656. deň: ISW: Ciele Ruska na Ukrajine môžu byť expanzívnejšie, než sa predpokladalo

ČTK, SITA, TASR, Pravda | 11.12.2023 05:45, aktualizované: 
Ciele Ruska „ďaleko presahujú“ udržanie dobytého ukrajinského územia. ISW citoval nedávne vyhlásenia hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marie Zacharovovej, ktorá zopakovala požiadavku Kremľa na „úplnú politickú kapituláciu Ukrajiny“ a to, aby Kyjev „prijal vojenské a územné požiadavky Ruska“. Putin nemá v pláne začať seriózne rokovania, tvrdia analytici.

Najdôležitejšie udalosti

Neúspešná ofenzíva? Zvíťazíme, veria stále Ukrajinci
Video
vojna na Ukrajine, tank Čítajte viac 655. deň: Začatie mierových rozhovorov závisí od Ukrajiny, povedal ruský minister Lavrov

23:46 Minister obrany Spojených štátov Lloyd Austin opätovne potvrdil záväzok svojej krajiny podporovať Ukrajinu pri obrane proti vojenskej invázii Ruska. Urobil tak počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vo Washingtone.

„Sme odhodlaní svetu ukázať, že Amerika pri obrane demokracie necúvne,“ vyhlásil Austin počas príhovoru na pôde National Defense University vo Washingtone. „Musíme dodržať americké záväzky, musíme zaistiť americkú bezpečnosť a musíme splniť americké sľuby,“ dodal.

Zelenskyj vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin nebojuje len s Ukrajinou, ale cieli aj na slobodnú a jednotnú Európu. Dodal, že Putin hľadá spojencov aj v Spojených štátoch a ako zbraň používa propagandu a dezinformácie. Zdôraznil však, že Ukrajina sa nevzdá a bude sa naďalej brániť. „Vieme, čo máme robiť. Na Ukrajinu sa môžete spoľahnúť a my dúfame, že sa budeme môcť spoľahnúť na vás,“ povedal Zelenskyj.

Ukrajinský prezident do Washingtonu pricestoval v pondelok. V utorok sa má v Bielom dome stretnúť s americkým prezidentom Joeom Bidenom a prijme ho aj predseda Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Mike Johnson.

23:05 Ruské volebné orgány oznámili, že sa chystajú usporiadať prezidentské voľby aj v štyroch čiastočne okupovaných územiach Ukrajiny, ktoré Moskva nelegálne anektovala vlani. Predmetný výnos, ktorý prijal ústredný volebný výbor, sa týka Ruskom kontrolovaných častí Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Zaporižžskej oblasti, ako aj polostrova Krym, ktorý Rusko nelegálne anektovalo ešte v roku 2014.

Ruské prezidentské voľby sa budú konať 17. marca. Vodca Vladimir Putin už oznámil, že bude znova kandidovať a je v podstate jasné, že vyhrá ďalšie šesťročné funkčné obdobie.

Vladimir Putin Čítajte viac Putin súhlasil, bude kandidovať za prezidenta, požiadal ho o to jeden z hostí. Voľby sa budú po prvý raz konať inak

Už v septembri Rusko usporiadalo voľby v anektovaných územiach do Moskvou kontrolovaných orgánov. Ukrajina a jej západní spojenci ich odsúdili ako podvod.

Ukrajina odsúdila úmysel Moskvy usporiadať prezidentské voľby na anektovaných územiach. Jej ministerstvo zahraničia upozornilo, že každé takéto hlasovanie v okupovaných regiónoch bude „neplatné“ a uviedlo, že všetci medzinárodní pozorovatelia vyslaní na monitorovanie ruských volieb budú „čeliť trestnej zodpovednosti“. Rezort vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby odsúdilo zámery Ruska a uvalilo sankcie na zainteresované strany.

21:15 Ukrajina sa ohľadom vojenskej pomoci spolieha na Spojené štáty, vyhlásil v pondelok vo Washingtone ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Prieťahy v schválení ďalšej takejto pomoci zo strany USA zároveň označil za „splnený sen“ ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Putin musí prehrať,“ povedal Zelenskyj vo svojom prejave na Univerzite národnej obrany (NDU) vo Washingtone, kde vystúpil krátko po pondelňajšom prílete do USA, informuje TASR podľa správy agentúry AFP. „Na Ukrajinu sa môžete spoľahnúť a dúfame, že sa rovnako budeme môcť spoľahnúť aj my na vás,“ dodal.

