676. deň: Zelenskyj: Lepší zajtrajšok nepríde sám od seba

ČTK, SITA, TASR, Pravda | 31.12.2023 06:00, aktualizované: 
zelenskyj Foto:
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s manželkou Olenou.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v nedeľu večer vo videopríhovore svojich krajanov, aby vytvárali svoj život v novom roku podľa vlastných predstáv a nestrácali zo zreteľa budúcnosť svojej domoviny.

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 676 dní
  • Rusko v noci znova útočilo na Ukrajinu
  • Ukrajina: Armáda hlási zostrelenie 21 zo 49 dronov útočiacich počas noci
  • Ruský útok na Charkov zo soboty si vyžiadal najmenej 26 zranených
  • Počet obetí po ukrajinskom ostreľovaní Belgorodu stúpol na 24
  • Tím televízie ZDF bol zasiahnutý pri ruskom raketovom útoku na hotel v Charkove
  • Putin v novoročnom príhovore potvrdil odhodlanie Ruska a vyzdvihol vojakov
Ako teroristi. Rusi si šetrili rakety a útočili na civilistov
Video
„Letelo všetko,“ opísal najnovšie masívne dronové a raketové útoky ruských okupantov hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnat. V meste Dnipro bola poškodená aj pôrodnica. / Zdroj: Telegram V. Zelenského
Hasiči bojujú s následkami ruského ostreľovania...
Hasiči bojujú s následkami ruského ostreľovania...
+6Charkov po ruskom ostreľovaní.
Ľudia odstraňujú trosky na mieste ruského...
Zranený obyvateľ po ruskom raketovom útoku v...
+12Pohotovostný personál na mieste ruského...
Na fotografii prevzatej z videa zverejneného na...
Na fotografii prevzatej z videa zverejneného na...
+1Na fotografii prevzatej z videa zverejneného na...
belgorod Čítajte viac 675. deň: Belgorod čelil masívnej paľbe. Počet obetí ruského besnenia na Ukrajine stúpol na 39

22:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v nedeľu večer vo videopríhovore svojich krajanov, aby vytvárali svoj život v novom roku podľa vlastných predstáv a nestrácali zo zreteľa budúcnosť svojej domoviny.

„My Ukrajinci vieme lepšie, než ktokoľvek iný, že lepší zajtrajšok nepríde sám od seba, pretože my bránime každý z našich zajtrajších dní vlastnými rukami,“ povedal prezident vo videu, v ktorom bola pri ňom aj jeho manželka Olena Zelenská. „Práve preto bude náš nový rok presne taký, aký chceme a aký si ho vytvoríme,“ dodal.

Zelenskyj poznamenal, že nový rok sa spája aj s aktivitami plnými energie, a oslovil priamo ľudí: „Nielen novoročný zázrak, ale aj celoročný zázrak ste vy všetci: odhodlaní, zodpovední, starostliví a výkonní.“

Zároveň pripomenul Ukrajincom, že Rusko neustále na Ukrajinu útočí, a zaželal im veľa sily a odvahy. „Želám život a silu ľuďom, ktorí bránia slobodnú a bezpečnú budúcnosť – nielen svoju vlastnú, ale celého sveta,“ vyhlásil ukrajinský prezident.

18:35 Na svete neexistuje sila, ktorá by mohla rozdeliť Rusov a zastaviť rozvoj Ruska, vyhlásil v novoročnom prejave prezident Vladimir Putin. Podľa servera Meduza sa tiež obrátil k vojakom, ktorí sa už takmer dva roky zúčastňujú na jeho rozkaz na invázii na Ukrajine, a označil ich za hrdinov. Rusko podľa neho nikdy neustúpi. Predtočený prejav, ktorý vzhľadom na časové pásma Ruska odvysielali najprv televízie na Ďalekom východe, trval podľa agentúry TASS necelé štyri minúty.

