703. deň: Rusko neposkytlo žiadne dôkazy, že pri páde lietadla zahynuli ukrajinskí zajatci, tvrdí Ukrajina

ČTK, SITA, TASR, Pravda | 27.01.2024 06:45, aktualizované: 
Rusko Ukrajina Lietadlo Il-76 Foto:
Na videosnímke vrak lietadla Il-76 neďaleko Jablonova v ruskej Belgorodskej oblasti vo štvrtok 25. januára 2024.
Ruskí predstavitelia odovzdali Kyjevu "s veľkým oneskorením" zoznam 65 Ukrajincov, ktorí podľa slov Moskvy zahynuli pri stredajšej havárii lietadla v ruskej Belgorodskej oblasti. Podľa ukrajinského koordinačného štábu povereného výmenou vojnových zajatcov príbuzní menovaných zajatcov nedokázali svojich blízkych identifikovať z fotografií z miesta havárie, ktoré poskytli ruské úrady.

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 703 dní
  • Rusi zintenzívnili útoky zamerané na dobytie ukrajinských miest a dedín
  • Druhý deň po sebe uskutočnili 50 bojových operácií
  • Britská rozviedka označila najnovšie úspechy Ruska na fronte za „strategicky nevýznamné“
Rusi zverejnili video, ktoré podľa ich tvrdenia ukazuje nástup zajatcov do lietadla Il-76, ktoré bolo neskôr zostrelené
Video
vojna na Ukrajine, ukrajinskí vojaci, húfnica Bohdana, delostrelectvo, streľba Čítajte viac 702. deň: Ruské médiá spočítali vlastných padlých na Ukrajine. Mŕtvych je vyše 3-tisíc dôstojníkov

21:41 Najnovšie úspechy ruských síl na ukrajinskom fronte sú strategicky nevýznamné. V najnovšej správe o vývoji vojny na Ukrajine to uviedla britská rozviedka.

Rusko tvrdilo, že dobylo dediny Krochmalne v Charkivskej oblasti a obec Vesele neďaleko Bachmutu v Doneckej oblasti. Podľa Britov však kontrola týchto dedín nemá žiaden význam. „Predvojnová populácia Veselého bola 102 ľudí a Krochmalného 45. Ide o pokračovanie mierneho napredovania Ruska, zatiaľ čo Ukrajina sa zameriava na aktívnu obranu,“ uviedla britská rozviedka.

Hlavným cieľom ruských jednotiek zostáva dobytie mesta Avdijivka v Doneckej oblasti a uskutočňujú tam ofenzívu z troch smerov, aby mesto obkľúčili z juhu, severu a východu, poznamenáva britské ministerstvo obrany. „Ruské jednotky utrpeli značné straty na personáli a obrnených vozidlách, často to bolo spôsobené muníciou z ukrajinských bezpilotných lietadiel,“ skonštatovali Bri­ti.

20:20 Ukrajinskí predstavitelia v sobotu uviedli, že Rusko neposkytlo žiadne vierohodné dôkazy na podporu svojich tvrdení, že ukrajinské sily zostrelili vojenské transportné lietadlo prevážajúce ukrajinských vojnových zajatcov, ktorí mali byť vymenení za ruských zajatcov. Informovala o tom tlačová agentúra AP a následne portál britského denníka The Guardian.

Ruskí predstavitelia odovzdali Kyjevu „s veľkým oneskorením“ zoznam 65 Ukrajincov, ktorí podľa slov Moskvy zahynuli pri stredajšej havárii lietadla v ruskej Belgorodskej oblasti. Podľa ukrajinského koordinačného štábu povereného výmenou vojnových zajatcov príbuzní menovaných zajatcov nedokázali svojich blízkych identifikovať z fotografií z miesta havárie, ktoré poskytli ruské úrady.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že transportné lietadlo zostrelili rakety vystrelené cez hranicu, ale šéf ukrajinskej vojenskej tajnej služby Kyrylo Budanov povedal, že Kyjev nemá žiadne overiteľné informácie o tom, kto bol na palube lietadla.

„V súčasnosti nemáme dôkazy, že na palube lietadla bol taký veľký počet ľudí,“ uviedol Budanov. „Tvrdenie ruskej propagandy, že lietadlo IL-76 prevážalo 65 ukrajinských vojnových zajatcov smerujúcich na výmenu (zajatcov), naďalej vyvoláva veľa otázok,“ dodal.

Veliteľ ukrajinských vzdušných síl Mykola Oleščuk v piatok označil tvrdenie Moskvy za „zúrivú ruskú propagandu“.

