Interview s Putinom: Nie je možné, aby Rusko na Ukrajine prehralo, tvrdí

ČTK, TASR, Pravda, SITA | 09.02.2024 01:05, aktualizované: 
Vladimir Putin, Tucker Carlson, interview Foto:
Záber z interview ruského prezidenta Vladimira Putina, ktoré poskytol americkému moderátorovi Tuckerovi Carlsonovi.
Nie je možné, aby Rusko bolo na Ukrajine porazené, je presvedčený ruský prezident Vladimir Putin. Za svoje záujmy podľa neho bude krajina bojovať až do konca. V zhruba dvojhodinovom rozhovore s americkým moderátorom Tuckerom Carlsonom tiež odmietol, že by Rusko mohlo napadnúť aj ďalšie krajiny východnej Európy, ako sú Poľsko či Lotyšsko. Informujú o tom agentúry AFP a Reuters.

„Objavili sa reči o… strategickej porážke Ruska na bojisku,“ cituje AFP ruského prezidenta. „Podľa mňa je to z definície nemožné. Nikdy sa to nestane,“ tvrdí.

Rusko sa sťažuje na Vytrvalého obrancu NATO
Video
Manévre NATO Steadfast Defender 2024 (Vytrvalý obranca) sú najväčším cvičením Severoatlantickej aliancie za desaťročia. / Zdroj: NATO

Rusko Ukrajinu napadlo pred takmer dvoma rokmi, a aj keď jeho pôvodné plány podľa Západu počítali s tým, že východoeurópsku krajinu vrátane metropoly Kyjeva dobyje v priebehu niekoľkých dní, stále sa mu to nepodarilo.

Pokiaľ ide o obavy ďalších krajín regiónu, že by ich Rusko tiež mohlo napadnúť, povedal Putin, že Moskva bude bojovať za svoje záujmy, ale nemá „žiadny záujem“ zaútočiť na Poľsko či Lotyšsko. Na otázku, či si vie predstaviť, že by vyslal ruských vojakov do Poľska, sedemdesiatje­denročný ruský prezident povedal: „Iba v jedinom prípade, ak Poľsko zaútočí na Rusko. Prečo? Pretože nemáme záujem na Poľsku, Lotyšsku ani ničom inom. Prečo by sme to robili? Jednoducho nemáme žiadny záujem.“

Švédsko, NATO Čítajte viac Švédsky analytik: Riziko vojny s Ruskom je reálne, kým je tam Putinov režim

Rusko sa však v minulosti zaviazalo aj k rešpektovaniu územnej celistvosti Ukrajiny a tiež Putin ešte po nelegálnej anexii ukrajinského Krymu v roku 2014 ubezpečoval o tom, že nemá záujem o ďalšie časti Ukrajiny. „Neverte tým, ktorí chcú, aby ste sa báli Ruska, a kričia, že Krym budú nasledovať ďalšie regióny. Nechceme Ukrajinu rozdeliť, to nepotrebujeme,“ povedal vtedy v prejave k obom komorám ruského parlamentu.

V rozhovore Putin obhajoval svoje rozhodnutie napadnúť vo februári 2022 Ukrajinu. Pripomenul tiež, že vo svete sa hovorí o spôsobení strategickej porážky Rusku na bojisku. Uviedol však, že podľa jeho názoru to „už zo samotnej definície nie je možné“. Putin si podľa svojich slov myslí, že Západ si teraz uvedomuje, že Rusko nebude porazené – napriek pomoci Ukrajine zo strany USA, Európy a NATO.

Putin, Orbán Čítajte aj Putin: Maďari si môžu nárokovať Zakarpatskú oblasť, patrila im

Keďže si podľa Putina aj západní predstavitelia uvedomujú, že je nemožné uštedriť Rusku strategickú porážku, tak rozmýšľajú, čo robiť ďalej. „Sme pripravení na tento dialóg,“ poznamenal. Spojené štáty podľa neho čelia vážnym problémom na domácej scéne. „Nebolo by lepšie vyjednávať s Ruskom? Uzavrieť dohodu. Už s pochopením situácie, ako sa dnes vyvíja, s vedomím, že Rusko bude bojovať za svoje záujmy až do konca,“ uviedol tiež.

Americkému Kongresu, kde sa republikáni ovládaní exprezidentom Donaldom Trumpom čoraz viac zdráhajú podporovať Ukrajinu zbraňami a inou vojenskou pomocou, Putin odkázal, že ak chcú zastaviť boje, musia Ukrajine prestať dodávať zbrane.

Ukrajina, delostrelecto Čítajte viac Analytik: Politici ako Fico sa mýlia, ak hovoria, že vojnu zastaví, keď Ukrajine nedodáme zbrane

V odpovedi na otázku o možnej zmene vo vedení USA po prezidentských voľbách, kde sa očakáva súboj demokrata Joea Bidena proti Trumpovi, Putin naznačil, že očakáva len malú zmenu.

