655. deň: Začatie mierových rozhovorov závisí od Ukrajiny, povedal ruský minister Lavrov

ČTK, SITA, TASR, Pravda | 10.12.2023 08:15, aktualizované: 
vojna na Ukrajine, tank Foto: ,
Pohľad na ukrajinský tank cez ďalekohľad počas vojenského výcviku na Ukrajine v stredu 6. decembra 2023.
Ak majú začať rozhovory o riešení situácie na Ukrajine, musel by Kyjev najprv zmeniť svoj prezidentský dekrét, ktorý zakazuje rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Podľa tlačových agentúr to dnes povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Dodal, že Západ sa snaží cez konflikt na Ukrajine Rusko vyčerpať a že proti nemu vedie hybridnú vojnu.

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 655 dní
  • Rusko pravdepodobne podľa Britov už začalo kampaň náletov na ukrajinskú energetiku
  • Viac ako 440 ukrajinských obcí je bez dodávok elektrického prúdu
Neúspešná ofenzíva? Zvíťazíme, veria stále Ukrajinci
Video
vojna na Ukrajine, Avdijivka Čítajte viac 654. deň: Ukrajinský parlament vyzýva EÚ, aby začala rozhovory o vstupe Ukrajiny do bloku

21:37 Americký prezident Joe Biden bude v utorok v Bielom dome hostiť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, informovala v nedeľu americká spravodajská televízia CNN.

Návšteva, ktorú Biely dom oznámil v nedeľu, je Zelenského druhou vo Washingtone od začiatku vojny na Ukrajine. Naposledy Zelenskyj pricestoval do americkej metropoly v septembri.

Jeho stretnutie s Bidenom má „podčiarknuť neotrasiteľný záväzok Spojených štátov podporovať ľudí na Ukrajine pri ich obrane proti brutálnej ruskej invázii,“ uviedla vo vyhlásení tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierreová.

19:47 Maďarský premiér Viktor Orbán a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v nedeľu krátko stretli v Buenos Aires pri príležitosti inaugurácie nového argentínskeho prezidenta Javiera Mileia. S odvolaním sa na web The New Voice of Ukraine (NV) to uviedol server magyarnemzet.hu, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

NV na platforme X zverejnil krátky videozáznam stretnutia Orbána so Zelenským a uviedol, že politici sa stretli pred nadchádzajúcim summitom Európskej únie. Tam môžu byť na programe aj prístupové rokovania Ukrajiny do EÚ, ktoré Orbán odmieta, dodáva NV.

Z nahrávky zaznamenanej v hosťovskej miestnosti argentínskeho parlamentu nie je jasné, o čom maďarský premiér s ukrajinským prezidentom hovoria.

OV3 Čítajte viac Zamračené pohľady, prudké gestá. Bolo to také úprimné, ako sa len dalo, povedal Zelenskyj po rozhovore s Orbánom

17:04 V dôsledku ruských útokov a nepriaznivého počasia bolo v nedeľu 445 obcí v deviatich ukrajinských oblastiach bez dodávok elektrického prúdu. Informuje o tom web Kyiv Independent s odvolaním sa na správu ukrajinského ministerstva energetiky.

Najzložitejšia situácia je v Doneckej oblasti na frontovej línii, kde je bez prúdu 121 obcí, uviedlo ministerstvo. Zlé počasie a ruské útoky narušili dodávky elektriny aj do viac ako 80 obcí v Zaporižžskej oblasti. V Chersonskej oblasti bolo v dôsledku ruských útokov bez elektrického prúdu 45 obcí, konštatoval ukrajinský rezort energetiky.

16:36 Situácia na východe Ukrajiny je podľa veliteľa ukrajinských pozemných síl Oleksandra Syrského náročná, pretože Rusi útočia na celej frontovej línii. „Operačná situácia na východe je náročná. Nepriateľ nezastavuje svoju ofenzívu pozdĺž celej kontaktnej línie," napísal Syrskyj na komunikačnej platforme Telegram. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Dôkladne som analyzoval situáciu a zvážil som možnosti ďalšieho postupu spolu s veliteľmi obrany na východnom fronte," konštatoval veliteľ pozemných síl. Dodal, že cieľom prijatých rozhodnutí, že zabezpečiť stabilitu obrany a zachovať životy vojakov.

