620. deň: Zelenskyj oznamuje zmenu stratégie, vojenskí predstavitelia vytvoria plány na rýchlejší postup

ČTK, SITA, TASR, Pravda | 05.11.2023 07:40, aktualizované: 
Iskander-M / Nukleárna zbraň / Atómová zbraň / Foto:
Ruské raketové systémy Iskander-M, ktoré dokážu niesť jadrové aj konvenčné bojové hlavice
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že Ukrajina zvažuje zmenu svojej vojenskej stratégie a ešte raz zopakoval, že vojna sa nedostala do patovej situácie. Vyhlásil to v rozhovore pre televíznu stanicu NBC News.

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 620 dní
  • Na ruskej strane zomrelo už viac ako 305-tisíc vojakov, tvrdí ukrajinská armáda
  • Zelenskyj je presvedčený, že Rusko sponzorovalo militantné hnutie Hamas
  • Zelenskyj oznamuje zmenu stratégie, vojenskí predstavitelia vytvoria plány na rýchlejší postup
Kto zvíťazil? Ukrajinský vojak verzus nastražená mína
Video
vojna na Ukrajine Čítajte viac 619. deň: Zelenskyj odmieta, že sa vojna na Ukrajine dostala do patovej situácie

21:16 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že Ukrajina zvažuje zmenu svojej vojenskej stratégie a ešte raz zopakoval, že vojna sa nedostala do patovej situácie. Vyhlásil to v rozhovore pre televíznu stanicu NBC News.

„Naša armáda prichádza s rôznymi plánmi, s rôznymi operáciami, aby napredovala rýchlejšie a nečakane zasiahla Ruskú federáciu… Oni (Rusi, pozn.) si mysleli, že nám dajú mat, ale to sa nestalo. Nemyslím si, že nastal pat,“ povedal Zelenskyj.

Ukrajinský líder v rozhovore priznal, že pokrok Ukrajiny vo vojne je pomalý a v dôsledku dlhotrvajúceho konfliktu je „únava“. Trvá však na tom, že ukrajinskí vojaci sú „stále viac motivovaní než akíkoľvek Rusi, ktorí nás prišli na Ukrajinu zabiť“.

Valerij Zalužnyj Čítajte viac Zelenskyj pokarhal Zalužného, podľa NYT to naznačuje trhliny v ukrajinskom vedení

21:13 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je presvedčený, že Rusko sponzorovalo militantné hnutie Hamas, ktoré útokom na Izrael zo 7. októbra rozpútalo vojnu na Blízkom východe. Vyhlásil to v rozhovore pre televíznu stanicu NBC News.

„Táto situácia nie je nová. Ide o požiar, ktorý horí medzi Izraelom a Palestínou a niektorí ľudia stále hádžu zápalky do tohto ohňa. Som si istý, že Rusko sponzorovalo Hamas. A Irán tiež,“ povedal Zelenskyj.

Zelenskyj je zároveň presvedčený, že „celý svet musí urobiť všetko pre to, aby zastavil túto vojnu“ na Blízkom východe. Uviedol tiež, že je „pripravený ísť do Izraela“ hoci aj dnes.

18:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu povedal, že nie je pripravený na rozhovory s Ruskom, kým Moskva nestiahne svojich vojakov z jeho krajiny. Poprel tiež, že by s ním západní predstavitelia hovorili o takýchto rokovaniach, informuje TASR podľa agentúry AFP.

„(Spojené štáty) vedia, že nie som pripravený hovoriť s teroristami, pretože ich slovo nič neznamená,“ uviedol Zelenskyj v rozhovore pre americkú televíziu NBC. „Musia odísť z nášho územia, až po tom môže svet prepnúť na diplomaciu,“ zdôraznil.

Ukrajinský líder tiež vyzval USA, aby Kyjevu poskytli viac financií a pomohli tak ukrajinským silám bojovať proti Rusku. Pozval okrem toho amerického exprezidenta Donalda Trumpa, aby navštívil Ukrajinu a videl na vlastné oči rozsah a dôsledky konfliktu.

15:43 Ukrajinské sily zničili dôležitý ruský systém elektronického boja Pole-21. Ako referuje web Ukrajinská pravda, na Telegrame o tom informoval veliteľ tavrijskej operatívno-strategickej skupiny síl Oleksandr Tarnavskyj.

„Systém elektronického boja Pole-21 určený na rušenie satelitných navigačných systémov bol zničený,“ uviedol Tarnavskyj, no bližšie nešpecifikoval, ako Ukrajinci zneškodnili tento systém.

Spomenutý ruský systém Pole-21 je známy ako účinné opatrenie proti bezpilotným lietadlám. Bol vytvorený v roku 2016 na ochranu strategických zariadení pred útokmi vysoko presnými zbraňami. Systém Pole-21 vysiela signály, ktoré narúšajú činnosť zariadení závislých od GPS a rádionavigačných systémov.