V narážke na spory, ktoré aktuálne prebiehajú v americkom Kongrese v súvislosti so schvaľovaním nového balíka vojenskej pomoci pre Ukrajinu Zelenskyj povedal, že „ak niekomu prospievajú nevyriešené problémy na Kapitole, tak je to len Putin a jeho chorá klika“.

„Plnia sa im sny, keď vidia prieťahy alebo nejaké škandály a… keď podpora pre bojovníkov za slobodu (Ukrajiny) klesá,“ povedal ukrajinský prezident, ktorý do Washingtonu pricestoval na pozvanie šéfa Bieleho domu Joea Bidena.

Rusko, Ukrajina Čítajte viac VIDEO: Hlasuje niekto v americkom Kongrese za víťazstvo Putina?

S Bidenom by sa mal Zelenskyj stretnúť v utorok v Bielom dome. Na utorok má naplánované aj schôdzky s lídrami Kongresu, vrátane republikánskeho predsedu Snemovne reprezentantov Kongresu USA Mikea Johnsona a lídra demokratickej väčšiny Senátu Chucka Schumera.

18:49 Ukrajinské očakávania ohľadom prístupového procesu a štvorročnej finančnej pomoci dominovali pondelňajším rokovaniam Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli. Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár, informuje spravodajca TASR.

Hlavnou témou rokovania Rady ministrov bol nastávajúci summit EÚ (14.-15.12). Ten bude z pohľadu Ukrajiny dôležitý, lebo lídri budú rozhodovať nielen o tom, či sa otvoria prístupové rokovania s Ukrajinou a Moldavskom, ale aj o revízii viacročného finančného rámca, kde podľa predstáv Európskej komisie by EÚ mala poskytnúť balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur na obdobie 2024 – 2027.

Ministri zároveň hovorili aj o príprave 12 balíka sankcií EÚ voči Rusku za vedenie vojny voči Ukrajine a o tzv. Európskom mierovom nástroji.

Podľa Blanára Ukrajina pred spustením prístupového procesu musí ukázať, čo všetko splnila z požadovaného balíka siedmych odporúčaní eurokomisie. Tri splnené body už exekutíva EÚ eviduje a šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba v pondelok svojim kolegom z EÚ potvrdil aj prijatie ďalších dvoch zákonov – v oblasti boja proti korupcii a ochrany menšín a menšinových jazykov. Znamená to, že ešte zostalo naplniť dva posledné body.

18:21 Západné krajiny musia vyslať jasný signál, že podpora Ukrajiny v jej boji proti ruskej agresii bude pokračovať tak dlho, ako to bude potrebné, vyhlásil v pondelok nemecký kancelár Olaf Scholz. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

„Je dôležité, najmä v tejto situácii, aby sme spoločne dali Ukrajine… najavo, že sa môže spoľahnúť na našu pomoc,“ povedal Scholz na spoločnej konferencii s odchádzajúcim holandským premiérom Markom Ruttem v Berlíne.

Scholz upozornil, že šéf Kremľa Vladimir Putin sa v rámci stratégie invázie spolieha na to, že sa podpora pre Kyjev bude postupne znižovať.

17:01 Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó sa v pondelok v Bruseli stretne so šéfom ukrajinskej diplomacie Dmitrom Kulebom na bilaterálnom rokovaní po prvý raz od začiatku útoku Ruska na Ukrajinu. O schôdzke, ktorá sa má uskutočniť popri stretnutí šéfov diplomacií krajín EÚ, informovala ukrajinská agentúra Unian. S odvolaním sa na server telex.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Počas uplynulých 22 mesiacov od vypuknutia vojny na Ukrajine absolvoval Szijjártó mnoho priamych stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí, rovnako ako maďarský premiér Viktor Orbán s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, pričom sa neuskutočnili nijaké plnohodnotné bilaterálne rokovania Orbána s prezidentom susednej Ukrajiny Volodymyrom Zelenským.