Miestne úrady v ruskej Belgorodskej oblasti, ktorá má spoločnú hranicu s Ukrajinou, oznámili, že pri havárii zahynulo všetkých 74 ľudí na palube, vrátane šiestich členov posádky a troch ruských vojakov.

19:22 Ruskí sabotéri zastrelili v sobotu dvoch ľudí v ukrajinskej dedine, do ktorej prenikli cez neďalekú hranicu. S odvolaním sa na miestnych predstaviteľov o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

K útoku došlo v dedine Andrijivka v ukrajinskej Sumskej oblasti vnútri päťkilometrovej nárazníkovej zóny pri hranici s Ruskom, ktorej obyvateľov Kyjev vyzval na evakuáciu. „Dnes ráno nepriateľská prieskumná a sabotážna skupina brutálne a cynicky zastrelila brata a sestru,“ uviedla vo vyhlásení správa Sumskej oblasti. Ukrajinská generálna prokuratúra oznámila, že obeťami sú 54-ročný muž a 68-ročná žena, ktorých zabili v ich aute.

Ukrajinskí predstavitelia predtým informovali, že pri ruských útokoch na východe a juhu krajiny zahynuli ďalších najmenej traja civilisti. Moskva, ktorá popiera útoky na civilistov, sa k správam nevyjadrila.

Ukrajinská armáda v sobotu uviedla, že ruské ozbrojené sily zintenzívnili útoky zamerané na dobytie ukrajinských miest a dedín. Druhý deň po sebe uskutočnili 50 bojových operácií, napísal v sobotu na Telegrame brigádny generál Olexandr Tarnavskyj, ktorý sa zjavne zmieňoval o južnej časti Doneckej oblasti. Podľa jeho slov sa zvýšil aj počet vzdušných útokov, informovala agentúra DPA.

17:15 Predseda dolnej komory ruského parlamentu (Štátnej dumy) Viačeslav Volodin v sobotu na 80. výročie ukončenia obliehania Leningradu uviedol, že môže hroziť tretia svetová vojna. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.

„Fašistická ideológia sa stala normou pre vedenie členských krajín Severoatlantickej aliancie,“ tvrdí Volodin v príspevku na sociálnej sieti Telegram.

Obvinil západné vlády, aj konkrétne spomenutú nemeckú vládu riadenú kancelárom Olafom Scholzom, že podporujú politiku „genocídy“ na Ukrajine. „Toto je nebezpečná cesta, ktorá môže viesť k novej svetovej vojne,“ dodal Volodin, na ktorého Európska únia uvalila sankcie – má zakázaný vstup na územie EÚ.

Rusko ako hlavný dôvod svojej útočnej vojny proti Ukrajine, ktorá prebieha už takmer dva roky, uvádza, že susednú krajinu „treba denacifikovať“.

Ruský prezident Vladimir Putin opakovane používa historické prirovnania k druhej svetovej vojne na ospravedlnenie toho, že nariadil ničím nevyprovokované napadnutie susednej Ukrajiny. Inváziu na Ukrajinu prirovnáva Putin k obrane Sovietskeho zväzu proti zločineckej útočnej vojne nacistického Nemecka.

Moskva predovšetkým na výročia používa vo vojnovej propagande argument, že len „bráni pamiatku padlých v druhej svetovej vojne“.

Presne pred 80 rokmi, 27. januára 1944, sovietski vojaci prelomili obkľúčenie mesta Leningrad, súčasného Petrohradu, nemeckým wehrmachtom. Dovtedy nemeckí vojaci obliehaním zámerne spôsobili smrť odhadom 1,2 milióna obyvateľov, ktorí zomreli pri bombardovaní alebo od hladu a zimy.

14:10 Ruský vodca Vladimir Putin sa zaviazal zverejniť závery vyšetrovania Moskvy v súvislosti s haváriou dopravného lietadla, ktoré údajne zostrelili ukrajinské sily napriek tomu, že Kyjev bol podľa jeho slov informovaný, že na palube sú ukrajinskí vojnoví zajatci.

Ruské lietadlo Il-76 sa zrútilo v stredu v okrese Koroča v ruskej Belgorodskej oblasti. Neskôr viaceré ruské médiá citovali predsedu obranného výboru ruskej Štátnej dumy Andreja Kartapolova, ktorý tvrdil, že v lietadle boli desiatky ukrajinských vojnových zajatcov, ktorých prevážali na výmenu. Rusko hovorí, že za nehodu lietadla je zodpovedná Ukrajina.

