K 170-tisíc ľuďom sa pridala aj VŠMU: Šimkovičová nemá kvality na verejnú funkciu
Cieľom týchto krokov je podľa fakulty ovládnutie umeleckých fondov a snaha o mediálny politický vplyv. Predstavitelia senátu navyše pripomínajú, že homofóbne či dehonestujúce vyjadrenia šéfky rezortu kultúry nasmerované k menšinám nepatria do výbavy politického predstaviteľa krajiny Európskej únie.
Máme opodstatnené pochybnosti
„Ako členovia akademického senátu FTF VŠMÚ nemôžeme mlčať, keď sa pred našimi očami odohráva pokus o systémovú deštrukciu fungujúcich umeleckých a kultúrnych inštitúcií, od ktorých je závislý celý rad jednotlivcov, organizácií a v neposlednom rade aj budúcnosť našich študentov," uviedol akademický senát fakulty vo svojom stanovisku. Zároveň odmietajú akýkoľvek politický vplyv v kultúre a umení. „Máme opodstatnené pochybnosti o tom, či súčasná ministerka kultúry skutočne zastupuje kultúrnu obec alebo bola na túto pozíciu dosadená, aby proti kultúrnej obci bojovala," dodal senát.
Čítajte viac Šimkovičová otočila a hovorí o sabotáži. Pre petíciu za jej odstúpenie podáva trestné oznámenieAkademický senát VŠMÚ sa taktiež pripojil k výzve na odstúpenie ministerky. Tvrdí, že Šimkovičová nemá osobnostné ani odborné kvality pre výkon verejnej funkcie. Súčasne vysoká škola ostro odsudzuje formu i obsah, ktoré sú súčasťou komunikácie ministerstva kultúry. Ich komunikácia podľa školy odvádza pozornosť od riešenia naliehavých problémov personálne či finančne poddimenzovaného sektora kultúry prostredníctvom šírenia nenávisti voči LGBTI+ komunite a účelovou manipuláciou s faktami. „Ministerka kultúry Šimkovičová a jej politickí partneri si zamieňajú službu sfére kultúry s mocenským ovládnutím inštitúcií. Namiesto relevantných analýz pripravených v súčinnosti s odbornou verejnosťou sa ministerka vyhýba priamej diskusii," uviedol senát VŠMÚ.
Čítajte viac Facebook rezortu kultúry je v stave kybernetického ohrozenia, tvrdí Šimkovičová. Jeho používanie zrušilaAktuálne je pod petíciou podpísaných približne 169-tisíc ľudí, čo je viac, než tých, ktorí volili Šimkovičovú či dokonca Slovenskú národnú stranu (SNS) v septembrových parlamentných voľbách. Petíciu iniciovali zástupcovia kultúrnej obce. Dianie v rezorte kultúry podľa nich ukazuje, že ministerka si zamieňa výkon verejnej funkcie v demokratickom a právnom štáte s autokratickým výkonom moci. „Výkon verejnej funkcie je službou vo verejnom záujme, v prípade rezortu kultúry sme však my, pracovníci odvetvia kultúry, svedkami presného opaku. Rozhodnutia sú realizované bez akejkoľvek verejnej diskusie alebo bez rokovaní s odbornou verejnosťou. Žiadna odborná vízia vedenia rezortnej politiky nebola z vašej strany prezentovaná a nie je jasné, ako by mali jednotlivé rozhodnutia smerovať k rozvoju odvetvia,“ uvádza sa vo výzve.
Fico vyjadril plnú podporu ministerke kultúry
Premiér Robert Fico (Smer) vyjadril plnú podporu ministerke kultúry Šimkovičovej, uviedol po výjazdovom rokovaní vlády.
Petíciu považuje Fico za bežný politický nástroj. „Ak niekto zbiera podpisy, my mu v tom zabrániť nemôžeme. My na rozdiel od minulej vlády rešpektujeme petičné právo. Nevidím dôvod na to, aby sme vyvodzovali akúkoľvek mieru zodpovednosti voči ministerke,“ podotkol. Šimkovičová podľa premiéra plní program vlády.