Pellegriniho zvolili za predsedu NR SR. O obštrukciu sa postaral Matovič, v rozprave mu tvrdo vynadal

Adriána Belej Majerčínová | 25.10.2023 08:30, aktualizované: 
V poslaneckých laviciach sa po prvý raz oficiálne stretli noví poslanci, ktorí zložili sľuby. Tí, ktorí to nestihli, zložia sľub na najbližšej schôdzi. Pri voľbe predsedu parlamentu sa do rozpravy prihlásil Igor Matovič a prvý rokovací deň okorenil krátkou obštrukciou. V rozprave nazval lídra Hlasu Petra Pellegriniho klamárom a niekoľko poslancov sa po osobných útokoch na šéfa Hlasu zdvihlo a odišlo. S poslancom Smeru Ľubošom Blahom si vymenili pár invektív. Po kultivovanejšom prejave v novom parlamente zatiaľ niet stopy.
Na Matovičove útoky reagoval Matúš Šutaj-Eštok, Jozef Pročko a Erik Tomáš
Video
Ustanovujúca schôdza NR SR a skladanie sľubu

V poslaneckých laviciach sa prvýkrát oficiálne stretlo 150 nových poslancov, ktorí zložili sľuby. Dosluhujúci predseda parlamentu Boris Kollár vystúpil s rozlúčkovým príhovorom.

Fotogaléria
Novozvolení poslanci NR SR počas ustanovujúcej...
Ústava Slovenskej republiky pred začiatkom...
+33Novozvolení poslanci NR SR počas ustanovujúcej...

Aktualizované 21:00 Poslanci NR SR vyčerpali program ustanovujúcej schôdze. Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) rokovanie v stredu večer ukončil.

Novozvolení poslanci na schôdzi zložili sľub a ujali sa mandátov. Na miesto tých, ktorí boli vymenovaní za členov vlády, nastúpili náhradníci. Zákonodarcovia zvolili počas dňa nové vedenie parlamentu a výborov, zriadili si tiež poslanecké kluby.

20:38 Výbory Národnej rady SR už poznajú svojich predsedov. Zvolení boli na stredajšej ustanovujúcej schôdzi parlamentu na základe dohody, že koalícia obsadí 12 predsedníckych postov a opozícia sedem.

19:50 Vláda Roberta Fica vymenovala na svojom prvom zasadnutí nových štátnych tajomníkov jednotlivých ministerstiev. Zároveň odvolala doterajších.

fico, vláda, kabinet Čítajte viac Ódor odovzdal úrad Ficovi, ministri si prevzali agendu. Nová vláda má za sebou prvé rokovanie

19:40 Novozvolený podpredseda parlamentu Michal Šimečka (PS)Šimečka sľubuje, že PS bude aktívnou opozíciou. „Chceme dôsledne kontrolovať vládnu koalíciu, dôrazne upozorňovať na jej prešľapy a navrhovať lepšie riešenia. Tam, kde vláda príde s rozumnými riešeniami, budeme konštruktívni a vecní,“ uviedol v stanovisku hnutia.

Aktualizované 18:10 Poslanci Národnej rady (NR) SR na stredajšej ustanovujúcej schôdzi zvolili štyroch podpredsedov parlamentu. Sú nimi Ľuboš Blaha (Smer), Peter Žiga (Hlas) Andrej Danko (SNS) a Michal Šimečka (PS).

V tajnom hlasovaní bolo platných 142 hlasov. Za zvolenie Blahu bolo 82 poslancov, proti 28, 32 sa zdržali. Žigu volilo 88 zákonodarcov, proti bolo 24, zdržali sa 30 poslanci. Danka podporilo 83 poslancov, proti boli 11 a 48 sa zdržali. Šimečku volilo 92 poslancov, proti hlasovalo 29 a 21 sa zdržali.

Strany vládnej koalície sa už v podpísanej koaličnej zmluve dohodli, že parlament bude mať štyroch podpredsedov. Každá koaličná strana má mať jedného, zvyšného mala nominovať opozícia.

Aktualizované 16:57 Poslanci NR SR idú voliť štyroch podpredsedov parlamentu. Kandiduje Andrej Danko (SNS), Ľuboš Blaha (Smer), Peter Žiga z Hlasu a Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska. Voľba je tajná, o kandidátoch sa hlasuje naraz.