„Rozhovor Tuckera Carlsona s Putinom bol dobrou správou pre všetkých zúčastnených. Jediným problémom je, že všetci zainteresovaní sú nepriateľmi Spojených štátov, Západu, demokracie a skutočnej žurnalistiky,“ reagoval na interview na sociálnej sieti Twitter (X) Keir Gilles, espert na Rusko z organizácie Chatham House.

Vraj na pokyn USA

Putin tvrdí, že situáciu chce riešiť rokovaním a že Ukrajina a Rusko skôr či neskôr dospejú k dohode. Rusko podľa neho zatiaľ nedosiahlo ciele vojny na Ukrajine, ktoré sa týkajú „denacifikácie“, neonacistické hnutia podľa neho by mali byť zakázané. Putin tiež využil rozhovor, aby vyzval Washington, nech akceptuje záujmy Moskvy a presvedčí Ukrajinu, aby si sadla na rokovania.

Putin poukázal na to, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol viesť rozhovory so súčasným ruským režimom. Šéf Kremľa argumentoval, že je na Washingtone, aby prestal dodávať Ukrajine zbrane a presvedčil Kyjev, ktorý nazval „satelitom USA“, aby začal rokovať.

„Nikdy sme neodmietli rokovania,“ povedal Putin. „Mali by ste povedať súčasnému ukrajinskému vedeniu, aby prestalo a prišlo k rokovaciemu stolu.“

Ukrajinské drony verzus Rusi: kto zvíťazil?
Video
Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

V utorok nakrútenom rozhovore sa ruský prezident sťažoval, že Ukrajina bola v apríli 2022 blízko k dohode o ukončení bojov, ale potom sa to rozmyslela, keď sa ruské jednotky stiahli z blízkosti Kyjeva. Aj tak podľa neho ale všetko skôr alebo neskôr vyústi do dohody.

Podľa Putina za poničením plynovodu Nord Stream je americká spravodajská služba CIA. Carlson sa spýtal: „Kto vyhodil do vzduchu Nord Stream?“. Putin sa zasmial a odpovedal: „Boli ste to určite vy“. Carlson: „Ja nie, bol som v ten deň zaneprázdnený, nevyhodil som do vzduchu Nord Stream“. Putin: „Vy osobne môžete mať alibi, ale CIA také alibi nemá“.

Rusko musíte milovať, inak vás označia z rusofóba
Video
Zdroj: TV Pravda

„Myslím si, že môže byť dosiahnutá dohoda,“ povedal potom ruský prezident na adresu zadržiavaného amerického novinára Evana Gershkovicha, o ktorého prepustenie usilujú Spojené štáty. O prípade podľa neho rokujú tajné služby oboch krajín. Novinára denníka Wall Street Journal (WSJ) zadržali vlani v marci a teraz čelí obvineniu zo špionáže, za čo mu hrozí až 20 rokov odňatia slobody. Je to prvý takýto prípad v rusko-amerických vzťahoch za takmer 40 rokov. Novinár všetky obvinenia odmietol ako nepodložené.

Kremeľ uviedol, že Putin s rozhovorom súhlasil, pretože prístup Carlsona, ktorý v minulosti pracoval pre Fox News, sa líši od „jednostranného“ informovania mnohých západných médií o konflikte na Ukrajine. Sám Carlson, ktorý je považovaní za blízkeho americkému exprezidentovi Donaldovi Trumpovi, hovoril o tom, že veľká časť západného spravodajstva o vojne je tendenčná a v prospech Kyjeva.

Rozhovor, nakrútený v Moskve, bol Putinovým prvým rozhovorom so západnými médiami od ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022, napísal britský The Guardian. Cesta bývalého moderátora Fox News Tucker Carlson do Moskvy bola pred rozhovorom široko kritizovaná. Otvorenie dvojhodinového rozhovoru medzi bývalým moderátorom Fox News a Putinom bolo sklamaním, uviedol The Guardian.

Putin venoval viac ako 30 minút histórii Ruska, Litvy, Poľska a Ukrajiny v monológu, ktorý divákov previedol od vlády Olega Múdreho v deviatom storočí cez boje v 14. storočí až po kritiku Leninovej zahraničnej politiky. Keď podľa britského periodika zmätene vyzerajúci Carlson konečne posunul Putina do 21. storočia, ruský prezident obvinil USA a ďalšie západné krajiny z predlžovania vojny na Ukrajine.

Aj týmito zbraňami pomáha Západ Ukrajine v boji

Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

Fotogaléria
Tank Leopard 2 v akcii počas návštevy nemeckého...
V novembri si prevzala Ukrajina už siedmu z...
+11Americká húfnica M777.

Uskutočnili sa mierové rozhovory s Ukrajinou, ktoré boli „takmer ukončené“, povedal Putin, ale potom Ukrajina „zahodila všetky tieto dohody a poslúchla pokyny západných krajín, európskych krajín a Spojených štátov, aby bojovala proti Rusku až do trpkého konca“.

Podľa názoru The Guardian to nebol najužitočnejší rozhovor pre divácku verejnosť, o ktorom Carlson pred jeho uskutočnením povedal, že „nemám potuchy, prečo Putin napadol Ukrajinu alebo aké sú jeho ciele teraz“.