648. deň: Lloyd Austin: Putin sa mýli, nedovolíme mu vyhrať. Kličko kritizuje Zelenského

ČTK, SITA, TASR, Pravda | 03.12.2023 08:15, aktualizované: 
vojna na Ukrajine, Volodymyr Zelenskyj, Lloyd... Foto:
Na tejto fotografii poskytnutej Tlačovou kanceláriou ukrajinského prezidenta si ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vľavo podáva ruku s ministrom obrany USA Lloydom Austinom v Kyjeve na Ukrajine v pondelok 20. novembra 2023.
Vladimir Putin sa podľa ministra obrany USA Lloyda Austina mýli, keď si myslí, že dokáže vydržať viac ako Ukrajinci a ich spojenci.

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 648 dní
  • Lloyd Austin: Putin verí, že dokáže vydržať viac ako Ukrajinci a spojenci. Ale mýli sa
Nielen západné tanky. Ukrajinci vyrazili do boja na stroji T-72
Video
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Čítajte viac 647. deň: Zelenskyj priznal, že protiofenzíva nepriniesla želané výsledky a pomenoval aj dôvody

16:09 Ukrajina v nedeľu dopoludnia oznámila, že Rusko prišlo od začiatku invázie 24. februára 2022 až doteraz o 332 040 vojakov. Informoval o tom portál britského denníka The Guardian. Podľa údajov ukrajinskej armády, ktoré neboli nezávisle overené, stratilo Rusko za posledných 24 hodín 930 vojakov bojujúcich na Ukrajine. Ukrajinská armáda tvrdí, že Rusko prišlo celkovo o vyše 10 000 obrnených bojových vozidiel, 8 000 delostre­leckých zbraní a 5 995 dronov.

13:45 Kyjevský starosta Vitalij Kličko ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému vyčítal chyby, ktorých sa mal dopustiť v spojitosti s ruskou inváziou na Ukrajine. Urobil tak v sobotňajšom rozhovore pre švajčiarsky portál 20 Minuten.

Ľudia podľa Klička vidia, kto koná účinne alebo nie. „Zelenskyj platí za chyby, ktorých sa dopustil,“ povedal Kličko v sobotňajšom rozhovore. Ľudia si podľa neho kladú otázky, prečo Ukrajinci neboli lepšie pripravení na vojnu s Ruskom, prečo Zelenskyj až do konca nepripúšťal, že k nej dôjde, či prečo sa Rusi tak rýchlo dostali ku Kyjevu. „Bolo tam priveľa informácií, ktoré nezodpovedali realite,“ povedal Kličko.

„Prezidentova funkcia je dnes dôležitá a musíme ho podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však bude každý politik platiť za svoje úspechy či neúspechy,“ dodal.

Kyjevský starosta v rozhovore vyjadril podporu vrchnému veliteľovi ukrajinských ozbrojených síl generálovi Valerijovi Zalužnému, ktorý pred mesiacom čelil kritike po svojich vyjadreniach, že vojna sa dostala do mŕtveho bodu.

„Povedal pravdu,“ uviedol Kličko. „Ľudia niekedy pravdu nechcú počuť. On však v konečnom dôsledku nesie zodpovednosť,“ povedal starosta Kyjeva a dodal, že Zalužnyj vtedy vysvetlil a odôvodnil skutočný stav situácie na bojisku.

13:20 Ukrajinská armáda obvinila ruské sily zo zastrelenia najmenej dvoch vzdávajúcich sa ukrajinských vojakov v Doneckej oblasti. Takýto čin by znamenal porušenie ženevskej konvencie o vojnových zajatcoch, upozornil server The Kyiv Independent.

Zrnité video zachytávajúce incident kolovalo po sociálnych sieťach. Niekoľko ruských vojakov na ňom strieľa do dvoch vzdávajúcich sa vojakov, ktorí vyšli zo zákopu. Kyjev Moskvu obvinil zo spáchania ďalšieho vojnového zločinu.

Neoverené video podľa agentúry Reuters ukazuje jedného vojaka, ako vychádza zo zákopu s rukami hore, a potom leží na zemi. Druhý vojak potom tiež leží na zemi. Následne ruskí vojaci spustia streľbu a video sa končí.

„Video ukazuje skupinu osôb v ruských uniformách, ako strieľajú z bezprostrednej blízkosti na dvoch neozbrojených vojakov v uniforme ozbrojených síl Ukrajiny, ktorí sa vzdávali,“ opisuje úrad ukrajinského generálneho prokurátora.

Agentúra Reuters uviedla, že pravosť videa, jeho datáciu a lokáciu nemožno nezávisle overiť a ruské ministerstvo obrany na žiadosť o vyjadrenie nereagovalo.

Kým Rusko popiera, že by sa dopúšťalo vojnových zločinov, Kyjev tvrdí, že Moskva opakovane porušuje pravidlá vojny.

„Poprava tých, ktorí sa vzdávajú, je vojnový zločin,“ uviedol v sobotu večer na telegrame ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec. „Toto je ďalšie porušenie ženevských konvencií a pohŕdanie medzinárodným humanitárnym právom,“ dodal Lubinec.

Populárny ukrajinský vojenský blog Deepstate tvrdí, že video bolo natočené blízko obce Stepove na fronte pri Avdijivke, čo je v posledných týždňoch namiesto tvrdých bojov.

