Hlavný kritik Kremľa Alexej Navaľnyj je mŕtvy. Zavraždili ho, tvrdia Putinovi oponenti

Pravda, ČTK, TASR | 16.02.2024 12:28, aktualizované: 
Uväznený ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj zomrel vo väzenskom tábore, uviedli tlačové agentúry s odvolaním sa na väzenskú službu, podľa ktorej sa príčina smrti zisťuje. Kritik Kremľa, ktorý mal 47 rokov, zomrel krátko pred marcovými prezidentskými voľbami, v ktorých sa Vladimir Putin uchádza o ďalší šesťročný mandát na čele štátu. Navaľného spolupracovníci uvádzajú, že nie sú schopní potvrdiť či vyvrátiť jeho smrť, právnici sú podľa Navaľného hovorcu na ceste do väznice.
Video
Na proteste v Moskve zatkli lídra opozície Alexeja Navaľného (Archívne video)

Navaľnému po prechádzke prišlo nevoľno a stratil vedomie. Lekári podnikli všetko, aby ho oživili, ale bezvýsledne. Zdravotníci z nemocnice v meste Labytnangi v Jamalskoneneckom autonómnom okruhu na ďalekom severe Ruska strávili viac ako pol hodiny pokusmi o resuscitáciu Navaľného.

„Zdravotníci ústavu prišli okamžite na miesto a boli privolaní aj záchranári. Vykonané boli všetky potrebné resuscitačné opatrenia, avšak bez pozitívnych výsledkov. Príčiny smrti sa zisťujú,“ uviedla väzenská služba. Konštatovali potom jeho smrť, citoval denník Kommersant na svojom webe z vyjadrenia väzenskej služby.

Zomrel líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj

Uväznený ruský opozičný politik zomrel vo väzenskom tábore. Navaľnyj bol považovaný za hlavného odporcu režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Fotogaléria
Alexej Navaľnyj
Na archívnej snímke z 6. septembra 2013 v...
+40Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj počas...

„Posádka sanitky dorazila do (väzenskej) kolónie, kde sa nachádzal Alexej Navaľnyj, za sedem minút. Do areálu kolónie k pacientovi sa dostala za dve minúty. Po príchode na miesto pokračovala v resuscitácii, ktorú už poskytli lekári kolónie. Strávili s tým viac ako pol hodiny. Pacient však zomrel,“ uviedla nemocnica v stanovisku citovanom agentúrou Interfax.

Mesto Labytnangi a dedinu Charp, kde sa nachádza trestanecká kolónia Polárny vlk, delí vzdialenosť približne 34 kilometrov.

Alexej Navaľnyj / Julija Navaľná / Čítajte viac Bol umlčiavaný, otrávený, väznený. Kto bol najvýraznejší Putinov nepriateľ Alexej Navaľnyj?

Server Meduza napísal, že podľa zdroja prokremeľskej televízie RT bola príčinou smrti krvná zrazenina. Pripomenul, že pred dvoma dňami Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová oznámila, že opozičný politik bol opäť poslaný za trest na samotku, už po dvadsiatysied­mykrát.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) oznámil, že začal vyšetrovanie úmrtia Alexeja Navaľného. „Oddelenie vyšetrovania Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie začalo vykonávať procesnú previerku úmrtia A. A. Navaľného v nápravnej kolónii číslo 3,“ píše sa vo vyhlásení Sledkomu.

„V súlade s predpísaným zákonným postupom sa vykonávajú vyšetrovacie a operatívne opatrenia s cieľom zistiť všetky okolnosti incidentu,“ dodáva Sledkom. Podľa kritikov ruského prezidenta Putina a mimovládnych organizácií dostáva Sledkom pokyny z Kremľa.

Putin bol informovaný o úmrtí Navaľného, uviedol prezidentov hovorca Dmitrij Peskov. Kremeľ podľa neho nemá informácie o príčine úmrtia.

Trestanecká kolónia / IK-3 / Charp / Čítajte viac Navaľného zavreli do Polárneho vlka: Revenant? Mŕtva kobyla by tu za 15 minút zmrzla. Potrebovali by ste slona

Navaľnyj bol považovaný za hlavného odporcu režimu ruského prezidenta Putina, ktorého obviňoval, že dal svojho času rozkaz ho otráviť. Hneď po návrate do vlasti z Nemecka, kde ho z otravy vyliečili, bol Navaľnyj uväznený.

Postupne dostal za rôzne delikty tresty 2,5 roka, deväť rokov a 19 rokov väzenia. Vinu odmietal a svoje uväznenie pripisoval snahe režimu umlčať všetkých odporcov režimu.

