Kim si novým severokórejským špionážnym satelitom odfotografoval Pentagón a Biely dom

28.11.2023 07:20
KĽDR satelit vojenský špionážny Kim Čong un plán Foto:
Severokórejský vodca Kim Čong-un a jeho dcéra počas návštevy národnej leteckej a kozmickej agentúry v utorok 16. mája 2023. Kim Čong-un si prezrel tamojší prvý vojenský špionážny satelit a schválil i "budúci akčný plán" komisie, ktorá pripravuje vypustenie satelitu na obežnú dráhu.
Severokórejský vodca Kim Čong-un dostal fotografie Bieleho domu, Pentagónu a amerických lietadlových lodí na námornej základni v meste Norfolk, ktoré zhotovila nedávno vypustená vojenská špionážna družica. S odvolaním sa na severokórejské štátne médiá o tom v utorok informovali agentúry Jonhap a Reuters.

Podľa Kórejskej ústrednej tlačovej agentúry (KCNA) ide o poslednú zo série snímok „hlavných cieľových regiónov“ vrátane hlavného juhokórejského mesta Soul. Kim si tiež prezrel fotografie Andersenovej leteckej základne na tichomorskom ostrove Guam, námornej základne v Norfolku, lodenice v meste Newport News a letiska v americkom štáte Virgínia.

Ruský minister obrany Šojgu po boku Kim Čong-una na prehliadke zbraní v KĽDR
Video

Predstavitelia Soulu uviedli, že schopnosti družice nebolo možné overiť, keďže fotografie neboli zverejnené.

Carl Vinson / Vojenská loď / Čítajte viac KĽDR sa chváli snímkami amerických základní v Kórei, Guame a Havaji. USA reagovali manévrami

Spojené štáty, Japonsko a Južná Kórea odsúdili minulotýždňový štart severokórejskej rakety so špionážnym satelitom, ktorým KĽDR podľa nich porušila niekoľko rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN zakazujúcich Pchjongjangu vypúšťať balistické rakety akéhokoľvek doletu. Rovnaký postoj zaujali tieto krajiny aj pri neúspešných štartoch v máji a auguste.

Južná Kórea v reakcii na vypustenie družice oznámila, že čiastočne pozastavila platnosť vojenskej dohody s KĽDR z roku 2018. Soul avizoval, že obnoví prieskumné lety v okolí demilitarizovanej zóny, ktorá rozdeľuje Kórejský polostrov.

Severná Kórea tvrdí, že špionážny satelit potrebuje, aby mohla reagovať na údajné vojenské hrozby zo strany Spojených štátov.