16:12 Ak majú začať rozhovory o riešení situácie na Ukrajine, musel by Kyjev najprv zmeniť svoj prezidentský dekrét, ktorý zakazuje rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Podľa tlačových agentúr to dnes povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Dodal, že Západ sa snaží cez konflikt na Ukrajine Rusko vyčerpať a že proti nemu vedie hybridnú vojnu.

„Je na Ukrajincoch, aby si uvedomili, v akej hlbokej sú jame, do ktorej ich dostali Američania,“ povedal Lavrov o vojne na Ukrajine. Dodal, že Západ ignoroval všetko, čo sa dialo na Ukrajine pred februárom 2022.

Na otázku, aká je pravdepodobnosť, že sa podarí dosiahnuť prímerie alebo mier pomocou diplomatických rokovaní Lavrov odpovedal, že na to je potrebné sa opýtať ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten pred rokom a pol podpísal dekrét, ktorý zakazuje akékoľvek rokovania s Putinom.

14:59 120 ruských lekárov sa v otvorenom liste obrátilo na prezidenta Vladimira Putina so žiadosťou, aby sa väznenému kritikovi ruskej invázie na Ukrajinu Alexejovi Gorinovovi dostalo zdravotníckej pomoci. Pripomínajú, že jej odopieranie je v rozpore s ruskou ústavou.

Komunálny politik Gorinov bol v Rusku prvým človekom, ktorého súd poslal do väzenia za „šírenie falošných informácií o ruskej armáde“. Tento moskovský zástupca v jednej zo štvrtí metropoly vlani na jar odsúdil ruský útok na Ukrajinu a označil ho za vojnu, zatiaľ čo Moskva o ňom oficiálne hovorí ako o špeciálnej vojenskej operácii. Hovoril tiež o smrti ukrajinských detí a žiadal, aby zástupcovia držali minútu ticha za „obete vojenskej agresie na Ukrajine“.

Súd Gorinova potrestal siedmimi rokmi v trestaneckej kolónii. Trest si odpykáva vo Vladimirskej oblasti. Agentúra DPA uviedla, že úrady proti nemu vedú ďalšie konania kvôli „ospravedlňovaniu terorizmu“, pretože s ďalšími odsúdenými hovoril o vojne na Ukrajine.

Lekári v liste uvádzajú, že Gorinov trpí už dlhší čas tuberkulózou a že sa od jeho právnikov dozvedeli, že sa jeho zdravotný stav zhoršil, pretože dostal aj zápal priedušiek, pri ktorom má vysokú horúčku. Tiež sa mu zle dýcha a zmodrel, je vysilený, niekedy už ani nedokáže hovoriť. Lekári upozorňujú, že takýto stav je život ohrozujúci a môže sa rýchlo zhoršiť. Gorinov žiadal o poskytnutie zdravotnej pomoci, žiadnej sa mu však nedostalo.

13:23 Rusko podľa britského ministerstva obrany pravdepodobne už začalo koordinovanejšiu kampaň náletov s cieľom ničiť ukrajinskú energetickú infraštruktúru. V správe britskej vojenskej spravodajskej služby, ktorú rezort obrany zverejnil v nedeľu na mikroblogovacej sieti X, sa konštatuje, že Moskva kampaň odštartovala v noci 7. decembra. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Bol to pravdepodobne začiatok koordinovanejšej kampane Ruska zameranej na degradáciu ukrajinskej energetickej infraštruktúry," uviedlo obranné spravodajstvo Veľkej Británie. Britskí analytici však poznamenali, že väčšinu ruských rakiet úspešne zachytila ​​ukrajinská protivzdušná obrana. Útok si vyžiadal smrť jedného civilistu, ale materiálne škody boli veľmi malé, dodalo britské ministerstvo obrany.