Pred Vianocami ho väzenská stráž prepravila do trestaneckej kolónie za polárnym kruhom, kde ho hneď po odchode z karantény zavreli na samotku.

„Chladnejšie ako 32 stupňov pod nulou tu ešte nebolo. Ale aj pri takom mraze je možné sa viac ako pol hodiny prechádzať, len ak sa podarí nechať znova vyrásť si nos, uši a prsty. Máločo tak povzbudí ako prechádzka na Jamale o 6:30 ráno ," sarkasticky vykreslil Navaľnyj situáciu minulý mesiac na sociálnej sieti.

Trestanecká kolónia Polárny vlk, ležiaca asi 60 kilometrov za polárnym kruhom, je považovaná za jednu z najdrsnejších väzníc v Rusku. Väčšina väzňov, ktorí si tu odpykávajú trest, bola odsúdená za vážne zločiny.

Pohľad na vstup do trestaneckej kolónie Polárny... Foto: SITA/AP
Trestanecká kolónia / Poljarnyj volk / Pohľad na vstup do trestaneckej kolónie Polárny vlk, ležiacej asi 60 kilometrov za polárnym kruhom a približne 1 900 kilometrov severovýchodne od Moskvy

Biden: Navaľnyj bol hlasom pravdy, za jeho smrť nesie zodpovednosť Putin

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj, ktorý zomrel v piatok vo väzení na severe Ruska, bol silným hlasom pravdy. Uviedol to americký prezident Joe Biden, ktorý zodpovednosť za jeho smrť pripísal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Biden podľa svojich slov nebol smrťou Navaľného prekvapený, vyjadril však rozhorčenie. „Odvážne sa postavil proti korupcii, násiliu a všetkým zlým veciam, ktoré Putinova vláda robila,“ povedal.

„Putin je zodpovedný za Navaľného smrť. Putin je zodpovedný za to, čo sa stalo Navaľnému,“ vyhlásil šéf Bieleho domu s tým, že ide o ďalšie potvrdenie Putinovej brutality.

Americký prezident ocenil odvahu Navaľného, ktorý si vo väzení odpykával dlhoročný trest. „Dokonca aj vo väzení bol silným hlasom pravdy,“ povedal Biden. Pripomenul, že Navaľnyj mohol po pokuse o otravu v Rusko v auguste 2020 žiť v pokoji v exile, no rozhodol sa vrátiť do vlasti. Navaľnyj podľa Bidena veril v Rusko, v ktorom existuje právny štát. „Vedel, že to je dôvod, pre ktorý sa oplatí bojovať a očividne aj zomrieť,“ uviedol.

Putin sa podľa amerického prezidenta nezameriava len na ľudí iných krajín, no pácha zločiny aj voči obyvateľom vlastnej krajiny. Americký prezident v tejto spojitosti zdôraznil, že je potrebné poskytnúť pomoc Ukrajine, aby sa mohla brániť proti ruskej invázii.

Reakcie na úmrtie Navaľného. S veľkou pravdepodobnosťou ho zavraždili, uviedli jeho spojenci

Medzinárodné spoločenstvo by malo podľa Juliji Navaľnej spoločne bojovať proti „strašnému režimu v súčasnom Rusku“, ktorý vedie prezident Vladimir Putin. Ruská väzenská služba dnes oznámila úmrtie jej manžela Alexeja, väzneného opozičného predáka. Putin a jeho spolupracovníci, vláda i priatelia budú podľa Navaľnej potrestaní za to, čo urobili jej krajine, jej rodine a jej mužovi.

Julija Navaľná dnes prehovorila na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii len niekoľko hodín po tom, ako médiá oznámili Navalného úmrtie. Na letisku sa predtým stretla s americkým ministrom zahraničia Antonym Blinkenom, ktorý jej podľa agentúry Reuters oznámil, že za smrť jej manžela je podľa USA zodpovedný ruský režim, ale že USA tiež informáciu stále preverujú.

"Keď som sa tie správy dopočula, hovorila som si, či by som mala zostať tu s vami, alebo sa vrátiť k svojim deťom. Potom som si ale povedala: 'Čo by urobil Alexej na mojom mieste? 'Som si istá, že on by zostal stáť tu na tom pódiu, "povedala vdova po opozičníkovi na mníchovskej konferencii.

