Umlčali opozíciu, usekli diskusiu 'na hulváta', reaguje na koalíciu Šimečka. Avizuje podanie na Ústavný súd

TASR | 25.01.2024 12:39, aktualizované: 
Vládna koalícia umlčala opozíciu, potrebuje aspoň jeden deň účinnosti novely Trestného zákona, aby oslobodila "svojich ľudí". Vyhlásili to predstavitelia PS, KDH a SaS na tlačovej konferencii po tom, ako poslanci z vládnej koalície odsúhlasili skrátenie diskusie v prvom čítaní. Pre novelu sa plánuje opozícia obrátiť aj na Ústavný súd (ÚS) SR, hovorí o porušení práv poslancov.

„Umlčali opozíciu, usekli diskusiu ‚na hulváta‘. Podľa mňa aj vedia, že s tým ÚS nikdy nebude súhlasiť, že to bude problém, ale akoby im to už bolo všetko jedno,“ skonštatoval predseda PS Michal Šimečka na margo postupu koalície. Vidí za tým zámer čo najskôr prijať novelu, aby zmeny platili aspoň jeden deň a vláda mohla dať slobodu svojim nominantom čeliacim obvineniam a stíhaniam. Spôsob rokovania a procesy v parlamente sú podľa neho mimo rámca bežného právneho štátu a demokratických procesov. „Je to nesmierne nebezpečné,“ upozornil.

Video
Poslanci budú o novele Trestného zákona rokovať...
Poslanci budú o novele Trestného zákona rokovať...
+14Poslanci budú o novele Trestného zákona rokovať...

Predseda KDH Milan Majerský doplnil, že opoziční poslanci diskutovali niekoľko dní o návrhu na skrátené legislatívne konanie vecne, odborne a slušne. Rovnako kritizoval skrátenie diskusie k novele v prvom čítaní. Obdobne situáciu vníma aj líder SaS Richard Sulík. Novelizáciu označil za obrovskú amnestiu. „Stačí, že novela bude platiť jeden deň a už sa to nebude dať nikdy viac vrátiť,“ upozornil. Avizoval, že pre podozrenia z porušenia práv poslancov sa obrátia na ÚS.

pellegrini Čítajte viac Sporný Trestný zákon ide parlamentom zrýchlene, obmedzili aj rozpravu. Hanba, reaguje opozícia

Mária Kolíková (SaS) priblížila, že na ÚS sa plánujú obrátiť v súvislosti s porušením práva poslancov na účasť na správe veci. Zdôraznila, že poslanci zastupujú občanov a koalícia z nich urobila len pozorovateľov. „Som presvedčená, že právo poslancov zakotvené v ústave bolo hrubo porušené a ako poslanci máme právo obrátiť sa na ÚS,“ uviedla s tým, že bude žiadať aj zabezpečenie odkladu vykonateľnosti rozhodnutia parlamentu o skrátenom legislatívnom konaní. Ak by ÚS vyhovel, fakticky by to podľa jej slov znamenalo, že by sa ďalej nemalo pokračovať v diskusii ani v ďalších čítaniach.

Video

Hnutie Slovensko rovnako kritizovalo skrátenie diskusie. Postup vládnej koalície vyčíta najmä predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu (Hlas-SD). Hnutie pripomenulo jeho sľuby, že sa nebude siahať na právo poslancov vyjadriť sa v rozprave. Pripomenulo aj skoršie vyjadrenie ÚS, že samotné skrátené konanie nestačí na vyhlásenie protiústavnosti zákona, ale ak sa aj obmedzí diskusia v parlamente, už to protiústavné byť môže. „Koalícia ignoruje tento judikát ÚS a valcuje legislatívny proces naďalej,“ vyhlásilo hnutie.