Hamas sa vyhráža popravením civilov. Netanjahu: Izrael s ofenzívou ešte len začal

ČTK, SITA, TASR, Pravda | 09.10.2023 05:25, aktualizované: 
Izrael, Pásmo Gaza, bombardovacie, Palestína,... Foto: ,
Stúpajúci dym po izraelskom ostreľovaní v Pásme Gaza, 9. októbra 2023.
Ak budú pokračovať izraelské útoky na Pásmo Gazy, militantné hnutie Hamas v priamom prenose popraví civilných rukojemníkov. Ako referuje spravodajský web CNN, povedal to hovorca Brigád al-Kásám, vojenského krídla Hamasu, ktoré kontroluje Pásmo Gazy. "Udierať na Hamas sme len začali," uviedol izraelský premiér Benjamin Netanjahu. "To, čo urobíme našim nepriateľom v najbližších dňoch, poznačí celé generácie," vyhlásil s tým, že izraelské zložky už zlikvidovali stovky útočníkov.

Najdôležitejšie udalosti

 • Izraelská armáda v noci na pondelok pokračovala v útokoch na ciele radikálneho hnutia Hamas v Pásme Gazy, odkiaľ cez víkend palestínski ozbrojenci napadli Izrael
 • V nedeľu Izrael formálne vyhlásil vojnu, spustil operáciu Železné meče
 • Podľa izraelskej vlády bolo zavraždených vyše 800 ľudí, úrady tiež hlásia vyše 150 unesených ľudí
 • Po útoku Hamasu na Izrael môže byť mŕtvych viac ako tisíc ľudí, ďalšie tisícky sú zranené
 • Na juhu krajiny Izrael zhromaždil viac ako 100-tisíc rezervistov
 • USA do východného Stredomoria vysielajú lietadlovú loď USS Gerald R. Ford
 • OSN: Počet vysídlených obyvateľov Pásma Gazy v dôsledku bojov stúpol na viac ako 123-tisíc
 • Slovensko vysiela do Izraela vládny špeciál
 • Rakúsko a Nemecko zastavujú finančnú pomoc Palestíne
 • Izrael zmobilizoval zhruba 300-tisíc záložníkov
 • Teroristi, ktorí útočia na Izrael, majú taktiku ako Rusi, povedal Zelenskyj
 • Izraelský minister obrany nariadil totálnu blokádu Gazy, úrady prerušia dodávky elektriny, potravín a pohonných láto
 • Varovali sme Izrael pred veľkým úderom, nebrali to vážne, zaznelo z Egypta
 • Hamas sa vyhráža popravením civilných rukojemníkov v priamom prenose, ak budú pokračovať útoky na Pásmo Gazy
 • Netanjahu poprel informácie o varovaní Egypta pred útokmi z Gazy
 • Netanjahu: Izrael s ofenzívou v pásme Gazy ešte len začal
Izraelská mobilná delostrelecká jednotka...
Izraelský tank spolu s vojakmi na hraniciach s...
+47Izraelská mobilná delostrelecká jednotka...

23:53 Spojené štáty vystríhajú militantné šiitské hnutie Hizballáh pred zasahovaním do ozbrojeného konfliktu, ktorý sa od uplynulého víkendu odohráva medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas.

V pondelok o tom informovala agentúra AFP, ktorá sa odvolala na vyjadrenie nemenovaného vysokopostaveného predstaviteľa ministerstva obrany USA.

Libanonské hnutie Hizballáh by podľa zdroja z USA nemalo urobiť „nesprávne rozhodnutie“ a otvoriť druhý front proti Izraelu, ktorý na svojom území odvracia útoky Hamasu.

AFP uviedla, že citovaný zdroj z USA narážal na incident z pondelka popoludnia, keď izraelská armáda informovala, že sever Izraela bol pod mínometnou paľbou a že došlo k pokusu skupiny ozbrojencov o infiltráciu z Libanonu na územie Izraela.

23:50 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok večer vyhlásil, že Izrael „ešte len začal“ s ofenzívou v pásme Gazy v reakcii na bezprecedentný útok palestínskeho militantného hnutia Hamas. TASR o tom informuje podľa agentúry AP.

Netanjahu vystúpil s televíznym príhovorom počas tretieho dňa leteckých úderov v Gaze. Podľa stanice BBC povedal, že na izraelskom území sa stále nachádzajú palestínski ozbrojenci. Prisľúbil tiež urobiť všetko pre oslobodenie Izraelčanov držaných v Gaze v zajatí.

„Udierať na Hamas sme len začali,“ uviedol. „To, čo urobíme našim nepriateľom v najbližších dňoch, poznačí celé generácie,“ vyhlásil s tým, že izraelské zložky už zlikvidovali stovky útočníkov.

Netanjahu zároveň vyzval izraelskú opozíciu, aby okamžite a bez predbežných podmienok vstúpila do mimoriadnej vlády národnej jednoty, píše agentúra DPA.

„Nachádzame sa v misii za vlasť, vo vojne na zaistenie našej existencie, vojne, ktorú vyhráme,“ povedal a dodal, že rozpory medzi Izraelčanmi sú prekonané a „všetci sme jednotní“.

23:47 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmietol medializované správy, podľa ktorých Egypt varoval Izrael pred hroziacimi útokmi z pásma Gazy. Úrad premiéra v pondelok označil takéto správy za absolútny výmysel, informuje TASR podľa správy agentúry DPA.

Izraelské médiá informovali, že šéf egyptskej tajnej služby EGID Abbás Kamel údajne Netanjahua 10 dní pred teroristickými útokmi varoval, že z pásma Gazy príde „niečo nečakané a strašné“.

Kancelária premiéra to poprela s tým, že Netanjahu priamo ani nepriamo s Kamelom nehovoril od vzniku novej vládnej koalície v Jeruzaleme v závere minulého roka.

23:44 Viac ako 100 mŕtvych tiel našli izraelskí záchranári v kibuci, ktorý bol počas útoku militantného hnutia Hamas na Izrael dejiskom zadržania rukojemníkov. V pondelok to oznámila izraelská záchranná služba Zaka, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

20:41 Ak budú pokračovať izraelské útoky na Pásmo Gazy, militantné hnutie Hamas v priamom prenose popraví civilných rukojemníkov. Ako referuje spravodajský web CNN, povedal to hovorca Brigád al-Kásám, vojenského krídla Hamasu, ktoré kontroluje Pásmo Gazy.

„Vyhlasujeme, že odpovieme na akýkoľvek útok na našich ľudí, ktorí sú v bezpečí svojich domovov, popravou našich civilných rukojemníkov a odvysielame to so zvukom a videom,“ uviedol Abú Ubaida vo vyhlásení zverejnenom na telegramovom účte Brigád al-Kásám.

Hamas tvrdí, že zadržiava viac ako sto rukojemníkov vrátane dôstojníkov izraelskej armády. Katar rokuje s Hamasom o rukojemníkoch, ktoré militantná skupina zadržiava v Pásme Gazy, povedal pre CNN popredný americký predstaviteľ.

20:21 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok vyzval Izrael, aby bezhlavo neútočil na civilistov v pásme Gazy v boji proti militantom z hnutia Hamas. Povedal to v telefonáte so svojím izraelským kolegom Jicchakom Herzogom, uviedla Erdoganova kancelária. TASR informuje podľa správ agentúr AFP a AP.

„Prezident Erdogan zdôraznil, že každý krok, ktorý by mohol kolektívne a bez rozdielu poškodiť obyvateľov Gazy, ešte viac zvýši utrpenie a špirálu násilia v regióne,“ napísala kancelária tureckého prezidenta po telefonáte.

Turecký prezident izraelskému kolegovi tiež povedal, že „je potrebné konať so zdravým rozumom a že čo najskoršie nastolenie pokoja v regióne je veľmi dôležité pre blaho celého regiónu“, dodala.

Erdogan v pondelok telefonoval aj s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. Odkázal mu, že Turecko vynakladá maximálne úsilie na ukončenie konfliktov v regióne a čo najskoršieho zabezpečenia pokoja", informovala Erdoganova kancelária.