Aktualizované 16:53 Poslanecký sľub na rokovaní parlamentu zložili náhradníci za členov vlády, ktorých vymenovala do funkcií prezidentka Zuzana Čaputová.

Za členov vlády zo Smeru nastúpili do parlamentu Andrej Sitkár (za Roberta Fica), Ivan Hazucha (za Roberta Kaliňáka), Michal Lukša (za Ladislava Kamenického), Igor Válek (za Richarda Takáča), Boleslav Lešo (za Juraja Blanára), Zuzana Plevíková (za Borisa Suska).

Nominantov Hlasu nahradili Štefan Gašparovič (za Erika Tomáša), Miroslav Čellár za (za Zuzanu Dolinkovú), Jozef Cech (za Richarda Rašiho), Peter Slyško (za Petra Kmeca), Samuel Migaľ (za Denisu Sakovú), Ján Hrubý (za Tomáša Druckera) a Alena Nováková za (Matúša Šutaja Eštoka).

Ministrov zo SNS vystriedali v pléne Milan Garaj (za Tomáša Tarabu) a Adam Lučanský (za Martinu Šimkovičovú).

Aktualizované 14:45 Peter Pellegrini po menovaní do funkcie šéfa parlamentu vyzval k politickej kultúre, „aby z parlamentu nebola krčma piatej cenovej skupiny“ a k slušnému a kultivovanému riešeniu sporov.

Aktualizované 14:27 Peter Pellegrini bol zvolený za predsedu parlamentu, za hlasovalo 131 poslancov z celkového počtu 148, dva hlasovacie lístky boli neplatné. Boris Kollár mu zablahoželal a odovzdal mu riadenie schôdze.

Aktualizované 14:26 Matúš Šutaj Eštok z Hlasu nazval Igora Matoviča „usvedčeným daňovým podvodníkom“. Dodal, že podľa neho Matoviča už nikto neberie vážne. Upozornil, že Hlas už v tomto volebnom období na Matoviča reagovať nebude. Následne Ľuboš Blaha o Matovičovi povedal, že je psychicky narušený a ľudský úbožiak. Matovičove výroky nechcela komentovať ani Saska. „Asi urobíme ďalšiu červené čiaru a nebudeme komentovať OĽaNO , teda po novom hnutie Slovensko,“ spresnil Branislav Gröhling. Zdôraznil, že len Igor Matovič za to, že sa Robert Fico vrátil k moci.

Aktualizované 13:56 Rozprava sa skončila, poslanci pristúpili k tajnej voľbe. Čas sa natiahol o necelú trištvrte hodinu. Menovanie vlády sa oficiálne posunulo na 15.00. Zdá sa, že Kollárova výzva na kultivovanejší parlament sa neujala. Blaha s Matovičom si vymenili pár nadávok a navzájom sa nazvali psychicky narušenými. Prvý deň nového parlamentu pripomínal koalično-opozičné šarvátky počas minulého volebného obdobia.

Aktualizované 13:45 Matovič je prvým parlamentným rečníkom v tomto volebnom období. Viacerých jeho vystúpenie prekvapilo a už sa chystali ísť voliť za plentu. Koaliční poslanci obvinili Matoviča z volebnej korupcie.

Matovič v rozprave vystúpil rázne proti voľbe Pellegriniho za predsedu Národnej rady. Osočil sa na neho za to, že sa pridal k vláde Roberta Fica a obvinil ho, že „bez hanby zradili ľudí aj tým, že im sľúbili celý 13. dôchodok“. Zdôraznil, že Hlas „nemá boha pri sebe“ a Pellegriniho nazval odpadom. „Nemám rád chlapov, ktorí si obliekajú červené tangáče,“ hovoril smerom k predsedovi Hlasu, na čo sa niektorí poslanci SaS zdvihli a odišli.

Predseda Slovenska Igor Matovič počas rozpravy... Foto: Pravda
Igor Matovič Predseda Slovenska Igor Matovič počas rozpravy parlamentu 25. októbra 2023

Aktualizované 13:43 Do rozpravy k voľbe nového predsedu parlamentu sa prihlásil Igor Matovič. S faktickými poznámkami sa prihlásilo osem poslancov. Voľba predsedu parlamentu sa tak predlžuje minimálne o pol hodinu. Prezidentka tak vymenuje vládu najskôr o tretej.