14:41 Ruské ministerstvo obrany v nedeľu uviedlo, že sobotný ukrajinský raketový útok na lodenicu v prístavnom meste Kerč na východnom pobreží Ruskom anektovaného polostrova Krym poškodil jednu loď. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním na ruské médiá.

„Ukrajinská armáda 4. novembra odpálila 15 riadených striel na lodenicu v meste Kerč… Systémy protivzdušnej obrany zostrelili 13 rakiet,“ potvrdil ruský rezort obrany. Dodal, že v dôsledku útoku bola poškodená loď. Viac detailov o zasiahnutej lodi však neposkytol.

Úlomky zostrelených rakiet dopadli na jeden zo suchých dokov, zranenia však hlásené neboli, uviedol ešte v sobotu ruský gubernátor Krymu Sergej Axionov.

10:56 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda 305 090 ruských vojakov. Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, ktorý dodal, že iba počas soboty prišlo o život 990 ruských vojakov.

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo aj o 5 284 tankov, 9 953 bojových obrnených vozidiel, 9 730 vozidiel a palivových nádrží, 7 375 delostre­leckých systémov, 867 odpaľovacích raketových systémov, 570 systémov protivzdušnej obrany, 324 vrtuľníkov, 322 lietadiel, 5 534 dronov, 1 554 striel s plochou dráhou letu, 20 lodí, jednu ponorku a 1 047 kusov špeciálnej techniky.

10:07 Ukrajinské sily potopili pri sobotňajších útokoch jednu z najmodernejších lodí ruskej Čiernomorskej flotily a nosič rakiet Kalibr. Ako referuje web Ukrajinská pravda, na Telegrame to uviedol veliteľ ukrajinských vzdušných síl Mykola Oleščuk.

Na Rusmi okupovanom ukrajinskom polostrove Krym nastali v sobotu výbuchy a tamojšie úrady vydali varovanie pred leteckým útokom. Oleščuk neskôr uviedol, že ukrajinskí piloti podnikli nálety na infraštruktúru lodenice Zaliv v meste Kerč. Vtedy ešte nebolo isté, či bola vojnová loď zničená. Nasledujúci deň Oleščuk potvrdil zničenie jedného z najnovších ruských nosičov Kalibr. „Potvrdzujem to,“ povedal Oleščuk.

Po výbuchoch Rusi tvrdili, že „niektoré trosky zostrelených rakiet dopadli na územie jedného zo suchých dokov“. Až v sobotu neskoro večer ruské ministerstvo obrany priznalo, že vojnová loď ruskej Čiernomorskej flotily kotviaca v lodenici v Kerči bola „poškodená“.

8:32 Nová ruská ponorka na jadrový pohon Cár Alexander III. úspešne otestovala vypustenie balistickej strely Bulava, ktorá môže niesť jadrové hlavice, napísala agentúra Reuters. Ponorka podľa agentúry Interfax strelu odpálila z Bieleho mora k tisícom kilometrov vzdialenému testovaciemu polygónu na Kamčatke

test, jadrová ponorka, Rusko, Bulava, Car Alexander III. Čítajte viac Moskva ohlásila úspešný test vypustenia rakety Bulava z jadrovej ponorky Cár Alexander III.

7:40 Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov nariadil v sobotu vyšetrovanie údajného ruského útoku balistickými raketami na ukrajinskú útočnú brigádu po správach, že počas odovzdávania cien zahynulo viac ako 20 vojakov, napísala agentúra Reuters.

„Vyjadrujem sústrasť rodinám padlých vojakov zo 128. samostatnej horskej útočnej Zakarpatskej brigády,“ uviedol ukrajinský minister obrany Rustem Umerov vo vyhlásení na sociálnej sieti a dodal, že nariadil „úplné vyšetrovanie“.

Ukrajinské ozbrojené sily uviedli, že Rusko zaútočilo v Záporožskej oblasti balistickou raketou Iskander. „Zahynuli vojaci a zranení boli aj miestni obyvatelia,“ uviedla armáda. Nie je jasné, koľko vojakov zahynulo.

Vyhlásenia prišli po záplave predchádzajúcich správ na ukrajinských sociálnych médiách a od vojenských blogerov, že v dedine blízko frontovej línie v Záporoží bolo zabitých viac ako 20 vojakov počas piatkového odovzdávania vyznamenaní pri príležitosti Dňa delostrelectva. Príspevky často kritizovali, že napriek pravidlám bezpečnosti na fronte veliteľia sústredili vojakov na jedno miesto.

V každodennej správe o aktivitách na bojisku ruské ministerstvo obrany uviedlo len to, že ruské sily „viedli paľbu“ na jednotku ukrajinskej útočnej brigády v regióne, pričom zabili až 30 vojakov. Agentúra Reuters tieto správy nemohla nezávisle overiť. Rusko aj Ukrajina často podceňujú svoje vojenské straty a zveličujú straty, o ktorých tvrdia, že si navzájom spôsobili, uviedla agentúra.