Šutaj Eštok podľa súdu opäť pochybil. Prvý z čurillovcov sa môže vrátiť do práce

Pravda, TASR | 15.11.2023 15:48
Prvý z vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu sa má vrátiť do práce, rozhodol o tom Mestský súd Bratislava IV. Ten vydal neodkladné opatrenie, že minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) nepostupoval správne pri postavení mimo služby Štefana Mašina, keď na odstavenie nezískal súhlas Úradu na ochranu oznamovateľov.

Kubina o neodkladnom opatrení: Súd mal právomoc. So sudcom nemám žiadny vzťah

Video

Informoval o tom obhajca vyšetrovateľov Peter Kubina. „Dnes Mestský súd Bratislava IV vyhovel podstatnej časti nášho návrhu na vydanie neodkladného opatrenia a rozhodol, že do práce sa po krátkej pauze vracia aj vyšetrovateľ Štefan Mašin,“ priblížil Kubina. Proti uzneseniu súdu možno podať do 15 dní odvolanie.

Mašin má status chráneného oznamovateľa. Neodkladné opatrenie vydal sudca Jakub Obert. Šéf rezortu vnútra trval na tom, že zákon neporušil, keď obišiel spomínaný úrad.

Po Brankovi Kiššovi je to už po druhýkrát, čo Šutaj Eštok narazil na súd s policajnými čistkami. Ten istý súd minulý týždeň rozhodol, že Kišš môže naďalej pôsobiť ako prvý viceprezident Policajného zboru.

Šutaj Eštok: Mestský súd v prípade Kišša nemal kompetenciu konať

Video

„Práve nám bolo doručené neodkladné opatrenie, ktorým Mestský súd Bratislava IV dnes v celom rozsahu vyhovel nášmu návrhu a vrátil na pôvodné pracovné miesto prvého viceprezidenta Policajného zboru Branka Kišša,“ uviedol Kubina. Rozhodnutie podľa jeho slov potvrdzuje nezákonnosť konania ministra vnútra.

Šutaj Eštok zrušil Kiššovi pracovné miesto 26. októbra, teda deň potom, čo prezidentka Zuzana Čapuptová vymenovala vládu.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok ešte v októbri rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov, tzv. čurillovcov. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu.

Kubina vtedy označil rozkaz ministra za neplatný. Podotkol, že takýto krok si vyžaduje vzhľadom na ich status chránených oznamovateľov súhlas úradu, ktorý udelený nebol.

Aj Úrad na ochranu oznamovateľov skonštatoval, že ministerstvo vnútra sa naň malo obrátiť v súvislosti s postavením vyšetrovateľov mimo služby. Šéf rezortu označil svoj postup za zákonný.

hranica, kontroly, migranti, stráženie, Čítajte viac Súd rozhodol: Šutaj Eštok porušil zákon, Kišš sa môže vrátiť do úradu. Opozícia vyzýva šéfa vnútra, aby odstúpil

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