19:28 Po sobotňajšom útoku palestínskeho hnutia Hamas z Pásma Gazy na Izrael zomrelo približne 800 Izraelčanov, informovalo dnes tlačové oddelenie izraelskej vlády. Ďalších viac ako 2600 Izraelčanov bolo podľa neho zranených a asi 150 osôb teroristi z Hamasu uniesli.

Medzi obeťami sobotňajšieho útoku aj medzi unesenými sú tiež cudzinci. Najviac Izraelčanov, 260, zomrelo podľa tlačového oddelenia vlády na hudobnom festivale blízko Pásma Gazy. Práve z Pásma Gazy v sobotu ráno prenikli na izraelské územie stovky teroristov, ktorí zabíjali civilistov, vrátane žien, dievčat a seniorov.

18:37 Izraelská vláda pozastavila ťažbu na plynovom poli Tamar, ktoré je hlavným zdrojom plynu pre tamojšie elektrárne a priemysel. Ako referuje web news.sky.com, miesto sa nachádza pri pobreží Ašdodu, mesta v južnom Izraeli, ktoré leží asi 40 kilometrov od hranice s Pásmom Gazy. Za jasného dňa ho možno vidieť zo severnej časti Pásma Gazy a je v dosahu raketovej paľby.

Americká energetická firma Chevron, ktorá toto pole prevádzkuje, potvrdila, že od izraelského ministerstva energetiky dostala pokyn zastaviť produkciu. Ako uviedol hovorca izraelského ministerstva energetiky, krajina uspokojí svoje energetické potreby „alternatívnymi palivami“. Najväčšie izraelské pobrežné plynové pole Leviathan naďalej normálne funguje, podotkla spoločnosť Chevron.

18:16 Český premiér Petr Fiala podporuje presun českého veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema. V súčasnosti by to podľa neho bol žiaduci krok. Chce o tom rokovať s koaličnými partnermi. V pondelok to napísal na sociálnej sieti X, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Osobne dlhodobo podporujem presun českej ambasády do Jeruzalema. Som presvedčený, že v súčasnej dobe by to bol žiaduci krok. O konkrétnom postupe v tejto situácii budem chcieť rokovať s koaličnými partnermi,“ uviedol český premiér.

Uvítal tiež rozhodnutie EÚ preveriť toky európskych peňazí smerujúcich na palestínske územia. Dodal, že tento krok podporoval už v minulosti. Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský v pondelok v tejto súvislosti zdôraznil, že mnohé projekty humanitárneho charakteru sú kontrolovateľné a netreba ich všetky „hádzať do jedného vreca“.

17:57 Aerolínie Swiss v pondelok oznámili, že na utorok naplánovali špeciálny let z izraelského Tel Avivu do Zürichu na repatriáciu švajčiarskych občanov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

Aerolínie zorganizovali let s kapacitou 219 pasažierov v spolupráci so švajčiarskym ministerstvom zahraničných vecí. Swiss je dcérska spoločnosť nemeckej skupiny Lufthansa a v sobotu v reakcii na masívny útok palestínskeho militantného hnutia Hamas z pásma Gazy na Izrael dočasne pozastavila svoju pravidelnú linku do Tel Avivu.

Švajčiarske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že v Izraeli eviduje približne 430 švajčiarskych turistov. Dodalo, že v Izraeli a na palestínskych územiach má pobyt ďalších 28.000 občanov Švajčiarska.

17:27 Veľké americké letecké spoločnosti pozastavili lety do Izraela po tom, ako krajina vyhlásila vojnový stav po rozsiahlom útoku palestínskej militantnej organizácie Hamas. American Airlines, United Airlines a Delta Air Lines pozastavili lety preto, že ministerstvo zahraničných vecí USA upozornilo na riziko terorizmu a občianskych nepokojov v regióne.

Prepravca American Airlines prerušil lety do Tel Avivu do piatka. „Situáciu naďalej monitorujeme s dôrazom na bezpečnosť a podľa potreby upravíme našu činnosť," uviedla firma. Spoločnosť United uviedla, že povolila dva pravidelné lety z Tel Avivu v sobotu večer a v nedeľu ráno. Dodala však, že jej lety do Tel Avivu budú pozastavené, kým sa podmienky nezlepšia. Letecká firrma Delta tiež uviedla, že tohtotýždňové lety do Tel Avivu zrušila. Poznamenala, že situáciu monitoruje a podľa toho prispôsobí letový poriadok.

16:40 Hnutie Hamas zaútočilo raketami na Jeruzalem, v meste sa rozozneli sirény a denník Haarec s odvolaním sa na zdravotníkov píše o deviatich zranených.

16:30 Izraelskí vojaci s podporou bitevných vrtuľníkov dnes zabili najmenej dvoch ozbrojencov, ktorí do Izraela prenikli z Libanonu. S odvolaním sa na izraelskú armádu to píše agentúra Reuters. Incident sa podľa nej mohol javiť ako otvorenie nového bojového frontu na severe Izraela, keďže od soboty Izrael na juhu bojuje proti palestínskemu radikálnemu palestínskemu hnutiu Hamas, ktoré nečakane zaútočilo po súši, mori a zo vzduchu. Predstaviteľ libanonského šiitského hnutia Hizballáh uviedol, že jeho skupina teraz žiadnu operáciu v Izraeli nepodnikla.

Obyvatelia viacerých izraelských dedín neďaleko hraníc s Libanonom dostali od úradov pokyn, aby zostali doma a zamkli sa. Incident sa podľa izraelského vojenského rozhlasu odohral v blízkosti kibucu Adamit. Televízia Hizballáhu Al-Manár uviedla, že pri juholibanonskej hranici bolo počuť ostreľovanie.

Na hranicu s Izraelom podľa zdrojov Reuters prišla skupina mužov z Libanonu a jeden z nich začal strieľať na izraelské pozorovacie stanovište.

Predstaviteľ Hizballáhu zapojenie do incidentu odmietol, rovnako ako Hamas a palestínska organizácia Islamský džihád.

16:12 Rusko poskytlo militantom z hnutia Hamas zbrane vyrobené v Spojených štátoch a Európskej únii, ktoré ukradili počas nepriateľských akcií na Ukrajine. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na ukrajinskú rozviedku, Rusko týmto chcelo zdiskreditovať Ukrajinu s cieľom ovplyvniť postoj spojencov v súvislosti s dodávkami západných zbraní.

„Agresorský štát Rusko využíva útok teroristov Hamasu na štát Izrael na rozsiahlu provokáciu voči Ukrajine. Obranné spravodajstvo ukrajinského ministerstva obrany si je vedomé toho, že ruská rozviedka už dodala militantom z Hamasu zbrane vyrobené v USA a EÚ, ktoré boli získané počas nepriateľských akcií na Ukrajine. Ďalším krokom v pláne Rusov by mali byť falošné obvinenia ukrajinskej armády z údajného pravidelného predaja západných zbraní teroristom,“ uviedla ukrajinská rozviedka.

16:05 Európska únia po útoku Hamasu na Izrael dočasne zastavila vyplácanie rozvojovej pomoci pre Palestínčanov. Prehodnocuje tiež podporu v celkovej hodnote 691 miliónov eur, oznámil v pondelok komisár EÚ pre politiku susedstva a rozšírenie Oliver Várhelyi. TASR o tom informuje podľa agentúr AFP a DPA.

„Rozsah teroru a brutality voči Izraelu a jeho obyvateľom je zlomovým bodom. Nemôžeme ďalej pokračovať ako obvykle,“ uviedol Várhelyi na sociálnej sieti.

„Európska komisia ako najväčší darca pre Palestínčanov podrobuje preskúmaniu svoje celé rozvojové portfólio v hodnote 691 miliónov eur,“ doplnil komisár. Hovorca Európskej komisie (EK) rozhodnutie potvrdil.

Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ budú o situácii v Izraeli a pásme Gazy mimoriadne rokovať v utorok.

Hovorkyňa EK predtým zdôraznila, že pomoc Únie „nefinancuje Hamas ani akékoľvek iné aktivity teroristickej organizácie, a to priamo ani nepriamo“.

