Východ a stred Slovenska potrápil sneh. Šoféri hromžia, cestári sú v teréne

TASR | 28.11.2023 08:20, aktualizované: 
Horský priechod Donovaly je od utorňajšieho poludnia prejazdný pre všetku dopravu, informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová.
Sneh a sneh. V utorok sa mu na mnohých miestach nevyhnete
Video

Horský priechod Donovaly bol pre husté sneženie od ranných hodín uzavretý pre nákladné vozidlá. Podľa Banskobystrickej regionálnej správy ciest sú všetky cesty v kraji zjazdné, obmedzenia pre nákladnú dopravu platia na ceste medzi Muráňom a Červenou Skalou a na horskom priechode Dielik medzi Tisovcom a Muráňom.

Na snímke osobné a nákladné auto jazdia cez...
Na snímke osobné autá a nákladné auto jazdia...
+18Na snímke snežný pluh odhŕňa sneh po rannom...

Cestári v Banskobystrickom kraji v súvislosti s nepriaznivým počasím uviedli, že pluhovanie aj posyp vykonávajú pravidelne a priebežne na všetkých cestách v kraji s prihliadnutím na ich význam a frekventovanosť. „Momentálne máme v teréne takmer 120 kusov techniky a 100 vodičov,“ priblížila manažérka pre komunikáciu Banskobystrickej regionálnej správy ciest (BBRSC) Martina Straková.

Počasie na týždeň: Poriadne studené, aj so snežením či dažďom
Video

Horský priechod Soroška v okrese Rožňava je už celý sprejazdnený, uviedla hovorkyňa Košického samosprávneho kraja (KSK) Katarína Strojná. Pre nepriaznivé počasie a husté sneženie bol od utorkového rána uzavretý pre nákladnú dopravu.

Na snímke muži odhrabávajú sneh pred Dómom sv.... Foto: TASR, František Iván
SR Košice Počasie Sneh KEX Na snímke muži odhrabávajú sneh pred Dómom sv. Alžbety v centre Košíc po rannom snežení v utorok 28. novembra 2023.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) eviduje poruchu električkovej výhybky na kruhovom objazde Moldavská. Z uvedeného dôvodu tak dochádza k odklonu liniek číslo 6 a 9, uviedla hovorkyňa DPMK Vladimíra Bujňáková s tým, že porucha sa dotkla aj linky R1.

R1 podľa jej slov premáva na trase od Vstupného areálu U. S. Steel po Kruhový objazd, Alejová. „Následne je potrebné presunúť sa na zastávku SOŠ Automobilová,“ dodala s tým, že odtiaľ je zabezpečená náhradná autobusová doprava. V opačnom smere premáva uvedená linka bez zmeny.

Podľa prvotných odhadov by malo utorkové obmedzenie trvať približne do 14.00 h.

DPMK zároveň pripomína cestujúcej verejnosti, že v súvislosti so snežením je potrebné rátať na všetkých spojoch MHD s meškaním do desiatich minút.

Zasnežovanie lyžiarskeho strediska Jahodná pri Košiciach
Video

Do zimnej údržby v Košiciach, ktorú zabezpečuje firma Kosit, sa v uplynulých hodinách zapojilo aj zhruba 200 pracovníkov a viaceré mechanizmy mestských podnikov. „Košice bez problémov zvládajú vytrvalé sneženie,“ uvádza mesto na svojej webovej stránke.

Podľa magistrátu sa na výdatné sneženie vopred pripravili. V pondelok (27. 11.) popoludní Kosit na základe jeho požiadavky preventívne posypala soľou všetky hlavné ťahy a bočné ulice. Takisto 40 ich zamestnancov posypalo schodiská v mestských častiach Staré Mesto, Dargovských hrdinov a sídlisko Ťahanovce. Vo svojej práci pokračovali aj v priebehu utorka.

„V teréne bolo 43 vozidiel zimnej údržby spoločnosti Kosit. Tie v zmysle operačného plánu zimnej údržby pomáhali udržiavať zjazdnosť hlavných ťahov a ciest, na ktorých premáva MHD a následne prešli k čisteniu vedľajších a vnútrosídliskových komunikácií,“ dodalo mesto.

Ráno o 6.45 h odišla výzva na odpratávanie snehu v aplikácii zimná údržba všetkým 847 zaregistrovaným ľuďom, ktorí sa v tejto sezóne zúčastňujú na programe Adoptuj si chodník a zarábaj. „Keďže sneženie pokračuje aj v týchto chvíľach, môžu dnes po návrate zo škôl alebo práce uskutočniť aj ďalšiu dobrovoľnú zimnú údržbu na ‚svojom‘ chodníku,“ doplnil magistrát.

Zároveň pripomína, že počas sneženia, aké pretrváva od pondelkového večera, nie je možnú očakávať úplne suché cesty a chodníky. „Robíme však maximum možného, aby sa po komunikáciách v meste dalo v rámci možností čo najbezpečnejšie jazdiť alebo prechádzať,“ doplnil.