Po rozprave najsleduje totiž tajná voľba. Sčítanie hlasov trvá zhruba hodinu. Matovič uviedol, že Pellegrini svojich voličov oklamal a prešiel do osobných útokov. „Viem, že vy po manželke netúžite, ale mojej žene dajte pokoj,“ hovoril. Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková zakričala fuj a niekoľko ďalších poslancov SaS sa zdvihlo a odišlo. Ešte predtým Kollár oznámil, že OĽaNO zmenilo svoj názov na Slovensko.

Aktualizované 13:04 Po 15-mimutovej prestávke by mala nasledovať voľba predsedu parlamentu. Ten by mal byť prítomný na menovaní novej vlády. Ak sa do rozpravy prihlásia poslanci, menovanie vlády sa zrejme oddiali. Je otázne, či opozícia pristúpi hneď na začiatku k takejto obštrukcii.

Hlas obštrukcie neplánuje, Pellegrini chce ľahký priebeh
Video
Zdroj: TV Pravda

Aktualizované 12:53 Predsedníčkou výboru pre nezlučiteľnosť funkcií sa stala poslankyňa Veronika Remišová (Za ľudí, klub OĽaNO). Hlasovalo za ňu 83 poslancov, proti bolo 48. V tajnej voľbe hlasovalo dovedna 148 poslancov, dva hlasy boli neplatné.

Poslanci zriadili Mandátový a imunitný výbor NR SR a za jeho predsedu zvolili v tajnom hlasovaní Mariána Saloňa (Smer), podporilo ho 143 poslancov.

Oba výbory budú mať 14 členov vrátane predsedu. Po zvolení ďalších členov týchto výborov rokovanie ustanovujúcej schôdze prerušili, aby mohol zasadnúť mandátový a imunitný výbor. Jeho prvou úlohou je preveriť platnosť poslaneckých mandátov.

Aktualizované 12:43 Aktuálne prebieha tajná voľba predsedov dvoch výborov, sčítavanie hlasov bude trvať okolo hodiny. Následne sa sčítajú hlasy a ohlásia výsledky. V parlamente sedí až 73 nových poslancov a 19 poslancov, ktorí sa do parlamentu vrátili po istom období mimo neho. Nastať tak môžu problémy aj pri platnosti hlasovacích lístkov, na pravidlá vopred upozornil dosluhujúci predseda parlamentu Boris Kollár.

Po tajnej voľbe bude nasledovať voľba predsedu parlamentu, no situácia sa môže skomplikovať. Nie je vylúčené, že sa pri voľbe šéfa NR SR do rozpravy niekto prihlási. Pokiaľ by sa prihlásil napríklad líder hnutia OĽaNO Igor Matovič či iní poslanci z OĽaNO, voľba predsedu parlamentu by sa mohla predĺžiť, čím by sa oddialilo aj vymenovanie štvrtej Ficovej vlády, ktoré je naplánované na 14:00.

Ak by totiž začala rozprava, ministri si nemôžu z poslaneckých lavíc odbehnúť, pretože po vymenovaní za členov vlády si prestanú uplatňovať mandát poslanca. Museli by byť za nich ihneď vymenovaní náhradníci. Inak by koalícia nemala dostatok hlasov (potrebujú nadpolovičnú väčšinu) a opozícia by mohla schôdzu blokovať. Otázne je, či by bola opozícia už od začiatku pristúpila k takejto obštrukcii.

Aktualizované 11:54 Národná rada zvolila aj overovateľov. Na dnešnej schôdzi nimi budú poslankyňa Marcela Čavojová (Smer) a Marián Viskupič (SaS). Národná rada zriadila Mandátový a imunitný výboru. Nasleduje tajná voľba predsedov mandátového a imunitného výboru a výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Stať by sa nimi mali Marián Saloň (Smer) a Veronika Remišová (OĽaNO a priatelia).

Aktualizované 11:48 Rokovanie po krátkej prestávke pokračuje. Poslanci prerokujú tretí bod programu, ktorým je schválenie volebného poriadku. Za schválenie rokovacieho poriadku hlasovalo všetkých 148 prítomných poslancov.

Poslanci dnes zložili sľuby
Video
Zdroj: TV Pravda/Andrej Pecník

Aktualizované 11:33 Kollár vystúpil s rozlúčkovým príhovorom. „Bolo mi cťou zastávať post predsedu parlamentu,“ povedal a poďakoval svojím zamestnancom. „Veľmi vám všetkým ďakujem a vážim si to,“ uviedol. Pristupujte k svojej práci s pokorou, nešírte zlobu ani nenávisť, buďte kolegom podporou,“ hovorí. Dúfa, že vyše 90 nových poslancov zažije slušnejšie obdobie. „S politickým oponentom sa dá nesúhlasiť aj slušne,“ uviedol. „Nech vaše rozhodnutia a kroky posunú vašu spoločnosť vpred,“ dodal.