Matka ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorý v piatok zomrel vo väzení na severe Ruska, odmieta akékoľvek prejavy sústrasti nad smrťou svojho syna.

navaľnyj Čítajte aj Zabili ma, to znamená, že sme neuveriteľne silní. Navaľnyj zanechal Rusom odkaz

„Nechcem počuť žiadne prejavy sústrasti. Videli sme ho vo väzení 12. (februára), na stretnutí. Bol živý, zdravý, šťastný,“ uviedla Ľudmila Navaľná na sociálnej sieti Facebook.

Za smrť Navaľného, nech už bola príčina akákoľvek, je zodpovedný Putin, zhoduje sa ruská opozícia. Jeho úmrtie označujú za vraždu.

„Ak je to pravda, nezávisle na oficiálnej príčine nesie za (Navaľného) predčasnú smrť zodpovednosť osobne Vladimir Putin, ktorý najprv vydal pokyn na Alexejovu otravu a potom ho nechal staviť do väzenia,“ uviedol podľa ruskojazyčného serveru BBC niekdajší najbohatší Rus a neskôr väzeň. režime Michail Chodorkovskij, ktorý teraz žije v exile.

„Nemôžem tomu uveriť. Ale ak sa to všetko potvrdí, tak je Alexejova smrť vraždou. Zorganizovaná Putinom. Aj keby príčina Alexejovej smrti bola ‚prirodzená‘, stalo sa tak kvôli otrave a mučeniu vo väzení. Putin má na rukách krv,“ uviedol ruský opozičný politik a bývalý poslanec Dmitrij Gudkov.

„Putin dnes konečne zabil Navalného,“ napísal šéf investigatívneho webu Bellingcat Christo Grozev. Bulharský novinár s Navaľným spolupracoval a okrem iného zistil, že opozičného lídra na všetkých jeho cestách niekoľko rokov pred uväznením sprevádzali agenti ruskej tajnej služby FSB, vrátane lekárov a odborníkov na chemické zbrane.

„Je to zločin režimu, to je zrejmé,“ vyhlásil dnes pri odchode zo súdnej siene v Moskve významný ruský obranca ľudských práv Oleg Orlov, ktorému hrozí až päť rokov väzenia za to, že opakovane kritizoval inváziu ruských vojsk na Ukrajinu. ktoré pred dvoma rokmi vydal Putin pokyn.

Oleg Orlov Čítajte viac Začal sa súd s aktivistom Orlovom, ktorý kritizuje vojnu na Ukrajine

Podľa ukrajinského prezidenta Zelenského je zrejmé, že Navaľného zabil Putin, pretože mu je jedno, kto zomrie a hlavne sa snaží udržať si pozíciu.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že je „hlboko zarmútený a rozrušený“ správou o smrti Navaľného. „Musíme zistiť všetky fakty a Rusko musí zodpovedať všetky závažné otázky ohľadom okolností jeho smrti,“ vyhlásil Stoltenberg.

Podľa EÚ je za smrť Alexeja Navaľného zodpovedné Rusko, uviedol predseda Európskej rady Charles Michel. Šéfka Európskeho parlamentu opozičného lídra ocenila ako veľkého bojovníka.

Podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza zaplatil Navaľnyj životom za svoju odvahu. Jeho smrť je veľmi smutnou ukážkou toho, ako sa Rusko zmenilo, uviedol nemecký kancelár.

Rusko sa premenilo na násilnícky štát, ktorý zabíja svojich vlastných občanov, uviedol v reakcii na správy médií o úmrtí Navaľného český minister zahraničných vecí Jan Lipavský.

„Stále platí, že rovnako, ako sa Rusko správa v zahraničnej politike, správa sa aj k svojim občanom. Premenilo sa na násilnícky štát, ktorý zabíja ľudí snívajúcich o lepšej budúcnosti ako Nemcov alebo teraz Navaľnyj – uväznený a umučený na smrť za to, že sa postavil Putinovi. Česť jeho pamiatke,“ napísal šéf českej diplomacie.

Britský premiér Rishi Sunak označil Navaľného úmrtie za veľkú tragédiu pre ruský ľud. Ako zapálený obhajca demokracie ukazoval neuveriteľnú odvahu, uviedol britský premiér.

Podľa francúzskeho ministra zahraničia Stéphana Séjourného ukazuje Navaľného smrť realitu Putinovho režimu. Lotyšský prezident Edgars Rinkēvičs označil jeho skon za brutálnu vraždu. „To je fakt a je to niečo, čo by sa malo vedieť o pravej podstate súčasného ruského režimu,“ doplnil na sieti X slová o vražde Rinkévičs. Jeho litovský náprotivok Gitanas Nauséda vyhlásil, že ruskí predstavitelia by mali za Navalného smrť niesť následky.