16:00 Maďarské vzdušné sily v rámci vládnej leteckej záchrannej operácie evakuovali v noci na pondelok z Izraela už celkom 325 ľudí, vrátane 46 detí. Podľa agentúry MTI to oznámil v pondelok šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

15:55 Slovenské cestovné kancelárie registrujú v Izraeli niekoľko desiatok svojich klientov. Nachádzať sa majú ale v oblastiach, v ktorých nehrozí priame nebezpečenstvo a ktoré nezasiahol vojenský konflikt. TASR o tom informoval generálny tajomník Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Radoslav Oliver Košík.

Podotkol, že situáciu v Izraeli pozorne sledujú. „Veríme v čo najrýchlejšie ukončenie eskalácie napätia a návratu civilného obyvateľstva do bežného života,“ uviedol prezident asociácie Roman Berkes.

SACKA vyzvala turistov, ktorí sa v Izraeli aktuálne nachádzajú, aby venovali maximálnu pozornosť vývoju situácie, rešpektovali pokyny svojich delegátov a sprievodcov. Odporúča dôrazne rešpektovať pokyny bezpečnostných zložiek a izraelskej armády.

15:05 Irán v pondelok varoval pred akoukoľvek snahou o napadnutie svojho územia v súvislosti s víkendovým útokom palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

„Mali by ste vedieť, že akékoľvek hlúpe konanie voči Iránu sa stretne s devastujúcou reakciou,“ uviedol hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Násir Kanání.

Reagoval na špekulácie o možnej iránskej podpore operáciám Hamasu a prípadným protiopatreniam voči Teheránu.

Iránska misia pri OSN v nedeľu odmietla akékoľvek zapojenie svojej krajiny do útoku na Izrael. Konanie Hamasu však Irán považuje za legitímne.

15:00 Medzi obeťami útoku palestínskeho hnutia Hamas na Izrael je tiež najmenej deväť Američanov, informoval o tom dnes podľa denníka Haarec hovorca Rady pre národnú bezpečnosť Bieleho domu. Doteraz sa písalo o najmenej štyroch mŕtvych Američanoch. Podľa serveru BBC je po sobotňajšom útoku nezvestných či mŕtvych tiež viac ako desať britských občanov.

14:55 Na izraelské územie sa podľa izraelskej armády infiltrovalo niekoľko podozrivých osôb z Libanonu a Izrael na miesto vyslal vojakov. Podľa izraelskej televízie Channel 13 boli dvaja z podozrivých zastrelení pri cezhraničnej prestrelke.

„V oblasti sú izraelskí vojaci,“ citoval portál The Times of Israel oznámenie izraelských ozbrojených síl. Obyvatelia niekoľkých dedín v oblasti dostali od úradov pokyn, aby zostali doma a zamkli sa. Incident sa podľa izraelského vojenského rozhlasu odohral v blízkosti kibucu Adamit.

V severnom Izraeli sa stupňuje napätie po tom, ako palestínske radikálne hnutie Hamas v sobotu začalo útok na Izrael z Pásma Gazy. Maša Michelsonová z tlačovej sekcie izraelskej armády v nedeľu európskym novinárom pri videohovore povedala, že armáda pozorne sleduje situáciu na severe Izraela a na Západnom brehu Jordánu, aby zabránila prepuknutiu bojov na viacerých frontoch.

14:50 Davy ľudí dnes demonštrovali v najväčšom austrálskom meste Sydney na podporu Palestíny po tom, čo Izrael vyhlásil vojnu palestínskemu radikálnemu hnutiu Hamas v reakcii na útoky Hamasu. Demonštranti v Austrálii vyzývali, aby ich krajina prestala Izrael podporovať a prerušila s ním styky.

Protestujúci, ktorých sa podľa médií zišli asi 2000, mierili od sydneyskej radnice k budove Opery, ktorá bola nasvietená modrou a bielou farbou na podporu Izraela. Niektorí z nich hádzali svetlice na policajtov, ďalší roztrhali a pošliapali izraelskú vlajku.

„Kým je Palestína okupovaná, je odpor oprávnený,“ skandovali protestujúci v Sydney. "Slobodu Palestíne! "prevolávali demonštranti, z ktorých niektorí držali v rukách palestínske vlajky a vlajky pôvodných obyvateľov Austrálie.

Poslankyňa zákonodarného zboru štátu Nový Južný Wales Jenny Leongová, ktorá je členkou strany Zelených, označila rozhodnutie nasvietiť sydneyskú Operu izraelskými farbami za „šokujúce“. „Spomeňme na všetky palestínske životy stratené od začiatku okupácie,“ vyhlásila.

Austrálsky premiér Anthony Albanese dnes vyzval na umiernenosť. „Tento sprievod sa rozhodne nemal uskutočniť,“ vyhlásil predseda vlády s poukazom na demonštráciu v Sydney.

14:40 Česko zatiaľ nepripravuje repatriačný let svojich občanov z Izraela. Občanom ČR sa podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského darí vracať komerčnými letmi. Uviedol to v pondelok pred odchodom do ománskeho Maskatu, kde sa uskutoční ministerské rokovanie EÚ a Rady pre spoluprácu arabských štátov v Perzskom zálive. Potvrdil tiež, že medzi obeťami v Izraeli aktuálne nie sú žiadni Česi, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Čo sa týka prípadných evakuácií, priebežne to vyhodnocujeme, komunikujeme s konkrétnymi ľuďmi, tá možnosť tu vždy existuje, ale nechcem to v tejto chvíli konkretizovať,“ povedal Lipavský. Doplnil, že počet registrovaných českých občanov v systéme DROZD klesol z nedeľných 198 na 165. „Prikladáme to tomu, že sa občanom darí dostávať z Izraela pomocou komerčných letov. Zároveň v tejto chvíli platí, že medzi českými občanmi v Izraeli neregistrujeme obete,“ povedal minister.

České ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ nevydalo žiadne cestovné odporúčanie pre ľudí, ktorí by sa do Izraela chystali. Podľa Lipavského je nutná obozretnosť. „Každý, kto cestuje, musí používať hlavne vlastný rozum. Ak vidí, že niekde nie je bezpečne, tak si musí zistiť informácie o mieste, kam cestuje,“ povedal s tým, že rezort vývoj situácie sleduje.

V nedeľu minister telefonoval s izraelským rezortným partnerom Elim Cohenom, ktorého podľa svojich slov ubezpečil, že Česko je pripravené Izraelu pomôcť. Takáto žiadosť podľa Lipavského zatiaľ nezaznela. Rodinám a blízkym obetí vyjadril sústrasť.

14:35 Ku brehom Izraela sa presúva najväčšia americká lietadlová loď a USA posilňujú aj svoje letectvo v regióne. Aká môže byť úloha týchto síl? Ide o preventívne opatrenie alebo sa môžu zapojiť do vojenskej podpory izraelskej operácie v Pásme Gaza?

USS Gerald R. Ford Čítajte aj Ku brehom Izraela mieri najväčšia americká lietadlová loď USS Gerald R. Ford

14:30 Spojené arabské emiráty (SAE) vyjadrili v pondelok „zhrozenie“ nad unášaním izraelských civilistov v rámci pokračujúceho útoku palestínskych militantov z hnutia Hamas na Izrael. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Palestínskym ozbrojencom sa od soboty podarilo odvliecť do Gazy množstvo izraelských rukojemníkov, civilistov aj vojakov. Podľa agentúry DPA bolo celkovo odvlečených vyše 100 Izraelčanov. Hamas v pondelok vyhlásil, že štyria za nich zahynuli v dôsledku izraelských náletov.

Ministerstvo zahraničných vecí SAE vo vyhlásení zdôraznilo, že „útoky Hamasu na izraelské mestá a obce v blízkosti pásma Gazy, vrátane vypálenia tisícok rakiet na zaľudnené oblasti možno považovať za vážnu a znepokojivú eskaláciu“.

Ministerstvo tiež vyjadrilo „zhrozenie nad správami, že izraelskí civilisti sú unášaní ako rukojemníci zo svojich domovov“.

SAE, ktoré v roku 2020 nadviazali vzťahy s Izraelom, zároveň, vyzvali na „spoločné diplomatické úsilie s cieľom zabrániť širšej regionálnej konfrontácii“.