Rusko Nový rok Putin Čítajte viac Na svete neexistuje sila, ktorá by mohla Rusov rozdeliť, povedal v prejave Putin

17:35 Počas mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (OSN) v nadväznosti na útok v ruskom Belgorode neďaleko hraníc s Ukrajinou americký predstaviteľ John Kelley uviedol, že „brutálnu vojnu Kremľa musia znášať aj obyčajní ruskí civilisti“. Referuje o tom web Kyiv Independent.

„Spojené štáty smútia za každým civilným životom strateným v tomto konflikte a vo všetkých konfliktoch po celom svete. Nestratili sme zo zreteľa skutočnosť, že aj obyčajní ruskí civilisti znášajú bremeno brutálnej vojny Kremľa. Tak ako v tejto rokovacej sále otvorene a na rovinu diskutujeme o problémoch, Putin by mal byť úprimný k svojmu ľudu o tom, aká je cena jeho vojny,“ povedal Kelley.

Američan zdôraznil spojitosť útoku v Belgorode s Putinovými vojnovými ambíciami a dopadmi vojny na ruský ľud. „Každý deň pokračuje invázia Kremľa na Ukrajinu a Putin je zodpovedný za nezmyselné a zbytočné straty na životoch. Toto je jeho vojna. Je to vojna, ktorú si vybral… On môže za začatie a predĺženie tejto vojny v rozpore s Chartou OSN a za straty na životoch, ktoré z toho vyplývajú,“ skonštatoval Kelley.

17:25 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa stretol so štábom hlavného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Valerija Zalužného, pričom počas schôdzky prítomní analyzovali tohtoročné výsledky a diskutovali o stratégiách pre budúci rok. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Záverečné zasadnutie štábu najvyššieho velenia v tomto roku. Zhrnuli sme vojenské výsledky roka. Analyzovali sme výsledky nepriateľských akcií a naše rozhodnutia. Čo sme urobili správne a čo sme mohli urobiť lepšie. Stratégiu využitia obranných síl na nasledujúci rok sme určili s prihliadnutím na tieto závery, prognózy a naše možnosti,“ uviedol Zelenskyj na Telegrame.

„Ukrajina tento rok neustúpila na žiadnom fronte na súši, získala späť more a urobila oblohu bezpečnejšou. Naďalej pracujeme ako jeden tím. Ďakujem všetkým, ktorí vynaložili maximálne úsilie na víťazstvo Ukrajiny,“ doplnil ukrajinský líder.

15:05 Tím nemeckej televíznej stanice ZDF bol zasiahnutý počas sobotňajšieho ruského raketového útoku na hotel v ukrajinskom meste Charkov.

ZDF v nedeľu oznámila, že jej sedemčlenný tím sa v sobotu nachádzal v hoteli, keď došlo k zásahu tejto budovy raketou. Ukrajinskú prekladateľku zasiahli úlomky a utrpela vážne zranenia. Zranený bol aj bezpečnostný pracovník tímu.

„Je to ďalší útok Ruska na slobodnú tlač. Sme presvedčení, že zranení kolegovia sa rýchlo zotavia,“ uviedla vo vyjadrení šéfredaktorka ZDF Bettina Schaustenová. Dodala, že ZDF bude vojnu na Ukrajine naďalej spravodajsky pokrývať.

Najmenej 28 ľudí utrpelo v sobotu v Charkove zranenia, keď ruské rakety dopadli na viaceré budovy vrátane hotela, materskej školy, obchodov a reštaurácií. Britský denník The Daily Telegraph na svojej webovej stránke napísal, že išlo o Palace Hotel v centre Charkova.

Ruské ministerstvo obrany útok na hotel v Charkove potvrdilo, píše DPA. Hovorca ministerstva v nedeľu uviedol, že na hotel zaútočili, pretože z jeho priestorov príslušníci ukrajinských tajných služieb plánovali útoky na ruské mesto Belgorod.

Hotel Palace často využívajú zahraniční novinári, pretože je vybavený bunkrom, píše na svojej webovej stránke ZDF. Ruská armáda už viackrát zasiahla hotely v rôznych ukrajinských mestách, v ktorých sa nachádzali zahraniční novinári či pracovníci mimovládnych organizácií.

