Na protest proti krokom vlády v Bratislave napriek bombovej hrozbe prišli tisícky ľudí

TASR, SITA, Pravda | 25.01.2024 14:52, aktualizované: 
protest Bratislava Foto: ,
Protest v Bratislave 25. januára 2024
Protesty proti návrhom na zmeny v Trestnom zákone a rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) pokračovali vo viac ako dvoch desiatkach slovenských miest. Organizovali ich ako opozičné strany, tak i občianska spoločnosť. Podporné protesty sa konali i v zahraničí, a to v Prahe a v Brne, ale aj v Krakove a Paríži.
Protivládny protest v Bratislave
Video

Na bratislavskom pódiu vystúpil Ladislav Snopko, osobnosť novembra 1989, a tiež manželka bývalého zástupcu šéfa policajnej inšpekcie Natália Svítková. Tá hovorila o sledovaní, a tiež osočovaní policajtov. „Lepia nám na čelá povestné terče. A tam to nekončí,“ povedala. Spomenula zastrašovanie i šikanu. Svítková sa v rámci svojho prejavu označila za členku mimoparlamentnej strany Demokrati. V závere vyzvala zhromaždenie na zjednotenie a posunutie protestov. „Táto vláda a jej konanie nebezpečné pre budúcnosť nášho štátu, musia skončiť!,“ deklarovala.

Protivládny protest 25. januára v Bratislave
Video

Medzi vystupujúcimi bol i poslanec za stranu Sloboda a Solidarita Branislav Gröhling. Lídrov koaličných strán označil za hanbu Slovenska doma i v zahraničí. Poukázal na schválenie skráteného legislatívneho konania k takzvanému „promafiánskemu balíčku“. „Ako hlboko sme už klesli, keď nám tu obvinení a obžalovaní píšu zákony?,“ pýtal sa zhromaždených. Kritizoval i nečinnosť generálneho prokurátora Maroša Žilinku či urážky premiéra Roberta Fica smerom k študentovi, ale pripomenul i dopravnú nehodu predsedu SNS Andreja Danka.

Zhromaždeným sa prihovoril tiež predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka. Uviedol, že je ich na protestoch viac, ako naposledy. Koalícia je podľa neho taká nervózna, že odhodila všetky zábrany a chystá sa „znásilniť“ parlament. Šimečka kritizoval i predsedu parlamentu Petra Pellegriniho, ktorý podľa neho nevie ani autonómne riadiť parlament. Pýta sa, ako chce Pellegrini riadiť štát ako prezident. Šéf progresívcov avizoval, že ich i naďalej budú brzdiť. „Celé to dáme na Ústavný súd,“ vyhlásil. Podľa Šimečku sa tiež Pellegrini ako prezidentský kandidát obáva protestov, podľa šéfa PS je to preto, lebo sa nimi znižujú jeho šance na úspech v prezidentských voľbách.

Z davu sa ozýval pokrik: „Fico do Ruska!„, „Slovensko si nedáme!“ či „My sme tu doma!" a „Fico do basy!„. Na transparentoch bolo vidieť heslá ako „Kam vietor, tam Pelle“, alebo „Mladí volia smer zahraničie". Protest, na ktorom sa podľa medializovaných informácií zúčastnilo približne 27-tisíc ľudí, ukončili štátnou hymnou.

Poslanci dnes 77 hlasmi odsúhlasili skrátenie legislatívneho konanie k novele Trestného zákona.

Protestujúci nesúhlasia s vládnym balíčkom zákonov z oblasti trestného práva či likvidáciou Úradu špeciálnej prokuratúry

Protivládny protest v Bratislave 25. januára 2024
Protest v Bratislave 25. januára 2024
+9Protivládny protest v Bratislave 25. januára 2024

Na protestoch hrozil bombou. Polícia posilňuje hliadky

Policajti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržali podozrivú osobu v prípade hrozby bombových útokov na štvrtkových protestoch. Vyšetrovateľ NAKA už vedie vyšetrovanie vo veci trestného činu teroristického útoku. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

„Pred pár dňami (22. 1.) bol na Úrad vlády SR doručený list. V ňom sa pisateľ vyhrážal predsedovi vlády, že na zhromaždeniach budú umiestnené bomby. Ako ani v iných prípadoch, ani v tomto polícia vec nebrala na ľahkú váhu a ihneď začala konať,“ priblížila Bárdyová. Hrozba bombových útokov sa podľa nej mala týkať verejných zhromaždení v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach.

SR Košice opozícia protest ÚŠP KEX Čítajte viac Opozícia avizuje ďalšie protesty, Pellegrinimu avizovali lídri výzvu

Hovorkyňa tvrdí, že policajtom sa podarilo podozrivú osobu stotožniť a vypátrať. Aktuálne s ňou vykonávajú procesné úkony. V prípade, že osobu obvinia a dokážu vinu, hrozí jej trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov alebo doživotie.

Napriek zime vyšli do ulíc opäť tisíce ľudí. Takto to vyzeralo na proteste v Bratislave
Video
Protesty prebiehali v 14 slovenských mestách.

Polícia posilnia hliadky

Mestská polícia v Bratislave spolu so štátnou políciou posilňujú z bezpečnostných dôvodov svoje hliadky v súvislosti s protestom na Námestí SNP. Dianie bude sledovať aj prostredníctvom kamerového systému i dronov. Informuje o tom na sociálnej sieti.

„Mestská polícia posilňuje aj dozor nad ulicami prostredníctvom kamerového systému. Kamery slúžia nielen na prevenciu priestupkov a trestných činov, ale záznamy z nich môžu byť použité aj ako dôkaz,“ pripomína polícia.

Mestská polícia bude dohliadať aj na pokojný priebeh podujatia. Ľudí, ktorí sa nestotožňujú „s posolstvom protestov“, vyzýva, aby sa zdržali antikampaní. V prípade, ak by bol niekto svedkom protiprávneho správania, prípadne sa cítil ohrozený, môže sa obrátiť na najbližšiu policajnú hliadku alebo kontaktovať mestskú políciu prostredníctvom linky 159.

Na snímke ľudia na Námestí SNP v Bratislave vo...
Na snímke ľudia na Námestí SNP v Bratislave vo...
+17Na snímke ľudia na Námestí SNP v Bratislave vo...

Dopravné obmedzenia

Pre verejné zhromaždenie je v Bratislave uzavretá premávka na Námestí SNP od Hodžovho námestia pre individuálnu dopravu, ako aj pre MHD. Bratislavská krajská polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

Polícia žiada vodičov jazdiacich v okolí Námestia SNP, Hodžovho námestia a Kamenného námestia, aby rešpektovali pokyny dopravných policajtov. Dodala, že uzávera cestnej premávky bude na nevyhnutne potrebný čas.