo tri ukrajinské taktické balistické rakety krátkeho dosahu Točka-U.

Večer ruské ministerstvo obrany uviedlo, že protivzdušná obrana odhalila a zostrelila nad anektovaným Krymom ukrajinskú raketu S-200, prerobenú z protilietadlovej zbrane na nasadenie proti pozemným cieľom. V tomto variante môže mať dolet až niekoľko stoviek kilometrov.

20:00 Jedna civilistka zahynula a ďalší dvaja ľudia v sobotu utrpeli zranenia v Zaporožskej oblasti na juhu Ukrajiny pri ruskom bombardovaní. Uviedla to vojenská administratíva oblasti. Ruská armáda ostreľovala dedinu Bilenke. Ukrajinské úrady konkretizovali, že ruskí vojaci použili proti dedine kazetovú muníciu, ktorú vypálili z raketometu. Útok poškodil päť rodinných domov. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

18:35 Putin má 71 rokov. Ukrajinci pália jeho fotku.

18:20 Vládca autonómneho Čečenska na juhu Ruska Ramzan Kadyrov navrhol zrušiť prezidentské voľby v Rusku, kým neskončí „špeciálna vojenská operácia“, ako Moskva nazýva vojnu Ruska proti Ukrajine. O Kadyrovovom návrhu, ktorý zaznel počas akcie k dnešným 71. narodeninám ruského prezidenta Vladimira Putina, informovala štátna agentúra TASS s odvolaním sa na svojho spravodajcu v čečenskej metropole Groznom. Prezidentské voľby v Rusku sa majú konať na jar budúceho roka. Putin – už tradične – doteraz neoznámil, či bude kandidovať, hoci sa to všeobecne predpokladá.

„Chcem prezidentovi (Putinovi) popriať zdravie a dlhý vek. Navrhujem teraz, keď pokračuje špeciálna vojenská operácia, jednomyseľne prijať rozhodnutie, že vo voľbách bude jediný kandidát – Vladimir Vladimirovič Putin. Alebo dočasne zrušiť voľby, pretože nemáme iného človeka, ktorý by teraz mohol brániť našu krajinu,“ vyhlásil Kadyrov počas hromadnej akcie na ústrednom námestí v Groznom.

Na tej sa podľa úradov zúčastnilo 25 000 ľudí. Držali v rukách transparenty s Putinovým portrétom a heslami „VVP (iniciály ruského prezidenta, zhodujúce sa však aj s ruskou skratkou pre hrubý domáci produkt – pozn. ČTK) je štít a meč Ruska!“, „Silný prezident! Silné Rusko!“ a „Sme spolu s prezidentom!“.

V roku 2006 bola práve na Putinove narodeniny zavraždená v Moskve ruská novinárka Anna Politkovská, ktorá stelesňovala kritický hlas voči režimu, voči krvavej vojne v Čečensku a voči prokremeľskému vládcovi Čečenska Kadyrovovi. Najatý vrah ju zastrelil vo vstupe do domu, kde bývala. Odsúdení boli len bezprostrední páchatelia, Čečenci. Objednávateľa vraždy sa doteraz nepodarilo chytiť, hoci podľa kritikov ruských pomerov „každý vie, kto si vraždu objednal a zaplatil, ale nikto o tom nehovorí“.

18:10 V okupovanom juhoukrajinskom meste Nova Kachovka zahynul tajomník miestnej pobočky ruskej vládnej strany Jednotné Rusko, na ktorého bol spáchaný atentát. Uviedol to na svojom ruskojazyčnom webe server BBC News s odvolaním sa na okupačné úrady.

Informácie o tom, že auto Vladimira Malova vyletelo do povetria, sa objavili ráno. Spočiatku sa však uvádzalo, že ruský činiteľ utrpel vážne zranenia.

„Okolnosti toho, čo sa stalo, sa zisťujú. Pokladáme to za teroristický útok zameraný proti civilnému obyvateľstvu a proti ľuďom, ktorí budujú mierový život v Chersonskej oblasti,“ vyhlásil Ruskom dosadený senátor za Chersonskú oblasť Igor Kasťukevič.

17:00 Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil začatie dodávok plynu do Uzbekistanu cez Kazachstan. Pre Rusko zasiahnuté západnými sankciami za inváziu na Ukrajine to znamená hospodársky úspech.