14:20 Izraelský národný letecký dopravca El Al posilňuje lety do Izraela, aby sa rezervisti mohli dostať späť do vlasti a zapojiť sa do boja proti palestínskemu radikálnemu hnutiu Hamas, ktoré v sobotu nečakane na Izrael zaútočilo z Pásma Gazy. S odvolaním sa na hovorkyňu El Al to píše agentúra Reuters. Viaceré zahraničné letecké spoločnosti už skôr s ohľadom na bezpečnostnú situáciu lety do Izraela pozastavili.

Kapacita mnohých letov z a do Izraela bola podľa hovorkyne El Al zaplnená. Žiadne lety spoločnosť podľa nej nezrušila a naopak vypraví ďalšie. V tejto súvislosti podľa Reuters hovorkyňa povedala, že El Al „dopraví našich chlapcov domov zo všetkých kútov sveta, aby sa mohli zapojiť do vojny“.

14:10 Viaceré izraelské médiá informovali o tom, že počet obetí masívneho útoku Hamasu na Izrael stúpol už na približne 800, informuje denník The Times of Israel. Izraelské úrady túto bilanciu zatiaľ oficiálne nepotvrdili.

Predchádzajúce správy izraelských médií hovorili o minimálne 700 obetiach.

Izraelské ministerstvo zdravotníctva v pondelok popoludní uviedlo, že celkovo eviduje už 2506 zranených, z ktorých 578 je stále hospitalizovaných. Vo vážnom stave je 157 z nich a stav 23 je kritický.

Nová bilancia obetí prišla popoludní aj z pásma Gazy. Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva si izraelské letecké a delostrelecké útoky vyžiadali už viac než 558 životov a 2800 zranených.

14:05 Prioritou je teraz ukončenie agresie palestínskeho radikálneho hnutia Hamas na území Izraela a prepustenie rukojemníkov, uviedol hovorca Európskej komisie v reakcii na víkendový útok palestínskych ozbrojencov z Pásma Gazy na izraelské územie, pri ktorom zahynuli stovky Izraelčanov. Hovorca EK Peter Stano niekoľkokrát zdôraznil, že Izrael má právo brániť svoje územie a svojich obyvateľov v súlade s medzinárodným právom.

14:00 Maďarsko plne podporuje Izrael v boji, ktorý vedie za svoju územnú zvrchovanosť a bezpečnosť, a uznáva jeho právo na sebaobranu. Podľa agentúry MTI to vyhlásil v pondelok šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Na medzinárodnom podujatí International Pro-Israel Summit organizovanom Centrom pre základné práva (Alapjogokért Központ) Gulyás potvrdil, že Maďarsko je priateľom Izraela.

„Prvá vec, ktorú môžeme Izraelu v tejto situácii priať, je čo najskôr získať plnú kontrolu nad územím Izraelského štátu a vytvoriť bezpečnostné záruky potrebné na to, aby sa podobný beštiálny útok už nikdy nezopakoval,“ podčiarkol.

To, čo sa stalo, podľa šéfa úradu maďarskej vlády vysiela do Európy odkaz, že ochrana vonkajších hraníc by nemala byť kontroverznou témou a ani by to nemalo byť len politickým heslom. Naopak, je to zodpovedná úloha pre všetky krajiny, ktoré chránia vonkajší schengenský priestor, zdôraznil.

„Ak tak neurobíme, súčasný konflikt by mohol mať pre Európu tragické následky,“ dodal Gulyás s poznámkou, že v terajšej situácii je najdôležitejšia spolupráca a že koalícia za Izraelom musí byť v týchto chvíľach dostatočne silná.

13:50 Izraelský minister energetiky Israel Kac nariadil okamžité prerušenie dodávok vody do Pásma Gazy. Ide o súčasť izraelských snáh o odrazenie masívneho útoku palestínskych militantov, ktorý sa začal v sobotu ráno.

„Nariadil som, aby bol okamžite zastavený prívod vody z Izraela do Gazy,“ uviedol vo vyhlásení minister Kac s tým, že dodávky elektriny a palív do tejto palestínskej enklávy boli zastavené už pred dvoma dňami. Ministrove slová citoval izraelský denník Haarec.

Podľa agentúry AFP izraelské dodávky vody pokrývajú asi 10 percent ročnej spotreby Pásma Gazy.

13:45 Moskva sa obáva eskalácie v Izraeli. „Domnievame sa, že situáciu je potrebné čo najskôr obrátiť smerom k mieru, pretože pokračovanie v kruhu násilia samozrejme hrozí ďalšou eskaláciou a rastom konfliktu. To predstavuje veľké nebezpečenstvo pre región, a tak sme krajne znepokojení,“ zdôraznil Peskov podľa agentúry TASS.

„Je tu veľké riziko, že sa do konfliktu zapoja tretie sily,“ varoval hovorca. Podľa agentúry TASS tak urobil v súvislosti s presunmi amerických vojenských lodí v regióne. „Je veľmi dôležité čo najskôr nájsť cesty k nejakému vyjednávaniu, aby sa znížila eskalácia a opustil sa režim násilných riešení,“ povedal. Hovorca tiež vyjadril veľké znepokojenie nad humanitárnou situáciou v Pásme Gazy po vyhlásení izraelskej blokády.

13:30 Židia žijúci v Británii či Francúzsku čelia po víkendovom krvavom vyhrotení konfliktu na Blízkom východe vyhrážkam a útokom. Polícia v Londýne a Paríži sa zaoberá desiatkami prevažne slovných útokov, v britskej metropole však rieši napríklad aj vytlčenú výlohu košieľ reštaurácie. Vlády oboch krajín sľubujú príslušníkom židovskej menšiny zvýšenú ochranu.

Po sobotňajšom útoku radikálneho palestínskeho hnutia Hamas z Pásma Gazy na južný Izrael sa medzi Židmi v západoeurópskych krajinách začali šíriť obavy o bezpečnosť. Dnes ráno kolovali po sociálnych sieťach zábery rozbitých sklenených dverí v jednej z reštaurácií v londýnskej štvrti Golders Green.

„V našom meste nenávisť netolerujeme. Nech to urobil ktokoľvek, dopadne na neho zákon plnou váhou,“ vyhlásil v reakcii na útok londýnsky starosta Sadiq Khan. Ministerka vnútra Suella Bravermanová v nedeľu uviedla, že očakáva od polície vysoké nasadenie pri prevencii prípadných protižidovských útokov. Radikálni islamisti používajú podľa nej izraelský odvetný útok na Palestínčanov ako zámienku na svoje vlastné útoky proti židovskej menšine.

Aj vo Francúzsku majú bezpečnostné zložky zvýšenú pohotovosť. Policajti sú podľa agentúry AFP viac vidieť pred synagógami či ďalšími židovskými inštitúciami. List Le Figaro pripomenul, že hoci Židia tvoria menej ako jedno percento obyvateľov Francúzska, sú terčom viac ako 60 percent všetkých nábožensky motivovaných trestných činov.

„Cez víkend sme registrovali asi desiatku protižidovských činov, nápisy, slovné vyhrážky,“ povedal v nedeľu minister vnútra Gérald Darmanin. Dnes popoludní sa stretne s lídrami židovskej komunity a bude sa s nimi baviť aj o tom, ako predísť zbytočným násilnostiam.

13:20 Izraelský anglicky píšuci spravodajský web The Jerusalem Post sa stal terčom kybernetického útoku. Na platforme X túto informáciu potvrdil šéfredaktor. Dnes dopoludnia sa na internetovej stránke The Jerusalem Post stále objavovalo chybové hlásenie.

Spravodajský portál naďalej zdieľa aktuálne informácie o vojne medzi palestínskym radikálnym hnutím Hamas a Izraelom okrem iného na platforme X.

Šéfredaktor Avi Majer o útoku na web informoval v nedeľu na sieti X. Uviedol, že útočníci sa snažia listu zabrániť v „objasňovaní diania v Izraeli a v Pásme Gazy“. „Zlyhajú,“ dodal šéfredaktor a odkázal na stránky spravodajského webu na sociálnych sieťach X, Instagram a Telegram, kde redaktori naďalej zdieľajú aktuality.