16:59 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pricestoval v pondelok do Washingtonu, kde má vystúpiť s prejavom v snahe podporiť schválenie nového balíka americkej pomoci, o ktorom už dlho rokuje tamojší Kongres. Zelenskyj do Washingtonu pricestoval na pozvanie amerického prezidenta Joea Bidena, s ktorým by sa mal stretnúť v utorok v Bielom dome. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Ešte v pondelok by mal ukrajinský prezident vystúpiť na Univerzite národnej obrany (NDU) vo Washingtone, po úvodnom slove ministra obrany USA Lloyda Austina.

V utorok sa zase mal Zelenskyj stretnúť s Bidenom v Bielom dome a tiež s lídrami Kongresu, vrátane republikánskeho predsedu Snemovne reprezentantov Kongresu USA Mikea Johnsona a lídra demokratickej väčšiny Senátu Chucka Schumera. Schôdzka Zelenského s Johnsonom by mala prebehnúť v Kapitole.

16:45 Ruské osobné lietadlo, ktoré údajne viezlo rádioaktívny materiál, bolo nútené núdzovo pristáť v Moskve. Referuje o tom web news.sky.com s odvolaním sa na správy Deutsche Welle na Telegrame.

Lietadlo prevádzkované ruskou leteckou spoločnosťou Utair viezlo dovedna 104 pasažierov, keď muselo núdzovo pristáť na moskovskom letisku Vnukovo. Spravodajské médiá Baza a Shot na Telegrame tvrdili, že lietadlo malo poruchu podvozku a na palube bolo 19 kilogramov rádioaktívnej lát­ky.

Incident nastal niekoľko mesiacov po tom, čo lietadlo ruskej spoločnosti Ural Airlines so 167 ľuďmi na palube letiace zo Soči do Omska muselo v septembri núdzovo pristáť v západosibírskej Novosibirskej oblasti. Riaditeľ Ural Airlines neskôr povedal, že na vine bola porucha hydrauliky.

16:35 Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) v pondelok po 15.00 h obnovila protest na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod, a to blokovaním vstupu kamiónovej dopravy z Ukrajiny na územie Slovenskej republiky. Do odvolania sa tak pripája k protestom dopravcov v Poľsku aj Maďarsku proti zrušeniu povoleniek pre ukrajinských dopravcov v Európskej únii. TASR to potvrdili členovia UNAS aj polícia.

kamión Čítajte viac Autodopravcovia zablokovali hraničný priechod Vyšné Nemecké pre kamióny z Ukrajiny

16:13 Ukrajinská štátna energetická firma Ukrenerho v pondelok oznámila, že v krajine nastal energetický deficit, pre ktorý boli nutné núdzové dodávky elektriny z Rumunska a Poľska. Spoločnosť Ukrenerho upozornila zákazníkov, aby elektrinu používali úsporne. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent.

Správa o energetickom deficite prichádza v čase, keď sa Ukrajina pripravuje na ďalšiu ťažkú zimu. Očakáva sa totiž, že Rusko povedie intenzívnu kampaň s použitím rakiet a dronov proti kritickej infraštruktúre na celom ukrajinskom území.

16:05 Ruský vodca Vladimir Putin v pondelok navštívil lodenice, aby sa zúčastnil na uvedení nových jadrových ponoriek do prevádzky. Putin cestoval do lodeníc Sevmaš v Severodvinsku v Archangeľskej oblasti na severozápade Ruska. Udialo sa tak tri dni po tom, ako vyhlásil, že sa chce uchádzať o ďalšie šesťročné funkčné obdobie.

Putin oznámil svoje rozhodnutie kandidovať v prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia 17. marca 2024, a je takmer isté, že v nich zvíťazí. Pondelková návšteva v lodeniciach, kde Putin dohliadal na vztýčenie vlajky námorníctva na novopostavených ponorkách Imperátor Alexander III a Krasnojarsk, tiež zrejme zdôraznila jeho zameranie na posilnenie ruských jadrových síl v čase napätia s USA a Organizáciou Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Ruskí námorníci stoja na palube novopostavenej... Foto: SITA/AP, Kirill Iodas
Putin, jadrová ponorka, Ruskí námorníci, Sevmaš Ruskí námorníci stoja na palube novopostavenej jadrovej ponorky Cisár Alexander III, zatiaľ čo ruský prezident Vladimir Putin sa zúčastňuje na ceremónii vztyčovania vlajky novopostavených jadrových ponoriek v lodenici Sevmaš v Severodvinsku v ruskej Archangeľskej oblasti v pondelok, 11. decembra 2023.

