USA a Británia udreli na húsíov, zabili päť ľudí. Povstalci sľubujú pomstu. NATO Iránu: Kroťte si spojencov

Spojené štáty nebudú jemenským povstalcom húsíom tolerovať útoky na nákladné lode v Červenom mori, povedal v piatok americký prezident Joe Biden. Americká armáda spoločne s Britániou a s podporou Austrálie, Bahrajnu, Kanady a Holandska úspešne podnikla útoky proti rôznym husíjským cieľom, uviedol tiež šéf Bieleho domu. Britský premiér Rishi Sunak povedal, že britské letectvo vykonalo cielené údery proti vojenským zariadeniam húsíov. Washington a jeho spojenci vyhlásili, že cieľom je obnoviť stabilitu v Červenom mori. Rusko kvôli americkým a britským útokom na Jemen požiadalo, aby sa zišla Bezpečnostná rada OSN.

NATO: Obranná akcia
Severoatlantická aliancia (NATO) v piatok vyhlásila, že útoky pod vedením Spojených štátov na húsíov v Jemene mali za cieľ ochrániť lodnú dopravu cez Červené more. NATO zároveň vyzvalo Irán, aby „krotil svojich spojencov“.
„Tieto útoky boli obranné a majú ochrániť slobodu plavieb cez jednu z najdôležitejších plavebných trás na svete. Útoky húsíov musia prestať,“ povedal hovorca západnej vojenskej aliancie Dylan White.
Útoky húsíov bránia svetovému obchodu a podkopávajú nielen slobodu plavby, ale aj mier a bezpečnosť v regióne. Ohrozujú túto kľúčovú plavebnú trasu, ktorou sa prepravuje 12 percent svetového obchodu.
V súlade s Chartou OSN, uviedli spojenci
Útoky za podpory ďalších spojencov prebehli v súlade s Chartou OSN, uviedli v piatok v spoločnom vyhlásení západní spojenci. „Tieto presne mierené útoky mali za cieľ narušiť a oslabiť spôsobilosti, ktoré húsíovia používajú na ohrozovanie svetového obchodu a životov medzinárodných námorníkov v jednej z najdôležitejších vodných ciest sveta," uviedli spojenci v spojitosti s opakovanými útokmi húsíov na plavidlá prechádzajúce cez Červené more vrátane obchodných lodí.
Vyhlásenie okrem USA a Británie podpísali vlády Austrálie, Bahrajnu, Dánska, Holandska, Južnej Kórey, Kanady, Nemecka a Nového Zélandu. Útoky húsíov označili za medzinárodnú výzvu. Cieľom je podľa nich aj naďalej zmiernenie napätia a obnova stability v Červenom mori. Spojenci v prípade ďalšieho nebezpečenstva nebudú váhať podniknúť kroky na ochranu životov a zaistenie voľného prúdenia obchodu cez túto oblasť.
Podľa vyhlásenia britského ministerstva obrany existujú po útokoch predbežné známky, že „schopnosti Húsíovcov útočiť utrpeli“. Americký minister obrany Lloyd Austin podľa agentúry Reuters povedal, že útoky mierili na lokality spojené s húsíjskými bezpilotnými lietadlami, balistickými strelami a strelami s plochou dráhou letu, pobrežnými radarmi a zariadeniami na kontrolu vzdušného priestoru.
Spojené štáty sa domnievajú, že za všetkými fázami húsíjskych útokov je Irán, povedal nemenovaný americký činiteľ.
Americko-britské nočné údery na vojenské pozície povstalcov v Jemene zabili piatich šiitských povstalcov a ďalších šiestich zranili, napísali povstalci na sieti X. Prisľúbili tiež, že akcia nezostane nepotrestaná. Povstalci tiež uviedli, že v útokoch na obchodné lode v Červenom mori budú pokračovať.
Erdogan: Neprimerané údery
Útoky proti povstalcom boli „neprimerané“, vyhlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Útoky v piatok kritizoval aj Omán. „Po prvé nie sú primerané. Všetko toto predstavuje neprimerané použitie sily,“ povedal Erdogan novinárom po odchode z modlitieb. „Je to, akoby sa snažili spraviť z Červeného mora krvavý kúpeľ,“ vyhlásil turecký líder.
Americko-britské útoky odsúdil aj Omán, ktorý je sprostredkovateľom snáh o ukončenie niekoľkoročnej občianskej vojny v Jemene. Omán vyjadril znepokojenie nad tvrdeniami húsíov, že útoky si vyžiadali päť obetí na životoch.
Omán „môže len odsúdiť použitie vojenských krokov priateľskými krajinami,“ zatiaľ čo Izrael vedie vojnu proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas v Pásme Gazy, uviedol hovorca ománskeho ministerstva zahraničných vecí.
Nočné americko-britské údery označili za „podporu pokračovania izraelského zločinu v Gaze“ a „brutálnu agresiu proti Jemenskej republike“, ktorá viedla k úmrtiu piatich členov ich ozbrojených síl a ďalších šiestich povstalcov zranila.
Jemenskí povstalci tiež uviedli, že nočná akcia ich neodradí od podpory palestínskemu ľudu a že budú pokračovať v zamedzení plavby obchodným lodiam v Červenom mori. Tam húsíovia od novembra vykonali na tri desiatky útokov na obchodné lode. Tvrdia, že na nich útočia kvôli vojne Izraela v Pásme Gazy a kvôli podpore niektorých krajín izraelskej vláde.
Biden húsíom odkázal, že „nebude váhať a nariadi ďalšie opatrenia na ochranu našich ľudí a voľného pohybu tovaru v medzinárodnom obchode na jednej z najdôležitejších obchodných ciest na svete“. Premiér Sunak povstalcov obvinil, že svojimi „nebezpečnými a destabilizujúcimi útokmi“ spôsobili zásadné narušenie životne dôležitej námornej trasy, čo viedlo k rastu cien komodít".
„Rusko požiadalo, aby sa v súvislosti s americkými a britskými útokmi na Jemen konala naliehavá schôdzka Bezpečnostnej rady OSN,“ uviedlo podľa agentúry TASS ruské zastúpenie pri OSN. Stretnutie je naplánované na 10:00 miestneho času (16:00 SEČ).