13:15 Čína v pondelok vyjadrila nesúhlas a znepokojenia nad dianím v Izraeli a pásme Gazy. „Čínu veľmi znepokojuje súčasná eskalácia medzi Palestínou a Izraelom,“ uviedla hovorkyňa čínskeho rezortu diplomacie Mao Ning. Odsúdila aj násilie voči civilistom, ku ktorému dochádza počas pokračujúcich bojov medzi Izraelom a palestínskymi militantmi.

Líder demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuck Schumer sa v Pekingu zišiel s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Ten pri stretnutí zdôraznil, že by sa Peking a Washington mali vzájomne rešpektovať a mali by spolupracovať na rozvoji vzájomných vzťahov. Vo vzťahoch medzi Čínou a USA panuje dlhodobo napätie, v poslednom období ale krajiny obnovili rokovania na vysokej úrovni. Špekuluje sa, že čínsky prezident Si Ťin-pching a šéf Bieleho domu Joe Biden by sa mohli v novembri stretnúť v Kalifornii.

„Vzťahy Číny a Spojených štátov sú najdôležitejšie bilaterálne vzťahy na svete. To, ako spolu budú Čína a USA vychádzať, určí budúcnosť,“ povedal čínsky prezident Si Schumerovi, ktorý vedie delegáciu amerických senátorov na ceste po Ázii s cieľom presadzovať hospodárske a bezpečnostné záujmy USA.

Dodala, že Peking je „hlboko zarmútený“ civilnými obeťami konfliktu a odsudzuje konanie, ktoré ubližuje civilistom. „Čína nesúhlasí s krokmi, ktoré rozširujú konflikt a podkopávajú regionálnu stabilitu a dúfa v čo najskorší koniec vojny a obnovenie mieru,“ dodala Mao.

„Násilie páchané všetkými stranami“ odsúdila útoky aj Liga arabských štátov (LAŠ). „Požadujeme vytvorenie rámca na politické riešenie a spravodlivé urovnanie izraelsko-palestínskeho konfliktu,“ uviedol šéf LAŠ Ahmad Abúl Ghajt.

13:10 Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie budú v utorok mimoriadne rokovať o situácii v Izraeli a pásme Gazy. Oznámil to v pondelok šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v súvislosti s masívnym útokom palestínskych militantov, píše TASR.

„Na zajtra zvolávam mimoriadne zasadnutie ministrov zahraničných vecí EÚ, ktoré sa bude zaoberať situáciou v Izraeli a v regióne,“ napísal Borrell na sociálnej sieti.

12:58 Vláda SR rozhodla o vyslaní vládneho leteckého špeciálu na repatriáciu občanov SR z Tel Avivu v stredu 11. októbra. Veľvyslanectvo SR v Tel Avive je v kontakte s početnými občanmi SR v Izraeli a pracuje na zostavení zoznamu cestujúcich. Prioritu budú mať zraniteľné osoby.

Rezort diplomacie naďalej odporúča veľmi dôkladne zvážiť potrebu cestovania do Izraela. V súčasnosti to rozhodne nie je vhodná destinácia na púť, turistiku či dovolenku, upozorňuje.

„V tomto kontexte považujeme za obzvlášť nezodpovedné konanie niektorých cestovných kancelárií, ktoré podľa dostupných informácií naďalej plánujú realizovať zájazdy do krajiny. Žiaľ, štátne orgány im to nemôžu zakázať, chceme však dôrazne apelovať na zodpovednosť a zdravý rozum,“ povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Matúš Dávid.

Civilná letecká preprava do Izraela i z krajiny je čiastočne obmedzená, no stále funkčná. Mnohé lety majú meškanie. Pre cestujúcich nachádzajúcich sa v oblastiach bližšie k hranici Jordánska dáva rezort diplomcacie do pozornosti aj možnosti dopravy z letiska v Ammáne.

Vládny špeciál Airbus A319 počas príletu na... Foto: SITA, Marko Erd
Vládny Airbus A319 Vládny špeciál Airbus A319 počas príletu na Letisko M. R. Štefánika v Bratislave

12:45 Rakúsko stoplo pomoc Palestíne. „Rozmer teroru je strašný,“ povedal šéf rakúskej diplomacie Alexande Schallenberg. „Ide o taký zlom, že nejde nechať veci tak, ako boli,“ dodal ľudácky minister zahraničia. Rakúsko preto zatiaľ zastaví financovanie v rámci rozvojovej pomoci Palestínčanom a všetky projekty preverí. O ďalších krokoch sa chce poradiť s medzinárodnými partnermi. APA poznamenáva, že Schallenberg vo svojom dnešnom vyhlásení nerozlišoval medzi Palestínčanmi v Pásme Gazy ovládanom radikálnym hnutím Hamas a tými žijúcimi na Západnom brehu, ktorý spravujú palestínske autonómne úrady pod vedením prezidenta Mahmúda Abbása.

„Tento krok znamená kolektívny trest a podporuje agresívnu izraelskú politiku voči palestínskemu civilnému obyvateľstvu,“ uviedol palestínsky veľvyslanec vo Viedni Sálih Abdal Šáfí. „Dúfame, že rakúska vláda toto rozhodnutie zmení, pretože medzinárodná rozvojová pomoc je dôležitým pilierom stability v regióne,“ dodal.

Platby na palestínske územia pozastavilo tiež Nemecko. „Áno, v tejto chvíli sú platby dočasne pozastavené. Vyčkáme na výsledky revízie,“ povedala novinárom na dnešnej tlačovej konferencii hovorkyňa nemeckého ministerstva pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

Hovorca nemeckého ministerstva zahraničia k tomu povedal, že Nemecko veľmi dbá na kontrolu toho, kam jeho peniaze prúdia. „Žiadne nemecké peniaze nejdú terorizmu,“ povedal.

12:30 Irán dnes vyzval na zvolanie mimoriadneho zasadnutia krajín Organizácie islamskej spolupráce (OIC), informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na oznámenie iránskeho ministerstva zahraničia. Deje sa tak po tom, ako palestínske extrémistické islamistické hnutie Hamas v sobotu z Pásma Gazy začalo rozsiahly prekvapujúci útok na Izrael. Irán tvrdí, že do útoku, pri ktorom bojovníci Hamasu zabili na 700 Izraelčanov a odhadom viac ako sto uniesli, nebol zapojený.

„Teherán vyzval na mimoriadne zasadnutie Organizácie islamskej spolupráce (OIC), aby prerokovala vývoj v regióne,“ uviedol hovorca iránskej diplomacie Náser Kanání. Hovorca iránskej diplomacie tiež varoval, že akékoľvek ohrozovanie Teheránu bude mať „ničivú odpoveď“.

12:20 Hamas sa za katarského sprostredkovania snaží vyjednať výmenu Izraelčanov zajatých ako rukojemníkov za Palestínčanky zadržiavaných v izraelských väzniciach. Podľa severu The Times of Israel (TOI) to zdroj z palestínskej teroristickej skupiny Hamas, ktorá vládne v Pásme Gazy a ktorej bojovníci v sobotu zaútočili na Izrael, povedal čínskej štátnej tlačovej agentúre Nová Čína. Hamas podľa čínskej agentúry usiluje o prepustenie 36 Palestínčaniek, ktoré sa nachádzajú v izraelských väzniciach. Izrael túto správu nekomentoval.

„Katar sa s podporou Spojených štátov naliehavo snaží dosiahnuť dohodu, ktorá by viedla k prepusteniu Izraelčaniek zajatých Hamásom za Palestínčanky zadržiavané v izraelských väzniciach,“ uviedol zdroj.

12:15 Rakúsko v reakcii na útoky palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael pozastaví poskytovanie rozvojovej pomoci palestínskym oblastiam. Povedal to v pondelok rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg. Všetky platby pre rozvojovú pomoc budú „zatiaľ zmrazené," povedal minister pre rozhlasovú stanicu Österreich 1. Zmrazených bude podľa jeho slov približne 19 miliónov eur. Schallenberg tiež uviedol, že si predvolá iránskeho veľvyslanca na rakúske ministerstvo zahraničných vecí, aby sa sťažoval na „odpudzujúce reakcie" jeho krajiny na útok Hamasu.