„Ide o najväčší trojstranný energetický projekt“ medzi tromi postsovietskymi krajinami, povedal Putin po formálnom spustení dodávky. V Moskve sa zároveň stretol s partnermi z Uzbekistanu Šavkatom Mirzijojevom a z Kazachstanu Kassym-Jomartom Tokajevom a rokovali a rokovali o ďalšej spolupráci v energetickom sektore ako celku.

„Včasná realizácia takéhoto… projektu ukazuje, že Rusko, Kazachstan a Uzbekistan sú schopné riešiť tie najzložitejšie a najambicióznejšie úlohy,“ povedal Putin.

„Kazachstan bude schopný vyriešiť otázku splyňovania svojich severných a východných oblastí“, zatiaľ čo Uzbekistan „získa ďalší zdroj energie,“ uviedol.

16:30 Výroba dronov na Ukrajine v priebehu jedného roka stúpla stonásobne a vývoj bezpilotných lietadiel začalo viac ako dvesto firiem. „Cesta dronu od vývoja po objednávku je teraz taká krátka, ako je to len možné," povedal ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ v parlamente krajiny. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Šmyhaľ poznamenal, že prístupy k rozvoju ukrajinského obranného priemyslu sa radikálne zmenili. Podľa moderných štandardov korporátneho manažmentu bola na báze firmy Ukroboronprom vytvorená nová spoločnosť Obranný priemysel Ukrajiny, dodal.

14:25 Ukrajinská armáda pokračuje v ofenzívnych akciách zhruba osem kilometrov juhovýchodne od mesta Bachmut na východe Ukrajiny. Uviedol to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), ktorý poukazuje na zdroje z ukrajinských ozbrojených síl. Zároveň geolokačné zábery ukazujú, že ukrajinskí vojaci postúpili medzi obcami Robotyne a Verbove v Zaporožskej oblasti na juhu Ukrajiny. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Hovorca ukrajinských síl na východe krajiny Iľja Jevlaš uviedol, že Kyjev sa pripravuje na ofenzívne operácie počas jesene a zimy. Jevlaš zdôraznil, že sa síce zvýšia nároky na zásobovanie a daždivé a hmlisté počasie bude komplikovať použitie dronov a taktického letectva, ale ukrajinské sily budú pokračovať v boji. Jeho vyhlásenie sa zhoduje s názorom ISW, že počasie nezabráni ani jednej zo strán v realizácii ofenzívnych operácií počas zimy 2023/2024, ak budú mať dobré zásobovanie a rozhodnú sa pre útoky.

13:55 Americké ministerstvo obchodu pridalo v piatok na vládny zoznam subjektov, s ktorými je zakázané obchodovať, 42 spoločností z Číny. Dôvodom tohto opatrenia sú dodávky amerických elektronických súčiastok Rusku.

Okrem toho na zoznam pribudlo aj ďalších sedem spoločností z Fínska, Indie, Nemecka, Turecka, Spojených arabských emirátov a Spojeného kráľovstva.

Medzi dodávanými súčiastkami boli mikročipy, ktoré Rusko používa v presných navádzacích systémoch rakiet a dronov, používaných ruskou armádou na Ukrajine pri útokoch na civilné obyvateľstvo, vyhlásilo ministerstvo. Pri jednom takomto útoku vo štvrtok na severovýchode Ukrajiny zahynulo najmenej 52 osôb.

„Dnešné rozšírenie zoznamu vysiela jasnú správu – ak budete ruskému zbrojnému priemyslu dodávať súčiastky americkej výroby, tak na to prídeme a zakročíme,“ vyhlásil námestník ministra obchodu pre export Matthew Axelrod.

13:05 Jeden človek zahynul pri údere na ruskú Belgorodskú oblasť susediacu s Ukrajinou, uviedli miestne úrady. Gubernátor Belgorodskej oblasti Vjačelsav Galdkov na sociálnej sieti Telegram uviedol, že rakety ukrajinských ozbrojených síl zaútočili na obec Urazovo. Jeden človek pri útoku zomrel, poškodených bolo 14 domov a jeden automobil. Ruské ministerstvo obrany dodalo, že zostrelilo tri ukrajinské balistické rakety nad Belgorodskou oblasťou.