Na zdržanlivosť a zabránenie eskalácii vyzvala po piatkových útokoch Saudská Arábia. Jej ministerstvo zahraničia uviedlo, že krajina situáciu sleduje s „veľkým znepokojením“. Rijád v posledných mesiacoch viedol mierové rokovania s húsíami, ktorí v uplynulých rokoch ovládli veľkú časť Jemenu, najmä pri pobreží Červeného mora. Saudská Arábia stála na čele Západom podporovanej koalície, ktorá sa povstalcom postavila.
Ide o prvé údery vedené proti týmto šiitským povstalcom podporovaným Iránom priamo na území Jemenu od vlaňajšieho novembra, keď húsíovia začali napádať námornú prepravu na kľúčovej obchodnej trase v Červenom mori. Húsíovia vyhlasujú, že tak robia na podporu palestínskeho hnutia Hamas, proti ktorému po teroristických útokoch zo 7. októbra vedie vojnu Izrael, a tvrdia, že útočí na lode napojené na Izrael alebo smerujúce do izraelských prístavov. Mnohé z napadnutých plavidiel však žiadne väzby na Izrael nemali.
Po Červenom mori je prepravovaná približne desatina objemu svetového obchodu. Táto dôležitá námorná cesta vedie do Suezského kanála, ktorý je najkratším spojením medzi Áziou a Európou. Kvôli zhoršenej bezpečnostnej situácii v Červenom mori sa veľké dopravné spoločnosti tejto oblasti vyhýbajú a ich lode plávajú okľukou okolo mysu Dobré nádeje. To ale plavbu o niekoľko dní predlžuje a predražuje ju.