Nemecká ministerka pre rozvoj Svenja Schulzeová v nedeľu tiež uviedla, že jej krajina prehodnotí svoju finančnú pomoc pre palestínske územia. Jej ministerstvo vyčíslilo v súčasnosti prisľúbenú sumu na 250 miliónov eur, ale uviedlo, že momentálne sa nevyplácajú žiadne platby.

12:10 Hovorca spresnil, že do izraelskej armády bolo povolaných už zhruba 300 000 zálož­níkov, čo označil za „najväčší a najrýchlejší“ odvod v histórii Izraela. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

"Kontrola bola dosiahnutá vo všetkých komunitách, ale v oblasti sa stále môžu nachádzať teroristi. Tanky a lietadlá budú zaisťovať bezpečnosť na miestach, kde došlo k narušeniu hraníc, informoval hovorca izraelskej armády.

Izraelskí vojaci sú rozmiestnení medzi domami v... Foto: SITA/AP, Hassan Ammar
Metal, Libanon, Izrael, tank, armáda, Hamas, vojaci, Palestína Izraelskí vojaci sú rozmiestnení medzi domami v izraelskom meste Metula, pri pohľade z libanonskej strany libanonsko-izraelskej hranice v južnej dedine Kfar Kila v Libanone, pondelok 9. októbra 2023.

11:43 Izraelský minister obrany Joav Galant v reakcii na sobotňajší útok radikálneho palestínskeho hnutia Hamas na Izrael nariadil totálnu blokádu Pásma Gazy. Úrady podľa neho prerušia dodávky elektriny a zablokujú dovoz potravín či pohonných hmôt. Galant označil opatrenie za súčasť boja proti „beštiám“, uviedla agentúra Reuters. Blokády prichádzajú po izraelských odvetných úderoch, ktoré zabili takmer 500 ľudí v Pásme Gazy a zranili ďalších 3 000. Útoky Hamasu si v Izraeli vyžiadali vyše 700 životov a viac ako 2 200 ranených.

11:40 Izrael bol prekvapený, keď na neho islamistická extrémistická skupina Hamas v sobotu začala ničivý útok, pri ktorom radikáli do krajiny prenikali pomocou buldozérov, motocyklov i paraglidingových krídel, píše agentúra Reuters. Prekvapenie izraelskej armády, ktorá patrí k najmocnejším v regióne, pripisuje starostlivo naplánovanej klamlivej kampani Hamasu.

izrael, palestína, hamas Čítajte viac Oklamali Izrael. Ako sa Hamasu podarilo prekvapiť najmocnejšiu armádu v regióne

11:28 Kremeľ dnes vyjadril krajné znepokojenie ohľadom situácie okolo Izraela, ktorý sa cez víkend stal terčom útoku hnutia Hamas z Pásma Gazy. Obáva sa prípadnej ďalšej eskalácie a rozšírenia konfliktu, čo predstavuje veľké nebezpečenstvo pre región, povedal Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Domnievame sa, že situáciu je potrebné čo najskôr obrátiť smerom k mieru, pretože pokračovanie v kruhu násilia samozrejme hrozí ďalšou eskaláciou a rastom konfliktu. To predstavuje veľké nebezpečenstvo pre región, a tak sme krajne znepokojení, "zdôraznil Peskov podľa agentúry TASS.

Hovorca podľa agentúry Reuters uviedol, že ruské veľvyslanectvo v Izraeli nemá informácie o tom, koľko ruských občanov v Izraeli mohlo byť zranených či zabitých pri výpade ozbrojencov palestínskeho hnutia.

11:15 Egypt, ktorý často slúži ako sprostredkovateľ medzi Izraelom a radikálnym hnutím Hamas, opakovane hovoril s Izraelčanmi o „veľkej“ hrozbe. Izraelskí predstavitelia sa ale sústredili na okupovaný Západný breh Jordánu a varovanie ohľadom Pásma Gazy zľahčovali.

Izrael, útok, Palestína, hamas, bombardovanie, zničená budova Čítajte aj Varovali sme ich pred veľkým úderom, nebrali to vážne, zaznelo z Egypta. Izrael pri útoku zlyhal

10:57 Palestínske militantné hnutie Hamas má v úmysle oslobodiť všetkých Palestínčanov väznených v Izraeli a ukončiť „provokácie“ Izraela na západnom brehu Jordánu a v Jeruzaleme. V pondelok to pre agentúru AP uviedol hovorca Hamasu, píše TASR.

Počas telefonátu s AP hovorca Hamasu povedal, že palestínski ozbrojenci stále pokračujú v bojoch s izraelskými silami, pričom sa im aj v pondelok ráno podarilo zajať ďalších Izraelčanov. Presný počet zajatých, ktorý je podľa neho „veľké množstvo“, neskôr oznámi vojenské krídlo Hamasu – Brigády Izaddína Kasáma.

„Vedieme otvorený boj zameraný na obranu nášho ľudu a mešity al-Aksá (v Jeruzaleme),“ vyhlásil hovorca Abdal-Latíf Kanúa, podľa ktorého Hamasu ide aj o „oslobodenie všetkých palestínskych väzňov a ukončenie aktivít fašistickej vlády v Jeruzaleme“.

10:48 Vo Varšave pristáli v pondelok ráno tri lietadlá s Poliakmi evakuovanými z Izraela, informuje TASR podľa správy agentúry PAP. Stovky svojich občanov nachádzajúcich sa v Izraeli už evakuovalo aj Rumunsko a ďalšie krajiny.

Prvé lietadlo pristálo vo Varšave v pondelok o 5.15 h miestneho času. Na jeho palube bolo 120 Poliakov. „Prví ľudia evakuovaní z Izraela sú v Poľsku. Vďaka vojakom za dobre prevedenú operáciu,“ napísal na sociálnej sieti X poľský minister obrany Mariusz Blaszczak.

Ďalšie dva evakuačné lety pristáli na letisku Fryderyka Chopina vo Varšave pred 9.00 h ráno. Celkovo už bolo z Izraela evakuovaných 268 Poliakov, uviedol vládny hovorca Piotr Müller.

Poľské ministerstvo obrany tiež uviedlo, že prioritou bola evakuácia účastníkov zájazdu poľskej hudobnej školy, na ktorom sa zúčastnili i deti.

Rumunsko v pondelok ráno oznámilo, že z Izraela evakuovalo už 245 svojich občanov. Do vlasti prileteli na palube štyroch lietadiel, z ktorých dve patrili do štátnej letky a dve súkromným aerolíniám. Medzi evakuantami boli aj dve skupiny pútnikov, informoval rezort diplomacie v Bukurešti, píše agentúra DPA.

10:42 Izraelská armáda obnovila kontrolu nad izraelskými dedinami pri hranici s Pásmom Gazy, oznámil podľa Reuters hovorca izraelských ozbrojených síl. Izraelská televízia s odvolaním sa na armádu medzitým uvádza, že povolaných bolo na 300.000 izraelských rezervistov. Ide podľa nej o najväčší odvod v histórii krajiny. Naďalej podľa armádneho hovorcu dochádza k izolovaným bojom medzi príslušníkmi palestínskeho Hamasu a izraelskými vojakmi, ale dediny, ktoré radikáli pri sobotňajšom útoku prepadli, už sú úplne opäť pod izraelskou kontrolou.

10:30 Počet zabitých Palestínčanov po odvetných izraelských náletoch na Pásmo Gazy za bezprecedentný útok radikálneho hnutia Hamas na izraelské územie stúpol na 493 a zranených sú bezmála 3000. Aktuálnu bilanciu dnes zverejnilo ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy, ktoré Hamas ovláda.

Izraelská armáda uviedla, že na izraelskom území zabila stovky palestínskych teroristov. List The Guardian dnes s odvolaním sa na palestínsku agentúru WAFA informoval o 91 mŕtvych deťoch a 61 ženách. Pri útokoch palestínskych ozbrojencov zahynulo najmenej 700 Izraelčanov, očakáva sa však, že bilancia strmo porastie, pretože mnoho ľudí podľa armády utrpelo vážne zranenia.