Protest proti uväzneniu vodcu ruskej opozície...
Protest proti uväzneniu vodcu ruskej opozície...
+7Protest proti uväzneniu vodcu ruskej opozície...

Navaľnyj bol zavraždený, vyhlásil v piatok nositeľ Nobelovej ceny za mier a spoluzakladateľ ruských novín Novaja gazeta Dmitrij Muratov. Podľa Muratova boli príčinou Navaľného smrti podmienky vo väzení a jeho úmrtie tak možno považovať za „vraždu“.

„Putin sa pokúsil zavraždiť Navaľného rýchlo a tajne jedom, no nepodarilo sa mu to a teraz ho zavraždil pomaly a verejne vo väzení. Bol zabitý za to, že odhalil Putina a jeho mafiu ako podvodníkov a zlodejov. Moje myšlienky sú s manželkou a deťmi tohto odvážneho muža,“ povedal Garri Kasparov, ruský opozičný politik a a bývalý šachový veľmajster.

"Zabili ho, pretože aj vo väzení ohrozoval režim, ktorý sa vyžíva v klamstvách a tajomstvách,“ reagovala na sociálnej sieti Twitter (X) známa publicistka a odborníčka na východnú Európu Anne Applebaumová.

"Svet stratil bojovníka, ktorého odvaha sa bude prechádzať generáciami. Sme zdesení zo smrti laureáta Sacharovovej ceny Alexeja Navaľného. Rusko mu vzalo slobodu a život, ale nie jeho dôstojnosť. Jeho boj za demokraciu žije ďalej. Naše myšlienky sú s jeho ženou a deťmi,“ vyhlásila predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolaová.

Prípad Alexeja Navaľného ukazuje, kam až je režim ruského prezidenta Vladimira Putina ochotný zájsť v boji so svojimi politickými protivníkmi. V reakcii na správy o smrti ruského opozičného lídra to v piatok uviedol český premiér Petr Fiala. Podľa českého prezidenta Petra Pavla zaplatil Navaľnyj za svoju odvahu najvyššiu cenu, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Prípad Alexeja Navaľného ukazuje, kam až je Putinov režim ochotný zájsť v boji so svojimi politickými protivníkmi a názorovými odporcami,“ napísal predseda českej vlády na sociálnej sieti X.

Pavel ocenil Navaľného odvahu. „Alexej Navaľnyj zaplatil za svoju odvahu ukazovať Rusom aj svetu pravú tvár ruského režimu tú najvyššiu cenu,“ napísal Pavel a pripomenul, že v ruských väzniciach zostáva mnoho ďalších kritikov ruského režimu. „Ich boj za slobodu a pravdu nám nesmie byť ľahostajný,“ apeloval český prezident.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a britský minister zahraničných vecí David Cameron v piatok vyjadrili rozhorčenie nad smrťou väzneného ruského opozičného politika Alexeja Navaľného. Talianska premiérka Giorgia Meloniová to označila za varovanie pre medzinárodné spoločenstvo.

„Ľudí so slobodným duchom dnes posielajú do gulagu a odsudzujú ich na smrť,“ uviedol Macron. Tiež vyjadril svoj hnev a rozhorčenie a ocenil Navaľného odvahu.

„Putinovo Rusko voči nemu vykonštruovalo obvinenia, otrávilo ho, poslalo ho do arktickej trestaneckej kolónie a on teraz tragicky zahynul,“ uviedol Cameron na sociálnej sieti X. „Nik nesmie pochybovať o desivej podstate jeho režimu,“ dodal v spojitosti s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

„Smrť Alexeja Navaľného počas jeho väznenia je ďalšou smutnou stránkou, ktorá slúži ako varovanie pre medzinárodné spoločenstvo,“ uviedla vo vyjadrení talianska premiérka Giorgia Meloniová. Vyjadrila sústrasť a presvedčenie, že táto znepokojujúca udalosť bude objasnená.

Kanadský premiér Justin Trudeau označil úmrtie Navaľného za nešťastie. Bývalá nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová uviedla, že sa stal obeťou štátnej moci Ruska.

„Naozaj to potvrdzuje rozsah, v akom Putin zasiahne voči každému, kto bojuje za slobodu Rusov,“ uviedol Trudeau pre stanicu CBC. Dodal, že to celému svetu pripomína, akým „netvorom“ je ruský prezident Vladimir Putin.

„Stal sa obeťou štátnej moci Ruska. Je desivé, že odvážny a nebojácny hlas, ktorý sa postavil za svoju krajinu, bol umlčaný použitím hrozných metód,“ povedala Merkelová v Berlíne. „Vo svojich myšlienkach som s jeho manželkou, deťmi, priateľmi a kolegami,“ dodala.