V prejave v lodenici Putin prisľúbil realizáciu plánov na modernizáciu ruského námorníctva. Imperátor Alexander III je siedmou ponorkou triedy Borej s atómovým pohonom, ktorá vstúpila do služby. Každá z nich je vyzbrojená 16 medzikonti­nentálnymi balistickými raketami Bulava s jadrovými hlavicami. Putin oznámil, že ďalšie tri takéto ponorky sú vo výstavbe.

15:50 Blízki spolupracovníci a advokáti nemajú správy o väznenom ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom už šesť dní.

Ako informovala agentúra AP, Navaľnyj, ktorý si odpykáva 19-ročný trest väzenia za údajný extrémizmus, mal v pondelok predstúpiť pred súd. Jeho účasť na pojednávaní mala byť zabezpečená prostredníctvom videospojenia, ktoré sa však neuskutočnilo. Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová informovala, že správa väznice ako dôvod nepripojenia sa Navaľného k súdnemu konaniu uviedla problémy s elektrinou.

„Už šiesty deň po sebe nevieme, kde je Alexej a čo sa s ním deje,“ napísala Jarmyšová v statuse na platforme X.

Navaľnyj (47) je za mrežami od januára 2021. Ako zarytý odporca politiky prezidenta Vladimira Putina predtým roky viedol kampaň proti korupcii a organizoval masové protikremeľské protesty. K jeho zatknutiu a vzatiu do väzby došlo v deň návratu Navaľného z Nemecka, kde sa zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou novičok.

Navaľnyj Čítajte aj Pre Navaľného 19 rokov? Kritici Kremľa: Putin je nejaký optimistický, čo sa týka svojho zdravia

15:20 Ruské úrady vinia istého „obyvateľa Českej republiky“, ktorý žil nejakú dobu v Simferopole na polostrove Krym, z pokusu o vraždu vojaka, napísala dnes ruská štátna agentúra TASS. Urobila tak v súvislosti s oznámením ruskej tajnej služby FSB, že odhalila rozsiahlu sieť spolupracovníkov ukrajinských tajných služieb, ktorá na Ruskom nelegálne okupovanom polostrove plánovala útoky, sabotáže a atentáty na proruských úradníkov a ruských vojakov.

rusko, fsb, zatykanie, petrohrad Čítajte viac Spolupracoval s ukrajinskými atentátnikmi. Rusko obviňuje Čecha z pokusu o vraždu vojaka na Kryme

15:10 Ukrajinská armáda podľa britského vojenského spravodajstva v bojoch pri meste Avdijivka v Doneckej oblasti podnikla úspešné miestne protiútoky. „Ukrajinské jednotky pravdepodobne podnikli úspešné miestne protiútoky, čím zabránili ruským silám v úplnej kontrole nad dedinou Stepove," uviedlo obranné spravodajstvo v správe o vývoji vojny na Ukrajine, ktorú v pondelok na mikroblogovacej sieti X zverejnilo britské ministerstvo obrany.

Britské vojenské spravodajstvo poznamenalo, že mesto Avdijivka zatiaľ zostáva dejiskom najintenzívnejších bojov na celom rusko-ukrajinskom fronte. V niektorých dňoch sa v tejto malej oblasti odohralo až zhruba 40 percent bojových aktivít v rámci celého vojenského konfliktu.

Mŕtvi vojaci, horiace tanky. Ukrajinci čelia Rusom pri Avdijivke
Video
Jedna z najkrvavejších bitiek ruskej vojny proti Ukrajine pokračuje pri meste Avdijivka. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

14:25 Švédsko poskytne Ukrajine vzhľadom na zimné mesiace balík pomoci v hodnote približne 130 miliónov dolárov, oznámil v pondelok švédsky premiér Ulf Kirstersson.

Pomoc bude zameraná na zabezpečenie elektrickej energie, vykurovania a potravín, ako aj na výstavbu prístreškov v školách, povedal Kirstersson na tlačovej konferencii v Štokholme.