Izraelské nemocnice kvôli ostreľovaniu a útokom palestínskych ozbrojencov prijali vyše 2200 zranených. Najmenej 100 až 150 Izraelčanov tiež bolo unesených. Počet zabitých izraelských vojakov sa zvýšil na 73.

Izrael, Palestína Čítajte aj V Izraeli bojujúcom s militantmi umierajú aj cudzinci. Z Thajska, USA či Ukrajiny

10:20 Egypt, ktorý často slúži ako sprostredkovateľ medzi Izraelom a radikálnym hnutím Hamas, opakovane hovoril s Izraelčanmi o „veľkej“ hrozbe. Izraelskí predstavitelia sa ale sústredili na okupovaný Západný breh Jordánu a varovanie ohľadom Pásma Gazy zľahčovali. Agentúre AP to povedal nemenovaný predstaviteľ egyptských spravodajských služieb v súvislosti s víkendovým útokom palestínskych ozbrojencov práve z Pásma Gazy na izraelské územie, pri ktorom zahynulo vyše 700 Izraelčanov.

Vláda premiéra Benjamina Netanjahua je zložená zo stúpencov židovských osadníkov na Západnom brehu, ktorí požadovali bezpečnostné opatrenia v súvislosti s rastúcou vlnou násilia, ktorá sa tam v posledných 18 mesiacoch objavuje.

„Varovali sme ich, že výbuch situácie príde, a to veľmi skoro, a že bude veľký. Ale oni takéto varovania podcenili,“ povedal egyptský predstaviteľ, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, pretože nie je oprávnený hovoriť o obsahu citlivých spravodajských rokovaní s médiami.

Izrael, Palestína, pásmo Gazy Čítajte aj V Egypte zastrelili dvoch izraelských turistov, podozrivý je policajt

Vysoký počet mŕtvych a pomalá izraelská reakcia na útok poukázali na veľké zlyhanie izraelských spravodajských služieb a spochybnili dlhodobý dojem, že na malom, husto osídlenom území, ktoré kontroluje už desiatky rokov, má Izrael všade oči a uši, poznamenala AP.

9:42 Boje s Hamasom pokračujú na minimálne siedmich miestach. „Stále bojujeme. Stále máme vojakov bojujúcich proti teroristom na siedmich a ôsmich otvorených miestach v okolí Gazy,“ uviedol hovorca izraelskej armády Richard Hecht dva dni po tom, čo Hamas podnikol nečakaný masívny útok na Izrael.

„Mysleli sme si, že už včera získame plnú kontrolu (nad naším územím). Dúfam, že ju budeme mať do konca tohto dňa (pondelka),“ dodal Hecht.

Izraelská armáda v samostatnom vyhlásení okrem toho uviedla, že v noci na pondelok zasiahli Izraelské obranné sily (IDF) pri náletoch a delostreleckých útokoch v Pásme Gazy vyše 500 cieľov Hamasu a Palestínskeho islamského džihádu.

Pri týchto útokoch bolo zasiahnutých viacero viacposchodových budov vrátane domu jedného z členov politického vedenia Hamasu. V tejto budove sa nachádzalo veliteľské centrum Hamasu, ktoré sa podieľalo na riadení infiltrácie militantov do Izraela, uviedla izraelská armáda.

9:20 Maďarsko v noci na dnes evakuovalo 215 ľudí z Izraela, ktorý cez víkend napadli ozbrojenci z radikálneho hnutia Hamas. Evakuáciu svojich občanov už začalo aj Poľsko, prvé lietadlo s približne 120 ľuďmi pristálo vo Varšave dnes skoro ráno, informoval server BBC News. Viaceré letecké spoločnosti medzičasom pozastavili lety do Tel Avivu, kým sa nezlepšia bezpečnostné podmienky.

Maďarsko v noci letecky evakuovalo 215 ľudí z Izraela dvoma lietadlami, tá bezpečne pristála v Budapešti, uviedol dnes ráno minister zahraničia Peter Szijjártó. Poďakoval tiež Izraelu, Cypru, Grécku, Turecku, Bulharsku a Rumunsku za rýchle povolenie na let.

„Prví ľudia evakuovaní z Izraela sú už v Poľsku. Chcel by som poďakovať (našim) vojakom za efektívne vykonanie operácie. Ste najlepší,“ napísal na sociálnej sieti X poľský minister obrany Mariusz Blaszczak. Ďalšie dve lietadlá by mali priletieť neskôr počas dňa. V nedeľu Blaszczak uviedol, že na odlet z Izraela čaká asi 200 poľských turistov, vrátane detí na školskom výlete. Pri operácii pomáha najmenej 200 poľských vojakov.

Bulharsko už v nedeľu odviezlo leteckým špeciálom z Izraela 90 svojich občanov.

Viacerí medzinárodní leteckí dopravcovia pozastavili lety do Tel Avivu a uviedli, že pred ich obnovením čakajú na zlepšenie bezpečnostných podmienok.

V nedeľu americké letecké spoločnosti United Airlines, Delta Air Lines a American Airlines oznámili, že pozastavili priame lety, rovnako ako Air France. Tieto americké letecké spoločnosti bežne prevádzkujú priame lety z veľkých miest, ako sú New York, Chicago, Washington a Miami.

Hainan Airlines, jediná čínska letecká spoločnosť, ktorá lieta medzi Čínou a Izraelom, dnes zrušila lety medzi Tel Avivom a Šanghajom s odvolaním sa na bezpečnostnú situáciu v Izraeli. Spoločnosť prevádzkuje tiež lety medzi Pekingom a Tel Avivom a južným technologickým centrom Šen-čenom a Tel Avivom. Letecká spoločnosť uviedla, že v závislosti od situácie upraví budúce plány letov.

7:56 Poľský prezident Andrzej Duda hovorí, že boje medzi Hamasom a Izraelom sú pre Rusko užitočné pri odvádzaní pozornosti sveta a pracuje v jeho prospech, napísala agentúra Reuters. Duda v nedeľnom rozhovore pre súkromnú televíziu Polsat News tvrdil, že konflikt na Blízkom východe odvádza pozornosť od agresie Moskvy na Ukrajine a môže viesť k novým migračným tlakom na Európu. Podľa neho je pravdepodobné, že Európu zasiahne nová vlna migrantov z Blízkeho východu.

7:38 Spojené štáty aj viacero európskych a ázijských krajín informovalo, že medzi obeťami, zranenými či unesenými počas útokov palestínskeho militantného hnutia Hamas na území Izraela sú aj ich občania. Medzi usmrtenými majú byť štyria Američania, povedal v noci na pondelok stanici CNN nemenovaný zdroj. Toto číslo, ktoré podľa neho ešte porastie, zaznelo na brífingu viacerých výborov Snemovne reprezentantov.

Thajská vláda v pondelok informovala, že počas súčasného konfliktu Izraela s Hamasom zahynulo už 12 Thajčanov, osem utrpelo zranenia a 11 bolo unesených.

Pri útoku na kibuc Alumim zahynulo desať občanov Nepálu, oznámilo v nedeľu večer veľvyslanectvo tejto himalájskej krajiny v Tel Avive. Obeťami boli výlučne študenti, uviedla nepálska veľvyslankyňa v Izraeli. Štyroch ďalších Nepálcov ošetrili v nemocnici a po piatom nepálskom študentovi stále pátrajú. V Izraeli pracuje okolo 4500 nepálskych občanov a študuje tam 265 Nepálčanov.

O život prišli aj dve Ukrajinky, uviedol ešte v nedeľu rezort diplomacie v Kyjeve. Úmrtia následne bez bližších potvrdil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Francúzske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že v Izraeli „v súvislosti s teroristickými útokmi“ zomrela žena z Francúzska. Nemecké ministerstvo zahraničných vecí predokladá, že medzi unesenými Hamasom sú aj nemeckí občania, ktorí majú zároveň aj izraelské občianstvo.

