Do ulíc opäť vyšli tisíce ľudí, protivládne protesty boli okrem Bratislavy aj v Košiciach či Banskej Bystrici

Pravda, TASR, SITA, ČTK | 12.12.2023 18:24, aktualizované: 
protest Foto: ,
Protest proti vláde Roberta Fica pred Úradom vlády v utorok 12. decembra 2023.
Proti krokom vlády sa v utorok večer protestovalo vo viacerých mestách Slovenska. Zhromaždenia zvolali opozičné strany PS, SaS a KDH. Namietajú najmä rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, hovoria o ohrození právneho štátu.
Protest opozície proti vláde v Bratislave v utorok 12. decembra 2023
Video

Zatiaľ čo minulý týždeň bola demonštrácia len v Bratislave, na dnešok už opozícia zvolala protesty aj do niekoľkých ďalších väčších miest. Na bratislavskom proteste pred Úradom vlády SR vystúpili lídri politických strán, ale aj známe osobnosti. Ľudia skandovali heslá, ako „Slovensko si nedáme“, „Dosť bolo Fica“ či „Nebudeme ticho“. Okrem hlavného mesta sa protesty konali aj v Košiciach, Nitre, Žiline a Banskej Bystrici.

Opozičný protest proti rušeniu Úradu Špeciálnej...
Opozičný protest proti rušeniu Úradu Špeciálnej...
+6Opozičný protest proti rušeniu Úradu Špeciálnej...

Ako uviedol v príhovore na bratislavskom Námestí slobody predseda KDH Milan Majerský, protestuje sa aj v Košiciach, kde je podľa neho „plné námestie“. „To isté Nitra, Banská Bystrica, Poprad a mohli by sme ísť mesto po meste,“ povedal Majerský. Zúčastnení striedavo skandovali heslá napríklad „Dosť bolo Fica!“, „Slovensko si nedáme!“ alebo „Zradca“ na adresu šéfa parlamentu Petra Pellegriniho.

Magda Vašáryová na opozičnom proteste v Bratislave
Video

Šéf strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík pripomenul, že Úrad špeciálnej prokuratúry má momentálne v kompetencii viac ako 1 000 živých trestných vecí. „Menej ako 20 živých prípadov je politických,“ povedal Sulík s tým, že zvyšok sú prípady zločineckých skupín, úkladných vrážd, korupcie alebo extrémizmu. Zároveň pripomenul, že pokiaľ má vládna koalícia problém v osobe špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ten je ochotný odstúpiť.

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka na proteste povedal, že jeho hnutie určite vo veci podá žalobu na ústavný súd. „My sme odhodlaní spravodlivosť brániť. V tom je naša sila. Hodíme Ficovi pod nohy všetky polená – v parlamente, tu na námestí, na ústavnom súde,“ vyhlásil Šimečka.

Protest proti vláde Roberta Fica pred Úradom...
Protest proti vláde Roberta Fica pred Úradom...
+8Protest proti vláde Roberta Fica pred Úradom...

„Zápas, ktorý začíname, je zápasom o to, na ktorej strane dejín bude Slovensko stáť. Nemôžeme dopustiť, aby sme zanechali Slovensko na nesprávnej strane dejín,“ povedala z pódia v Bratislave bývalá diplomatka, politička a herečka Magda Vášáryová.

Na protest prišiel aj kandidát na prezidenta a bývalý minister zahraničia Ivan Korčok. „Na Námestie slobody som musel prísť. Musel, pretože chcem byť s ľuďmi, ktorým nie je ľahostajná politika a ktorým nie je ľahostajné, čo sa u nás doma deje,“ uviedol neskôr na sociálnej sieti.

Podľa neho spôsob, akým Ficov kabinet robí zmeny v trestnom systéme, „svedčí len o tom, že sú vláde prvoradé jej osobné záujmy. Záujem Slovenska a občanov im je ukradnutý. Ak si vláda myslí, že sa vrátila doba, keď víťaz volieb môže robiť všetko, hlboko sa mýli. Ľudia v uliciach to jasne odmietajú,“ dodal.

Na bratislavský protest prišli tisíce ľudí, ktorí Ficovej vláde prostredníctvom transparentov odkázali, že „Slovensko sa za vás hanbí!“, „Nebudeme ticho“ či „Za slušných policajtov a prokurátorov“.

Na opozičný protest v Banskej Bystrici prišlo podľa TA3 vyše 300 ľudí. „Prvé kroky vlády a parlamentu naznačujú, že demokracia môže byť ohrozená a môžeme o ňu prísť,“ vyhlásila bývalá ombudsmanka Jana Dubovcová pred zhromaždenými.

„Víťaz nemôže všetko. Nemôže ukradnúť štát a demokraciu,“ uviedla zase bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a dav skandoval „Dosť bolo Fica“ a „Pellegrini, hanba Banskej Bystrice.“

Tisíce ľudí zaplnili Námestie slobody aj 7. decembra. Opozícia zvolala protest proti rušeniu špeciálnej prokuratúry
Video

Na organizovanie protestov sa nepodieľala celá parlamentná opozícia. PS, SaS a kresťanskí demokrati neprizvali na spoluprácu hnutie Slovensko (predtým OLaNO) Igora Matoviča, ktorého predchádzajúce spory so SaS vyústili nielen do jeho odchodu z funkcie premiéra a potom ministra financií, ale aj k rozpadu bývalej vládnej koalície, čo vyústilo v konanie nových volieb.