13:13 Areál firmy v ukrajinskom meste Kryvyi Rih zasiahli trosky ruskej rakety, ktorú v sobotu večer zostrelila protivzdušná obrana Ukrajiny. Trosky poškodili areál firmy a dve nákladné autá. Nijakí ľudia však neboli zranení. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje správu vojenskej administratívy Dnipropetrovskej oblasti.

Ruskí vojaci v noci na nedeľu v Dnipropetrovskej oblasti ťažkým delostrelectvom bombardovali aj mesto Nikopoľ ležiace na západnom brehu rieky Dnipro. Nijaké obete na životoch neboli hlásené.

11:37 Nemecký veľvyslanec v Rusku Alexander Graf Lambsdorff si v sobotu na veľkom vianočnom koncerte v moskovskom chráme uctil obete vojny Kremľa proti Ukrajine. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry DPA.

Nadchádzajúce sviatočné obdobie je príležitosťou pripomenúť si obete vojen, vrátane tých na Blízkom východe a na Ukrajine, bez ohľadu na ich národnosť a vieru, povedal Lambsdorff stovkám hostí zhromaždených v moskovskom chráme.

„Vieme, že vojna nie je nevyhnutná. Ľudia, národy a krajiny môžu dosiahnuť mierovú dohodu aj v ťažkých otázkach, ak je vôľa. Môžeme a musíme spoločne nájsť mierové riešenie napriek všetkým rozdielom v záujmoch a presvedčeniach,“ povedal nemecký diplomat a dodal, že Vianoce sú sviatkami mieru.

8:15 Ruský postup v blízkosti Avdijivky, o ktorú sa tvrdo bojuje už dlhší čas, potvrdzuje aj americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Ten s odvolaním sa na ruských provojnových internetových blogerov uvádza, že okupačné sily sa dokázali posunúť vpred v oblasti dediny Krasnohorivka na severozápad od Avdijivky a tiež bola zaznamenaná ich prítomnosť v okolí obce Novokalynove, teda severovýchodne od mesta.

Ruské jednotky v ťažkých poveternostných podmienkach zintenzívňujú ofenzívu a snažia sa prevziať iniciatívu pred prezidentskými voľbami v Rusku, pričom ukrajinské sily sú ukotvené v pozíciách, kde nevedú protiútoky, uviedla Ukrajinska Pravda a vychádzala z údajov amerického ISW.

Ruské sily pravdepodobne začali útočné operácie v mnohých oblastiach frontu počas najťažších poveternostných podmienok jesennej a zimnej sezóny, pričom sa pokúsili prevziať iniciatívu a udržať ju až do prezidentských volieb v Rusku v marci 2024, uvádza ISW.

Ukrajinské sily využívajú toto obdobie ťažkých poveternostných podmienok a prebiehajúcich ruských útočných operácií na vytvorenie a konsolidáciu obranných pozícií v tých oblastiach frontu, kde nevykonávajú protiofenzívne operácie, čím si podľa inštitútu ušetria sily a prostriedky pre budúce ofenzívy.

Analytici naznačujú, že ruské velenie sa snažilo, aby ukrajinské sily nemohli obnoviť protiofenzívu začiatkom tejto zimy. Z chronológie udalostí však vyplýva, že Kyjev sa z vlastnej iniciatívy rozhodol výrazne obmedziť svoje ofenzívne operácie ešte pred začiatkom ruských útočných operácií.

Inštitút podľa Ukrajinskej Pravdy poznamenáva, že zostáva nejasné, či súčasné ruské útočné operácie vytvoria podmienky na to, aby ruské jednotky v blízkej budúcnosti dosiahli operačne významné úspechy.

Zároveň podľa analytikov ruské jednotky nezhromažďujú rezervy na prípravu rozsiahlejších zimných operácií.