Útoky na ruské regióny susediace s Ukrajinou sa v posledných mesiacoch stali takmer každodenným javom. Kyjev sa zvyčajne k zodpovednosti za útoky na ciele vo vnútri Ruska nehlási.

13:00 Holandsko poskytne Ukrajine ďalšiu pomoc v sume 102 miliónov eur. Oznámila to vo vyhlásení holandská ministerka zahraničného obchodu a rozvoja Liesje Schreinemacherová. Cieľom je podporiť prípravu Ukrajiny na zimné obdobie a napomôcť reformy a investície. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Najväčšia časť nového balíka holandskej pomoci, a to 60 miliónov eur, je určená na poistenie exportných úverov holandských firiem, ktoré chcú prispieť k obnove Ukrajiny. Suma 30 miliónov eur bude alokovaná na nákup plynu, transformátorov, rozvádzačov a káblov v záujme opráv a modernizácie energetickej siete Ukrajiny, aby krajina bola pripravená na zimu.

Zvyšných 12 miliónov eur sa má použiť v oslobodených oblastiach Ukrajiny na opravy zariadení na dodávky pitnej vody a elektriny a na základnú zdravotnú starostlivosť a školstvo. Časť tejto sumy sa použije na implementáciu reforiem prostredníctvom technickej asistencie zo strany Medzinárodného menového fondu.

12:55 Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva padlo 610 ruských vojakov. Počet obetí v radoch ruských ozbrojených síl sa tak od začiatku vojny zvýšil na 281 700 , uviedol v sobotu na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o dvadsaťtri tankov, dvadsať obrnených bojových vozidiel pechoty, dvadsaťdva delostreleckých systémov a dva raketomety.

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 4 800 tankov, 9 102 obrnených bojových vozidiel pechoty, 6 688 delostre­leckých systémov a 808 raketometov.

12:50 Poľská letecká spoločnosť LOT má záujem o obnovenie letov na Ukrajinu „čo najrýchlejšie a v súlade s bezpečnostnou situáciou“. Referuje o tom web epravda.com.ua s odvolaním sa na tlačovú službu aeroliniek. Spoločnosť vo svojej rozvojovej stratégii na najbližšie štyri roky do roku 2028 uviedla, že Medzinárodné letisko Boryspil pri Kyjeve vníma ako hlavného strategického partnera v otázke obnovenia letov na Ukrajinu.

LOT poznamenáva, že na ukrajinskom trhu leteckej dopravy vidí veľké príležitosti. „Obnovenie letov a obojstranne výhodná spolupráca medzi Poľskom a Ukrajinou rozšíri sieť leteckých liniek vo východnej Európe. V Poľsku teraz žije niekoľko miliónov Ukrajincov, takže pohodlné a rýchle spojenie s Poľskom je ešte dôležitejšou potrebou ako doteraz,“ uviedla spoločnosť.

Ukrajina úplne uzavrela svoj vzdušný priestor pre civilné lietadlá 24. februára 2022, v deň, keď sa začala rozsiahla ruská invázia. Európska organizácia pre bezpečnosť letovej prevádzky (Eurocontrol) pred niekoľkými mesiacmi zverejnila prognózu, podľa ktorej by lety nad Ukrajinou mali byť obmedzené až do roku 2029. Táto prognóza sa okrem Ukrajiny týka aj Ruska, Bieloruska a Moldavska.

12:40 Rusko stavia v ukrajinskej dedine „komplexné podzemné dvojposchodové bunkre“. Ako referuje web news.sky.com s odvolaním sa na britské ministerstvo obrany, ruskí okupanti vytvárajú opevnenia pomocou „tunelov a zákopov“ pozdĺž orichivskej osi v Novopokrovke.

bachmut, vojaci, ukrajina, vojna Čítajte viac Rusi na Ukrajine stavajú komplexné podzemné dvojposchodové bunkre

12:00 Ukrajina zhabala majetok ruských oligarchov Michaila Fridmana, Petra Avena a Andreja Kosogova v hodnote 464 miliónov dolárov. Oznámila to v piatok Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU). Predpokladá sa, že títo traja ruskí oligarchovia patria do blízkeho okolia ruského vodcu Vladimira Putina a podieľajú sa na financovaní vojny proti Ukrajine, uviedla SBU. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Celkovo Ukrajina zhabala majetok 20 firiem, ktoré títo oligarchovia vlastnia, či už priamo alebo prostredníctvom offshore spoločností. Patria k ním finančné firmy, komunikačné spoločnosti, firmy podnikajúce v oblasti informačných technológií, poisťovne a závody na produkciu minerálnych vôd, uviedla SBU.