Do lesa aj do mesta. Švédske tanky slúžia Ukrajincom proti Rusom
Video
Ukrajina začiatkom jesene dostala 10 tankov Stridsvagn 122, čo sú modernizované švédske upravené modely nemeckého tanku Leopard 2A5 s vylepšenými schopnosťami pre fungovanie za každého počasia. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany.

Švédsky premiér zdôraznil, že je dôležité, aby Európska únia a USA zabránili poklesu podpory Ukrajine. Je podľa neho „mimoriadne znepokojujúce“, že dlhodobá podpora je v súčasnosti spochybňovaná.

14:20 Ruské prezidentské voľby sa na budúci rok uskutočnia aj na území štyroch ukrajinských oblastí, ktoré Rusko vlani anektovalo. TASR o tom informuje podľa pondelkovej správy agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na ruské médiá.

Ruská ústredná volebná komisia uviedla, že voľby budú v marci aj v Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti. „Toto rozhodnutie bolo jednohlasne prijaté,“ uviedol viceprezident ruskej volebnej komisie Nikolaj Bulajev.

Moskva štyri ukrajinské regióny vlani anektovala napriek tomu, že nad nimi nemá plnú vojenskú kontrolu. Ukrajina už vyzvala medzinárodnú komunitu, aby „rezolútne odsúdila zámer Ruska usporiadať prezidentské voľby na okupovanom ukrajinskom území“.

Vladimir Putin Čítajte aj Putin súhlasil, bude kandidovať za prezidenta, požiadal ho o to jeden z hostí. Voľby sa budú po prvý raz konať inak

14:08 Realitná spoločnosť českého miliardára Radovana Vítka od začiatku konfliktu na Ukrajine odmietali akúkoľvek možnosť účasti ruských a bieloruských športovcov na olympiáde v Paríži.

Rusko, olympiáda, ilustračná Čítajte viac Pustíte Rusov na olympiádu? S našimi peniazmi sa rozlúčte! Najhoršie obavy sa naplnili, Česi prišli o dôležitého sponzora

14:03 Povaha prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine a relatívna patová situácia, ktorá sa vytvorila, podnietili rastúce návrhy, že najlepším postupom pre Ukrajinu je presadzovať vyjednanie mierovej dohody s Ruskom. Ako však upozorňuje web news.sky.com, Moskva nenaznačila, že je ochotná vstúpiť do takýchto rokovaní, pričom viacerí odborníci vrátane historika zaoberajúceho sa studenou vojnou Sergeja Radčenka povedali, že ruský vodca Vladimir Putin má „nulový stimul“ zapojiť sa do rozhovorov.

Ukrajinskí vojaci, Dneper, Cherson, vojna na Ukrajine Čítajte viac Porážka Ruska vedie cez Krym. Ako sa vojna začala, tak sa aj skončí, tvrdia odborníci

13:54 Americká raketová základňa na severe Poľska bude „v prevádzke“ od piatka 15. decembra, oznámil v pondelok poľský premiér Mateusz Morawiecki zákonodarcom. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

Patriot, Nemecko Čítajte viac Americká raketová základňa v Poľsku bude funkčná od 15. decembra

13:23 Takmer polovica amerických voličov sa domnieva, že Spojené štáty míňajú príliš veľa za pomoc Ukrajine, ktorá sa od vlaňajšieho februára bráni ruskej agresii. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky zverejneného dnes listom Financial Times. Výsledky prieskumu boli publikované v deň, keď ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj začína návštevu Spojených štátov, pri ktorej sa bude usilovať o ďalšiu americkú podporu.

Podľa prieskumu si 48 percent opýtaných myslí, že USA vydávajú „príliš veľa“ peňazí na vojenskú a finančnú podporu Kyjevu vo vojne proti Rusku, zatiaľ čo 27 percent je presvedčených, že Washington dáva „správnu sumu“. Podľa 11 percent respondentov pomoc USA nie je dostatočná.

Hlasuje niekto v americkom Kongrese za víťazstvo Putina?
Video
Republikáni v americkom Kongrese blokujú finančnú podporu pre Ukrajinu. Čo na to hovorí poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan? / Zdroj: C-SPAN

Proti vojenskej a finančnej pomoci sa vyjadrovali predovšetkým republikánski voliči, z ktorých 65 percent uviedlo, že Spojené štáty míňajú za pomoc Ukrajine príliš. Medzi nezávislými voličmi sa tak vyjadrilo zhruba 52 percent a medzi demokratmi len 32 percent.

