Prokurátor navrhuje v kauze Syseľ podmienečné tresty, obžalovaní vinu odmietajú

TASR | 28.11.2023 09:53, aktualizované: 
súd, sudca, spravodlivosť, rozsudok. Špeciálny... Foto:
Ilustračné foto
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhuje v korupčnej kauze Syseľ uložiť obžalovaným podmienečné tresty odňatia slobody. Tí svoju vinu odmietajú. Prípad sa týka podozrení z ovplyvňovania rozhodnutí na východoslovenských súdoch. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) by mal vyhlásiť rozsudok 20. decembra.

Obžalobe z korupčnej trestnej činnosti čelia podnikateľ Marián S., bývalý sudca Okresného súdu Vranov nad Topľou Miroslav N. a exposlanec parlamentu Alexej I. Všetci už skôr deklarovali, že trvajú na svojej nevine. Alexej I. nebol na utorkovom pojednávaní prítomný.

Obžalovanému Mariánovi S. navrhuje prokurátor okrem iného trojročný podmienečný trest s päťročným odkladom. V prípade Miroslava N. a Alexeja I. navrhol prokurátor súdu uložiť dvojročné podmienečné tresty s trojročným odkladom. Podľa prokurátora neboli zistené žiadne relevantné skutočnosti, ktoré by spochybňovali dôveryhodnosť kľúčových svedkov. Dodal, že k dispozícii sú aj ďalšie dôkazy.

Slobodník dostal podmienku. Podľa advokáta Paru prokurátor skutok podkvalifikoval

Video

Naopak, obhajcovia obžalovaných pravdivosť výpovedí svedkov spochybňovali. „Ani jedno tvrdenie, ktoré sa snažil pán prokurátor odprezentovať, sa nezakladá na pravde,“ povedal Marián S. Spoluobžalovaný Miroslav N. zdôraznil, že to, čo sa udialo v tejto trestnej veci voči jeho osobe, je nedôstojné a nezákonné.

Obžaloba sa skladá z troch skutkov. Exposlanec Alexej I. mal na základe žiadosti svojho známeho požiadať na prelome rokov 2016 a 2017 exsudcu Miroslava N., aby pomohol vybaviť vylúčenie nehnuteľnosti z konkurzu vedeného proti Tomášovi S.

Exsudca mal za to žiadať najskôr úplatok vo výške 15.000 eur a potom ďalších 5000 eur. Prvá časť sumy mala byť podľa obžaloby poslaná na účet syna obžalovaného podnikateľa Mariána S. Podnikateľ čelí tiež podozreniam, že mal prevziať úplatky za zabezpečenie miernejších trestov v dvoch ďalších prípadoch.

váha, spravodlivosť, misky Čítajte viac Súdny proces v kauze Syseľ sa blíži k záveru. Obžalobe čelí bývalý sudca i exposlanec