Pellegrini o stopnutí vojenskej pomoci Kyjevu: Komerčný predaj zbraní nezastavíme

ČTK, Pravda | 27.10.2023 16:16
SIAF, pr, nepouzivat Foto:
Zuzana 2 využíva cvičnú muníciu od VOP Nováky
Predseda parlamentu a šéf Hlasu Peter Pellegrini očakáva, že zastavenie vojenskej pomoci Ukrajine zo strany novej vlády v Bratislave sa nedotkne komerčných objednávok.

Pellegrini to v piatok povedal novinárom v reakcii na vyjadrenia nového slovenského premiéra Roberta Fica, že jeho kabinet už nebude vojensky podporovať Ukrajinu, ktorá sa od vlaňajška bráni ruskej vojenskej invázii.

Pellegrini o pokračovaní vojenskej výroby na komerčnom základe
Video
Zdroj: FB Petra Pellegriniho

Premiér Robert Fico v piatok oznámil, že Slovensko podmieňuje finančnú podporu Ukrajiny zárukami, že európske peniaze, vrátane tých slovenských, nebudú spreneverené.

"Som presvedčený, že aj vláda bude raziť politiku, že keď si niekto u našich firiem objedná nejaké systémy a za ne zaplatí a následne ich niekde použije alebo ďalej predá, tak to je podpora slovenského priemyslu. Ja osobne sa budem zasadzovať o to, aby slovenské fabriky, ktoré vyrábajú aj vojenský materiál, vo výrobe pokračovali a produkty predávali za komerčné ceny,“ uviedol Pellegrini, ktorý je v trojčlennej vládnej koalícii predsedom druhej najsilnejšej strany Hlas-sociálna demokracia.

Vyjadrenie premiéra Fica o zastavení vojenskej pomoci Kyjevu zo strany Bratislavy podľa neho nemožno chápať tak, že pôjde zároveň o zastavenie vojenskej výroby za komerčných podmienok.

Slovensko po ruskej invázii na Ukrajinu nielenže odovzdalo Kyjevu ako dar rôznu vojenskú techniku, ale na základe bilaterálneho komerčného kontraktu mu dodalo osem samohybných húfníc Zuzana 2, ktoré sú vlajkovou loďou slovenského obranného priemyslu. Výrobu ďalších celkovo 16 húfníc Zuzana 2 pre Ukrajinu zaplatia podľa skorších informácií Dánsko, Nórsko a Nemecko.

Slovensko ešte za predchádzajúcich vlád začalo pripravovať projekt zvýšenia výroby munície. Muníciu kalibru 155 milimetrov vyrába na Slovensku pološtátna firma ZVS Holding, v ktorej vlastní polovičný podiel skupina Czechoslovak Group (CSG) českého podnikateľa Michala Strnada. Modernizáciou a predĺžením životného cyklu munície sa v krajine zaoberá spoločnosť VOP Nováky, ktorá tiež patrí do skupiny CSG.

Európska komisia minulý týždeň podľa skorších informácií ministerstva obrany zverejnila výzvy na poskytnutie dotácie v celkovej výške 470 miliónov eur na podporu výroby munície. O peniaze sa môžu uchádzať firmy obranného priemyslu so sídlom v členských krajinách EÚ a v Nórsku.