13:20 Maďarská polícia v pondelok uviedla, že čakacia doba pre nákladné autá na maďarsko-ukrajinskom hraničnom priechode Záhony môže prekročiť 48 hodín. Hraničný priechod počas dňa plánujú zablokovať maďarskí dopravcovia ako protest proti výhodám pre ukrajinských dopravcov.

Kamióny polícia presmeruje na ďalšie hraničné priechody, vrátane maďarsko-rumunských.

Generálny tajomník Združenia maďarských cestných dopravcov (MKFE) Tivadar Árvay pre agentúru MTI uviedol, že vzhľadom na vojnovú situáciu Európska únia na spoločnom trhu povolila humanitárnu prepravu Ukrajincom, ktorí sa však zapojili aj do komerčnej prepravy. Počet ich prepráv na maďarských cestách a najazdené kilometre ukrajinských nákladných vozidiel stúpol o vyše 30 percent, dodal.

12:50 Ruská armáda v noci na pondelok zaútočila na Ukrajinu dronmi a balistickými raketami. Dronmi Rusi zaútočili z okupovaného polostrova Krym. Ukrajinské systémy protivzdušnej obrany zničili všetkých 18 útočných dronov a osem rakiet. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda, ktorý cituje správu ukrajinských vzdušných síl.

12:49 Rumunsko pomôže Ukrajine vyvážať obilie vytvorením kotviska v prístave Konstanca. Výstavba kotviska by sa mala dokončiť v marci budúceho roka. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda, ktorý cituje vyjadrenie generálneho riaditeľa ukrajinskej štátnej firmy Ukrajinská dunajská lodná spoločnosť Dmytra Moskalenka.

Diskusie o vytvorení kotviska s rumunskými partnermi sa začali už v septembri, povedal Moskalenko. Rumunské úrady sľúbili že v priebehu januára a februára urobia výberové konanie a vypracujú regulačný rámec, aby kotvisko bolo v prevádzke od marca.

Krížnik Moskva Čítajte aj Ukrajina porazila ruské námorníctvo v Čiernom mori

12:10 Ciele Ruska „ďaleko presahujú“ udržanie dobytého ukrajinského územia. V najnovšej aktualizácii o vojne na Ukrajine to tvrdia analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW), podľa ktorých môžu byť ciele Moskvy „ešte rozsiahlejšie“, než sa pôvodne predpokladalo.

ISW citoval nedávne vyhlásenia hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marie Zacharovovej, ktorá zopakovala požiadavku Kremľa na „úplnú politickú kapituláciu Ukrajiny“ a to, aby Kyjev „prijal vojenské a územné požiadavky Ruska“.

Zacharovová uviedla, že „riešenie“ na Ukrajine možno dosiahnuť len vtedy, ak Západ prestane dodávať Kyjevu zbrane a ukrajinské jednotky sa stiahnu z území, o ktorých Rusko tvrdí, že ich anektovalo. Zdôraznila tiež často opakované tvrdenie Ruska, že na Ukrajinu vtrhlo kvôli „demilitarizácii“ a „denacifikácii“.

ISW uviedol, že vyjadrenia Zacharovovej „jasne zdôrazňujú skutočnosť, že pôvodné ciele ruskej invázie na Ukrajinu sa nezmenili a že ruský vodca Vladimir Putin nemá v úmysle ukončiť vojnu, pokiaľ nebudú dosiahnuté jeho maximalistické ciele“.

Rusko zároveň nemá v úmysle začať seriózne rokovania s Ukrajinou „v dobrej viere“, uviedli analytici.

Rusko komunisti Lenin výročie Moskva Čítajte aj Putinov poslanec navrhuje obnovenie sovietskeho impéria. Bývalé krajiny ZSSR chce späť pod vládu Moskvy

11:33 Britská vláda poskytne 3,7 milióna libier na podporu dokumentácie, vyšetrovania a stíhania vojnových zločinov spáchaných Ruskom na Ukrajine. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent, ktorý cituje nedeľňajšie vyhlásenie vlády Veľkej Británie.

Cieľom britského balíka finančnej pomoci je poskytnúť ukrajinským prokurátorom zručnosti pri zhromažďovaní spravodajských informácií z otvorených zdrojov a zároveň ich školiť, ako podávať žaloby s dostatočnými dôkazmi.