11:30 Nemecká zbrojárska firma Rheinmetall dostala objednávku v hodnote stoviek miliónov eur na dodávku delostreleckej munície na základe rámcového kontraktu s nemeckou vládou. Berlín od firmy objednal tisíce kusov vysoko explozívnej delostreleckej munície L15 pre ukrajinskú armádu a konvenčnú 155-milimetrovú muníciu Assegai pre nemecké ozbrojené sily. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje správu firmy Rheinmetall.

Podľa vyhlásenia zbrojárskej firmy dodávky tento munície sú naplánované na rok 2024. Nedávno uzatvorená rámcová zmluva medzi nemeckou vládou a spoločnosťou Rheinmetall o dodávkach 155-milimetrovej delostreleckej munície je platná do roku 2029, pričom sú na jej základe potenciálne možné objednávky v celkovej hodnote 1,2 miliardy eur.

11:05 Ukrajinskí muži, ktorí zostali v zahraničí a dali prednosť ambíciám pred povinnosťou, cítia prehlbujúcu sa priepasť medzi nimi a tými, ktorí zostali vo vlasti, aby bojovali, napísal americký denník The Wall Street Journal.

vojna na Ukrajine, Hroza Čítajte viac WSJ o Ukrajincoch v zahraničí: Odišli, nebojujú, ale trápia ich výčitky

10:05 Agentúra TASS s odvolaním sa na informácie ruského ministerstva obrany uviedla, že ruské protivzdušné sily dnes skoro ráno zostrelili neďaleko Moskvy ukrajinský dron. Žiadne škody ani zranenia nie sú hlásené.

Dron bol zostrelený severozápadne od hlavného mesta. Moskovský starosta Sergej Sobjanin uviedol, že podľa predbežných správ nie sú žiadne obete ani škody, ale na mieste pracujú záchranné zložky. Na moskovských letiskách Vnukovo a Šeremeťjevo bola dočasne pozastavená letová prevádzka.

Útok na Rusko prišiel po piatkových ruských náletoch na Ukrajinu, pri ktorých podľa ukrajinských predstaviteľov zahynul v Charkove desaťročný chlapec a jeho babička a bola poškodená obilná a prístavná infraštruktúra v Odeskej oblasti.

9:45 Ruské vojenské sily v noci uskutočnili raketový útok na ukrajinský prístav Odesa. Poškodili prístavnú infraštruktúru, vrátane obilného skladu a penziónu. Štyria ľudia boli zranení. Uviedli to podľa agentúry Reuters ukrajinské úrady.

Ukrajinská armáda uviedla, že pri útoku na Odesu boli použité nadzvukové rakety Oniks, ktoré boli vypálené z Ruskom okupovaného Krymu. Trosky rakiet a tlaková vlna podľa servera Kyiv Independent spôsobili požiar viacerých garáží a poškodili niekoľko obytných domov.

Ruské sily v posledných týždňoch pravidelne vykonávajú útoky raketami a bezpilotnými lietadlami na prístavnú infraštruktúru. To sťažuje vývoz obilia z Ukrajiny, ktorá patrí medzi významných výrobcov obilnín. Moskva v polovici júla vypovedala dohodu, ktorá umožňovala prepravu obilia po Čiernom mori.

8:10 Očakáva sa, že Biely dom budúci týždeň oznámi ďalší balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu, nakoľko Pentagon pokračuje vo využívaní prostriedkov, objavených v dôsledku účtovnej chyby vo výške niekoľkých miliárd dolárov, informuje agentúra Reuters.

Tieto prostriedky umožnili administratíve prezidenta Joea Bidena poslať Kyjevu zbrane, zásoby a muníciu napriek tomu, že nová pomoc Ukrajine bola vylúčená z návrhu zákona o dočasnom financovaní vlády, ktorý minulý víkend schválila Snemovňa reprezentantov, aby odvrátila hroziaci shutdown – prerušenie financovania niektorých federálnych inštitúcií.