Pri Belgorode sa zrútilo ruské vojenské lietadlo so 74 ľudmi na palube
Video

„Vediac, že zajatci boli na palube, zaútočili na toto lietadlo. Neviem, či to urobili úmyselne, alebo omylom, z nepremyslenosti,“ povedal Putin na adresu Ukrajincov počas stretnutia so študentmi. Putin neposkytol žiadne podrobnosti na podporu svojich tvrdení. „Sú tu čierne skrinky, všetko sa teraz pozbiera a ukáže,“ povedal Putin. „Požiadam vyšetrovací výbor, aby v maximálnej možnej miere zverejnil všetky okolnosti tohto zločinu – aby ľudia na Ukrajine vedeli, čo sa skutočne stalo.“

Veliteľ ukrajinského letectva Mykola Oleščuk označil tvrdenia Moskvy za „búrlivú ruskú propagandu“. Ukrajinskí predstavitelia potvrdili, že výmena zajatcov sa mala uskutočniť v stredu, ale uviedli, že bola odvolaná. Pochybovali o tom, či boli na palube stroja Il-76 vojnoví zajatci, a predložili svoje vlastné teórie o tom, čo sa stalo.

Ukrajinskí predstavitelia nepovedali, či ich armáda lietadlo zostrelila, ale vyzvali na medzinárodné vyšetrovanie, s čím však Rusko nesúhlasilo. Ukrajinci tiež naznačili tiež, že lietadlo mohlo predstavovať hrozbu. Povedali, že Moskva nepožiadala o žiadny konkrétny vzdušný priestor, ktorý by bol istý čas bezpečný, ako to bolo pri predchádzajúcich výmenách väzňov.

vojna na Ukrajine, Il-62 Čítajte viac Rusi ukázali video pred odletom lietadla Il-76. Tvrdia, že ukazuje nástup zajatcov

11:30 Spojené štáty plánujú opätovne umiestniť v Spojenom kráľovstve jadrové zbrane z dôvodu rastúcej hrozby zo strany Ruska. Informovali o tom na svojich webových stránkach denníky The Guardian a The Telegraph, ktoré sa odvolávajú na dokumenty amerického ministerstva obrany.

Missiles Overhaul Čítajte viac Ruská hrozba silnie. USA plánujú umiestniť v Británii jadrové zbrane

10:40 Ruská ofenzíva na Ukrajine postupne slabne. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na predstaviteľa estónskej rozviedky. Podľa nej síce možno pozorovať známky postupného znižovania intenzity ruských útočných akcií, no ruská armáda sa s najväčšou pravdepodobnosťou pripravuje na ďalší útok v oblasti Avdijivky v Doneckej oblasti.

Predstaviteľ estónskej rozviedky Ants Kiviselg na štvrtkovom brífingu povedal, že situácia na bojisku na Ukrajine za ostatný týždeň vo všeobecnosti neprešla žiadnymi výraznými zmenami. „Celková intenzita nepriateľských akcií sa oproti predchádzajúcim týždňom až na jednu výnimku znížila. V oblasti Avdijivky má intenzita ruského ostreľovania tendenciu narastať,“ povedal.

Podľa predstaviteľa estónskej rozviedky pokles bojovej aktivity najviac súvisí so zmenou počasia – nárastom zrážok a plusovými teplotami, pre ktoré je pôda mäkšia a stáva sa ťažko prejazdnou pre vozidlá.

Kiviselg tvrdí, že Rusi pokračujú v aktívnych bojoch v oblasti Avdijivky, kde si robia zásoby techniky, pravdepodobne v rámci prípravy na ďalší pokus o prielom. „Je dosť pravdepodobné, že súčasná intenzita útočnej činnosti v smere na Avdijivku a jej prípadné preorientovanie je zamerané aj na zlomenie bojového ducha Ukrajincov,“ domnieva sa šéf spravodajstva estónskych obranných síl.

Zároveň dodal, že ukrajinské sily v južnej časti frontu dokázali udržať nimi okupované územia, najmä na východnom brehu rieky Dnipro. Vo všeobecnosti podľa Kiviselga je operačný prielom zo strany Rusov v najbližších týždňoch nepravdepodobný.

9:17 Rokovania Európskej únie o poskytnutí finančnej pomoci Ukrajine vo výške 50 miliárd eur sú „komplikovanejšie“, keďže Maďarsko nebolo flexibilné pred budúcotýždňovým summitom o tejto záležitosti. Vyhlásil to podľa agentúry Reuters v piatok vysoký predstaviteľ EÚ.