Vojnu Ruska proti Ukrajine sprevádzajú početné vojnové zločiny a krutosti. Ukrajinskí prokurátori doteraz zaznamenali viac ako 110-tisíc prípadov vojnových zločinov.

Russia Prigozhin Čítajte aj Putin sa udal do Haagu. Priznal, že vydržiaval Prigožinových žoldnierov

11:19 Ruská tajná služba FSB dnes uviedla, že odkryla rozsiahlu sieť spolupracovníkov ukrajinských tajných služieb, ktorá na Ruskom okupovanom Krymskom polostrove plánovala útoky, sabotáže a atentáty na proruských úradníkov a ruských vojakov. V súvislosti s tým ruské úrady zadržali či už odsúdili desiatky ľudí, informovala agentúra Interfax. Ukrajinské úrady sa k tvrdeniu nevyjadrili.

Rusko - Ukrajina Čítajte viac Bitka tajných služieb. Rusi odkryli rozsiahlu sieť ukrajinskej rozviedky, plánovali sabotáže, tvrdí FSB

10:50 Ukrajinské špeciálny sily zničili na východnom brehu rieky Dneper v Chersonskej oblasti ruské veliteľské a pozorovacie stanovište v okupovanom meste Olešky. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Počas prieskumných operácií operátori z jednej z jednotiek pre špeciálne operácie určili polohu veliteľského a pozorovacieho stanovišťa patriaceho ruským okupačným silám v okupovaných Oleškách. Na nepriateľský cieľ bol spustený útok pomocou dronov. Veliteľské a pozorovacie stanovište bolo zrovnané so zemou,“ uviedli ukrajinské špeciálne sily, ktoré zverejnili video z útoku na nepriateľa.

10:45 V ukrajinskom hlavnom meste Kyjev začali demontovať pamätník veliteľa Červenej armády Mykolu Ščorsa, ktorý sa nachádza na jednej z hlavných ulíc v centre mesta. Informuje o tom web Kyiv Independent, ktorý cituje sobotňajšie oznámenie štátnej správy Kyjeva.

Nikolaj Ščors, sovietsky pamätník, Ukrajina, Kyjev, komunista Čítajte viac Na Ukrajine 'padol' ďalší komunista. Monumentálnu sochu sovietskeho vodcu rozobrali

10:00 Spojené kráľovstvo presunie dve mínolovky svojich námorných síl na Ukrajinu. Je to súčasť rozsiahlejších krokov pre posilnenie obranných schopností Ukrajiny na mori, uviedlo britské ministerstvo obrany.

Mínolovka slúži na vyhľadávanie a ničenie mínových zátarás v mori a na ochranu bojových lodí a konvojov.

Dodanie dvoch mínoloviek triedy Sandown na Ukrajinu nasleduje po tom, čo britské ministerstvo obrany oznámilo, že Británia bude spolu s Nórskom viesť novú koalíciu zameranú na zlepšenie námorných spôsobilostí Ukrajiny vo vojne s Ruskom.

Koalícia bude poskytovať dlhodobú podporu, vrátane výcviku, výzbroje a infraštruktúry, aby sa posilnila bezpečnosť na Čiernom mori, dodalo britské ministerstvo obrany.

Čierne more, Ukrajina Čítajte aj Na pevnine je to pat, na mori Ukrajinci Rusov ničia. Ako to pomôže Kyjevu a čo s tým spraví Moskva?

Minister obrany Grant Shapps povedal: „Tieto mínolovky dodajú Ukrajine dôležitú schopnosť, ktorá pomôže zachraňovať životy na mori a otvorí životne dôležité vývozné trasy, ktoré sú závažne obmedzené odvtedy, ako Putin spustil svoju protiprávnu inváziu.“

Shapps dodal: „Spojené kráľovstvo ako ostrovná krajina s hrdou námornou históriou a jeho námorné sily sú obzvlášť vhodné a odhodlané pomáhať tomuto úsiliu, ktoré bude súčasťou série nových koalícií vytvorených medzi spojencami, aby sa zaistila stála vojenská podpora Ukrajine.“

9:39 Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva padlo 1 030 ruských vojakov. Počet obetí v radoch ruských ozbrojených síl sa tak od začiatku vojny zvýšil na 339 850, uviedol v pondelok na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o devätnásť tankov, tridsaťjeden obrnených bojových vozidiel pechoty a šesť delostreleckých systémov.