Ustanovujúca schôdza parlamentu a skladanie... Foto: Pravda, Andrej Pecník
Peter Pellegrini Ustanovujúca schôdza parlamentu a skladanie sľubu poslancov v NR SR v Bratislave 25. október 2023. Sľub skladá predseda Hlasu Peter Pellegrini

Aktualizované 11:19 Sľuby zložili všetci poslanci. Erika Jurinová (OĽaNO), Juraj Droba (SaS), Jozef Viskupič (OĽaNO a Michal Wiezik (PS) sa vzdali svojich mandátov. Jurinovú nahradí Rastislav Krátky, Viskupiča Július Jakab, Drobu Juraj Krúpa a Wiezika Marek Lackovič.

Ustanovujúca schôdza parlamentu a skladanie... Foto: Pravda, Andrej Pecník
Andrej Danko Ustanovujúca schôdza parlamentu a skladanie sľubu poslancov v NR SR v Bratislave 25. október 2023. Sľub skladá predseda SNS Andrej Danko

Aktualizované 11:15 Predsedovia klubov

Okrem SNS sú známe mená všetkých budúcich predsedov klubov

 • Smer: Ján Richter
 • Hlas: Róbert Puci
 • SNS: zatiaľ nie je jasné
 • OĽaNO a priatelia: Michal Šipoš
 • Progresívne Slovensko: Martin Dubéci
 • SaS: Branislav Gröhling
 • KDH: Martina Holečková

Aktualizované 11:07 Poslanecký sľub zložil aj Tibor Gašpar, ktorý je v súčasnosti obvinený, rovnako aj budúci minister obrany Robert Kaliňák, ktorý figuruje vo viacerých kauzách, aj keď ho obvinenia zbavili prostredníctvom paragrafu 363. Trojicu doplnil budúci štvornásobný premiér Robert Fico. Kaliňák v minulosti uviedol, že je v politickom dôchodku a neplánuje sa vrátiť.

Ustanovujúca schôdza parlamentu a skladanie... Foto: Pravda, Andrej Pecník
Robert Fico Ustanovujúca schôdza parlamentu a skladanie sľubu poslancov v NR SR v Bratislave 25. október 2023. Sľub skladá predseda Smeru Robert Fico

Aktualizované 10:56 Sľuby zložili aj líder PS Michal Šimečka aj poslanec a budúci podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha.

Ustanovujúca schôdza parlamentu a skladanie... Foto: Pravda, Andrej Pecník
NR SR / Parlament / Ustanovujúca schôdza NR SR / Skladanie sľubu / Ustanovujúca schôdza parlamentu a skladanie sľubu poslancov v NR SR v Bratislave 25. október 2023

Aktualizované 10:52 Pellegrini predpokladá, že novú techniku zvládne každý, keďže každý má dnes dotykový telefón. Na nových hlasovacích systémoch je totiž iný systém hlasovania, tlačidlá po čase miznú, resp. ak ho nie je možné použiť, tak tam ani nie je. „Poslanec si nemôže robiť hocičo,“ uviedol. Na konci sa zasmial, že Robert Fico nemá telefón a aj preto je možno vo vláde.

Aktualizované 10:50 Predsedom parlamentu sa má stať Peter Pellegrini, no zatiaľ nie je podľa neho nič isté. „Je to vždy napätie. Pevne verím, že moja osoba nie je kontroverzná, aby to spôsobilo vážne rozpory,“ povedal.

Strana Hlas nebude robiť obštrukcie, Pellegrini chce, aby ustanovujúca schôdza prešla tak, ako má. „Ak sa bude opozícia aj koalícia správať štandardne a normálne, povedali sme, že nebudeme kádrovať žiadne nominácie na predsedov výborov, aj keby sme mohli mať výhrady,“ uviedol šéf Hlasu. Predsedom poslaneckého klubu Hlasu bude Róbert Puci.