14:35 Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu vo svojom novoročnom príhovore vyjadril uznanie príslušníkom ruskej armády. Takisto povedal, že Rusko nikdy neustúpi.

„Opakovane sme potvrdili, že dokážeme riešiť aj najzložitejšie úlohy a nikdy neustúpime, pretože neexistuje sila, ktorá je schopná nás rozdeliť,“ povedal prezident.

Putin označil za hrdinov všetkých, ktorí sú v službe, v prvej línii boja za pravdu a spravodlivosť. „Naše srdcia sú pri vás. Sme na vás hrdí, obdivujeme vašu odvahu,“ povedal.

Prezident sa tento rok sa obyvateľom krajiny prihovoril tradične spred Kremľa a rok 2024 označil za rok rodiny, píše AFP. Svoj minuloročný prejav predniesol z vojenskej základne, kde za ním stáli vojaci.

14:25 Ruská ekonomika zaznamenala v roku 2022 omnoho miernejší pokles, než sa pôvodne uvádzalo. Oznámil to koncom tohto týždňa ruský štatistický úrad Rosstat, ktorý zverejnil revidované údaje.

Rosstat uviedol, že ruský hrubý domáci produkt (HDP) klesol v roku 2022 o 1,2 %. Pôvodne sa uvádzal pokles o 2,1 %. To opäť potvrdzuje, že západné sankcie nemajú pre Rusko zatiaľ také následky, ako sa očakávalo. Navyše za tento rok sa už predpokladá rast, k čomu prispela najmä zvýšená produkcia zbrojárskeho priemyslu.

Podľa odhadu analytikov oslovených agentúrou Reuters by ruská ekonomika mala tento rok vzrásť o 3,1 %. Vyjadrenia ruského prezidenta Vladimira Putina sú ešte optimistickejšie, počíta s rastom hospodárstva o 3,5 %.

V budúcom roku však analytici predpokladajú výrazné spomalenie rastu ekonomiky, a to na 1,1 %. Dôvodom sú vysoké úrokové sadzby, ktoré ruská centrálna banka zvýšila v decembri o 100 bázických bodov na 16 %.

Štatistický úrad okrem toho revidoval aj údaje za rok 2021, ktoré poukázali na výraznejší rast, než sa pôvodne stanovilo. Pôvodné tempo rastu ruskej ekonomiky za rok 2021 bolo stanovené na 5,6 %, podľa revidovaných údajov zverejnených v týchto dňoch vzrástla ekonomika v danom roku o 5,9 %.

13:55 Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo, že cez noc zaútočilo na „rozhodovacie centrá“ a vojenské zariadenia vo východoukrajinskom Charkove v reakcii na sobotňajšie ukrajinské ostreľovanie ruského mesta Belgorod. Moskva tvrdí, že jej vzdušné údery zlikvidovali predstaviteľov ukrajinskej vojenskej rozviedky HUR alebo tajnej služby SBU. Hovorca ukrajinskej vojenskej rozviedky Andrij Jusov podľa servera Ukrajinska pravda ruské vyhlásenie označil za „choré blúznenie teroristického režimu“. Podľa starostu Charkova Rusi zasiahli civilné objekty vrátane kaviarne.

„Útok vysoko presných rakiet na bývalý hotelový komplex Charkov Palac (ukrajinsky Charkiv Palac) zlikvidoval predstaviteľov (ukrajinskej vojenskej rozviedky) HUR a ukrajinských ozbrojených síl, ktorí sa priamo podieľali na plánovaní a vykonaní teroristického útoku v Belgorode,“ cituje agentúra TASS ruský rezort obrany, ktorý okrem iného hlási tiež zásah miestnej budovy tajnej služby SBU a likvidáciu jej pracovníkov, členov zoskupenia Kraken či zahraničných bojovníkov, ktorí vraj chystali sabotáže na ruskom území.