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 5 655 tankov, 10 560 obrnených bojových vozidiel pechoty a 8 070 delostre­leckých systémov.

8:00 Viktor Orbán a Volodymyr Zelenskyj na seba narazili v Buenos Aires. Lídri susedných krajín sa stretli vyše dvanásť tisíc kilometrov od domova. Za 22 mesiacov, odkedy Ukrajina vzdoruje masívnej ruskej invázii, si Orbán ako jediný z 27 premiérov EÚ stále nenašiel čas, aby navštívil Kyjev, ktorý od Budapešti delí sotva 900 kilometrov. Na nedeľňajšej inaugurácii nového argentínskeho prezidenta Javiera Mileia sa ale na galérii pre čestných hostí ocitli tak blízko seba, že Orbán podávanú ruku Zelenského jednoducho nemohol odmietnuť.

OV3 Čítajte viac Zamračené pohľady, prudké gestá. Bolo to také úprimné, ako sa len dalo, povedal Zelenskyj po rozhovore s Orbánom

5:50 Kyjev rokuje so Štokholmom o možnosti získania stíhačiek Gripen švédskej výroby. Uviedol to v nedeľu hovorca ukrajinských vzdušných síl Jurij Ihnat, ktorý však stav prebiehajúcich rokovaní nechcel komentovať, informovala agentúra DPA.

Ihnat poukázal na skutočnosť, že Švédsko plánuje nahradiť svoje doteraz používané gripeny novšími modelmi. Pripomenul tiež, že ukrajinskí piloti už tieto stíhačky otestovali.

Hovorca povedal, že ak by Švédsko súhlasilo s poskytnutím gripenov, bola by to pre ukrajinské vzdušné sily dobrá voľba.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjadril záujem o získanie stíhačiek Gripen počas augustovej návštevy Švédska. Švédsky premiér Ulf Kristersson vtedy uviedol, že Švédsko potrebuje svoje stíhačky na vlastnú obranu. Pri tejto téme viackrát poukázal na to, že Štokholm ešte stále nie je členom Severoatlantickej aliancie.

Žiadosť Švédska o vstup do NATO stále neratifikovali Turecko a Maďarsko.

Švédska vláda ešte v júni avizovala, že ukrajinským pilotom dá možnosť otestovať svoje gripeny, ktoré vyrába švédska firma Saab. Švédsky minister obrany Pal Jonson v septembri povedal, že skúsenosti z výcviku tvoria základ pri rozhodovaní, či by Švédsko mohlo darovať Ukrajine niektoré svoje gripeny.

5:45 Ukrajinská protivzdušná obrana v pondelok skoro ráno zostrelila ruské rakety pri novom bombardovaní Kyjeva a padajúce trosky zranili najmenej dvoch ľudí a poškodili obytný dom, uvádzajú ukrajinské úrady. Médiá informovali o sérii explózií a spustení protileteckého poplachu, ukrajinské letectvo hlásilo zničenie ôsmich ruských rakiet.

Vzdušným útokom ruskej armády čelí Ukrajina prakticky každú noc, ukrajinskí činitelia niekedy opisujú vlny desiatok rakiet alebo bezpilotných lietadiel. Tie bežne mieria aj na Kyjev, ktorý na konci novembra zažil jeden z najhorších náletov od začiatku ruskej agresie, keď na mesto podľa ukrajinskej armády Rusi vyslali 75 dronov iránskej výroby.

Nový úder prišiel podľa médií okolo 04:00 miestneho času (03:00 SEČ), keď sa mestom ozýval zvuk explózií nasledovaný výstražnými sirénami. Ukrajinské letectvo podľa agentúry Reuters neskôr uviedlo, že protivzdušná obrana zostrelila osem ruských rakiet.

Trosky podľa starostu Vitalija Klička dopadli do rôznych častí mesta. Na juhovýchode Kyjeva šrapnely poranili ženu a muža, na juhozápade zase časť rakety zasiahla strechu domu a spôsobila menší požiar, uviedol. Mŕtvych ukrajinské úrady bezprostredne po útoku nehlásili.