Zvolení poslanci NR SR za stranu Smer vpravo... Foto: SITA, Milan Illík
Robert Fico / Robert Kaliňák / Tibor Gašpar / Zvolení poslanci NR SR za stranu Smer vpravo zdola: Robert Fico, Robert Kaliňák a Tibor Gašpar počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 25. október 2023

Aktualizované 10:20 Sľub zložil aj František Mikloško z KDH, ktorý sa po dlhých rokoch vracia do parlamentu. KDH nemalo zastúpenie v parlamente dve volebné obdobia. Poslanec PS Tomáš Hellebrandt zložil sľub s pripnutou dúhovou stužkou na saku.

Aktualizované 10:15 Dve zvolené poslankyne nebudú skladať poslanecký sľub. Z rokovania sa ospravedlnili. Ide o Annu Záborskú, ktorá bola zvolená za koalíciu OĽANO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí a Janu Vaľovú zo Smeru.

Atmosféra pred ustanovujúcou schôdzou
Video
Zdroj: TV Pravda

Aktualizované 10:05 Končiaci predseda parlamentu Boris Kollár otvoril ustanovujúcu schôdzu Národnej rady, zaznela štátna hymna. Ako prvý bod programu nasleduje skladanie sľubu nových poslancov na text Ústavy. Poslanci po verejnom prečítaní textu sľubu položia pravú ruku na ústavu, povedia slovo „sľubujem“ a podajú ruku doterajšiemu predsedovi Národnej rady. Zloženie sľubu potvrdia podpisom.

Pellegrini chce do parlamentu priniesť politickú kultúru
Video
Zdroj: TV Pravda

Ako prví zložili sľub bývalí podpredsedovia parlamentu Juraj Blanár a Gábor Grendel, ktorí v Národnej rade pokračujú. Ďalej sa postupuje podľa zasadacieho poriadku, od najnižšej rady po najvyššiu.

Aktualizované 9:50 Parlament sa pred schôdzou hemžil poslancami, viacerí boli v parlamente prvýkrát, niektorí nevedeli, ktorými dverami sa dostať dnu. Poslanci sa skupinkovali podľa svojich klubov.

Foto: Pravda
parlament, NR SR, ustanovujúca schôdza, poslanci, sľuby

Ako bude vyzerať parlament?

 • predseda parlamentu: Peter Pellegrini
 • podpredseda parlamentu za Smer: Ľuboš Blaha
 • podpredseda parlamentu za Hlas: Peter Žiga
 • podpredseda parlamentu za PS: Michal Šimečka

Rozdelenie výborov

Lídri strán trojkoalície už v koaličnej zmluve zadefinovali rozdelenie výborov. Smer aj Hlas by mali mať predsedov zhodne v piatich výboroch, SNS vo dvoch a opozícia v siedmich, z toho je päť kontrolných a dva riadne.

 • Smer: Smer by mal mať predsedu v mandátovom a imunitnom výbore, vo výbore pre sociálne veci, výbore pre zdravotníctvo, v branno-bezpečnostnom výbore a v zahraničnom výbore.
 • Hlas: Podľa koaličnej zmluvy má mať Hlas výbor pre európske záležitosti, ústavnoprávny výbor, výbor pre financie a rozpočet, výbor pre hospodárske záležitosti a výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.
 • SNS: SNS by malo predsedať výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a vo výbore pre kultúru a médiá.
 • opozícia: Opozícii pripadne výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj, výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny a štyri kontrolné výbory – na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), Slovenskej informačnej služby, Vojenského spravodajstva a výbor a preskúmavanie činnosti NBÚ.

Nástupcom Borisa Kollára by mal byť Peter Pellegrini

Do čela parlamentu zrejme zasadne predseda strany Hlas Peter Pellegrini. Už minulý týždeň počas predstavovania kandidátov na ministrov za jeho stranu uznal, že ho ako potenciálneho šéfa parlamentu čaká neľahká práca a bude sa snažiť o návrat k politickej kultúre. „Ak budem mať tú česť opäť sa stať predsedom Národnej rady SR, tak sa bude snažiť znova voviesť tam nejakú kultúru, aj keď s pár exotmi, ktorí sú tam, to bude extrémne náročné,“ povedal.

Najviac ich krúžkovali, teraz sú mimo NR SR

V roku 2020 bol lídrami krúžkovania, v roku 2023 ich v parlamente neuvidíme. Koľko získali krúžkov v roku 2020 a koľko ich v roku 2023 stratili nájdete vo fotogalérii.

Fotogaléria
V parlamentných voľbách v roku 2020 bol Boris...
+12Piatym najkrúžkovanejším kandidátom v...

