PS vyzýva Pellegriniho, aby vyhlásili novelu Trestného zákona v Zbierke zákonov. Šéf Hlasu reaguje

SITA, TASR | 20.02.2024 15:30, aktualizované: 
Hnutie Progresívne Slovensko (PS) vyzýva predsedu parlamentu Petra Pellegriniho a ministra spravodlivosti Borisa Suska, aby bezodkladne zabezpečili vyhlásenie novely Trestného zákona v Zbierke zákonov. Snaha vládnej koalície zabrániť Ústavnému súdu rozhodnúť predtým, ako novela nadobudne účinnosť, iba dokazuje, ako veľmi sa rozhodnutia súdu boja. Vyhlásila to podpredsedníčka PS a poslankyňa Národnej rady SR Lucia Plaváková.
Prezidentka Čaputová: Trestnú novelu som musela podpísať, aj keď s ňou nesúhlasím
Video

„Schválenie novely im tak veľmi súrilo, že ju pretláčali v skrátenom legislatívnom konaní a obmedzovali rozpravu. Neexistuje dôvod, aby teraz naťahovali jej zverejnenie. Je úplne jasné, že tak robia iba preto, aby zamedzili rozhodnutiu Ústavného súdu pred účinnosťou novely, pretože chcú amnestiu pre seba a svojich ľudí,” zdôraznila Plaváková. Vysvetlila, že predseda Národnej rady má podľa zákona 21 dní od schválenia zákona na to, aby zákon poslal príslušnému ministrovi. Ten má lehotu 15 dní na vyhlásenie zákona v Zbierke zákonov.

fico, čaputová Čítajte viac Začína sa hra o čas. Koalícia môže Ústavnému súdu skrátiť čas na rozhodnutie o novele Trestného zákona. Prezidentka riskuje, priznáva politológ

Poslanec Národnej rady SR Ján Hargaš poukázal na to, že v rokoch 2020 – 2023 sa zákony zverejňovali v priemere po 6,5 dni od podpisu prezidentky. „Ak páni Pellegrini a Susko budú pracovať aspoň tak rýchlo, ako priemer minulej vlády, Trestný zákon by sa mal v zbierke objaviť najneskôr tento piatok. Vyzývame ich preto, aby nezdržiavali tento proces a umožnili Ústavnému súdu konať,“ uzavrel Hargaš.

Pellegrini v reakcii uviedol, že bude pri zverejňovaní novely v Zbierke zákonov postupovať v zmysle zákona.

Parlament prijal novelu ešte 8. februára. Ráta so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry, skrátením premlčacích lehôt aj s úpravou trestných sadzieb a hraníc škody pri majetkovej trestnej činnosti.

Ide o pravdu, Peter Pellegrini Čítajte viac Pellegrini v Ide o pravdu: Prezidentka ako keby vyplakávala za opozíciu. Podpísať trestný zákon a obrátiť sa na súd nie je zodpovedné

Prezidentka SR Zuzana Čaputová už novelu napadla na ÚS. Je presvedčená, že kombinácia zmien v novele je rezignovaním štátu na ochranu bezpečnosti svojich občanov, ochranu ich základných práv a slobôd, ako aj na pozitívny záväzok štátu efektívne vymáhať spravodlivosť a znamená silný odklon od ochrany princípov právneho štátu. Na ÚS sa obrátili aj opoziční poslanci.