Boli drzí, riskovali, tak sme ich zostrelili, radujú sa Ukrajinci zo zničenia troch ruských stíhačiek

ČTK | 23.12.2023 12:54
Tri ruské stíhačky Su-34 sa podarilo v piatok ukrajinskej armáde zostreliť vďaka tomu, že ruské sily s nimi riskovali a príliš sa s nimi priblížili ukrajinským pozíciám, vyhlásil v sobotu podľa agentúry Unian hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnat.

Agentúra zničenie stíhačiek označila za skvelú operáciu ukrajinských síl. Podobné tvrdenia bojujúcich strán o vzájomne spôsobených stratách však nemožno overiť z nezávislých zdrojov.

„Rusi začali byť drzí, prileteli bližšie a snažili sa o úder riadenými leteckými bombami na pozície v hĺbke obrany našich vojsk. To riziko im nevyšlo. Dúfajme, že okupanti budú takto riskovať častejšie,“ uviedol Ihnat. Zostrelenie troch strojov je podľa neho „top udalosťou“.

Ruské Su-35 v bojoch na Ukrajine
Video

Hovorca tiež uviedol, že riadené bomby, ktorými chceli Rusi útočiť, dokážu preletieť vzdialenosť od 20 do 25 kilometrov. Ale „keď sa človeku trasú ruky, ako veľmi chce útočiť, tak sa treba viac priblížiť“, dodal. Uviedol tiež, že Ukrajincom sa v minulosti podarilo zničiť cenné ruské stroje aj pri Haďom ostrove alebo nad ruskou Brjanskou oblasťou.

Ovládnu nebo? Proti Rusom by Ukrajincom mohli pomôcť sršne
Video

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok vo svojom večernom prejave upresnil, že tri ruské stíhačky Su-34 sa podarilo zostreliť nad Chersonskou oblasťou na juhu Ukrajiny. Poďakoval za to ukrajinským vojakom. Analytici sa podľa ruskej redakcie BBC domnievajú, že ukrajinské sily stíhačky zasiahli pomocou systému protivzdušnej obrany Patriot. Moskva piatkové vyjadrenie Ukrajincov o zničení ruských strojov nekomentovala.

Správa o zničení ruských stíhačiek prichádza v čase, keď sa postup ukrajinských síl na fronte prakticky zastavil a budúcnosť ďalšej podpory napadnutej krajine od západných štátov je nejasná. Na mnohých miestach frontu na Ukrajine v poslednej dobe prebralo iniciatívu Rusko, napísal americký denník The New York Times (NYT). Podľa neho o tom svedčia ruské útoky pri Avdijivke, Bachmute a Marjinke v Doneckej oblasti a pri Kupjansku v Charkovskej oblasti. Rusi podľa denníka v posledných týždňoch dosiahli obmedzené územné zisky, ku ktorým im dopomohla početná prevaha.