„Želal by som si, keby bol parlament znovu schopný diskutovať o problémoch o faktoch argumentoch vážnych témach, ktoré Slovensko trápia. Nie viesť vulgárne a agresívne diskusie, kde sa každý len predvádza,“ ozrejmil po utorňajšej skúške hlasovacích zariadení.

Huliak oznamuje, že Taraba bude ministrom
Video
Zdroj: TV Pravda

Zhodnotil však, že podľa neho „známe parlamentné stálice“ predurčujú, že to môže byť inak. „Predsednícky stôl má veľa zaujímavých gombíkov, ktoré dokážu aj vypnúť aj prerušiť aj všeličo možné. Dúfam, že to nebude treba používať príliš často, ale už sa dá zasiahnuť tvrdšie ako predtým, keď musel predsedajúci žiadať technikov, aby niečo vypli, prepli,“ povedal a s úsmevom dodal, že „gombík na elektrošoky“ tam nemá.

Robert Fico, Zuzana Čaputová Čítajte viac Štvrtú Ficovu vládu vymenuje Čaputová v stredu. Vezmem si tmavý oblek a pôjdem, reagoval Fico

Podpredsedom parlamentu za Hlas bude poslanec Peter Žiga, aktuálne obvinený z korupcie. Pellegrini v Žigovom obvinení problém nevidí, jeho nomináciu jednomyseľne schválilo predsedníctvo Hlasu. „Je seniorný poslanec, dvojnásobný minister, človek, ktorý ovláda fungovaniu parlamentu a dáva to logiku, že spomedzi celého poslaneckého klubu je najskúsenejším poslancom,“ uviedol.

„Ak by náhodou bol odsúdený, vysporiadame sa s tým, dovtedy naňho musíme pozerať z pohľadu prezumpcie neviny,“ vyhlásil s tým, že ho mrzí, že v jeho prípade nedošlo za posledný rok a pol skoro k žiadnemu úkonu. Žiga bol ministrom za Smer osem rokov, v rokoch 2012 až 2016 viedol rezort životného prostredia, v rokoch 2016 až 2020 bol ministrom hospodárstva.

Prezidentka Zuzana Čaputová počas prijatia...
Prijatie ministeriek a ministrov odchádzajúcej...
+12Prezidentka Zuzana Čaputová počas prijatia...

Podpredsedom za SNS sa stane líder strany Andrej Danko. Za Progresívne Slovensko (PS) bude nominantom na podpredsedu líder strany Michal Šimečka. Pred vyše týždňom sa vzdal postu podpredsedu Európskeho parlamentu (EP) a dodržal sľub, že v prípade úspech, či už bude v koalícii, alebo v opozícii.

Gombík na elektrošoky tam nemám, zasmial sa Pellegrini
Video
Poslanci v NR SR v utorok skúšali nové hlasovacie zariadenie. Podľa Pellegriniho bude môcť šéf parlamentu zasiahnuť tvrdšie. / Zdroj: TV Pravda

„Som vďačný a hrdý na to, že som ako historicky prvý Slovák mohol reprezentovať našu vlasť na tejto pozícii,“ uviedol Šimečka. „Naplno sa vraciam do slovenskej politiky. Ako líder opozície budem dôsledne kontrolovať kroky vlády Smeru, Hlasu a SNS. Voči ich štýlu vládnutia musíme budovať oveľa lepšiu, kvalitnejšiu alternatívu,“ uviedol.

Nominantom na podpredsedu za Smeru bude byť Ľuboš Blaha. Svoju nomináciu však médiám potvrdiť nechcel. Ako prvé chcel informovať Hlavné správy, Slobodný vysielač či iné, podľa neho slobodné médiá. „Platí, že ako prvé by som informoval alternatívne médiá, tak to bude pri každej téme,“ reagoval pre Pravdu Blaha. Nakoniec o jeho nominácii informoval šéf Smeru Robert Fico vo videu na sociálnej sieti.

Sformujú sa poslanecké kluby a poslanci

Väčšina poslaneckých klubov sa už stretla a niektoré strany si už určili aj šéfov poslaneckých klubov. Predsedom poslaneckého klubu Smeru bude exminister práce Ján Richter, Hlas si ho zatiaľ neurčil. Premiéru v parlamente bude mať 32 poslancov za PS. Poslanecký klub povedie Martin Dubéci, ktorý to vníma ako veľkú zodpovednosť a chce byť odbornou a aktívnou opozíciou pre vládu Roberta Fica. Podpredsedníčkou klubu PS bude Simona Petrík.