Sústrasť so smrťou Navaľného vyjadril aj poľský premiér Donald Tusk. „Alexej, nikdy na teba nezabudneme. A im nikdy neodpustíme,“ uviedol na sociálnej sieti X.

Poľské ministerstvo zahraničných vecí vyhlásilo, že ruská vláda nesie výlučnú zodpovednosť za Navaľného smrť. „Žiadame nezávislé vyšetrovanie a úplné objasnenie všetkých okolností jeho smrti,“ uviedlo v stanovisku citovanom agentúrou AP.

Na Navaľného smrť reagovali aj slovenskí politici

Smrť ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného je podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej tragicky predvídateľný výsledok toho, ako sa Putinovo Rusko správa k tým, ktorí sú proti skorumpovanému režimu. Informovala o tom na platforme X.

„Jeho eliminácia sa začala dávno pred dnešným dňom. Úprimnú sústrasť jeho rodine a priateľom,“ uviedla prezidentka.

Smrť Navaľného vyžaduje podľa premiéra Roberta Fica (Smer) riadne vyšetrenie a vyvodenie zodpovednosti za prípadné zlyhania alebo úmyselné konania spojené s týmto úmrtím. „Smrť politika alebo politicky obvineného vo väzení vždy vyvoláva obrovské pochybnosti,“ uviedol Fico na sociálnej sieti.

Všetci podporovatelia ruského režimu, ktorí si zakrývali oči pred jeho zverstvami, dostali smrťou Alexeja Navaľného jasný dôkaz, ako skončí každý kritik diktátora z Kremľa. V stanovisku to uviedol predseda strany SaS Richard Sulík s tým, že ruský prezident Vladimír Putin má krv na rukách.

„Je absolútne neprijateľné, aby bol akýkoľvek opozičný politik na svete nielen väznený, ale následne doslova umučený vo väzenskom tábore. Plne stojíme za demokratickými opozičnými silami v Rusku a vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine Alexeja Navaľnyjho, ktorý bol symbolom nebojácnej túžby zmeniť diktatúru na demokraciu,“ vyhlásil Sulík.

Ako v stanovisku uvádza hnutie Progresívne Slovensko, v prípade potvrdenia informácii o smrti Navaľného bude mať Putin na svedomí ďalší krvavý čin. „Alexej Navaľnyj bol jedným z najodvážnejších väzňov svedomia Putinovho režimu. Od začiatku vedel, že za svoj boj môže zaplatiť aj tú najvyššiu cenu, no aj tak necúvol,“ zdôraznilo PS s tým, že zodpovednosť za jeho smrť padá jednoznačne na ruského prezidenta. „Jeho najprominentnejší kritik bol odsúdený v politickom procese, za aké by sa nehanbili ani československí komunisti z 50. rokoch minulého storočia. To, že sa vôbec dožil procesu, je malý zázrak – ruské tajné služby sa ho zjavne pokúsili otráviť už predtým,“ pripomína PS.

Progresívci takisto konštatujú, že smrť Navaľného by nebola zďaleka prvá krutosť od ruských úradov. „Mnohí novinári boli zavraždení za svoje články. Je nepochopiteľné a neospravedlniteľné, že aj na najvyšších úrovniach slovenskej politiky sú ešte stále ľudia, ktorí vládu schopnú týchto obludných činov obdivujú,“ doplnilo Progresívne Slovensko s tým, že ak sa správy z Ruska potvrdia, slovenská vláda, na čele s jej premiérom, by mala jasne odsúdiť tú ruskú za jej podiel na smrti Navaľného.

„Navaľnyj bol jedným zo symbolov odporu proti režimu v Rusku. Mohol žiť v pohodlnom exile, vybral si život v rodnej krajine, hoci vedel, že mu hrozí väzenie alebo smrť. Nemuseli sme súhlasiť so všetkými jeho postojmi, za jeho osobnú a občiansku statočnosť mu však patrí veľký obdiv,“ napísal na sociálnej sieti kandidát na prezidenta Slovenska Ivan Korčok.

Na Navaľného smrť reagoval aj predseda mimoparlamentnej strany Modrí-ES Mikuláš Dzurinda. „Je dôkazom, že skutočným nepriateľom režimu Vladimira Putina nie je ani EÚ, ani NATO, ani USA, ale jeho vlastní občania,“ reagoval. Vyzval vládu aj parlament, aby tento neľudský, zlovestný režim dôrazne odsúdili.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