Jusov tvrdenia Moskvy poprel a označil ich za „chorobnú fantáziu ľudí žijúcich v paralelnej realite“. „Ani jeden zamestnanec HUR, ani žiadny bojovník špeciálnej jednotky Kraken neboli počas tohto ďalšieho teroristického útoku na Charkov zranení,“ vyhlásil hovorca ukrajinskej vojenskej rozviedky. „Agresor pritom znovu zasiahol civilné objekty, nie vojenské,“ dodal Jusov, ktorý to označil za „bežnú prax“ inváznej armády.

Podľa regionálnych činiteľov ruské vzdušné údery poškodili v Charkove obytné budovy, hotely a zdravotnícke zariadenia. Starosta tohto druhého najväčšieho ukrajinského mesta Ihor Terechov uviedol, že Rusi zasiahli okrem obytných domov aj kaviareň alebo kancelárie. Podľa skorších informácií ruské vzdušné útoky zasiahli škôlku alebo spomínaný hotel Charkiv Palac, kde podľa médií často bývajú novinári alebo humanitárni pracovníci. Úrady medzitým zvýšili počet zranených pri týchto úderoch z 26 na 28.

12:15 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda 359 230 ruských vojakov. Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, ktorý dodal, že iba počas soboty prišlo o život 960 ruských vojakov.

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo aj o 5 977 tankov, 11 070 bojových obrnených vozidiel, 11 292 vozidiel a palivových nádrží, 8 464 delostre­leckých systémov, 943 odpaľovacích raketových systémov, 623 systémov protivzdušnej obrany, 324 vrtuľníkov, 329 lietadiel, 6 591 dronov, 1 709 striel s plochou dráhou letu, 23 lodí, jednu ponorku a 1 268 kusov špeciálnej techniky.

11:45 Česká diplomacia poslala Rade bezpečnosti OSN (RB OSN) list, v ktorom vysvetľuje, prečo sa zástupca ČR nezúčastnil na sobotňajšom rokovaní zvolanom Ruskom v reakcii na ostreľovanie Belgorodu, údajne aj českými zbraňami. Rusko účasť českého zástupcu požadovalo. Minister zahraničia ČR Jan Lipavský to odmietol s tým, že Česko nebude slúžiť ruskej propagande.

belgorod Čítajte viac Je nám ľúto obetí konfliktu, ale môže za ne jedine Rusko, píše Česko v liste OSN

10:10 Počet obetí po sobotňajšom ukrajinskom ostreľovaní ruského mesta Belgorodu stúpol na 24, uviedol podľa agentúry TASS gubernátor Belgorodskej oblasti Vjačeslav Gladkov. Zranených je v meste ležiacom kúsok od ukrajinských hraníc 108, najmenej 25 z nich ťažko. Predchádzajúce údaje hovorili o 22 obetiach.

„K veľkej ľútosti, k veľkému zármutku máme nárast počtu mŕtvych po včerajšom (sobotňajšom) ostreľovaní Belgorodu, je ich 22,“ napísal ráno na Telegrame Gladkov. Dopoludnia potom podľa Reuters bilanciu mŕtvych zvýšil na 24.

Celú noc podľa Gladkova pokračovali práce v postihnutej oblasti, do ktorých sa zapojilo vyše 2000 ľudí. Poškodených bolo podľa neho 37 bytových domov, stovky bytov, niekoľko súkromných domov a viacero automobilov.

8:40 Rusko v nedeľu na úsvite podniklo nové útoky proti Ukrajine.

Rusko vyslalo na Ukrajinu 49 útočných dronov, protivzdušná obrana ich 21 zlikvidovala, uviedlo ukrajinské letectvo na platforme Telegram. Invázna armáda podľa neho útočila na východoukrajinský Charkov tiež šiestimi protilietadlovými strelami S-300, v ich prípade sa o zostrelení nezmieňuje. Starosta tohto druhého najväčšieho ukrajinského mesta Ihor Terechov hlási poškodenie budov v centre.

„Nepriateľ vyslal väčšinu útočných bezpilotných lietadiel na prednú líniu obrany a tiež na civilné, vojenské a infraštruktúrne objekty v oblastiach pri fronte, najmä v Charkovskej, Chersonskej, Mykolajivskej a Záporožskej oblasti,“ uvádzajú ukrajinské vzdušné sily.