Mŕtvi a nezvestní sú aj najmenej traja Briti, informovali ich príbuzní. Zranených, zabitých, unesených či nezvestných občanov hlásili aj Brazília, Írsko či Mexiko, uvádza agentúra AFP. Poľské médiá informovali, že militanti z Hamasu uniesli historika s poľsko-izraelským občianstvom.

Poľská vláda taktiež ohlásila, že vysiela lietadlá, aby nimi umožnila z Izraela odletieť svojim občanom. Bulharská vláda odviezla v nedeľu vládnym špeciálom z Izraelu 90 svojich občanov.

6:55 Miestom zrejme najhoršieho masakru počas víkendového útoku radikálov z Hamasu na Izrael sa stal hudobný festival blízko Pásma Gazy, kde extrémisti zabili vyše 250 ľudí.

izrael, palestína Čítajte viac Najhorší masaker. Radikáli z Hamasu zabili na hudobnom festivale 250 ľudí

6:30 Líder Palestínskeho islamského džihádu Zijád Nachaláh tvrdí, že militanti v Pásme Gazy zadržiavajú desiatky izraelských zajatcov, vrátane 30 rukojemníkov, ktorých uniesla jeho organizácia. Nachaláh v nedeľu večer povedal, že zajatcov prepustia až potom, keď slobodu dostanú Palestínčania väznení v Izraeli.

Skupina Palestínsky islamský džihád sa zúčastnila na vpáde na izraelské územie, ktorý v sobotu podnikla palestínska militantná organizácia Hamas, pričom počas neho zahynuli stovky Izraelčanov.

6:05 Mnohí členovia Bezpečnostnej rady OSN odsúdili v nedeľu na mimoriadnom zasadnutí palestínske militantné hnutie Hamas za útok na Izrael, spoločné stanovisko ale neprijali.

OSN / Organizácia spojených národov / Čítajte viac Bezpečnostná rada OSN neprijala spoločné stanovisko k útoku na Izrael

5:55 Na prípravách útoku palestínskeho radikálneho hnutia Hamas na Izrael sa od augusta podieľali tiež iránske revolučné gardy, tvrdí americký denník The Wall Street Journal (WSJ). Odvoláva sa na vysoko postavených činiteľov Hamasu a libanonského šiitského hnutia Hizballáh. Teherán to popiera. Ak by sa zapojenie Iránu to potvrdilo, zvýšilo by to podľa WSJ riziko širšieho konfliktu na Blízkom východe. Vysokopostavení izraelskí bezpečnostní predstavitelia totiž už dali najavo, že ak bude Teherán uznaný zodpovedným za smrť Izraelčanov, zasiahne Izrael proti iránskemu vedeniu.

útok na Izrael, Izrael, Pásmo Gazy Čítajte viac WSJ: Na prípravách útoku Hamasu na Izrael sa podieľal Irán. Teherán to odmieta

5:30 Izraelská armáda v noci na pondelok pokračovala v útokoch na ciele radikálneho hnutia Hamas v Pásme Gazy, odkiaľ cez víkend palestínski ozbrojenci napadli Izrael. Informuje o tom server denníka The Times of Israel. Server denníka The New York Times zase napísal, že podľa predbežných odhadov izraelského vysokopostaveného vojenského činiteľa drží Hamas najmenej 150 rukojemníkov.

Izraelská armáda uviedla, že sa terčom jej útokov v posledných hodinách stalo viacero veliteľských stanovíšť Hamasu i budovy jeho predstaviteľov. Jeden z nedeľňajších izraelských úderov, ktoré prichádzajú v odvete za útoky, pri ktorých zomrelo vyše 700 ľudí, si podľa agentúry AP vyžiadal životy 19 členov jednej palestínskej rodiny.

OSN uviedla, že v Gaze, kde žije celkovo 2,3 milióna ľudí, zatiaľ svoje domovy opustilo vyše 123 000 z nich. Svetová organizácia tiež upozornila na to, že jedinej elektrárni v pásme, ktoré je rozlohou výrazne menšie ako Praha, môžu v priebehu niekoľkých dní dôjsť zásoby paliva. Väčšinu elektriny doteraz Pásmo Gazy získavalo z Izraela, ten ale dodávky prerušil.

Pokiaľ ide o počet unesených Izraelčanov, nezverejnila zatiaľ izraelská vláda presný údaj, činitelia Hamasu ale hovoria o tom, že ich je viac ako 100. Izraelský vojenský odhad, o ktorom informoval NYT, vychádza z čísla ešte o 50 vyššieho.

Na viacerých miestach v Izraeli, ktoré sú v blízkosti Pásma Gazy, aj naďalej izraelské sily bojujú proti radikálom, ktorí sem prenikli.

5:25 Izrael čelí bezprecedentnému útoku, ktorý si žiada bezprecedentnú odpoveď, v tejto chvíli je ale hlavné zabezpečiť južný Izrael. Na nedeľňajšom brífingu, ktorý sa uskutočnil prostredníctvom videohovoru, to ČTK a ďalším európskym médiám povedala hovorkyňa z medzinárodnej tlačovej sekcie izraelskej armády Maša Michelsonová. Na vyšetrovanie toho, prečo sa Izraelu nepodarilo rozsiahlemu útoku predísť, podľa hovorkyne príde čas až po skončení vojny.

Armáda podľa nej teraz pozorne sleduje tiež situáciu na Západnom brehu Jordánu a pri hranici s Libanonom, aby predišla ďalším útokom.

Sobotňajší prekvapivý útok palestínskej radikálnej skupiny Hamas na Izrael má podľa izraelských úradov známych 700 obetí a osud ďalších viac ako 100 Izraelčanov unesených do Gazy je stále nejasný.

„Ide o najkrvavejší útok na Izrael od vzniku štátu. O tom niet pochýb, sú tu stovky mŕtvych, stovky zranených,“ pripustila Michelsonová a poznamenala, že medzi Izraelčanmi unesenými do Pásma Gazy je aj 97-ročná žena. „Hamas svetu ukázal svoju skutočnú tvár,“ povedala hovorkyňa s odvolaním sa na brutálne videá sobotňajších udalostí, ktoré teroristi zdieľali na sociálnych sieťach. Ako dlho Hamas útok plánoval, podľa hovorkyne nie je jasné, plánoval však „dostatočne v predstihu, aby bol útok náhly a rozsiahly“. Zároveň možno podľa Michelsonovej predpokladať, že do plánovania bol zapojený Irán.

V tejto chvíli sa izraelská armáda podľa hovorkyne stále snaží vyhnať Hamas z izraelského územia a boje pri hranici s Pásmom Gazy preto pokračujú. Hlavným cieľom je podľa Michelsonovej teraz obnoviť bezpečnosť v južnom Izraeli. Armáda medzitým vykonáva nálety v Pásme Gazy a používa útočné drony na zneškodnenie ďalších bojovníkov, ktorí sa snažia preniknúť do Izraela.

Armáda zároveň podľa hovorkyne pozorne sleduje situáciu na severe Izraela a na Západnom brehu Jordánu, aby zabránila prepuknutiu bojov na viacerých frontoch. Aj na tento variant je však podľa Michaelsonovej Izrael pripravený.

„Vidíme, ako Hamas vyzýva Hizballáh, palestínskych Arabov a Palestínčanov žijúcich na západnom brehu Jordánu, aby sa zapojili do boja,“ uviedla hovorkyňa. Hizballáh je Iránom podporovaná libanonská šiitská radikálna skupina, s ktorou Izrael zviedol ozbrojený konflikt v roku 2006.

Na otázku, či Izrael pristúpi k pozemnej invázii do Pásma Gazy, Michelsonová odpovedala, že rozhodnutie bude závisieť od bezpečnostného kabinetu. „Všetky možné vojenské varianty predkladá náš náčelník štábu bezpečnostnému kabinetu, aby starostlivo vyhodnotil ďalšie kroky. Tento bezprecedentný útok si vyžaduje bezprecedentnú reakciu,“ uviedla

Vyšetrovanie toho, ako je možné, že bol Izrael útokom prekvapený, bude podľa Michelsonovej nasledovať až po skončení vojny. „Som si istá, že Izraelské obranné sily vyšetria, ako sa to stalo, keď to bude bezpečné a vojna skončí,“ poznamenala.