Húsíovia podľa iného z amerických predstaviteľov doteraz nesiahli k odvete a americké a britské námorníctvo v Červenom mori je dobre pripravené sa prípadne brániť. Po vykonaných úderoch však nie je v pláne situáciu v oblasti ďalej eskalovať, dodal.
Líder Húsíovcov vo štvrtok však vyhlásil, že akýkoľvek americký úder na jeho hnutie nezostane bez hodpovede.
Predstaviteľ húsíovcov Abdal Kádir Mortada bezprostredne po útokoch na sieti X oznámil, že rad miest v Jemene vrátane hlavného mesta Saná a pobrežnej provincie Hudajdá sa v skorých piatkových hodinách stal terčom „americko-sionisticko-britskej agresie“. Povstalcami prevádzkovaná televízia Al-Masírá potom na svojom telegramovom účte špecifikovala, že údery boli vedené okrem iného na leteckú základňu blízko medzinárodného letiska pri hlavnom meste, na tábor pri meste Saada, lokality v blízkosti letiska v prístavnom meste Hudajdá, na medzinárodné letisko v provincii Táizz a na pobrežný okres Abs.

Húsíovia, ktorí sa počas občianskej vojny zmocnili veľkej časti Jemenu na západe krajiny, tvrdia, že plánujú útočiť na lode napojené na Izrael alebo smerujúce do izraelských prístavov. Mnohé z napadnutých plavidiel však žiadne väzby na Izrael nemali.
Americká armáda vo štvrtok uviedla, že húsíovia vypálili ďalšiu protilodnú balistickú strelu na medzinárodné námorné trasy v Adenskom zálive. Išlo už o sedemdesiaty útok týchto povstalcov od 19. novembra.
Húsíjovia sú zodpovední za eskaláciu na Blízkom východe. Po útokoch Spojených štátov a Británie na ciele v Jemene to v piatok vyhlásilo Francúzsko.
„Prostredníctvom týchto ozbrojených činov nesú húsíjovia mimoriadne veľkú zodpovednosť za regionálnu eskaláciu,“ uviedlo francúzske ministerstvo zahraničných vecí. Odkazovalo tak na útoky húsíjov na lode spájané s Izraelom, ku ktorým prichádza v posledných týždňoch opakovane.

Paríž vo vyhlásení zároveň vyzval húsíjov, aby okamžite s útokmi prestali. „Francúzsko bude ďalej plniť svoje povinnosti a prispievať k námornej bezpečnosti v oblasti v spojení so svojimi partnermi,“ uviedol francúzsky rezort diplomacie.
Rusko kritizuje údery. Čína je znepokojená
Ruské ministerstvo zahraničia dnes kritizovalo nočné americké a britské údery proti povstalcom v Jemene s tým, že sú ďalším príkladom prekrúcania rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN. Rada len deň pred údermi vyzvala povstalcov na okamžité zastavenie útokov na obchodné lode v Červenom mori. Práve kvôli nim v noci na dnes USA a Británia k útokom v Jemene prikročili.
„Americké letecké útoky na Jemen sú ďalším príkladom prekrúcania rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN zo strany Anglosasov,“ povedala dnes podľa agentúry Reuters hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová. Dodala, že americké a britské údery sú „úplným ignorovaním medzinárodného práva“ a „eskalujú situáciu v regióne“.
Aj Peking dnes vyjadril znepokojenie ohľadom eskalácie napätia v regióne okolo Červeného mora. „Vyzývame zúčastnené strany, aby sa správali zdržanlivo a predišli rozšíreniu konfliktu,“ uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí. Vyzvala tiež, aby „všetky strany spoločne udržiavali bezpečnosť medzinárodných vodných ciest a neobťažovali civilné lode, pretože je to škodlivé pre globálnu ekonomiku a obchod“.