V prípade Charkova sa podľa vyjadrenia Terechova nejednalo o vojenské objekty, ale o kaviarne, obytné domy a kancelárie. Podľa skorších informácií ruské vzdušné útoky zasiahli v tomto meste tiež okrem iného hotel alebo škôlku a úrady informovali o 26 ranených.

Charkov sa nachádza neďaleko hraníc s Ruskom a len niekoľko desiatok kilometrov od ruského Belgorodu, ktorý sa stal v sobotu podľa ruských vyjadrení terčom jedného z doteraz najväčších ostreľovaní z ukrajinskej strany, pri ktorom zahynuli dve desiatky ľudí. Údery podľa ruských úradov zasiahli výlučne civilné objekty.

8:24 Zo zbabelosti a malomyseľnosti obvinil zástupca ruského veľvyslanca pri OSN Dmitrij Poljanskij Českú republiku, ktorá sa odmietla zúčastniť na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN zvolanom Ruskom kvôli sobotňajšiemu ostreľovaniu ruského Belgorodu. Moskva z neho viní ukrajinskú armádu a po Prahe žiadala, aby sa rokovania BR OSN zúčastnil jej zástupca a vysvetlil české dodávky zbraní na Ukrajinu. Český minister Jan Lipavský účasť českého diplomata na zasadnutí odmietol.

belgorod Čítajte viac Pri útoku na Belgorod boli použité aj české raketomety Vampire, Moskva žiada Prahu o vysvetlenie

„Vaša zbabelosť a malomyseľnosť sú zaznamenané. Predpokladáme, že Česká republika sa už nebude zúčastňovať na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN na tému Ukrajina,“ napísal Poljanskij v češtine v reakcii na vyjadrenie šéfa českej diplomacie na sociálnej sieti X. Lipavský na platforme pred tým napísal, že sa Česko odmieta nechať Ruskom kamkoľvek predvolávať. „Česko nebude slúžiť lžou otrávenej propagande agresora. Keď bude chcieť Rusko na pôde Bezpečnostnej rady riešiť stiahnutie svojich okupačných vojsk, radi dorazíme,“ uviedol český minister.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzja na zasadnutí Bezpečnostnej rady vyhlásil, že české strely zabili civilistov v Belgorode. Kritizoval tiež, že Praha nevyhovela ruskej žiadosti a zasadnutia v BR OSN sa odmietla zúčastniť. Ukrajina podľa tvrdenia Moskvy použila na útok okrem iného raketomety RM-70 Vampire českej výroby.

RM-70 Vampire Čítajte viac Raketomety RM-70: Pôvodne československé verzie sovietskych gradov na podvozku Tatra

6:43 Na najmenej 26 zranených sa zvýšila bilancia ruských raketových útokov, ktoré v sobotu večer zasiahli mesto Charkov na východe Ukrajiny. Oznámila to tamojšia prokuratúra, informuje agentúra DPA.

Primátor Charkova Ihor Terechov na platforme Telegrame informoval, že zasiahnutý bol aj jeden obytný dom v centre mesta. Niekoľko ľudí bolo prevezených do nemocnice. Medzi ranenými sú údajne dve maloleté osoby a tiež britský novinár. Miestne úrady už skôr oznámili, že Rusi zasiahli aj zdravotnícku inštitúciu, bytový dom, hotel, materskú školu, obchody či reštaurácie.

„Za každý dron Šáhid (iránskej výroby), za každú ruskú raketu, ponesie (ruský) teroristický štát primeranú zodpovednosť,“ povedal vo svojom večernom prejave ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Politickú aj veľmi praktickú.“

Ukrajinské vzdušné sily medzitým oznámili, že Rusko v noci na nedeľu opäť zaútočilo dronmi na viaceré oblasti Ukrajiny vrátane metropoly Kyjev.

6:00 Počet obetí po sobotňajšom ukrajinskom ostreľovaní ruského mesta Belgorodu stúpol na 22, uviedol podľa agentúry TASS gubernátor Belgorodskej oblasti Vjačeslav Gladkov. Zranených je v meste ležiacom kúsok od ukrajinských hraníc 109, najmenej 25 z nich ťažko. Údaje z neskorého sobotňajšieho večera hovorili o 20 obetiach.