Biden žiada Kongres, aby schválil ďalších 24 miliárd dolárov pre Ukrajinu, pomoc, o ktorej stúpenci krajiny – republikáni i demokrati – dúfali, že by sa mohla byť zakotvená v zákone o dočasnom financovaní. Jeho žiadosť zatiaľ nebola vybavená.

Pentagon má však stále k dispozícii približne 5,4 miliardy dolárov na základe oprávnenia Presidential Drawdown Authority (PDA) po tom, čo Pentagon v júni zistil, že pre účtovnú chybu nadhodnotil hodnotu zbraní dodaných na Ukrajinu o 6,2 miliardy dolárov. Oprávnenie PDA umožňuje v krízových situáciách urýchlene poskytnúť vojenskú pomoc bez odobrenia americkým Kongresom.

Zloženie ďalšieho balíka vojenskej pomoci sa momentálne ešte spresňuje a má byť predstavené v stredu (11. októbra) na 16. stretnutí Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny v Bruseli, kde bude kľúčovou témou bezpečnostná pomoc.

Očakávalo sa, že balík bude mať hodnotu okolo 200 miliónov dolárov a bude zahŕňať podobnú muníciu a pozemné vozidlá, aké boli poskytnuté v rámci posledných balíkov pomoci.

Biden sľúbil, že doplní zásoby zbraní poslaných na Ukrajinu. Ak Kongres neposkytne nové prostriedky na nákup doplňujúcich zásob a Pentagonu sa minú prostriedky, ktoré môže preprogramovať tak, aby sa udržalo plynulé plnenie kontraktov s firmami, USA, Ukrajina a výrobcovia zbraní môžu byť nútení podniknúť iné kroky na doplnenie zásob.

Bidenova administratíva zvažuje napríklad aj využitie grantového programu ministerstva zahraničných vecí na zaslanie dodatočnej vojenskej pomoci Ukrajine.

Americká pomoc Ukrajine môže čiastočne závisieť od toho, kto prevezme funkciu predsedu Snemovne reprezentantov po tom, čo bol tento týždeň z funkcie odvolaný republikán Kevin McCarthy. Niektorí z jeho možných nástupcov výrazne podporujú pomoc Kyjevu, iní sú rozhodne proti.

6:45 Americký prezident Joe Biden uistil svojho nemeckého kolegu Franka-Waltera Steinmeiera o tom, že na Spojené štáty je spoľahnutie, pokiaľ ide o ďalšiu pomoc Ukrajine. Steinmeier to podľa agentúry DPA povedal novinárom po piatkovom stretnutí s Bidenom v Bielom dome.

Podľa nemeckej hlavy štátu bolo pre oboch prezidentov dôležité vyslať signál. „Budeme Ukrajinu v jej boji za svoju krajinu, svoju slobodu a svoju demokraciu aj naďalej podporovať,“ uviedol Steinmeier.

Biden ho ubezpečil, že napriek sporom v Kongrese sa podarí nájsť riešenie, ako krajinu brániacu sa ruskej agresii naďalej podporovať. Americký Kongres minulý víkend nevyčlenil ďalšie miliardy dolárov na zbrane pre Kyjev pre spory týkajúce sa nového amerického rozpočtu.

Podľa vyjadrenia Bieleho domu z tohto týždňa má zatiaľ americká vláda stále peniaze na pokrývanie potrieb Ukrajincov na bojisku. V akom momente by aktuálny vývoj vo Washingtone mohol začať ovplyvňovať operácie ukrajinskej armády, nie je jasné.

USA sú kľúčovým spojencom krajiny napadnutej ruskou armádou a na rôzne formy pomoci od vlaňajšej invázie vyčlenili 113 miliárd dolárov.

Akokoľvek sa zdá, že väčšina amerických zákonodarcov s dodatočnou podporou Ukrajine súhlasí, Kongres jej zatiaľ zelenú nedal. Cez víkend prijal iba uznesenie o financovaní federálnej vlády na nasledujúcich 45 dní, ktoré odvrátilo ochromenie úradov, však nezahŕňalo nový balík pre Kyjev. Otázka je súčasťou širších diskusií o novom rozpočte, ktoré sú tento rok obzvlášť zložité vzhľadom na to, že v Snemovni reprezentantov majú tesnú väčšinu republikáni, zatiaľ čo v Senáte demokrati.