Dubéci bol pri vzniku hnutia PS a bol aj prvým sekretárom hnutia. Pochádza z metropoly východu z Košíc a žije tam. Aj vo svojej poslaneckej práci má ambíciu venovať sa regiónu. „Vnímam viacero tém, ktoré majú presah aj na celoslovenskú úroveň – transformácia priemyslu a Košíc, ich environmentálne dopady, a tiež rozvoj mesta v súvislosti s príchodom Volva,“ uviedol.

Po dvoch volebných obdobiach bude mať zastúpenie v parlamentu aj KDH. Šéfovať klubu jedenástich poslancov bude Martina Holečková. Rozhodlo o tom dnešné hlasovanie poslancov zvolených za KDH. „Teším sa, že Martina Holečková bude viesť náš poslanecký klub v NR SR. KDH aj takýmto spôsobom ukazuje a chce povzbudzovať ženy, aby vstupovali do politického života a podieľali sa na riadení štátu,” reagoval líder KDH Milan Majerský.

„KDH sa bude aj z opozície snažiť presadzovať svoj program a priority, ktorými sú zásadné zlepšenie situácie v zdravotníctve, školstve a pomoc rodinám, seniorom i odkázaným,“ uviedla Holečková, ktorá je vyštudovanou právničkou a už viac ako 18 rokov sa venuje humanitárnym a rozvojovým projektom prevažne v subsaharskej Afrike, ale aj na Slovensku.

Predsedom poslaneckého klubu strany SaS bude Branislav Gröhling. Poslanci strany sa zhodli, že dokáže spájať a tiež konštruktívne a slušne rokovať. „Sme skúsenosťami a odbornosťou najlepšie pripravení robiť kvalitnú opozičnú prácu,“ povedal. „Zároveň bude pri korupčnej minulosti Smeru a SNS nevyhnutnosťou pozerať koalícii na prsty a kontrolovať ich kroky a každý jeden detail predkladaného zákona,“ uviedol Gröhling.

Poslanecký klub OĽaNO a priatelia má staronového predsedu. Aj v tomto volebnom období ho povedie Michal Šipoš. „Ďakujem za prejavenú dôveru poslancom hnutia. Vzhľadom na vládnu zostavu nás najbližšie štyri roky čaká ťažká opozičná práca, ktorú však budeme vykonávať zodpovedne a najlepšie, ako vieme,“ povedal Šipoš. Za nového podpredsedu poslaneckého klubu bol zvolený Július Jakab, generálny manažér hnutia a bývalý vedúci Úradu vlády SR.

Rekonštrukcia parlamentu stála vyše dvoch miliónov eur

Zvolení poslanci NR SR absolvovali v utorok skúšku tzv. digitálneho kongresového systému NR SR. Jeho súčasťou sú aj nové hlasovacie zariadenia. Rekonštrukcia v novej budove parlamentu stála vyše dvoch miliónov eur. Novinkou je parlamentná stráž a parlamentný kaplan.

Poslanci si vyskúšali nové hlasovacie zariadenia
Video
Zdroj: TV Pravda

Nový parlamentný informačný systém začali budovať v minulom roku. V utorok a stredu budú vyskúšané tri moduly – hlasovacie zariadenia, zvuková a obrazová réžia a systém sledovania legislatívnych procesov. „Tieto tri moduly musia navzájom vynikajúco fungovať na to, aby bola celá schôdza zrealizovaná v podmienkach, v akých má,“ priblížil vedúci Kancelárie NR SR Daniel Guspan.

Poslancov v utorok školili na dvakrát. Prvá skupina prišla na Hradný kopec na desiatu hodinu. Hlasovacie zariadenie testovali najskôr poslanci Hlasu, OĽaNO, SaS, KDH. Druhá skupina sa zaúčala popoludní. Niektorí poslanci po skúške uviedli, že nie všetko funguje správne.

„Poslanci jednu časť systému ešte teraz využívať nebudú, až v nasledujúcich mesiacoch budú systémy komplexné,“ doplnil Guspan. V rokovacej sále vymenili približne 20 kilometrov káblov, ktoré slúžia na to, aby bolo pospájané hlasovacie zariadenie s réžiou a serverovým vybavením parlamentu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