„K veľkej ľútosti, k veľkému zármutku máme nárast počtu mŕtvych po včerajšom (sobotňajšom) ostreľovaní Belgorodu, je ich 22,“ napísal na telegrame Gladkov. Poznamenal tiež, že sa pripravuje prevoz 25 ťažko zranených do ďalších nemocníc.

Celú noc podľa Gladkova pokračovali práce v postihnutej oblasti, do ktorých sa zapojilo vyše 2000 ľudí. „Poškodených bolo 30 bytových domov, 381 bytov, niekoľko súkromných domov, mnoho áut,“ zhrnul bilanciu.

Sobotňajšie ostreľovanie bolo jedným z najväčších útokov, ktorému počas vojny na Ukrajine toto ruské mesto pri jej hraniciach čelilo, podotkla stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe. Podľa gubernátora Gladkova prinieslo ostreľovanie „najťažšie následky“ za dva roky. Vo februári minulého roka Rusko vojensky napadlo Ukrajinu.

Úder podľa ruskej agentúry TASS zasiahol výlučne civilné objekty v obytnej časti mesta. BBC opisuje, že explózie boli počuť v centre, ale zásah zaznamenali tiež na juhu mesta. Na záberoch z miesta boli vidieť ulice posiate črepmi a horiace autá, napísala stanica.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov podľa ruskej agentúry oznámil, že na miesto zamieril na pokyn prezidenta Vladimira Putina tím ministerstva zdravotníctva na čele so šéfom rezortu Michailom Muraškom a vydala sa tam tiež posila z rezortu pre mimoriadne situácie. Podľa ruského ministerstva obrany Ukrajina na Belgorod zaútočila dvoma raketami s kazetovou muníciou a tiež raketometmi RM-70 Vampire českej výroby. Ruskej protivzdušnej obrane sa podľa jeho tvrdení podarilo zachytiť obe rakety aj väčšinu striel vypálených z raketometov.

„Je to zločin, ktorý nezostane nepotrestaný,“ oznámilo ruské ministerstvo obrany. Kyjev, ktorý sa len zriedka hlási k zodpovednosti za útoky na ruskom území, sa k útoku nevyjadril, podotkla agentúra Reuters. Ukrajinské médiá s odvolaním sa na svoje zdroje píšu, že ukrajinské sily útočili na armádne objekty v Belgorodskej oblasti a že explózie a požiare v Belgorode spôsobila neprofesionalita ruskej protivzdušnej obrany. V tomto zmysle sa vyjadril server Ukrajinska pravda alebo RBK-Ukrajina. Ten dodal, že útok ukrajinských síl na ruskú armádnu infraštruktúru je „dôsledok“ barbarských piatkových ruských útokov na ukrajinské mestá.

Rusko v piatok vykonalo podľa Kyjeva najrozsiahlejší vzdušný útok na Ukrajinu od začiatku svojej invázie, ktorý naprieč krajinami pripravil o život takmer štyri desiatky civilistov, ďalšie desiatky ich zranil a spôsobil rozsiahle škody okrem iného aj na infraštruktúre aj civilných budovách.

Belgorodská oblasť, ktorá susedí so severnou Ukrajinou, čelí podobne ako ďalšie prihraničné ruské regióny podľa médií asi rok ostreľovaniu a útokom dronov, ktoré ruské úrady pripisujú Ukrajine. Tá sa bráni ruskej vojenskej agresii od vlaňajšieho februára.

Taktiež v piatok Belgorodská oblasť podľa tamojších predstaviteľov čelila náletu, pri ktorej zahynul jeden človek a ďalší bol zranený. Alexander Bogomaz, gubernátor ruskej Brjanskej oblasti, ktorá rovnako susedí s Ukrajinou, v sobotu informoval o úmrtí dieťaťa kvôli ukrajinskému ostreľovaniu civilných objektov zo salvových raketometov.