Maďarský premiér Viktor Orbán na decembrovom summite zablokoval revíziu rozpočtu EÚ, ktorá zahŕňa pomoc Ukrajine. Lídri EÚ sa opäť pokúsia dosiahnuť dohodu o balíku na ďalšom summite budúci štvrtok. Orbánova vláda má napäté vzťahy s Ukrajinou. Maďarský líder udržiava úzke vzťahy s Ruskom a odmietol svoju podporu, keď lídri EÚ dali zelenú na začatie rokovaní o členstve v EÚ s Kyjevom na decembrovom summite.

„Rokovania sa trochu komplikujú… pozícia Maďarska v tejto veci skutočne nebola flexibilná,“ povedal vysoký predstaviteľ EÚ pod podmienkou zachovania anonymity. Predstaviteľ, ktorý sa podieľa na prípravách summitu, taktiež uviedol, že medzi ostatnými členskými štátmi EÚ, ktoré chcú Ukrajine poskytnúť väčšiu pomoc, narastá frustrácia z Maďarska.

Predstaviteľ uviedol, že niektoré nápady, ktoré navrhol Orbán – napríklad, aby pomoc Ukrajine podliehala každoročne jednomyseľnému schváleniu – nie sú prijateľné pre ostatných členov EÚ.

“Žiadny členský štát sa nechce dostať do situácie, v ktorej by ste museli nájsť jednomyseľnosť, aby ste Ukrajine poskytli podporu,“ povedal predstaviteľ.

Ukrajina SR Fico Šmyhaľ stretnutie Čítajte viac Fico: Stabilita a európska perspektíva Ukrajiny je aj v slovenskom záujme. Vstup do NATO by bol rizikom

8:30 Staré rozvody kúrenia v Rusku nedokážu odolávať silným mrazom. Stovky domov kvôli tomu zostali bez kúrenia a po tom, čo sa vriaca voda vyliala do ulíc, utrpelo popáleniny 13 ľudí. V krajine kolabuje pre mrazy systém kúrenia, na mnohých miestach chýbajú aj voda a elektrina. Podobné poruchy hlásia z rôznych kútov krajiny.

Ruskí námorníci, Putin, jadrová ponorka, Rusko, Moskva, námorníctvo Čítajte viac Rusko mrzne. Silné mrazy trhajú potrubia a na opravy nezostali peniaze, Kremeľ radšej investuje do vojny

6:45 Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena, ktorá sa poučila z minuloročnej neúspešnej protiofenzívy Kyjeva, pripravuje novú stratégiu, ktorá nebude zdôrazňovať návrat okupovaných území do ukrajinských rúk a namiesto toho sa zameria na to, ako pomôcť Ukrajine zabrániť Rusom pokročiť ďalej a zároveň sa bude Ukrajina pohybovať smerom k dlhodobému cieľu posilniť bojové schopnosti a svoju ekonomickú silu, píše americký denník Washington Post.

Vznikajúci plán je výraznou zmenou oproti minulému roku, keď sa americké a spojenecké armády ponáhľali s výcvikom a sofistikovaným vybavením pre Kyjev v nádeji, že by mohli rýchlo zatlačiť späť ruské sily okupujúce východnú a južnú Ukrajinu. Toto úsilie stroskotalo najmä na silne opevnených ruských mínových poliach a zákopoch na fronte, uvádza denník.

Podľa zdrojov Washington Post pracuje Bidenova administratíve na pláne ako dlhodobo podporovať Ukrajinu, napriek nedoriešenému financovaniu, ktoré uviazlo v americkom Kongrese. Cieľom pre Kyjev by malo byť udržať si zatiaľ svoje pozície na bojisku a zároveň sa do konca tohto roka významne posilniť, dostať na vyššiu úroveň – zmeniť trajektóriu tak, aby bola oveľa silnejšia a na udržateľnejšej ces­te.

Washington Post uviedol, že je to súčasť spoločného úsilia takmer troch desiatok krajín dať Ukrajine dlhodobú bezpečnostnú a ekonomickú podporu. Vedú ich k tomu neuspokojivé výsledky ukrajinskej protiofenzívy v roku 2023 a obáv, že podobný výsledok by bol aj v tomto roku. Je to zároveň odhodlanie postaviť sa Vladimirovi Putinovi. Štáty pripravujú svoje stratégie podpory Ukrajine na obdobie desiatich rokov.

Pre úspech tejto stratégie je rozhodujúce poskytovanie trvalej podpory zo strany Spojených štátov amerických ako najväčšieho finančného a zbrojného darcu Ukrajiny. Hoci schválenie pokračujúceho financovania ukrajinskej pomoci stále visí na vlásku v Kongrese, Biely dom dúfa, že v najbližších mesiacoch zverejní svoj desaťročný plán, cituje z Washington Post aj server Kyiiv Independent.