Petr Pavel: Česko zabezpečí státisíce delostreleckých nábojov pre Ukrajinu

ČTK | 17.02.2024 15:33, aktualizované: 
Česká republika našla v krajinách mimo Európskej únie zdroje stoviek tisíc kusov delostreleckej munície, ktorú by mohla Ukrajine dodať v poriadku týždňov, ak s partnermi v USA, Nemecku, vo Švédsku alebo ďalších krajinách zabezpečí financovanie. Dnes to v rozprave na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vyhlásil český prezident Petr Pavel. Neskôr na tlačovej konferencii na otázku ČTK povedal, že pri zháňaní peňazí na nákup tejto munície nepredpokladá problémy.
Zelenskyj: Putin je monštrum, nebojte sa jeho porážky
Video
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystúpil na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. / Zdroj: MSC/Twitter V. Zelenského

„Identifikovali sme pol milióna kusov munície kalibru 155 milimetrov a 300-tisíc kusov munície kalibru 122 milimetrov,“ povedal Pavel. Bruselský server Politico na začiatku februára napísal, že Česko sa zaujíma o muníciu od zbrojných firiem napríklad v Južnej Kórei, Turecku či Juhoafrickej republike.

Bruselský server Politico na začiatku februára napísal, že Česko sa zaujíma o muníciu od zbrojných firiem napríklad v Južnej Kórei, Turecku či Juhoafrickej republike. Konkrétne krajiny ale Pavol nespresnil.

„Z pochopiteľných dôvodov to nie je možné. Keby to tak bolo, tak by to tie krajiny na Ukrajinu doručili samy. Z politických dôvodov to však treba vidieť ako priechodné,“ povedal český prezident. Poznamenal, že české ministerstvo obrany a české zbrojné firmy majú vďaka svojim kontaktom veľmi dobrý prehľad o dostupnosti munície a techniky vo svete.

Pavel tiež nečaká, že bude zložité nájsť financie na nákup munície. Konkrétnu sumu však nespomenul. „Objem peňazí bude závisť na rokovaniach s tými krajinami,“ povedal.

Prezident uviedol, že zo skúsenosti s podobnými projektmi s Dánskom, Holandskom a Kanadou vie, že takýto model nákupov funguje rýchlo, efektívne a spoľahlivo. „Vzhľadom na to, aká bola na konferencii atmosféra, tak predpokladám, že by nemal byť problém zohnať dostatočné finančné prostriedky, aby sme túto transakciu mohli dokončiť,“ dodal.

Delostrelecké granáty kalibru 155 milimetrov sú v krajinách Severoatlantickej aliancie považované za štandardizovanú muníciu, ktorá by mala byť použiteľná v kombinácii so zbraňami jednotlivých členských krajín. Granáty kalibru 122 milimetrov sa používajú napríklad v sovietskych húfniciach.

Čo Rusi na Ukrajinu pošlú, to HIMARS-y zničia
Video
Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Pavel označil situáciu na Ukrajine za zložitú. „Situácia na bojisku sa od vlaňajška významne zmenila. Nie je dobrá, "povedal. Poznamenal, že Rusko sa z mnohých chýb poučilo, zmenilo taktiku a previedlo hospodárstvo na vojnovú úroveň. "Rusko sa nestará o ľudské zdroje a prezident Vladimir Putin pracuje na nejakom viditeľnom úspechu pred prezidentskými voľbami,“ povedal Pavel.

Podľa hlavy českého štátu sa preto Západ v pomoci Ukrajine musí zlepšiť. „Treba Ukrajinu podporiť zbraňami a muníciou zo všetkých dostupných zdrojov,“ povedal. Dodal, že tak ako je Ukrajina inovatívna na bojisku, musí Západ podobne pristupovať k zbrojným zdrojom, ktoré je nutné hľadať všade.

Zelenskyj poďakoval Pavlovi za podporu, ktorú Česko Ukrajine poskytuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes poďakoval českému náprotivku Petrovi Pavlovi za pomoc, ktorú Česká republika Ukrajine v jej obrane pred ruskou inváziou poskytuje. Pavel ubezpečil, že Česko bude Ukrajinu naďalej podporovať. Obaja štátnici sa zišli večer na okraj Mníchovskej bezpečnostnej konferencie.

„Sme vďační za všetky tie balíčky pomoci. Vďaka, že ste s nami,“ povedal ČTK Zelenskyj Pavlovi. Ten mu odpovedal, že na českú pomoc sa môže Kyjev naďalej spoľahnúť. „Naša pomoc a podpora budú pokračovať na rovnakej úrovni, v tom sa nič nemení,“ vyhlásil český prezident.

Na popoludňajšej tlačovej konferencii Pavel uviedol, že so Zelenským chce hovoriť nielen o českej pomoci Ukrajine, ale aj o tom, akú podporu krajina napadnutá Ruskom v zahraničí dostáva.