10:15 Zvýšenie zbrojnej produkcie na Ukrajine považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj za dôležité v boji s ruskou inváziou. „Na rýchlejšie dosiahnutie požadovaných výsledkov nie je dostatok sily. To ale neznamená, že by sme sa mali vzdať, že sa musíme vzdať,“ povedal Zelenskyj. „Sme si istí svojimi krokmi. Bojujeme za to, čo nám patrí,“ uviedol v sobotu.

Ako možnú cestu k úspechu vymenoval Zelenskyj zvýšenie zbrojnej produkcie na Ukrajine, a to predovšetkým v spolupráci so západnými firmami. „To je cesta von,“ povedal a dodal, že nič nedesí Rusko viac ako vojensky sebestačná Ukrajina. „Dajte nám tieto príležitosti a my budeme vyrábať,“ povedal.

9:15 Ukrajinská armáda v sobotu večer oznámila, že poslednom období sa väčšina bojov medzi ukrajinskými a ruskými silami odohráva vo východnej časti krajiny v okolí obcí Avdijivka a Bachmut, informovala agentúra DPA.

Ukrajina na frontovej línii pri meste Avdijivka v priebehu 24 hodín odrazila 20 ruských útokov. Generálny štáb ukrajinskej armády hlásil 15 útokov v okolí Bachmutu. Obe tieto mestá sa nachádzajú v Doneckej oblasti.

Ukrajinské sily v Chersonskej oblasti na juhu naďalej udržiavajú svoje nové pozície na ľavom brehu rieky Dneper. Ten je prevažne pod kontrolou Ruska; ukrajinským silám sa však v novembri podarilo získať tieto pozície, pripomína DPA. Situácia na fronte na juhu a východe Ukrajiny je podľa armády naďalej náročná.

8:15 „V Izraeli aj na Ukrajine demokracie bojujú s neľútostnými nepriateľmi, ktorí sa ich snažia zničiť. Nenecháme vyhrať Hamas ani Putina. A nedovolíme, aby nás naši nepriatelia rozdelili alebo oslabili.“ Tieto slová uviedol minister obrany USA Lloyd Austin na Reagan National Defense Forum (Reaganovom národnom obrannom fóre).

„Takže aj keď generujeme podporu Izraelu, naďalej sa zameriavame na Ukrajinu. Zostávame schopní ukázať svoju silu, dodržať naše záväzky a nasmerovať zdroje na viaceré pódiá. Spojené štáty americké sú najmocnejšou krajinou na Zemi,“ a pobavil publikum frázou „dokážeme chodiť a žuť žuvačku zároveň“.

„Bol som opäť v Kyjeve. Mal som skvelé diskusie s prezidentom Zelenským, ministrom obrany Umerovom a generálom Zalužným. A stretol som sa s niektorými statočnými ukrajinskými vojakmi, ktorí si vzali späť viac ako polovicu územia zabratého Ruskom od jeho nevyprovokovanej a neoprávnenej invázie vo februári 2022. Odvtedy Spojené štáty a naši spojenci a partneri pracovali na tom, aby dostali mnohé kľúčové zbraňové systémy – vrátane tankov HIMARS, Patriots a Abrams a ďalších – do rúk vyškolených ukrajinských operátorov. A tak, 21 mesiacov po Putinovej neúspešnej dobyvateľskej kampani, bola ruská armáda vážne oslabená,“ povedal Austin.

Pochválil „neuveriteľne statočné jednotky Ukrajiny“, ale dodal, že je to aj kvôli dvojitému líderstvu, ktoré tvoria Spojené štáty a koalícia približne 50 krajín.

„Teraz, napriek svojej izolácii, Putin verí, že dokáže vydržať viac ako Ukrajinci. Ale mýli sa,“ povedal Lloyd Austin. „Kremeľ vedie nespravodlivú vojnu imperiálnej agresie – ale Ukrajina bojuje obrannú vojnu o národné prežitie. To dáva Ukrajine obrovskú strategickú výhodu pri obrane spravodlivej veci. Teraz si Putin myslí, že nás môže prekonať. Verí, že naša koalícia sa rozpadne, naša sila vôle vybledne a naša demokracia sa len rozptýli. Putin sa však opäť mýli,“ uviedol americký minister obrany.

„Ukrajina je veľmi dôležitá pre Ameriku a pre celý svet,“ povedal Austin a uviedol štyri dôvody, prečo Rusko nesmie vyhrať.

  1. Putinova vojna predstavuje vážnu a priamu hrozbu pre bezpečnosť v Európe a mimo nej.
  2. Putinova agresia je jasnou výzvou pre našich spojencov v NATO.
  3. Zámerná krutosť Kremľa je útokom na naše spoločné hodnoty demokracie a slušnosti.
  4. Putinova vojna je frontálnym útokom na medzinárodný poriadok založený na pravidlách.

„Výsledok tohto boja bude definovať globálnu bezpečnosť na ďalšie desaťročia, nemáme možnosť len tak sedieť. Prezident Biden si stanovil jasný cieľ: Spojené štáty sa usilujú o slobodnú a suverénnu Ukrajinu, ktorá sa dokáže brániť už dnes – a odradiť Rusko od ďalšej agresie v budúcnosti. Spolu s našimi spojencami a partnermi pracujeme na tom, aby sme Ukrajine pomohli vybudovať budúce sily, ktoré môžu v nadchádzajúcich rokoch odvrátiť ďalšiu ruskú zlobu,“ povedal Austin.